Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napkollektor házilag
 
Témaindító: Bazsi, idő: Feb 19, 2007
Lapozás: OK   3 / 30
(#) McGyver hozzászólása Márc 14, 2007 /
 
A vörösréz hővezetési tényezője meg 395.44 J/m*C*s , szóval egyszerübb és jobb és házilagosan kivitelezhető.
Üdv. McG
(#) K_Dani hozzászólása Márc 20, 2007 /
 
Hali!
Nézzétek meg hogy mit találtam szeretném ha hozzá szólnátok különösen érdekelne a dupla üveges megoldás.http://kiserlet.uw.hu/NAPKOLLEKTOR.htm
Üdv
(#) kurtyka válasza K_Dani hozzászólására (») Márc 20, 2007 /
 
Üdv! Megnéztem ezt a napkollektort elég sok munka van vele az biztos!! Én egy parabolára tükröket akarok ragasztani és középre csináltatok egy blokkot aluból amire a fény megy és itt melegszik fel a víz a blokkot eloxáltatom feketére hogy ne keljen festékkel bajlódnom és a blokkot két daraból összehegesztetem hogy ne legyen eresztés és még két csőnek való csonk lesz rajta. A blokkba spirál alakba lesz belemarva ahol a víz fog keringeni. Szerintetek müködni fog?? És hatásfokot lehetne jaívtani ha rézből lenne a blokk??? Várom az öteteket!!
(#) McGyver válasza kurtyka hozzászólására (») Márc 20, 2007 1 /
 
Egyfolytában azon töröm a fejem, miért ez a spirálcsöves idióma, de nem jöttem rá.
Ha veszel egy felületet, amire energiát bocsátassz rá, besugárzás ( égés, vagy napenergia ), akkor az elnyelt teljesítményt a felület nagysága, a közölt energia mennyisége, és a besugárzott anyag hőátbocsátási tényezője befolyásolja. Minek a spirálcső ?
Ha valaki tudja, lécci világosítsatok fel...
Amúgy a hővezetési tényező megtekinthető a négyjegyű függvénytáblában, lehet találgatni melyik a jobb az alu és a réz vonatkozásában. Bár a szkeptikusság nemigazán jellemző rám, mégis érdekelne, hogy ezeket a műveleteket ki fogja megcsinálni ( eloxálás , alublokk-marás, hegesztés ) mert nemigen tolonganak ám a kis pénzzel-sok munkával járó megbízások után
Üdv: McG
(#) K_Dani válasza McGyver hozzászólására (») Márc 20, 2007 /
 
Hali!
ÉN nem tudom de nem egyszerűbb a kör alak csővel dolgozni mint a téglalappal mondjuk??
De egyébbként a téglalap alakú nem olyan egyen letes a hőeloszlás a közepétől mivel a kör közepétöl a körnél mindenpont úgyanolyan távolságra helyezkedik el. Én csak erre tudok gondolni de ha valakinek jobb ötlete van szóljon bátran.
Üdv
(#) McGyver hozzászólása Márc 20, 2007 /
 
Mivel nem tudok már érdemben hozzászólni a témához, utolsó hozzászólásom következik.
Gondolom, senki nem hiszi azt, hogy a besugárzott felület egészében hasznos hőfelvevő lesz, tehát ha nagyobb, lesz némi veszteség, ez tény.
Viszont nem kell ezügyben felesleges számításokba bocsátkozni, elegendő a fókusznál kissé nagyobb hőfelvevőt készíteni. Ha esetleg szembesült már valaki téglatest vs. henger készítésével, egyértelmű , hogy melyiket könnyebb kivitelezni és melyiknél kevesebb a hulladék.
Nehogy a sok bába közt elvésszen a gyerek.
Üdv: McG
(#) TNPsoft hozzászólása Ápr 2, 2007 /
 
Sziasztok!
Ismét a hülye okoskodó szerepét fogom betölteni.
Kiszámoltátok már, hogy ezek a síkkollektorok mennyibe is kerülnek úgy házilag összerakva? Az alapanyagokon kívül hozzáadtátok azt a sok munkaóra X órabér pénzt is amit elb....tok vele, utána jártok, benzinpénz stb.
Meglepődnétek, ha mindent összeadnátok. Nem is túl olcsó. Én már végigszámoltam. És ezek még mindig csak 'kis' hatásfokú síkkollektorok. Aláírom a nagy cégek termékeitől jóval olcsóbb.
Inkább utána jártam, kb egy hónapomba került, de:

- Vákumcsöves napkollektor !!!!!!!
-12csöves; 1,8nm; 720-960kWh évente; 1-3fő részére melegvíz: 72000HUF
-20csöves; 3,31nm; 1200-1600 kWh évente; 3-4fő részére melegvíz: 125000HUF
-30csöves; 4,42nm; 1800-2400kWh évente; 4-6fő részére melegvíz: 190000HUF

Ehhez utána gyárthatsz saját vezérlőt tartályt, stb. De ez a lelke.

Na gondolkodjatok!!!
Ha valaki tényleg az utólsó szögig és percig elszámol tegye fel a többieknek ha jónak látja. Én végigkínlódtatnám a társaságot, hogy mit is éri meg valójában. Ja és azt is kalkuláljátok bele, hogy a saját építésü kütyü mennyit ér a 'gyárihoz' képest, mármint megtermelt energia szinten.
(#) lgyk válasza TNPsoft hozzászólására (») Ápr 2, 2007 /
 
Azér' a fekete hordó az udvaron még mindig olcsóbb!
(#) TNPsoft válasza lgyk hozzászólására (») Ápr 2, 2007 /
 
A biztos, de azt csak kerti zuhanynak használhatod máj20-szept10-ig.
Ezzel viszont átmeneti időszakban kifűtöm a házat, és a nyári hónapokban HMV-m is van.
(#) TNPsoft válasza McGyver hozzászólására (») Ápr 2, 2007 / 1
 
Fogd meg a vákuumcsövet (hozzádvágják 2900+ÁFA), rakjál bele egy HEAT-PIPE csövet (2870+ÁFA) és oda vezeted a hőt ahova akarod. A csö és a pipe is kibírja a 300fokot. Nem parabolaantenna kell hozzá, mert ez 180cm hosszú, hanem egy ívelt hőtükör!!!!!!!!!!!!!!!!!

(#) K_Dani válasza TNPsoft hozzászólására (») Ápr 4, 2007 /
 
Hali!
Kicsit utána néztem a neten és ha egy síkkollektort akersz csinálni akkorén alapnak tennék egy osb lapot ár: ~2500Ft a legfontosabb része a cső én rezet néztem egy osb lap kb:250x125cm erre 20m kell ez 40.000ft ez alá pl.: hungarodell aminek ára:4000ft/5m2. Az egészet lefedem üveggel 10mm-s 4800ft/m2 ha duplán rakod az még jobb.
Tehát ez kb:76500ft de a réz csöveket még nem kötöttem össze és nincsen benne a ragasztó de ezek már nem számottevőek. Ezt persze különböző akciókkal lejjebb viheted és olcsósíthatod.
Az én általam számított kollektor 3,125m2 .
ÉS ennek már annak elenére hogy házi megoldás egész jó!

Valaki meg tud mondani(számokkal összehasonlítva) hogy a parabolás olcsobb-e ha igen mennyivel???

Kellemes Húsvéti ünnepeket!
Üdv!
(#) Pitta78 válasza Bazsi hozzászólására (») Ápr 9, 2007 /
 
Üdv,

Új vagyok még itt. Napkollektort én is most kezdtem el tervezgetni... Hőcserélőnek talán a legjobb megoldás egy sima gázkazán hőcserélője aminek nagy a felülete. A legolcsóbb tipusba párezerért lehet kapni. Pl. Nekünk egy Raiant kombicirkónk van abban egy 25 centi átmérőjű kör alakú a hőcserélő. Valami ilyesmin gondolkodtam én...
Más. A jómultkor találtam a www.naptorony.hu oldalt. Ötletmerítésnek jó.

Csá,
Pitta
(#) fester hozzászólása Ápr 17, 2007 /
 
sziasztok
végig olvastam a témát.
tükrös parabola,szoval én ezt anno régen kiagyaltam és végülis nagyjábol végig jártam azt a létrát amit Ordasi ur a fényhütés cikeiben lirt!!
két napig csiszoltam az ofset antennárol a festéket és egy hétig poliroztam,nem nagy eredménye lett dolognak.
aztán jött a hires chrom spry.ami egy kalap sz..rt ért...
A legjob leg gyorssab és leg olcsobb az tapétaragszto

http://heci.atw.hu/napkalyha.htm


Pillepalack-bol collector?
elsö probálkozás 40C'
1méteres 1csöves pillepalackkolektor
a pille palack
lehet hogy hülye ötlet de szerintem ennél olcsob és gyorsab megoldás nincs!
csak a parabola+alufolia..
elsö lépésben kerestem egy rézcsövet ami akkora méretü mint a palck szája amire a kupak tekeredik,
aztán gáztüzhely melegités majd a palack aljának ki lukasztása(égetése)
ez azárt mert akko simán bele lehet tekerni a másik palackot ,és ha kevés szilikonnal,ragasztoval megvan kenve akor légmentesen zár.
igy simán lehet egy két méteres pillepalack csövet csinálni!
na most tegnap nekem nem volt kéznél rézcsövem,ezért villanyszerelök által használatos müanyag csövet festettem feketére.
beleraktam a pillepalack csöbe!
még a hatásnövelés érdekében a pillepacakokat kivüröl le festettem feketére.
Kb 30 perc melo volt!
anyi baki történt hogy amikor vizet öntöttem a csöbe,csak lazán tölcsér nélkül,folyt az üvegeknbe is,ami persze párát okozott!
ettöl eltekinte a félliter 17C' viz kb 20 perc alatt 40C' melegedett!
Jelenleg palack gyüjtés van.hogy 5db 2 m renszer elkészüljön,
az ha 2literes üvegböl van csinálva akkor kb 1méter széles 2 méter magas és fekete a hátulja!!
kb ugy fog kinézni mint a vákum csöves nyáribojler 100E ért !
az hogy mire lessz jo az majd kliderül de szerintem félnapnyi melot megér!
még anyi hogy nem réz hanem müanyag csövel csinálom.és ha van értelme akkor veszek rézcsövet!
(#) berkilac hozzászólása Jan 5, 2008 /
 
Szevasztok! Uj tag vagyok es ajelenlegi gazdasagi helyzetbol adodoan elkezdett foglalkoztatni az alternativ energia kerdese. Sok otletem van, amiket igazolni lattam ebben a forumban. a parabola tukor tetszik! Hogy lehetne a gyujtott hobol gozt, majd aramot eloallitani? Van valakinek otlete?
(#) berkilac hozzászólása Jan 5, 2008 /
 
Meg valami! Ha a napkollektor csoveit legritka levego fogja kozre, nem eredmenyesebb a dolog? Vagy esetleg ezt a teret szen-dioxiddal feltolteni? Csak gondolkodom? Szerintetek?
(#) fester válasza berkilac hozzászólására (») Jan 6, 2008 /
 
szia
Röstellem de el felejtettem be számolni a fórumba a tavaly őszi barkácsolásomrol
viszont aránylag fent van minden az oldalon amit lehet tudni a dologrol..Bővebben: napkollektor házilag
(#) pözsó hozzászólása Feb 1, 2008 /
 
Üdvözlök Mindenkit! A napkollektor házilag építése kis Hazánkban elég elterjedt:Sörösdoboz még egy Sörösdoboz még Sörösdoboz Index.hu napenergia napenergia felhasználásról részletesen. Viszont a napkövető elektronikával vannak bajban a másik oldalakon. Dolgozzunk össze és megcsináljuk a legolcsóbb, legnagyobb hatásfokú kollektorokat.
(#) jocc hozzászólása Feb 1, 2008 /
 
Hell én is gondolkoztam ien dolgokon de nem jutottam sokra egy kérdés a parabola tükrei nem melegednek fel annyira hogy leolvadjon a ragasztó vagy esetleg a jobb fókuszálás érdekében egy nagyitó lencse maivel nem 1 kis pontba fókuszálod a fényerőt hanem kicit tágitod a felületet ahol a hő célt ér?

bár ez nem az én területem, csak felvetettem ezt a kérdés
(#) GGABI87 válasza pözsó hozzászólására (») Feb 2, 2008 /
 
Szerintem nagyon jó ötlet a sörkollektor. Nem szeretnék kötözködni de, a másosik linkben, a sökollektornál a mért adatokból valamivel kisebb teljesítményjön ki ha figyelembe vesszük a levegő hőtágulását. Egyébként ahhoz képest elég drágának tűnik. Arra gondoltam, hogy nagyobb költségcsökenést lehetne elérni, ha polikarbonát vagy üveg helyett fólia alkalmazásával szigetelnénk a napkollektort. Ma már viszonylág nagyon jó minőségű, nagy hőtűrő képességű és tartós fóliákat lehet kapni, szinte filléres áron. Például olyan fóliákat amilyeneket a mezőgazdaságban használnak "paprikasátorként" már kb 100Ft/nm áron lehet kapni.
(#) dcsabi hozzászólása Feb 2, 2008 /
 
Nem olvastam elminden betüjét a topicnak: ha szó esett róla akkor bocs. Az én ötletem, hogy minél nagyobb tükör négyzet vagy kör, csinálsz neki egy keretet lehetöleg vasból. Hátuljára elosztva négy vagy hat vákuum-tappancs amivel az üveget szállítják... A keretnek a vákuumtappancsokat kell tartani. A vákuumtappancsokat
állítható menettel kell rögzíteni az állványra. A meneteket
addig kell "spanolni" feszíteni mig egy parabola vagy félgömb tükör nem keletkezik, persze csak annyira amennyit az üveg enged 1-2cm max. jó messze lesz a fókusza de, iszonyatos meleget tud adni, vigyázz nehogy a szomszéd házát fegyújtsd !!! Hasonló módszerrel lehet próbálkozni tükör fényes saválló lemezzel is (inox) azt át is lehet furni. minél nagyobb a lemez annál nagyobb
az összegyűjthető energia. A fókuszálás egy kis "macerával" jár szerintem kell rá egy mikrovezérlős vagy fotodiódás napkövető.
(#) GGABI87 válasza dcsabi hozzászólására (») Feb 3, 2008 1 /
 
Egyébként én csináltam alu gömbtükröt energiaitalos doboz aljának, a kipolírozásával. kb 2 órás munka volt, volt amit nem is políroztam hanem csak 1000-es csiszolópapírral csiszoltam nagyjából fényesre, arra elég volt, hogy egy gyufát meggyújtson, vagy egy sötétebb papírt vagy fapálcikát.
Most, hogy így írtad ezt a lemez görbítést ki is próbálom alu lemezzel, ha lesz rá időm.
(#) kismerx hozzászólása Feb 8, 2008 /
 
Én a parabolás módszert szeretném megcsinálni, de nagyban. kb 4 méteres tányért szeretnék összehozni a kamra tetejére, amit viszont nem ártana pontosra számolni a fókuszpont miatt. De ha akkorát nem is, egy 2 méterest biztosan. Persze felmerül a kérdés, vajon a szél elviszi-e a kamrával együtt? Úgyhogy erős a gyanúm, hogy teszek rá egy lapos tetős üverpiramist. De mindeképpen az orosz 110cm-es parabola lesz a teszt alany. Ott mozaik tükörre gondoltam. Bár nem tudom mennyi. Az üveges közölte, hogy ha kell a hulladéka akkor is csengessem ki neki a lóvét.
(#) fatibi1 hozzászólása Feb 11, 2008 /
 
Én is síkkollektort csinálok.Már kész van a kollektor,a hőcserélő,és a hőfokkülönbség kapcsoló is próbapanelon.Az lenne a kérdésem,hogy a hűtőkompresszort lehetne-e keringető szivattyúnak használni?Valaki próbálta-e és ha igen milyen sikerrel?
Elég vékony cső a kollektor(4mm belső átmérő),és attól félek,hogy a mosógép centrifugál szivattyúja nem tudja átnyomni rajta a hűtőfolyadékot,ami trafóolaj.
Ezért gondoltam a hűtőkompresszorra.Nameg azért mert van itthon Akinek van ötlete segítsen!
(#) kismerx válasza fatibi1 hozzászólására (») Feb 14, 2008 /
 
Amit én szétszedtem annó hűtőt, abban gáz volt, és nem hűtőfolyadék ami keringett, vagyis nagy nyomáson ugyan, de kis sűrűségű gáz. Így víz keringetésre szerintem alkalmatlan, és le is ég rosszabbis esetben. 2-3000Ft egy kis fófax csobogó amit tavakba, medencékbe szoktak használni. Bár ott sem mind1, hogy milyen meleg vizet tűr el. Vannak melegviszes szivattyúk is amiket pl kazán fűtésnél tesznek a csőre és az keringeti a vizet.
A trafó olaj mennyire sűrű? Bár egy próbát megér, de a legjobb az lenne szerintem ha már 4 mm-es csövet akarsz használni ha minimum 4-5 db ilyen csőbe nyomod, vagyis kb lesz 2 cm a keresztmetszete. Ott más lényegesen kevesebbet erőlküdik a motor.
Azért mert az van otthon nem kell rögtön megölni
(#) motyo válasza pözsó hozzászólására (») Márc 24, 2008 /
 
Én összel találtam rá a sörös oldalra és már meg is építettem... kb 65 fokot juttat be a lakásba... persze csak ha süt a nap. És a parabolán is túl vagyok... a ledeket el kell felejteni. 850 fokot is mértem a fókuszban. Az aluminium üdítős dobozt is átégetni. www.napszakacs.hu
rakok egy videót a www.videa.hu-ra parabola-hell névvel.A keresőbe beírva megtalálod!
(#) kismerx válasza motyo hozzászólására (») Márc 24, 2008 /
 
Nagyon jól néz ki. Mekkorák a tükrök? és mekkora a tányér amin van? Csak h tudjam kb mivel számoljak.
Másik. Mivel lettek rögzítve? Csak h a sziloplaszt szétcseszi a foncsort vagy nem? mert már mind2 változatot hallottam.
(#) papa22 hozzászólása Ápr 16, 2008 /
 
Sziasztok enegem is érdekel a parabolás megoldás találtam egy weboldalt ahol a srác igen hatalmas méretben megépitete és számitogépes vezérlésel álitja fokra pontosan napra ime a link: Böveben itt Remélem sokat segitetem vele itt találtok le irást a végálás és a fokonkénti visszajelzésröl meg maga a mozgató mehanizmusrol is.
(#) Szebence válasza papa22 hozzászólására (») Máj 1, 2008 /
 
Sziasztok!

Nekem haverom akart multkor adni egy nagyon komoly csillagászati programot, de engem nem érdekelt a téma.
Azért hoztam fel ezt, mert az a program képes volt vezérelni akár 2db távcsövet is, ami azt jelenti, hogy beállítom, hogy figyelj pl a Napot és a távcső, éjjel nappal, ha megy a számítőgép követi a nap helyzetét.
Esetleg egy ilyen programmal + valamilyen antenna forgatóval, pl CB rádió antenna forgató, ami akár el bír 100KG-ot is, azzal szerintem lehetséges lenne, egy ilyen napra forgó készülék megépítése...
(#) mineral válasza berkilac hozzászólására (») Máj 3, 2008 /
 
"Hogy lehetne a gyujtott hobol gozt, majd aramot eloallitani? Van valakinek otlete?"

Ugye ezt nem gondoltad komolyan???
(#) paya.46 hozzászólása Máj 17, 2008 /
 
üdvözlök mindenkit. a minap tévedtem erre az oldalra, és nagyon hasznosnak tartom ilyen fantasztikus energia árak mellett. ugy határoztam, hogy próbára teszem a képességemet és szeretnék magam is építani egy müködőképes rendszert. A segítségetekre viszont szükségem lenne mert szinte teljesen kezdő vagyok a témában. azok válaszát várnám, akiknél már működik valamilyen szerkezet, és megosztaná velem a tapasztalatait
Következő: »»   3 / 30
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem