Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ni-Cd akkumulátor töltése
 
Témaindító: Ricsa, idő: Feb 11, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   9 / 12
(#) vladcepes válasza proli007 hozzászólására (») Feb 19, 2014 /
 
Szia(sztok)!

Eddig nem tudtam vele foglalkozni.
Ennél a kapcsolásnál Bővebben: Link jól számolok?
Ha 12V adapterről megy és egy 1,2V-os akkut töltenék akkor az R7-et 2 ohm ra változtassam?
Ha 12V -----II------ megy és egy 9,6V pakkot töltök akkor marad így ahogy van?
Ha 12 V-os pakkot szeretnék tölteni akkor is marad az R7-1 ohm csak a bemenő feszültséget tegyem 14-15V-ra?
Köszönöm a válaszokat!
(#) bubibu hozzászólása Feb 19, 2014 /
 
Megint én vagyok, megcsináltam amit mondtatok és felraktam tölteni az akut, de nem töltött. Szétszedtem a töltőt és belül teljesen szét voltak égve a vezetékek... biztos hogy nem most ment tönkre mert nem éreztem hogy büdös lett volna vagy hogy felmelegedne.. lehet hogy a pincébe rohadt szét. ÍGY most fogalmam nincs hogy mivel tölthetném fel ezt a kis aksit. Valakinek valami javaslat? esetleg elemtöltőt át lehet alakítani hogy töltse az aksim??

DSC_3431.jpg
    
(#) proli007 válasza vladcepes hozzászólására (») Feb 19, 2014 /
 
Hello! Nem egészen értelek.. Ebben a hozzászólásomban leírtam, mi szerepe van az R7 ellenállásnak. Tekintve, hogy ez egy áramgenerátor, túl sok köze nincs az aksi feszültséghez. Mindössze annyi, hogy a tápfeszültségnek magasabban kell lenni, mint az max aksifeszültség, és a generátor veszteségi feszültségének (kb. 1..2V) összege. Ha sokkal több, füstöl a tranyó. Ha kevesebb, csökken az áram a végén, vagy nem tudja feltölteni.
Te pedig a feszültségről és az árambeállító ellenállásról beszélsz. üdv!
(#) vladcepes válasza proli007 hozzászólására (») Feb 21, 2014 /
 
Köszönöm. Most már értem.
(#) vladcepes válasza proli007 hozzászólására (») Feb 22, 2014 /
 
Hello! Megépítettem. Úgy ahogy a rajzon van. 12V-os adapterről, 9,6V-os akkut raktam oda.
Az R7 eléggé melegedett,de nem csak az hanem a MJE2955 is,pedig raktam rá h.-bordát.
Aztán kicseréltem az R7-et egy 2,9 ohmosra így éppen csak hogy meleg ,az MJE2955 így egyáltalán nem melegedett.
Az R5 melegszik még meg a BC 327-et éreztem még melegnek( persze nem izzanak).
Növeljek az R5-ön?
Egyébként odaraktam 14°°-kor és 21°°-kor lekapcsolt a piros led ahogy írja is.
Remélem jobb lesz mint a gyári töltője amibe csak 3 ellenállás van meg egy dióda és két led ,de egyik led sem arra szolgál hogy ,"hé kapcsolj le mert feltöltődtem"
Üdv!
(#) proli007 válasza vladcepes hozzászólására (») Feb 22, 2014 /
 
Hello!
- Ha megnövelted R7 értékét, nem csoda hogy nem melegszik úgy, mert lecsökkentetted a töltőáramot kb. 200mA-re.
- De azt is vedd figyelemebe, hogy ezzel a töltési idő növekedik. Valamint ha megnézed egy Ni-Mh töltési karakterisztikát, akkor láthatod, hogy a töltés végén szükséges -dV feszültség visszaesés, a töltőáram csökkentésével csökken, vagy meg is szűnik. Avagy "veszélyben az áramkör elképzelt működése"..
- Az R5 kicsit el van méretezve, mert ha 1kohm lenne, akkor is ugyan úgy működik a kapcsolás. Hiszen a Q2 bázisáramának csak annyinak kell lenni, amekkora töltőáram és a béta hányadosa által megszabott minimális bázisáramhoz szükség van.
üdv!
(#) vladcepes válasza proli007 hozzászólására (») Feb 22, 2014 /
 
Hello!

Köszönöm! Sejtettem hogy a töltési idő növekszik,de tartottam attól hogy nehogy még jobban melegedjen. (nem füstölt volna el) ?
Üdv!
(#) proli007 válasza vladcepes hozzászólására (») Feb 22, 2014 /
 
Hogy mennyire melegszik és mitől, azt leírtam. Az elvitt teljesítménytől és a hűtőbordától függ, hogy veszélyesen meleg lesz-e. Minden esetre 14..21óra között, így kb. 1,4Ah kapacitást töltöttél be, amiből kb. 1,2Ah hasznosult. üdv!
(#) Lutyo1 hozzászólása Márc 3, 2014 /
 
Sziasztok!

Nem épp Ni-CD, hanem Ni-MH az akksi, de lehet hogy ebben a tekintetben ugyanazok a jellemzői, ezért megkérdezem, hátha van infótok: adott egy eszköz, amiben 6 db 800Mah-s,1,2 V-os akksipakk volt. Ezt kicseréltem 6 db 1500mah-s pakkra. A töltője így maradt a gyári, ami 200mah-t tölt. Ezt a mostani pakkot meddig töltsem vele? A régit a használati szerint kellett tölteni 10 órát(ezt akkor sem értettem, miután megtudtam, hogy csak 800mah-sak az akksik benne)...

Köszi előre is!
(#) nedudgi válasza Lutyo1 hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Kevered a milliamper és milliamperóra fogalmát. Az akku kapacitását milliamperórában adják meg, a töltés xxx milliamper árammal történik.
Eredetileg is NiMH akku volt a készülékben? A NiCd sokkal jobban bírja a túltöltést, mint a NiMH. A töltés körülbelüli idejét úgy számoljuk ki, hogy az amperóra kapacitást elosztjuk a töltőárammal, és megszorozzuk 1.2-vel. Ha elkezdenek melegedni a cellák, akkor a töltést hamarabb be kell fejezni.
(#) Lutyo1 válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 4, 2014 /
 
Köszi! Nem keverem, csak elírtam...:) Eredetileg is Nimh volt benne, csak a kapacitásuk lett nagyobb..Tehát ha jól számolom, akkor 9 óra kell nekik a 200Mah-s töltővel?
(#) nedudgi válasza Lutyo1 hozzászólására (») Márc 4, 2014 /
 
Igen, ha...
Fontos, hogy azonos állapotúak és korúak legyenek a cellák. Természetesen azonos gyártmány legyen. Ez a képlet teljesen lemerített (1V cellánkénti) akkupakkra vonatkozik. Mivel nincs esély arra, hogy tökéletesen azonos celláid legyenek, legalább évente érdemes ellenőrizni a cellákat, egyenként, hogy nem másztak-e el egymástól.
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2014
(#) Lutyo1 válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 4, 2014 /
 
Köszi! Jól sejtettem ezek szerint, hogy a 800ma-es akksikból álló pakkhoz a 10 órás töltés sok volt?
(#) nedudgi válasza Lutyo1 hozzászólására (») Márc 4, 2014 /
 
Ha a töltő 200mA áramot adott, akkor igen.
(#) Lutyo1 válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 5, 2014 /
 
Rendben, köszönöm a segítséget!
(#) Aftershock hozzászólása Ápr 13, 2014 /
 
Sziasztok! Kaptam egy 18v akkus fúrógépet de töltő nélkül. Az aksiban 15db 1,2v és 1200mah cellák vannak Ni-Cd. Ehhez szeretnék egy töltött készíteni és jól jönne egy kapcsolási rajz hozzá. Előre is köszi.
(#) Remci hozzászólása Ápr 15, 2014 /
 
Sziasztok!

Hoztak hozzám egy távirányítós kisautót, aminek nincs meg a töltője. Kivettem belőle az aksit, 4,8v-os de nincs feltüntetve hogy hány mAh-ás. Ezt szerintetek milyen töltővel, illetve milyen áramerősséggel tölthetem? És hogy tudom kideríteni hogy az akku jó-e? Üresen 5v-ot mérek rajta, de a kis motort alig hajtja.
(#) proli007 válasza Remci hozzászólására (») Ápr 15, 2014 /
 
Hello! A "noname" aksik általában 600mAh-nál nem nagyobb kapacitásúak. Töltsd fel kb. 100mA-el, 5,8V-ig, és akkor meglátod, hogy működik-e.
(#) nedudgi válasza Remci hozzászólására (») Ápr 15, 2014 /
 
Én megnézném a cellafeszültséget egyenként, és ha eltérés van, megpróbálnám valahogy azanos állapotra hozni a cellákat.
(#) jakec hozzászólása Ápr 15, 2014 /
 
Sziasztok. Szükségem lenne 20V stabil feszültségre körülbelül 2A-ig s arra gondoltam előállitom NiCd akkumulátorokból. Összecinezgettem Tizessével sorosan 40 darabot igy lett nekem 4 darab 12 voltos csomagom. Majd ezután átkötöttem 24 voltra és párhuzamosan raktam még 24 Voltot rá, mert az LM317 és a 2N3055 kombó után leesik pont 20 voltra.
Darabonként 1320mAh. Mit ajánlotok a töltéséhez? Szerintetek letudja adni aa kivánt teljesitmény?
Előre is KÖszönöm
(#) Remci válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 16, 2014 /
 
Szia!

Jó. De töltés előtt ezeket le kell meríteni? Közben találtam egy töltőt a lomjaim közt, nem tudom, ezzel megpróbálhatom feltölteni?

100_2774.JPG
    
(#) Remci válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 16, 2014 /
 
De ahhoz szét kellene szednem, nem? Össze vannak pont heggesztve
(#) nedudgi válasza Remci hozzászólására (») Ápr 16, 2014 /
 
Nem kell szétszedni, mert hozzáférsz az összes kötésponthoz. Legfeljebb a szigetelő zsugorcsövet kell picit bántani. Ilyen célra a krokodilcsipesz megteszi. párszáz milliamper terhelésnél már kijön a cellák közötti különbség. (Krokodilcsipesz, gombostű)
(#) Remci válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 16, 2014 /
 
Ok, megpróbálom. Köszi
(#) proli007 válasza Remci hozzászólására (») Ápr 16, 2014 /
 
Hello!
- A Ni-Cd aksit, le kellene meríteni töltés előtt, mert memória effektussal rendelkezik. Viszont cellánként érdemes figyelni, ne menjen 1V/cella alá.
- Tölteni töltheted ezzel, de célszerű valami áramkorlátozást alkalmazni a töltő és az aksi védelme miatt. Pld. egy 12V/1.2W-os sorba kapcsolt izzót használni. A feszültséget és a hőmérsékletet óránként figyelni, mert túltöltheti..
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2014
(#) Remci válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 16, 2014 /
 
Szia!

Értem, akkor megpróbálom ezzel a feltöltést. Persze előbb lemerítem. Köszönöm.
(#) nedudgi válasza Remci hozzászólására (») Ápr 16, 2014 /
 
Egyenként nézd meg a cellákat. Ha gyenge az akkupakk, annak oka lehet az is, hogy egy cella meghibásodott.
(#) Aftershock hozzászólása Ápr 18, 2014 /
 
Az én problémámra tud valaki meg oldást?
(#) Remci válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 19, 2014 /
 
Szia!

Nos megtörtént a merítés és a töltés. Hajtja az autót, mint a bajnok. Viszont jó lenne hozzá egy töltő, mivel az eredetije nincs meg. A trafó 12v-os lenne, csak egy kis kiegészítés kellene hozzá, hogy tudják mikor van feltöltve. Ezt találtam egyenlőre, ha jól értelmeztem akkor a piros led világít mikor tölt, a sárga meg ha fel van töltve. A D2 diódát meg kicserélném 5,6v-osra. Szerinted ez a rajz jó lehetne?
(#) proli007 válasza Remci hozzászólására (») Ápr 19, 2014 /
 
Hello! Egy Ni-Cd aksit tölteni egyszerű, de a feltöltöttségi szintjét megállapítani már közel sem az. A legtöbb egyszerű töltőben, közel állandó árammal töltik és időre. Nem véletlen, olvasd el ezt! Vagy is nem igazán lehet a töltési végfeszültséggel meghatározni, hogy az aksi fel van-e töltve. Nézd meg Watt hozzászólásában a Ni-Cd töltési karakterisztikáját.
Valaki itt a lapon valaki utánaépített egy viszonylag ésszerű és analóg módon töltő készüléket, ami -dV módszerrel detektálja a feltöltést. Áramgenerátorral tölt, és egy TL072 figyeli a feszültség visszaesést, ha jól emlékszem. Abban legalább van ésszerű elgondolás. Keresd meg..
Következő: »»   9 / 12
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem