Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Aggregátor gerjesztése
 
Témaindító: pokot, idő: Ápr 27, 2007
Lapozás: OK   9 / 13
(#) mpisti válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 4, 2014 /
 
50kVA-es generátornak a főáramkör kivezetésein kívül még kellene lenni 2 csatlakozási pontnak, ahol a gerjesztőáramot a forgórészre lehet vezetni. Ha a generátor főáramkörének kivezetésein semmi terhelés nincs, akkor üresjárásban kb. 15-20V feszültségnek kellene ott lenni. Ha ez nincs, akkor nagy valószínűséggel zárlatos valamelyik tekercse.
(#) staci123 válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 4, 2014 /
 
Szevasztok,
- Ki gyártotta? (a villanymotort)
- Adattábla van rajta? (néhány fotó?)
Idézet:
„6 kivezetése van hídba kötve”
Az meg mi? Csillag? Háromszög?
Ha ez egy mezei négypólusú villanymotor, kellenek hozzá kondik hogy felgerjedjen...
(#) ElGabo hozzászólása Jún 4, 2014 /
 
Köszönöm a gyors válaszokat.

A típusát jolnap beírom a gyártója Weier. Neten semmit nem találtam róla. Az 1500-as fordulatot onnan gondolom hogy a motor vezérlése 1505 fordulatra van beállítva alapból.

Sajnos semmilyen két kivezetést nem találok rajta. Vagyis van, de a kábel jelölése szerint az a generátor hőmérője.

Maga a motor deltába van kötve. 2x3 eres kábelen kellene hogy lejőjjön róla a villany. Gondolom a tápkábeleken vissza nem kaphat vezérlést.

Van hozzá egy hatalmas kapcsolószekrényem egy rakat elekteonikával de a generátorra a tápon kívül más nem megy.

A tekercseket műszerrel mértem, testzárlat nincs, nem szakadtak, egymással nem csipognak össze. Esetleg egyéb mérés valahogy?

A hajtómotor 6 hengeres MAN ha ez segít valamit esetleg.

Minden segítség jól jönne, sok mindent csináltam de ilyet még nem.
(#) ElGabo válasza staci123 hozzászólására (») Jún 4, 2014 /
 
Szia!

Gyárró Weier. Típust nem tudom már nem vagyok ott, holnap megírom.

Adattábláról lövök holnap képet.

U1 V1 W1 U2 V1 W2 deltába kötve. Egyéb kivezetése nincs.
(#) staci123 válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 4, 2014 /
 
Sok fénykép segÍthetne...És a kapcsolószekrényröl, belűlről is...
Ha szinkron generátor, a gerjesztést az állórészről vagy a forgórészről kapja?
Vannak benne kefék? Fényképezz! Segíts hogy segíthessünk...
(#) ElGabo válasza staci123 hozzászólására (») Jún 4, 2014 /
 
Szia! Köszi igyekszem! Holnap ami infóm van rakom fel! Az a baj hoy nem is látom hogy hol kaphatja a gerjesztést mert a motor kivezetésein kívül két kis kábel van csak gen temp felirattal és ennyi. Holnap lövöm a képeket bár egy része elég ijesztő lesz...
(#) ElGabo hozzászólása Jún 5, 2014 /
 
Sziasztok!

Itt vannak a képek amiket ígértem.
Átmértem újra a tekercseket, nem testzárlatosak, két végük összecsipog, egymással nem csipognak össze. Átengedtem mindegyiken 220-at úgy hogy csak átmenjen rajta, a többin nem jelent meg.
A tekercseken 0.4 Ohm ellenállást mértem.
Elgondolásom szerint ha csak a kivezetések vannak bevezetve a szekrénybe mint betáp és a generátorra semmilyen vezérlés nincs kötve akkor simán fordulatra gerjednie kellene. (Ezt ti jobban tudjátok.)
Linkeket tettem, nagyra csináltam a képeket hogy mindent jól lehessen látni (link után képre kattintva kijön nagyban).
Van kb. 40 oldal kapcsolási rajzom a szekrényhez de vezérlést a generátorhoz nem találtam rajta csak mint bemenet jelenik meg. (Ha jól értelmeztem.)

Remélem lesz ötletetek.
A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2014
(#) staci123 válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Ez a cég elsődlegessen aszinkron generátorokat gyárt, azokhoz pedig kondenzátorbank
szükséges a gerjesztéshez és működéshez...
A kondenzátoroknak nem kell feltétlen a generátoron lenni, lehetnek a szekrényben is,
de fontos hogy rá legyenek kötve, különben nem gerjed fel...
Kb - sacc 3x néhányszáz mikroFarad váltóáramú kondi akkora lehet mint egy nagyobb
PC doboz, de lehet sok kissebből is összekötve...
Keresd a kondibankot, kössed rá a generátorra, indits....
(#) ElGabo hozzászólása Jún 5, 2014 /
 
Kedves köbzoli!

A linkekben igazad van, most megpróbálom úgy felrakni. A kapcsolószekrényről valaki kért infót. idézem:
Idézet:
„Sok fénykép segÍthetne...És a kapcsolószekrényröl, belűlről is...
Ha szinkron generátor, a gerjesztést az állórészről vagy a forgórészről kapja?”
A kapcsolószekrényben van a kondi is ami esetleg az lehet ami kell csak nem tudom használni.

Visszarakom ezeket is linkelve hátha valakinek többet mond mint nekem.

Kedves staci123!
Van 1 db. kondim a kapcsolószekrényben, de csak a 3 fázis megy rá simán semmi több. Visszarakom a képeket a szekrényről hátha nektek többet mond mint nekem.

Motor külső
A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2014
(#) ElGabo hozzászólása Jún 5, 2014 /
 
Valamiért törlődött a hozzászólásom fele az előbb.

Kapcsolószekrény 1

Kapcsolószekrény 2

Kapcsolószekrény 3

Kondenzátor

Főkapcsolók
(#) ElGabo válasza staci123 hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Kodenzátorbank tuti nincs.

1 db kondi van, visszaraktam róla a képet.

Ha esetleg semmi más nem megy és veszek 3 db nagy kondit akkor szerinted kb. mekkorát, illetve ha motor deltába van kötve hogyan kössem rá?

Bár elvileg a generátor így működött ahogy vettem, szóval nagyon nem értem....
(#) staci123 válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Az az a kondi
Idézet:
„2x3 eres kábelen kellene hogy lejőjjön róla a villany”

Akkor csak kötsed össze a generátort a szekrénnyel, ahova előbb is volt
kötve, és indíts, utánna mérj a generátoron...
Ha beindul, és szeretnéd a szekrény nélkül üzemeltetni, könnyü lessz
egyszerűsíteni...
A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2014
(#) ElGabo hozzászólása Jún 5, 2014 /
 
Nem tudom módosítani a régebbi hozzászólásaimat.....

Azt elfelejtettem írni hogy úgy próbáltam indítani hogy ez a mostani kondi rá volt kötve de úgy sem gerjedt.

Staci!

Légyszi magyarázd el mint egy 5 évesnek.

Sok mindent csináltam már de generátorral még nem volt dolgom. Most úgy van kötve a kondi hogyha visszakötöm a szekrénybe, akkor a 3 fázisra megy egy-egy kábel a kondiból. Visszaraktam a képet meg tudod nézni.
Ha most veszek 3 db. kondit, van 6 db kábelem, akkor a kondinak a kivezetéseit ugyanannak az érpárnak az egyik és másik végére kössem?

Nem szégyellem egy kicsit zavarban vagyok....
A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2014
(#) staci123 válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Jegyezd fel hova vannak kötve a kondi kivezetései!
-Szereld ki a kondit...
-Mérd le Ohmmérővel, a három vastag kivezetés között sehol sem szabad zárlatnak lenni...
-Ha a kondi nem zárlatos, a három kivezetést kötsed direkt a generátoron a delta
sarkaira, U1 V1 W1 re, helyezd üzembe a Dizelmotrot és mérj...
(#) keszeg01 válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Szerintem a képen látható 6 vékony vezeték szolgál a gerjesztéshez ezekre megy a kondi, azokon nem tud 50kw-ot leadni .
A többi vastag vezeték honnan jön?

zPs0Gtw.jpg
    
(#) ElGabo válasza keszeg01 hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Van 6 vezeték ami a delta 6 végéről jön le. Csak ezeken megy fesz. ezek darabonként olyan vastagok mint a mutatóujjam.

Ha a többi vékonyra gondolsz az a generátor hőmérője.

Köbzoli!

Nem véletlen a tanácstalanság meg a riadalom. És ez még csak a gerjesztés. A vezérlés része hátra van programról. Kogenerációs a drágám....
(#) ElGabo válasza staci123 hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
A kondi marha egyszerűen van bekötve. Van a nagy mágneskapcsoló, ez látszik a képeken. Arról van egy lekötés a három fázisnak 3 x 35 amperos kerámia biztire, arról megy a 3 fázis fel egy mágneskapcsolóra ami rákapcsolja a kondit a fázisokra. Ez a mágneskapcsoló akkor húz be ha fő mágneskapcsoló behúz. A kondit ha aknám se tudnám rosszul bekötni mert csak 3 kivezetése van jelöletlenül ami rámegy a 3 fázisra azt pont. Ez a 3 kivezetés a 3 fázisra elég? Próbáltam úgy indítani hogy rá volt kapcsolva a kondi, úgy sem ment. Lehet hogy a kondi rossz?
(#) mpisti válasza keszeg01 hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Több dolog is van, ami számomra nem tiszta. Elsőként talán az, hogy miért is van a generátor deltába kötve? Deltában ugyanis nem lesz 3x400V / 230V feszültség a kapcsokon. Tehát az elkötést valószínűleg a szekrényben kellene kialakítani, de lehet hogy ez vezérelten történik a PLC által. Egy fellelt leírás szerint a generátor vízhűtésű, tehát a vízhűtőkör működése nélkül a rendszer üzemképtelen. A harmadik dolog, ami elgondolkoztat, vajon nem egy meghatározott feladat elvégzésére alkalmas eszközt sikerült vásárolnod? Mellékelek egy doksit, amit a neten találtam, a tápforrásul szolgáló generátor az a típus, mint a tied. Tanulmányozd, hátha találsz benne valamit, ami támpontként szolgálhat a felhasználhatóságot illetően.
(#) ElGabo válasza mpisti hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Köszönöm a kutatómunkát. Csak gyorsan átfutottam mert útközben vagyok. Az elkötést nem tudom. Amit most próbálok hogy csak magát a generátort begerjeszteni. Ehhez a szekrényt annyit használom hogy a motort elindítom, gyújtást és gázt adok, illetve az önindítóhoz. Egyszerűsítve elindítom vele a motort. De ezek szerint maga a generátor deltában nem fog begerjedni? Akkor sem ha kondit kötök rá?

A felügyelete elsősorban a motor hőmérsékletét figyeli, ez külön hűtő körön van a generátor hűtőkörétől. A kettő egy hőcserélőnél találkozik két külön körben. Összefolynak hanem egymás mellet fordulnak el. A motor hőszabályzását egy 3 utas szelep végzi automatikusan. A motor hűtése két körre van osztva, 70 fokig kering benne a víz, 70 foknál nyit a szelep, elkezdeni keringetni arra hőcserélőre ami mellet a külső fűtés kör kering, ez tartalmazza a generátor hűtését is. A motor illetve a generátor hűtése meg van oldva, a plc a motor, generátor, illetve a fűtéskörben elmenő és visszatérő víz hőmérsékletét figyeli.

Röviden ez egy kogenerációs gép, áram illetve melegvíz termelésre.

A víz része megoldott, az áram részével van problémám. Azt hogy érted hogy deltában nem jól van kötve? Alapban így volt. A szekrényben a 3 fázis lejön a biztikre illetve tovább fordul a főkapcsolóra, onnan a külső fogyasztók felé. A plc hogyan tud beleszólni a gerjesztésbe? Annak nem automatikusan kellene történni? Elkötés alatt mit értesz?
A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2014
(#) mpisti válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Ha a generátort csillagba kötöd, a kondit pedig (ez gyárilag is deltában van)rákötöd a fázis kapcsokra, lehet hogy felgerjed. De delta-delta verziónál biztosan nem. Egyébként ahhoz hogy felgerjedjen, kell némi remanenciának lenni a forgórészben. Ha ez nincs akkor sosem fog felgerjedni.
(#) ElGabo válasza mpisti hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Akkor viszont hogy mehetett sima deltában elvileg abban működött ezelőtt (a motor adatlapján is delta van).

Ezek szerint kössem csillagba, rakjak rá kondit és próbáljam indítani?

Csillagban is 3x400 fog lejönni róla?

Ha nem indul akkor kuka a generátor?
A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2014
(#) zolika60 válasza mpisti hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Idézet:
„kell némi remanenciának lenni a forgórészben. Ha ez nincs akkor sosem fog felgerjedni.”
Ebben az esetben egy kicsit motorként kell használni, aztán helyre jön.
(#) mpisti válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Pont a delta kötés miatt gondoltam a célgép funkcióra. Ugyanis ha nem célgép lett volna, mi értelme lett volna előállítani a 3 fázist nulla nélkül?De célgépként ha csak 3 fázisú fogyasztókat táplált nem volt szükség a nullára, így deltában nagyobb teljesítményre volt képes. Ilyent csak speciális esetben, szigetelt hálózatoknál csinálnak. Nulla nélküli,azaz szigetelt csillagpontú vagy csillagpont nélküli hálózat csak bányákban illetve kórházak egyes szigetelt- hálózatainál van,hogy kettőt említsek. Egy dolog biztos: remanens mágnesesség nélkül biztosan nem fog felgerjedni, de ha hálózatra dolgozott, akkor gerjesztett állapotban marad a hálózat kiesése után is, ha a hajtómotor fordulatszáma a szinkron fordulat felett van(negatív szlip). Terhelésre teljesítményt viszont csak kondi segítségével tud adni, mert a gerjesztéshez meddő áramra van szükség, ezt viszont csak kondi tud biztosítani. Jó lenne tudnod, hogy ahol ez a gépcsoport működött, ott mi volt a funkciója? Ha hőt termelt és villanyt, akkor szinte biztos hogy csak hálózatra dolgozó aggregátorként képes működni.
(#) ElGabo válasza mpisti hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Amit tudok hogy két gázkazán volt mellette. Sajnos semmi többet. Azt hogy érted hogy hálózatra dolgozó aggregátként? Folyamatosan rajta van a villamos hálózaton?

Akkor ezek szerint kicsi az esélyem hogy elindítsam? Vagy kössem csillagba, rá a kondit, vagy indul vagy nem?

Mik a lehetőségek?
(#) ElGabo válasza zolika60 hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Ezzel egy baj van, 56Kw a motor. Kicsit nehéz elindítani....
(#) mpisti válasza zolika60 hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Már korábban is volt szó az ún. féküzemről, ami olyan, mint amikor a villanymozdony lejtőn halad és a hajtómotorok ilyenkor a hálózatra dolgoznak. Az aszinkron generátor esete ugyanez. Szinkron fordulat fölött pörgetve a hálózatból kapott meddőáram segítségével generátorként működik, és energiát állít elő ahelyett, hogy energiát fogyasztana. Az ominózus generátor hasonló elven működik. Nem tud önálló áramforrásként működni, de a hálózatra tud termelni ha a hálózat ad neki a gerjesztettséghez szükséges meddő energiát.
Egy kis aggregát(4-5kW) aszinkron generátorral, kondikkal képes energia előállítására. Az előállított energia világításra alkalmas, de induktív terhelésből jó esetben a generátor teljesítményének a harmadát tudja kezelni. Ugyanis a gerjesztettséget biztosító kondik ennyi energiát tudnak biztosítani. Ha több kondit teszel rá, a generátor leég a túlgerjesztettség miatt, pedig lehet hogy egyetlen fogyasztót sem kapcsolsz rá. A részletek taglalása jócskán túlmutat e topik adta kereteken, ha kíváncsi vagy rá, a neten rengeteg infó található a témával kapcsolatosan,igaz, jobbára angol nyelven.
A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2014
(#) mpisti válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Itt szó sincs arról,hogy a motort(aszinkron generátort) önállóan kellene elindítani. Ez úgy működik, hogy a dizelmotor(gázmotor stb...)a generátort felpörgeti, és egy elektronika a hálózatra kapcsolja. Persze ez ennyire nem egyszerű. Előzőleg a hálózat és a generátor által előállított feszültség fázishelyzetét és "forgásirányát"ellenőrizni kell, és csak forgásirány helyes állapotban lehet hálózatra kapcsolni. Ezt egyszer kell elvégezni ,a berendezés üzembe helyezésekor. Utána csak áttelepítés vagy komoly hálózatrekonstrukció után. A fázishelyzet annyira nem kritikus, néhány foknyi eltéréssel a generátor simán beugrik a hálózattal szinkronba.
(#) ElGabo válasza mpisti hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Akkor röviden összefoglalva ez a gép valószínűleg mint önálló aggregát áram termelésére nem fog műkodni sehogyan srm? Külső áramforrás nélkül?
A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2014
(#) mpisti válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Valószínűleg nem.
(#) ElGabo válasza mpisti hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Remek. Semmi megoldás átalakítani valahogy?
Következő: »»   9 / 13
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem