Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » BD249C vezérlése 555-ös IC-vel
Lapozás: OK   1 / 2
(#) Marty McFly hozzászólása Jan 10, 2008 /
 
Sziasztok!
Egyik haverom megkért hogy készítsek neki ledes srtoboszkópot! 400db kék ledje van hozzá! A vilogó jelet egy LM555-ös IC re épülő kapcsolással szeretném véfgezni! Az elenállás helyére amitől függ a freki egy potit teszek így szabályozható a villogás sebessége! Viszon szeretnék ezzel az áramkrrel meghajtani egy BD249C tranzisztort, hogy a ledeknek megfeleő áramot tudjon adni! Azért választottam ezt a tranzisztort, mert ilyen van itthon! A kérdésem az volna hogyan lehetne összekombinálni a tranyót a kapcsolással? Előre is köszönöm a segítséget!
(#) Sebi válasza Marty McFly hozzászólására (») Jan 10, 2008 /
 
Először azt kérdezném, mekkora tápfeszről gondolod járatni a LED-eket? Ekkora darabszámnál célszerűnek látom minél nagyobb (max 50V) tápfesz használatát. Fehér LED esetében így 10db-ot lehet sorba kötni egy előtét ellenállással, és ilyen csoportból kell 40db. 20mA-es LED áramnál az össz áramfelvétel 1A alatt van, tehát a BD-t közvetlenül (egy soros ellenállással) képes meghajtani az 555.

Ha a tápfesszel lejjeb mész, kevesebb LED lehet sorosan, nő az áramigény és 1,5A-nál nagybb kollektor áramhoz már nem lesz elég az 555 kimeneti árama, tehát kell még egy meghajtó tranyó (darlingtonba a BD-vel)
(#) ferci válasza Marty McFly hozzászólására (») Jan 10, 2008 /
 
Az 555 max. kimenő árama 200 mA, de 100mA fölé azért ne menj... az ellenállás értéke a tápfesztől függően (Ut / 0,1) ohm ebben az esetben.
A BD-nek 1-2 amperes kollektoráram tartományban 25 kb. a bétája, tehát a 100 mA meghajtás bőven elég neki a Sebi által vázolt LED-csoportosítással.
Ha viszont az 555 tápjával egyenlő feszről hajtod a ledeket ( 12-15V ), akkor már kell a darlington, de a BD hűtésére is figyelni kell ( cca 2-3 amper ).
Természetesen a led-áramokkal még tudsz játszani...
(#) Kicsa válasza Marty McFly hozzászólására (») Jan 10, 2008 / 4
 
Hello! Én is építettem ilyet. Szintés ne555 + poti + darlington meghajtás.Csatolom a rajzot,az ellenállásérték változtatásával (potival sorban) be tudod lőni nagyjából a kívánt vilogási frekvenciahatárokat. (+ a 10 uFes kondival)
{oldaon lévő programmal ki tudod számolni,nem kell kísérletezgetni}
Ha nagyobb feszülrségre kell a dolog,az NE555 elé mehet egy stabilizátor (pl 7805) és akkor az megkapja a maga stabil 5 V-ját,(esetleg 12-t )a ledekre meg mehet a kívánt feszültség. Természetesen a ledekkel sorban lévő áramkorlátozó ellenállást is át kel picit számolni.
üdv

ledstrobi.jpg
    
(#) Kicsa válasza Kicsa hozzászólására (») Jan 10, 2008 /
 
Hello! Azt elfelejtettem mondani hogy a Q2 helyére kell berakni a bd-t... üdv
(#) Sebi válasza Kicsa hozzászólására (») Jan 10, 2008 /
 
Hááát... az a 2,2k elég nagy a 2N3055-öt nyitogatni. Persze kis áramoknál még elmegy, de én inkább darlingtonba kötöttem volna a két tranyót.
(#) Kicsa válasza Sebi hozzászólására (») Jan 10, 2008 /
 
Aha...jó ez csak 1 5let voltgondoltam felrakom mert ez már kész rajz. Mondjuk nemtudom tényleg hogy megkora áramra kell az egész...
üdv
(#) Marty McFly hozzászólása Jan 10, 2008 /
 
Köszönöm az eddigi segítséget! 12Voltról mene az egész! Akkor a BD-t egy kisebb tranzisztorral meg kell hajtanom? Tehát az 555 jele megy egy kis tranyó bázisára, a kis tranyó emittere pedig megy a BD249 bázisára?
(#) proli007 válasza Kicsa hozzászólására (») Jan 10, 2008 /
 
Hát ebben a kapcsolásban a T1 tranzisztor nem mint "meghajtó", hanem mint "inverter" szerepel. Célja, hogy az 555 állandó értékű kondi kisütő impulzusa, ne kioltsa a ledeket, hanem felvillantsa. (Ebben a kapcsolásban, csak a felvillanások sűrűsége fog változni, a felvillanások ideje nem.

- Amúgy a 2.2kohm igen soványka, ha a 2N3055-nek 50 bétát számolunk, akkor sem éri el a kollektor árama a 300mA-t. Ha a terhelés ennél több, nyugodtan lehet csökkenteni a 2.2kohm-ot.

- 3A-es Led meghajtás esetén nem számíthatunk 30 bétánál többre, tehát a bázisáramnak 100mA-nek kell lenni. Így az ellenállás már 100ohm-ra adódik (most már 2W-os kell).
- Így a T1-et is célszerű cserélni, pld BD139-re. 50-es bétával számolva, a bázisárama 2mA. Tekintve, hogy az 555 kimenete nem megy fel egész a tápra (kb. 10V). A T1 bázis ellenállása így 4,7kohm-ra adódik.
- A 2N3055-öt mindenképpen egy kis hűtőbordára kell szerelni. (kb. 1W hő fog benne keletkezni)
- A Darlingtonnak, mindig nagyobb a szaturációs feszültsége (0,6..0,8V míg sima tranzisztornál kb. 0,2V), tehát nagyáramú meghajtásnál jobban is füstöl!
Kapcsoló üzemben akkor már jobban jár az ember egy IRFZ44-es Fet tranzisztorral. (100...300Ft) Annak kb. 30milliohm a nyitott csatorna ellenállása, így még talán hűtés sem kell neki (3A kb. 300mW)

Szóval, a meghajtók méretezésnél, valami hasonló módon kell gondolkodni.

üdv! proli007
(#) PCB válasza Marty McFly hozzászólására (») Jan 10, 2008 /
 
Szia !

Nem !

Öt H.sz-el feljebb van a rajz.

BC tranyó kollektorára tegyél kb: 330 ohm -ot.

Üdv !
(#) Kovidivi hozzászólása Jan 10, 2008 /
 
Sziasztok!
Pont olyan kérdésem lenne, mint a téma nyitójának, csak nekem nem 555-ös IC adja a jelet, hanem egy távirányítású autó elektronikája.
Mellékelek egy kapcsirajzot, kérlek titeket, javítsátok ki, adjatok tanácsot!

A motor nyugalmi használat mellett 6voltról 500mA-t vesz fel, ha meg van erőltetve, 3A-t is benyel, viszont 12volttal (vagy 9-cel, ha nagyon soknak találjátok, bár sztem a 12voltot is simán bírja a motor) szeretném táplálni, így kisebb áramerősság is elegendő lesz.
Az ellenállásértékek valószínűleg helytelenek... (sőt, lehet, hogy elvi hiba is van a rajzon).
A problémát az ellenállások értékei okozzák (ha jó a vázlat).
Előre is köszönöm a segítséget!
Üdv: kovidivi
(#) Marty McFly hozzászólása Jan 10, 2008 /
 
Összedobtam egy kapcsolási rajzot! Az volna a kérdésem, hogy az inverter tranzisztornak milyet használjak, és az előtét ellenállás mekkora, és még hogy ebben az áramkörben kell e a BD249 elé előtét ellenállás, és ha igen akkor mekkora? Bár gyanítom mintkét tranyó básisához kell ellenállás! Ja és ha találtok hibát légyszi szóljatok! köszi!
(#) Marty McFly válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 10, 2008 /
 
Itt van JPG-be!
(#) Kovidivi válasza Marty McFly hozzászólására (») Jan 10, 2008 /
 
köszi!
Ha a 12V váltót egyenirányítod, utána puffereld is, akkor így kb. 16-17voltot kapsz. Lehet, hogy sok lesz a 12voltos izzónak...
(#) PCB válasza Marty McFly hozzászólására (») Jan 10, 2008 /
 
Szia !

Idézet:
„Összedobtam egy kapcsolási rajzot!”


Nagyon finoman fogalmaztál
Potit igy nem kötnek, legfeljebb horogra.

Borzasztó

Üdv!
(#) Marty McFly válasza PCB hozzászólására (») Jan 10, 2008 /
 
Jahh, bocsi a 3. láb lemaradt! Ha jól sejtem a tesre megy! Képzeljétek oda
(#) Pafi válasza Marty McFly hozzászólására (») Jan 10, 2008 /
 
Fordítva van a graetz!

És mi köze van ennek Kovidivi kérdéséhez?!?
(#) Marty McFly válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 10, 2008 /
 
Az izzóval a ledeket szerettem volna szimbolizálni, csak nem volt kedvem berajzolgatni 400db-ot! De kiszámoltam a ledek össz telljesítményét 40W darabonként 100mA osak! Ezért írtam oda hogy 40W! A táp lehet 9V is 9*1,41 (bocsi nem tom hogy van a billentyűn gyökjel) szval 9V*1,41=12,69V Ez már ideális!
(#) Marty McFly válasza Pafi hozzászólására (») Jan 10, 2008 /
 
Privátba üzent hogy tegyem JPG be!
(#) PCB válasza Marty McFly hozzászólására (») Jan 10, 2008 /
 
Szia !

Ott van Kicsa rajza. mi volt a gond vele, hogy helyette "rajzolnod" kellett egy használhatattlan valamit ?

Csak kiváncsiságból mert nem értem.

Üdv!
(#) Marty McFly hozzászólása Jan 10, 2008 /
 
Na inkább csak annyit teszek hozzá hogy 20mA es ledek lesznek, és 400db! Ha megépítem Kicsa kapcsolását működni fog így? Mert akkor elfogadom megoldásnak!
(#) Kicsa válasza proli007 hozzászólására (») Jan 10, 2008 /
 
Üdv! Értem,tehát akkor ez nem teljesen jó így.Illetve jó csak nem a villanás hoszát változtatja.Bár szerintem nem is az kell a topicnyitónak. Köszi szépen hogy ennyi mindent leírtál,megmondom őszintén hogy ezt a rajzot én is úgy kaptam anno,tehát nem nagyon tudom hogy mit miért méreteztek így.Viszont egy biztos : ez így már nekem működik,igaz bd245-tel de az mind1 itt szerintem,mert a 2 tranyó ha jól tudom,csupán áramerősségben különbözik.
(#) ferci válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 11, 2008 /
 
Kovidivi!
A motoros rajzod tök rossz.
Az első tranyó bázisába max. 2k2 kell és BD 137/139, kollektorába 82 ...100 ohm és az a tápra megy, nem a BD249 kollektorára...
A motor csak a BD 249 kollektorában van és egy diódát köss vele párhuzamosan ( katód a tápon...).
(#) Kovidivi válasza ferci hozzászólására (») Jan 11, 2008 /
 
Így gondoltad? (lásd melléklet)
Mi lenne akkor, hogy elhagynám az első tranzisztort, és egyből a 82-100ohmra adnám a 6voltos vezérlő feszültséget? a vezérlő áramkör bírná a "nagyobb" megterhelést (második csatolmány).
(#) Szárnyas válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 11, 2008 /
 
A diódát ne a BD tranyóval, hanem a motorral kapcsold párhuzamosan, záró irányban.
(#) Kovidivi válasza Szárnyas hozzászólására (») Jan 11, 2008 /
 
így gondoltad? köszi a javítást!

he_motor3.jpg
    
(#) ferci válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 12, 2008 /
 
Az a baj, hogy nem olvasod/olvassátok el a topikot... előzőleg leírtam, hogy a BD249-nek 3 amper esetén talán van 25 a bétája, tehát kell ebben az esetben cca. 120 mA bázisáram. 6 voltos vezérlésnél ez 47 ohm bázisellenállással megy kb - honnan tudjam, mit bír a vezérlőáramköröd?
( Elvileg tehetnél be fetet, ami +6 voltos gate-fesszel kinyit teljesen és nem terhel be...)
Ha maradsz a tranyónál és nem bírja a 6 volt, akkor kell eléje a meghajtó, aztán az sem mindegy, hogy "fázisban" vezérled a BD-t vagy nem... utóbbi esetben +tranyó is kell még ezért ( ha a kimenő impulzus "széles", akkor menjen a motor jobban vagy mindegy...).
Ha nem világos, írd meg.

korrigalt.JPG
    
(#) ferci válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 12, 2008 /
 
Ebből választhatsz pl.
Fetes megoldásra találsz a fórumon eleget, ha mégis úgy gondolod.

2 verzió.JPG
    
(#) Szárnyas válasza ferci hozzászólására (») Jan 12, 2008 /
 
Ha a többes számnál rám gondoltál, akkor bocs lehet, hogy félreérthető voltam, de én csak a védődióda bekötésére reagáltam a többire nem, mivel nem ismerem a BD249 áramerősítési tényezőjét, az adattábláját meg nem néztem meg, így ezzel kapcsolatban nem akartam hozzászólni. Mondjuk ezt leírhattam volna a félreértések elkerülése végett. Mégegyszer bocs!
(#) ferci válasza Szárnyas hozzászólására (») Jan 12, 2008 /
 
Nem rád gondoltam...
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem