Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangszóró paramétereinek meghatározása
Lapozás: OK   7 / 19
(#) ptesza válasza Lacko12 hozzászólására (») Jún 26, 2014 /
 
A legjobb ha a hangkártya natív rögzítési képességei szerint állítod be.
Pl ha ilyened lenne akkor a 24bit / 192 khz.
(#) Lacko12 válasza ptesza hozzászólására (») Jún 26, 2014 /
 
Szia!
Alaplapi hangkártyával méregetek, az alaplap egy Fatal1ty H87 Performance.
De meglett a hiba, lényegében minden segédfunkciót ki kellett benne kapcsolni, a room correction-tól kezdve hogy átrakom sztereóba és ilyen apróságokat.
32-bites mérésnél kicsit szebb görbét kapok, lehet hogy a limp jobban tud vele így dolgozni, de nem feltűnő a változás csak kicsit szabályosabb a görbe.
Köszi szépen a segítséget.
(#) Lacko12 válasza ptesza hozzászólására (») Jún 26, 2014 /
 
Szia!
Azt kihagytam az előző hozzászólásomból hogy az igazából nem tiszta hogy hogy kapom meg azt hogy hány literes doboz kell akkor a hangszórónak?
Ugye a bassbox megítéli hogy milyen doboz kell neki az addig rendben van, 0,73-as QES-el egyértelmű hogy zárt doboz, de sehogy nem tudom meghatározni azt hogy az a zárt doboz hány literes legyen.
A hangszóró amúgy egy Carpower crb 38 hq.
A mért adatokat csatolom hátha segít a magyarázásban.

Fs: 35,24
Zmax: 19,89
Re: 3,6
Zx: 8,46
F1: 22,93
F2: 47,91
QMS=3,31
QES=0,73
QTS=0,6

Sajnos nincs 120l-es ládám hogy meghatározzam a vas értékét de interneten több oldalon is megnéztem és az az érték legalább mindenhol egységesen 177l volt.
Előre is köszönöm a segítséget.
(#) ptesza válasza Lacko12 hozzászólására (») Jún 27, 2014 /
 
Valami nem ok. A gyári adatlapon 22 Hz -es Fs-t ír. Az hogy lehet hogy nálad ez 13 Hz-el magasabb?
(#) Lacko12 válasza ptesza hozzászólására (») Jún 28, 2014 /
 
Akárhogy nézem a grafikont az annyi amennyi.
Mérés előtt le is ellenőriztem ellenállással és stimmelt az érték.
Csatolom a mérési doksit.
Köszönöm a segítséget, hálás vagyok érte!
(#) ptesza válasza Lacko12 hozzászólására (») Jún 28, 2014 /
 
Akkor viszont a feltételezett VAS érték sem jó. Hozzáadott súllyal már próbáltad?(added mass methode)
(#) Lacko12 válasza ptesza hozzászólására (») Jún 28, 2014 /
 
Valószínű hogy én bénázok, de nem hajlandó a program semmiféle adatot számolni nekem, sőt még a súlyadatot sem engedi módosítani.
Első képen az látszik ha csak simán rámegyek az added mass methode menüpontra, és megpróbálok az ő adataival kalkulálni bár azok se egyeznek meg a mért adatokkal, a másodikon amikor beírom a számolt adataimat, de sajnos ugyanaz a helyzet.
Valami opció nem lehet kikapcsolva a programba?
(#) ptesza válasza Lacko12 hozzászólására (») Jún 28, 2014 /
 
Betöltöd azt a mérést amit ide elküldtél. Az overlay/set as layout menüponttal rögzíted. Ekkor sárga lesz. Leméred a hangszórót újra úgy hogy rögzítesz egy ismert súlyú valamit a membránon. Ekkor két mérés fog látszani. Aztán értelemszerűen kitöltöd a form-ot az analyze menüpontban.
(#) Lacko12 válasza ptesza hozzászólására (») Júl 2, 2014 /
 
Szia!
Elnézést a késői válaszért de sajnos 4 műszak mellett kevés idő marad leülni nyugodtan és méregetni.
Lemértem egy 50dkg-os súllyal is.
Az Fs le is ment 19,66Hz környékére.
De hiába helyettesítek be mindent tökéletesen ha rákattintok a Calculate TSP-re ugyanúgy feldobja a hibaüzenetet.
Lehet ott lesz a bibi hogy a Vas értéket nem tudtam kiszámolni a súlyos mérés miatt.
Vagy ilyenkor is ki lehet valahogy számolni?
A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2014
(#) ptesza válasza Lacko12 hozzászólására (») Júl 2, 2014 /
 
Két-féle metódussal lehet kiszámolni. Vagy ismert térfogatú dobozba tesszük ,vagy adunk a membránhoz sújt. De vigyázz nehogy pattogjon rajta. Esetleg először mérd le súllyal és rögzítsed az overlay-en , és utána súly nélkül.
(#) Lacko12 válasza ptesza hozzászólására (») Júl 2, 2014 /
 
Súllyal már lemértem, a második képen látszik is hogy változott a görbe a súly rátételével.
A súly nélküli mérés van rögzítve azaz sárgába, a súllyal történő mérés pedig zöldbe.
Ugye ezt a képletet használjuk: Vas =( Vb*((Fb^2/Fs^2)-1
Ebből mindent ismerek egyedül a Vb-t nem mert azt a láda térfogatából határoztad meg amiben mérted, de ugye én szabadon mértem csak a membránt lesúlyoztam egy 50dkg-os súllyal.
(#) ptesza válasza Lacko12 hozzászólására (») Júl 2, 2014 /
 
Nem kell kézzel kiszámolni.

Csak a vesszők helyett pontot kell használni.
(#) Lacko12 válasza ptesza hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
Szia!
Sikerült is megoldani a galibát vele, egyszerűen csak le kellett frissíteni a programot.
A hangolásról érdeklődnék még, Subvoice oldalán tanulmányozom a tanokat, és ott azt írják hogy 0,707-es Qtc-re érdemes törekedni, nekem a bb6 egy az egyben arra lőtte be a Qtc-t, így lett a képen is látható 107,8 literes láda.
A hangolásról és annak menetéről van esetleg más tanulmány vagy iromány? vagy esetleg program amivel könyebb megérteni és begyakorolni egy-egy láda hangolását?
Köszönöm a sok-sok segítséget!
A hozzászólás módosítva: Júl 14, 2014

DSC_0544.jpg
    
(#) tungsram hozzászólása Júl 14, 2014 /
 
Pedig egy hangszóró mérése nem ördöngősség. Csak a gyártók misztifikálnak mindent. Olyan mint régen az erósítőknél a burst jeles mérés. Ezzel minden szép volt csak elkendőzte a fázisviszonyokat. A szomorú csak az, hogy sokszor az eredmények így is siralmasak voltak.. Pedig , ha van egy korrekt hagggenerátor , illetve egy jó minőségü végfok akkor akár Hertz-enként fel lehet venni az átvitelt. A hangszóróval soros kis értékü elllenállás ezen lehet mérni a feszültségesést, plusz árammmérés. Rezonancián lesik az áramfelétel amit simán lehet indikálni. Persze ez csak szóló hangszóróra igaz. Innet viszont ha van PC-s feldolgozás akkor már egyszerű a méretezés..
A hozzászólás módosítva: Júl 14, 2014
(#) silent15 hozzászólása Szept 18, 2014 /
 
Sziasztok, azt szeretném kérdezni , hogy ez a fajta magas zártkosaras? Ki kell neki alakítanom külön légteret?
Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2014
(#) elektrorudi válasza silent15 hozzászólására (») Szept 18, 2014 /
 
Szia!
Ez egy pontosan ilyen dóm sugárzó. Visaton
A "360°" fülre klikkelve körbeforgathatod. Nem kell neki külön légtér.
(#) elektron116 hozzászólása Okt 4, 2014 /
 
Sziasztok!
Valaki tud segíteni abban, hogy a SAL SBX1320/BK mélyközépnek mekkora az Xmax paramétere?
Köszi!
(#) ptesza válasza elektron116 hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
Maximum ±3mm lehet.
(#) Hangszoro2000 válasza elektron116 hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
Name: !sbx1320_mért_ujabb
Type: Standard one-way driver
Company: SAL
No. of Drivers = 1
Fs = 58,57 Hz
Qms = 3,567
Vas = 7,305 liters
Cms = 0,57 mm/N
Mms = 12,96 g
Rms = 1,337 kg/s
Xmax = 2,5 mm
Xmech = 5, mm
P-Dia = 110, mm
Sd = 95, sq.cm
P-Vd = 0,0238 liters
Qes = 1,861
Re = 7,3 ohms
Z = 8, ohms
BL = 4,325 Tm
Qts = 1,223
no = 0,076 %
1-W SPL = 80,96 dB
2.83-V SPL = 81,36 dB
(#) elektron116 válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Okt 5, 2014 /
 
Köszönöm szépen!
(#) elektron116 válasza elektron116 hozzászólására (») Okt 5, 2014 /
 
A gond az volt, hogy a programok elég érdekes adatokat számoltak ki. Itt van pl. a KickerU számítása...
(#) summermano hozzászólása Dec 30, 2014 /
 
hello sziasztok lenne 1 olyan problémám hogy a 25 cm hangszoromnak nem tudom az ohm számát mert nincs ráirva semmi ez hogy lehetne kideriteni milyen számitással vagy müszerrel tudnátok valahogy segiteni vagy ajánlani valamit. elöre is köszi mindenkinek
(#) Moderátor hozzászólása summermano hozzászólására (») Dec 30, 2014
 
(#) Lacko12 hozzászólása Feb 15, 2015 /
 
Sziasztok!
Elakadtam egy SPL WA250-77F mélynek a bemérésénél.
Reflex dobozt szánnék neki de a cső átmérőjénél elakadtam mert nem ismerem sajnos az Xmax értéket és ha jól látom a programnak szüksége van hozzá a számoláshoz.
Esetleg hogy lehetne kiszámolni az ideális cső keresztmetszetet és hosszt?
Az eddig mért paraméterek:
Fs,38.50,Hz
Re,4.10,ohms
Qt,0.57,
Qes, 0.62,
Qms,7.30,
Mms,187.07,grams
Rms, 7.324871,kg/s
Cms, 0.000093,m/N
Vas,25.95,liters
Sd,444.88,cm^2
Bl,18.635969,Tm
ETA, 0.26,%
Lp(2.83V/1m), 89.17,dB
Le,2729.23,uH
L2,5326.74,uH
R2,26.77,ohms

A BB pedig 55,91 Literes reflexdobozt ajánlott neki.
A segítségeiteket előre is köszönöm!
(#) ptesza válasza Lacko12 hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Ezt otthon nem tudod lemérni. A gyártó adatlapján találhatsz információt. Vagy valaki tud valami tapasztalati értéket mondani ,ha teszel fel részletes képeket is.
(#) P_Laszlo válasza Lacko12 hozzászólására (») Feb 16, 2015 /
 
Nem kell kétségbeesni ilyenkor sem. Visszafelé is lehet gondolkodni.
Ránézésre azt tudom mondani, hogy legalább 10-15mm-es membránkitéréssel kell számolni, és a szükséges reflexcső átmérő legalább 80mm, de jobb, ha inkább 100mm-rel tervezel.
Előfordulhat, hogy ez a feltételezett kitérés már nagyobb lesz, mint az Xmax, és a lengőcséve kilép a lineáris tartományból, de némi torzításnövekedés mellett ez még többnyire elviselhető, főleg mélytartományban.

Ha megnézed, egy 55 literes dobozban (fb=30Hz) a legnagyobb membránkitérés 500W bemenőjel mellett túllépi a 7,5mm-t, persze a program a rendszer többi elemét tökéletesnek veszi, hiszen nem adtuk meg az erősítőre, kábelezésre, stb. vonatkozó paramétereket, ezért ebből a 7,5-ből a valóságban akár 10mm is lehet. Így nagyjából helyes volt az előzetes becslés.
Ehhez a 10mm-es Xmax értékhez a program szerint is szükséges a 100mm-es csőátmérő 55 literes doboz esetén. A hangolással kis probléma viszont lehet, mert ha lineárisabb átvitelt szeretnél, akkor legalább 35cm-es hossz tartozik a körülbelül 30Hz-es hangolási frekvenciához.
Csatoltam a modellezéseket.

Még egy apróság a program által ajánlott doboztérfogathoz. Ez az 55,91 liter egy függvény segítségével számított általános érték, rengeteg külső tényezőt nem vesz figyelembe. Ha a céljaidhoz szükséges, nyugodtan módosíthatod, pl. választhatsz, hogy jobb alsó határfrekvenciát szeretnél-e vagy nagyobb terhelhetőséget, nagyobb hangnyomást, stb. Mindig érdemes átgondolni.
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2015
(#) Lacko12 válasza ptesza hozzászólására (») Feb 16, 2015 /
 
Szia ptesza, csatolom a képeket hátha tud segíteni a továbbiakban.

P_Laszlo: Köszi szépen a segítséget elég rávezető volt a dolgokra.
Ez lesz az első szub jellegű dobozom így a csővel játszadozás még eléggé új.
Gondolom egyszerre nem lehet kivitelezni mind a 3 tényezőt hogy megfelelően terhelhető legyen, elég alacsony határfrekvencia mellett és még a hangnyomás is nagy legyen.
Mitől függ a 3 dolog, azaz hogy tudom elérni őket?
Cső keresztmetszet-hossz változtatás, esetleg ládatérfogat változtatása?
Esetleg ha tudtok egy összeszedett anyagot ilyen kérdésekre szívesen utána olvasok de ha elmagyarázzátok azt is nagyon megköszönném.

UI: Nem akartam a másik topikba külön feltenni a kérdést, az utolsó képen látszik hogy egy apró sérülés van a felfüggesztésen, esetleg lehet rajt javítani valahogy? Akár csak esztétikusságra is?

Előre is köszönöm a válaszokat örök hálám!
(#) P_Laszlo válasza Lacko12 hozzászólására (») Feb 16, 2015 /
 
Találtam képeket a neten, megnéztem, de ez szebb. Még mindig kitartok a kb. 10 (vagy kicsit több)mm-nél.

Szerintem ez a hangszóró elég jól terhelhető, ez a legfontosabb erénye. Mielőtt még esetleg összezavarodnál, első lépésként mindig azt kell tisztázni, hogy te mit szeretnél elérni. Milyen környezetben (autó, szoba, nappali, stb.), milyen erősítővel, mekkora hangnyomást és milyen alsó határfrekvenciát vársz el. Ha ezek megvannak, könnyű a dobozt hozzáalakítani az elképzeléseidhez.

Olvasmány: Bővebben: Link Bővebben: Link

Gyorsan és egyszerűen: Ha nő a térfogat, nő a mélytartomány hangnyomása, de a terhelhetőség csökken.
Ha a hangolási frekvencia csökken, általában jobb lesz az alsó határfrekvencia, de a terhelhetőség és a hangnyomás csökken.

A sérülést, ha nem zavaró szerintem ne piszkáld. Belül ez a habszél olyan, mint a mosogatószivacs, nem tolerálja nagyon a külső hatásokat. Esetleg valamilyen lágy ragasztóval meg lehet kenni vékonyan. De ez inkább ront az esztétikán sztem. Ha nem szellőzik át, nagy gond nincs.
(#) Lacko12 válasza P_Laszlo hozzászólására (») Feb 18, 2015 /
 
Halihó!
Nos kicsit tájékozódtam a témában és próbálgattam a hangolásokat bassbox-ban, de a csőméretet nem igen tudtam realisztikus méretekre lecsökkenteni értelmes dobozméret mellett, még úgyse hogyha esetleg 2 csövet használnék 1 helyett, ráadásul ugye az f3 pont már 23Hz-nél jár 91 literes belső térfogat mellett ami baromi nagy.

Megnéztem esetleg zárt ládában hogy teljesítene a szimuláció szerint, 30 literes ládához a program automatikusan 0.707-es QTC-t lőtt be viszont az alsó határfrekvencia fel ment 53,48Hz-re, és a szimuláció szerint 500W-os bemenő jellel elérné az xmax-ot viszont 400W-al már lejjebb kúszik. Ha következtetnem kéne inkább a reflex láda dukálna ennek a nyomónak igaz?
Az a probléma hogy nem akarok a ládamérettel elszállni szóval maximum olyan 60 Literes belső térfogat lenne a jó viszont annál nem sikerült értelmes hangolást elérnem.
(#) ptesza válasza Lacko12 hozzászólására (») Feb 19, 2015 /
 
35~40 Hz es alsó határfreki már bőven jó lesz. Ha autóba akarod , mert úgy tudom ,hogy oda akkor a beállítások között találsz egy automotive feliratú jelölő négyzetet amit be kell pipálni. Ezután a bassbox figyelembe veszi ,hogy ez kicsi zárt térben van lehelyezve a hangsugárzó , és számol a kiemelésekkel is. (Cabin gain effect)

Ha növeled a cső felületét akkor ugyanahhoz a hangoláshoz , hoszabb cső fog kelleni.
Következő: »»   7 / 19
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem