Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Aggregátor gerjesztése
 
Témaindító: pokot, idő: Ápr 27, 2007
Lapozás: OK   10 / 13
(#) ElGabo hozzászólása Jún 5, 2014 /
 
Esetleg bármilyen ötlet valakitől?
(#) mpisti válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
A lehetőségeidet nem ismerem. De ha tudsz szerezni egy szinkrongenerátort, ami 4 pólusú és jól illeszthető a te MAN motorodhoz, akkor nem vesztettél. A szinkrongenerátor alkalmas szigetüzemre, nem kell hozzá az a nagy szekrény, egy hozzávaló gerjesztőelektronika 20-30ezerből megvan. Csupán mechanikai munka az átépítés. De kell hozzá a megfelelő szinkrongenerátor.
(#) staci123 válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
A sok bába közt elveszik a gyerek...
Amit tanácsoltam direkt a generátoron, végigcsináltad?
Mekkora volt a feszültség?
A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2014
(#) ElGabo válasza staci123 hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Nem voltam már a helyszínen, holnap reggel a reggeli kávé után a 2. dolgom lesz kipróbálni. Amint felrobbantam kondistól jelentkezem is.

Ahogy gondlkozom közben az jutott eszembe hogy a tervdokumentáción amit kaptam az aggregáthoz, a típus leírásnál szinkron generátort ír. Mondjuk a típusa nem stimmel mert arra a típusra egy angol gyártót dobott ki a gugli (már nem emlékszem a nevére de holnap beírom). Nem hiszem hogy a tervekben módosítatlanul hagyták volna ha szinkront aszinkronra cserélnek, bár láttam már furcsaságokat.

Ami biztos hogy a gép 99-es gyártású és a generátor is tehát szerintem utàna nem lett cserélve. Holnap beszkennelem ezt az oldalt meg a rajznak az indulóját és felrakom. Hátha több derül ki belőle.
(#) attikanagy válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 6, 2014 /
 
Üdv.Hátha segít valamit ez.
(#) ElGabo válasza attikanagy hozzászólására (») Jún 6, 2014 /
 
Üdv!

Ezt már néztem egy párszor.

Amit nem értek hogy elsőre hogy gerjeszted be ha nincs benne remanencia. Ugye a videóban úgy van hogy van benne, nekem valószínű hogy nincs
(#) madazg77 válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 6, 2014 /
 
Szia.

Szerintem kicserélhették a generátort. Három dolog miatt gondolok erre. Az egyik az, hogy ha szinkron generátor lenne akkor az adattáblán 2 pulúspárral 1500-as fordulat volna megadva. Az aszinkron generátor esetén mivel nincs külsőleg gerjesztve a forgórész ezért azt a szinkron fordulat fölé kell vinni egy kicsit mint ahogyan az adattáblán is írva van( 1514). A másik ami miatt ez a generátor nem lehet szinkron gép az az, hogy nincs gerjesztve a forgórész. A harmadik hogy kellene lennie a generátorra rá építve egy segédgépnek (dinamó) ami az egyen áramot előállítja gerjesztéshez.

Üdv.
(#) ElGabo hozzászólása Jún 6, 2014 /
 
Újra itt.

Staci.

Megpróbáltam direktbe rárakni a kondit, úgysem indult, kerek 1 V jött le róla.

Töltök fel egy adattáblát és két rajzot hogy hogyan volt bekötve illetve a kapcsolási rajz első oldalát.

Egy biztos, generátor nem az van rajta ami a könyvében de egyidős a géppel.
(#) staci123 válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 6, 2014 /
 
Ha a generátor hátulsó déknijét leszerelnéd, sok mindenre fény derülne...
Ha a rotoron van tekercselés, akkor szinkron generátor...
Ha pedig nincs, akkor egy 12Voltos akut álló generátornál rövid ideig (egy pöccintés) rákötni
a delta bármelyik két sarkára, az helyrehozza a remanens mágneses teret...
(#) ElGabo válasza staci123 hozzászólására (») Jún 6, 2014 /
 
Ugyanannak a tekercsnek a két sarkára?

Próbáltam már akksi töltővel 12V, hegesztő egyenáram stb....

Egy valamivel nem, 12V-os akksival.

Megér egy misét?

Kicsit félek lehúzni a hátulját de rászánom magam megnézem. (Szerintem csak a hátsó csapágyat fogom látni.)
A hozzászólás módosítva: Jún 6, 2014
(#) ElGabo hozzászólása Jún 6, 2014 /
 
Egy lépéssel közelebb az igazsághoz.

Csillagban gerjed, deltában nem.

Ezt hogyan?
(#) ElGabo hozzászólása Jún 6, 2014 /
 
Most lehet butaság ne szidjatok érte.

Van a csillag-delta kapcsolás. Mi történik ha csinálok egy ilyet?
(#) mpisti válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 6, 2014 /
 
Ha csillagban gerjed, az jó jel.Akkor biztosan hibátlan az állórész. Ezért írtam korábban hogy kösd csillagba és úgy próbáld ki. Deltában azért nem gerjed mert a gerjesztést létrehozó meddőáram (amit a kondi tárol)nem volt megfelelő fázistolásban a tekercsekben keletkezett hatásos áramhoz képest.Csillagban a fázistolás mindhárom fázisnál azonos volt a tekercsek hatásos áramához képest, ezért tudott felgerjedni Ez így megfogalmazva nagyon szakmaiatlan, de ennél egyszerűbben nem tudom megfogalmazni. Már csak az a kérdés, mekkora teljesítményt akarsz levenni róla, illetve a fázisok közt illetve a csillagpont és a fázis közt mekkora feszültség keletkezett? Ha 400V /230V jött le, akkor nyert ügyed van, de gyanítom hogy csillagban a feszültségek nagyobbak lesznek ennél.
(#) ElGabo válasza mpisti hozzászólására (») Jún 6, 2014 /
 
Nem baj ha szakmaiatlan, nemrég írtam hogy úgy kell nekem mint egy 5 évesnek mert ilyet még nem csináltam!

Minél nagyobb teljesítményt le szeretnék venni róla, azért is van 50Kw. Ez úgy kb. kellene is.

Hát több jött le róla mint 400V, de fordulatszám függő volt. Mondjuk testhez mértem, magasabb fordulaton (de még mindig 1500 alatt) lejött 500V, de a fordulatszám csökkentésével szépen be tudtam állítani 400-ra és 380-ra, ahogy akartam.

A gépet elvileg tudom úgy szabályozni hogy ha 1400-on jön le 400V akkor azon tartsa a fordulatot +- 5 rpm.
(#) ElGabo hozzászólása Jún 6, 2014 /
 
Na itt a nagy örömben elméricskéltem magam.

Az fázisonként 400V volt. Egy kicsit sok....

1230-35-ös fordulatom tudtam beállítani 380-400 közé és fázisonként is jó volt kb.
(#) Gafly válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 6, 2014 /
 
Azt azért még mindíg nem értem, hogy minek az bazinagy szekrény?
(#) attikanagy válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 6, 2014 /
 
Elsőre egy egyenfesszel kell néhányszor valamelyik tekercset gerjeszteni.Csak néhányszor odaérinteni.Aztán a többi a már mondottak,vagy az előttem szólók szerint.
De mint ahogy mások is mondják,nem ártana megnézni,hogy tényleg szinkron generátor-e.Ugyan nem értem a nyelvet,de mintha az adatlapon ez lenne: Generator : Drhstrom/Synchron vagyis AC szinkron.Vagy mi.Szerintem az a szekrényben lévő 3fázisú kondenzátor csak a meddőt hivatott kompenzálni.Vagyis nem a gerjesztéshez kellene.
(Egyszer találkoztam egy orosz típusú öngerjesztéses szinkron generátorral.Simán nagyméretű villanymotornak néztem volna elsőre.aztán az állandó mágneses előgerjesztés a gép belsejében lapult.)
A hozzászólás módosítva: Jún 6, 2014
(#) mpisti válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 6, 2014 /
 
A csillagponthoz képest mekkora a feszültség fázisonként? A mérést 1510-1520 percenkénti fordulaton kellene megejteni. Pontosabban olyan fordulaton, ahol a generátor 50Hz-es frekvenciájú feszültséget állít elő.
(#) mpisti válasza attikanagy hozzászólására (») Jún 6, 2014 /
 
Teljesen felesleges azt nézegetni, hogy ez a gép szinkron generátor- e. Nem az. A gyártó oldalán elérhető infó szerint is aszinkron gép, tehát nem kell keresni csúszógyűrűt meg egyéb-szinkrongenerátorra jellemző dolgot. Szinkrongenerátor nem gerjed fel konditól, mint ahogy az aszinkron generátor sem fog felgerjedni DC feszültségtől. Ha nem hiszed, próbáld ki. Amiről te írsz drehstrom syncron generator-ként, az forgódiódás generátor, ahol a forgórész tekercselt, és a tekercs végei diódákon keresztül vannak rövidre zárva. Így szinkron generátorként viselkedik, mert a forgórészben csak akkor folyik áram, amikor a dióda kinyit. Mivel a dióda nyitása csak egy irányba engedi folyni az áramot a forgórészben, emiatt a forgórész által létrehozott mágnesmező mindig egy irányba fog mutatni, azaz a szinkron generátorhoz hasonlatos lesz a működése. A felgerjesztésről itt is kondi gondoskodik. A szinkron generátorhoz képest jelentős hátránya az efféle forgódiódás generátoroknak, hogy minimális túlterhelésre is legerjednek ugyanúgy mint az aszinkron generátorok. De az előállított feszültség kevésbé lesz érzékeny az erősen induktív terhelésre, mint a rövidrezárt forgórészű aszinkron generátor. Ja, és az aszinkron generátorral ellentétben, motorként nem használható.
(#) ElGabo hozzászólása Jún 6, 2014 /
 
Uraim!

A probléma megoldódott. (Megoldottam a ti segítségetekkel.)

A gyári nagy kondi mellé bekötöttem még 2 db 90 és 1 80 mikrósat mert az volt kéznél. Rögtön felgerjedt.

1670-es fordulatnál lejön róla a kb 400/230.

Annyit segítsetek még légyszi hogy ha generátor fordulatnak 1514 van írva akkor ez a fordulat nem irreálisan magas-e?

A másik.

Staci, Mpisti, ha privátban küldtök nevet címet egy üveg jó magyar házi nedüvel tudom meghálálni a segítséget. (Ha mást nem postázom.)

Tényleg nagyon hálás vagyok.
(#) ElGabo hozzászólása Jún 6, 2014 /
 
Még egy kérdés.

A műszerem szerint mintha 55Hz-et mérnék. Nem tuti, meg multiméterrel mértem.

Hogyan tudom ezt pontosabban ellenőrizni illetve ha kell változtatni rajta?
(#) tibibalogh520 válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 6, 2014 /
 
Szia!
Az 1670-es fordulatnál pontosan 55,66 Hz-es frekit állít elő.
Változtatni csak a forgórész fordulatszámának változtatásával tudod.
(#) ElGabo válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Jún 6, 2014 /
 
Ha rakok még rá kondit begerjedhet alacsonyabb fordulaton?
(#) tibibalogh520 válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 6, 2014 /
 
Elvileg igen (hiszen most is ez segített a problémádon). De ennek megválaszolásában Mpisti a kompetensebb.
(#) ElGabo válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Jún 6, 2014 /
 
Köszi!

Akkor megvárom amíg megjelenik. Hétvégén úgysem tudok venni semmi rendeset.

A lényeg hogy megy.
(#) mpisti válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 6, 2014 /
 
A fordulattól a generátor frekvenciája fog változni. Tehát ha a frekvencia nem megy jelentősen 50Hz fölé akkor, ha a fordulatszám 1670, akkor nincs semmi gond. a szlip miatt mindenképpen magasabb fordulaton kell járatni, mint az elméleti szinkron fordulatszám. Arra viszont feltétlenül figyelj, hogy a gerjesztőkondik állandó üzeműek legyenek, és lehetőleg legalább 450V-os kivitelűek. Erre a célra azok a fázisjavító kondik is jók, amelyikben nincs kisütő ellenállás. A generátor csillagban valószínűleg csak a névleges teljesítményének kb. a 60%-át lesz képes leadni, ha eredetileg delta üzemre készült. Tehát ne kalkulálj az 50kW-al, mert az a teljesítmény csak az eredeti üzemállapot szerint érvényes. Valamint azzal is tisztában kell lenni,hogy az aszinkron generátorok nagyon rosszul tűrik az erősen induktív terhelést, tehát motorindítást vagy hegesztő áramforrást terhelésként csak módjával lehet ráakasztani. A gerjesztőáram nagyságát számolni kellene, erre most sajnos nincs időm. Annyi bizonyos hogy a kapacitív meddő áram(ami a kondik által áthajtott kapacitív áram) semmiképpen nem haladhatja meg a delta üzemre tervezett maximális terhelőáram 57%-át. (a delta üzemre tervezett maximális terhelőáram /1,73) Ez a határ a gerjesztőáram nagyságát illetően. A valóságban ez mindig kevesebb ennél az értéknél. Azt is meg lehet tenni,hogy a kondikat több fokozatra osztva kapcsolod be, így a kapacitív áram feleslegesen nem terheli az amúgy kis terheléssel járó generátort.
(#) ElGabo válasza mpisti hozzászólására (») Jún 6, 2014 /
 
Deltában sikerült elindítanom!

Volt rajta gyárilag egy 13.5 kvar-os 3 fázisos kondi, az mellé kötöttem még 2 fázisra 1-1 90 mikrósat, egy fázisra 80-at.

Gondolom te a csillagra gondoltál az előbb.

Ha így adok még rá kondit lejjebb lehet vinni a fordulatot? 55 hz-et kicsit sokallok.

Hogyan lehet esetleg kiszámolni hogy 50 kw-hoz mekkora kondik kellenek? Illetve esetleg a kvar-t visszaszámolni mikrofarádra? A neten mindenféle zagyvaságot találok.
A hozzászólás módosítva: Jún 6, 2014
(#) mpisti válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 6, 2014 /
 
A deltában történő felgerjedés a kondi kapacitások fázisok közti aszimmetriáinak köszönhető. Sajnos az előállított feszültség is aszimmetrikus lesz, azaz a fázisok közt nem 120 fok lesz a fáziseltolás.
Természetesen az imént leírtak csillag kapcsolású üzemre vonatkoznak. Javaslom, próbáld terhelni valami komolyabb terheléssel a generátort, mert az,hogy terhelés nélkül mit csinál, az egy dolog. A lényeg a terhelt üzem.
A hozzászólás módosítva: Jún 6, 2014
(#) ElGabo válasza mpisti hozzászólására (») Jún 6, 2014 /
 
Akkor ez most nem jó?

Csak azért gerjedt be mert 2 90-es és 1 80-as kondit használtam?
(#) mpisti válasza ElGabo hozzászólására (») Jún 6, 2014 /
 
Mint írtam, a puding próbája az evés. Terheld le, és minden kiderül.
Következő: »»   10 / 13
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem