Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Inverteres hegesztőtrafó
Szóval áramkorlát 200A körül, 120A körül hegeszt és nem 180A mert gyenge, eső karakterisztikán értem hogy 30V üresen, mikor hegeszt kb 20V körül lehet mérni, van benne feszültség szabályozás de biztos nem tökéletesen működik.
Ha 200A-ra van állítva és csak 120 folyik akkor valamiért nem alakul ki nagyobb áram, talán vékony a huzal vagy az előtolás miatt. Érdekes. Ha tudod nézd meg hegesztés közben a szekundert szkóppal, hogy hogy alakul a kitöltés.
Meg fogom nézni, nem tudom a porbeles huzal és a huzal + CO2 miben más, érdekes hogy jó hegesztést csak az előtolás szűk tartományában kapok.
A hozzászólás módosítva: Júl 4, 2014
Porbelessel még nem dolgoztam, de aki igen az azt mondja hogy ég és föld, és dolgozzon vele aki kitalálta.
Porbelesből csak jó minőségűt érdemes használni. Találkoztam már olyannal amivel konkrétan még több százezres értékű géppel is lehetetlen volt hegeszteni . Itt a Kínai gyártmány nagyon erősen felejtős. Szinergikus géppel használtam sokat és az volt a tapasztalatom a védőgázoshoz képest, hogy jobban fel kellett tekerni a szabályzó potit ha egyforma mélységű varratot akartam. Tehát több volt az előtolás és a feszültség is.
Egyébként a védőgáznak hihetetlen nagy szerepe van. Ég és föld a kölönbség a tiszta CO2 és a corgon között is. Jelentős a különbség a 82/18 és a 85/15-ös corgon között is.
Porbeles-pontosabban töltött huzallal az iparban is dolgoznak, de kizárólag speciális varratok készítésére használják. Ilyen pl. a rendkívül nagy kopásállóságú felrakó hegesztés. Ilyen kicsi átmérőben mint amit a barkácsgépekhez mellékelnek, ipari alkalmazásban még nem találkoztam. A barkácsgépekhez mellékelt huzal egyfajta csali. Amikor valaki megveszi a Güde, Powermig vagy akármilyen fantázianéven kínált hegesztőt, a hozzáadott huzallal jó esetben tud hegeszteni. Amikor a kb. 1kg-nyi huzal elfogy, akkor kezdődnek a bajok,ugyanis az esetek 90%-ban védőgázzal a gépek nem tudnak hegeszteni, mert kevés hozzá a teljesítmény. A korrektebb hobbi gépek a 0,6-os huzallal még úgy-ahogy elmennek, de a 0,8mm-es már kifog rajtuk. Ilyenkor jön a tuning,ami sok esetben a gép árát közel arra az értékre viszi fel, mintha egy korrekt karosszériás gépet vett volna a tulaj.
És mi van , ha kiderül, hogy corgon helyett cronigont kaptál a cseretelepen?!
Azért nem elterjedt itthon, mert nagyon drága.
Külföldön voltam egy tréningen és ott kevertük a corgon gázt Co2-ből és Argonból. Ott hívták fel a figyelmemet a különbségre, aztán láttam a saját szememmel is.
Én konkrétam cronigonnal (97,5Ar 2,5Co2) és Esab OK Autrod 16.95 huzallal dolgozok. Szénacélhoz nem igazán előnyös...
Segítséget kérek WIG200 típusú 3 fázisú tirisztoros awi hegesztő javításában. Hiba: mindig max áramon hegeszt, áram nem szabályozható (poti jó) Fényképező hiányában:
A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2014
Nincs áramjel visszacsatolás a sönttől. Ez lehet vezetékszakadás is, de az árammérő áramkör hibájából is adódhat.
Mi történne akkor ha nem is a feszültséget szabályoznám az inverteres CO gépbe hanem az áram beállító sönt ellenállást kapcsolgatnám egy négyszöggenerátorral (frekvencia kitöltés változtatható) FET segítségével a maximális áram (200A) és egy tartó áram (50A) között; így kapnék egy impulzus hegesztőt, így könnyen lehet vékony lemezt hegeszteni de ha jól tudom akkor ez csak argonos védőgáz alatt használható.
Igen, gondoltam rá, csak épp nem találom mi lehet benne az árammérés érzékelője.
A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2014
Két eset lehetséges: Vagy egy mérősönt ,vagy egy mérőváltó valahol a hegesztőáramkörben. Ne tévesszen meg hogy a gép AC/DC üzemmódot tud, mert ilyen gépben is találkoztam már sönttel. Mindenesetre egy Hall szenzor szerencsésebb lenne. Ha nem régi a gép, akkor feltehetőleg Hall szenzort alkalmaztak árammérésre. Bizony az is meghibásodhat. Cseréltem már néhányat.
Lehet impulzussal hegeszteni Co2-vel is. Nem feltétlenül kell hozzá jobb gáz. Tiszta argont csak alu hegesztéshez használnak fogyóelektródás gépnél. Én nem a mérőjelet hanem az alapjelet(poti) kapcsolgatnám. A gyakorlatban is ez az elterjedt megoldás. Az már csak hab a tortán, hogy akár az impulzus kitöltését, frekvenciáját, és mellé még az impulzusáram nagyságát is változtathatóra alakíthatod.
Szevasztok,
egy Frónius transpokit 1500as gépben elpusztult a CC3053 tipusú duódióda egyik ága... Sajnos a neten nem talólom az adatlapját, beszerzési lehetőséget... Ez isotop tokban van, mit tanácsoltok, mivel helyettesítsem? A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2014
Szia.
Nem találtam adatlapot, de helyettesítőnek ezt adta a gép: dióda Ha 150A-os a gép, akkor ennek elég kellene, hogy legyen, de jó volna tudni, hogy hány dióda van a gépben, vagyis hány diódán keresztül folyik az áram.
Itt vannak a képek, az üresjárat 30V, hegesztés közben a feszültség 21V és 24V között változik, illetve kicsit látszódik mikor a huzal beleér az anyagba, hegesztés közben 100A - 120A körül folyik a hálózatból 10A - 11A vesz fel, mikor a huzal beleér akkor kb 180A (majdnem rövidzár), a kép bár nem adja vissza de a kitöltés nem csökken mikor kis előtoláson hegesztek, ha van rövidzár csak akkor csökken.
Akkor jó megoldás ha szétszedem a trafót és a primert két rétegesre tekerem, közepén a szekunder tekerccsel, vagy esetleg ha CO2 vagy Corgonnal hegesztenék (most porbeles huzal van) akkor az ívfeszültség kisebb lenne és nagyobb áram hajtódna át. A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2014
Mekkora lehet most nagyságrendileg a főtrafó szórási induktivitása, E65 mag, primer 30, szekunder 3 menet egymás felett, lehet hogy a trafó primerjével sorba kötött 6µF (fémházas olajpapír) kondenzátorral alakulhat ki egy nem kívánt rezgőkör, illetve a kondenzátort kiköthetem-e, ugyanis más hidas kapcsolásokban nem láttam soros kondenzátort, az ötlet a "cseh hidas" kapcsolásból szedtem.
A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2014
Nincs az N313-asnál jobb szkópod? Ezen nem nagyon látszik semmi. Azt írod hogy nem csökken a kitöltés, de az ívpwm képen mintha az látszana hogy igen. Ha van fesszabályozás akkor annak eleve úgy kell működni, hogy kisebb a kitöltés mint a maximum legalább 20-30%-al, hogy legyen szabályozási tartalék. Ha max. kitöltéssel megy azon már ugye nem tud a fesszabályozás növelni... Ezért kellene valamivel magasabb fesz, ha meg nincs fesszabályozás akkor meg azért mert esni fog.
Nem nagyon tudom elképzelni hogy a huzal rövidre zárogatása a tolómotor által ne emelné magasabbra az áramot 100-120A-nél, de ilyen is lehet. Olyan szkópfotó (vagy videó) kellene a szekunder tekercsről amin éppen hegesztesz, hogy látni lehessen hogyan alakul a kitöltés illetve a feszültség csúcsa az üresjárathoz képest. Ha a maxpwm jellel fogsz ívet akkor biztos hogy nincs fesszabályozás, vagy elenyésző a hatása.
Valahol 10-12uH körül van, ha szendvicsbe van tekerve akkor ez nagyjából a felére csökken. A kondi nem kell oda.
Sajnos nincs szkópom másik, most a feszültség szabályozás fel van tekerve maximumra így nem szabályoz, de felemelkedik az áram biztosan mikor beleér a huzal.
Hát így a rezonancia frekvencia 20kHz körül van és a gép 40kHz-en működik, szerintem ez bezavarhat, akkor megyek és kiszedem a kondenzátort.
A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2014
Kivettem a kondenzátort, a hálózati áramfelvétel 10A ről 12A re növekedett, látszólag csekély változás de teljesítményben vagy 400W többlet is lehet, egyenlőre hagyom békén akkor a gépet, még megcsinálom a polaritás változtatás lehetőségét rendes huzalhoz, meg megtöltöm a palackot és akkor meglátjuk milyen lesz, ugyanis a képlet szerint a CO2 védőgázban az ívfeszültség kisebb mint amit most mértem, Argonos gáznál még kevesebb.
Találtam egy futár céget aki visz ki házhoz palackot, csak a töltet nem lenne olyan drága csak nem tudom elfogadják-e az üres Biogon palackot cserének ami nem tőlük van (ilyen kaptam legutoljára a gázlerakatból barkácsolni az is jó... gondolták).
Köszönöm a választ, időközben szereztem BYV250V200ast, beraktam, egyenlőre működik...
De az igazi próba kedden lessz, remélem túléli... A topológia teljeshidas, szekundér középkivezetéses duó egyenirányítással... Egyik félperiódusban azegyik diódán folyik a kimenő áram,a másikban a másikon...
Akkor jó, megoldódott az a lényeg. Bírni fogja, bár ki vannak centizve a határok, de van tartaléka a diódának is, úgyhogy nem lenne szabad meghalnia. Jó lesz az!
Nekem egy kicsit bonyolultabb lett, lerajzolom a CO teljes hidas rajzot mert ma leellenőriztem szkóppal a feszültség szabályozás működését úgy néz ki működik, sajnos minden alkatrész értéke nincs meg mert vagy elfelejtettem vagy kimásolható más kapcsolásokból. Még írok róla ha érdekel valakit.
A softwer végtelenül egyszerű BASCOM-ban íródott, akár a demó verzióval is lefordítható.
Az igen! Köszönöm a sok információt szerintem mindenki nevében, még ha nem is nekem szólt a válasz. sokat segít. Megmondom őszintén, hogy én a háttérben mozgok, mivel nagyon kevés idő jut a saját kedvtelésemre, de viszont figyelemmel kísérem minden mozzanatot itt a fórumon és mentek is azonnal minden információt, hogy meglegyen. Így jó, hogy többen foglalkoznak a témával, legalább több szem többet lát.
A megépült inverteres hegesztőimet szeretném kiegészíteni PFC-vel, két lehetőség van az aktív és passzív, a Maci elég erős lett abba csak passzív PFC lenne, azaz a graetz és a puffer kondenzátorok közé teszek egy fojtó tekercset, csakhogy fojtó tekercs méretezéshez nem találtam számítást, egy orosz színes TV hiperszil magját tekertem meg 250 menetre (nem tudom mennyi lenne ideális) és még tudni kellene hogy mekkora légréssel szereljem össze a vasat; a keresztmetszete 25x45mm, a vas közepes erővonal hossza 350mm és 1,7T-ig gerjeszthető, a maximális hegesztő áramhoz 18A-t vesz fel a hálózatból a Maci egyszerű lakatfogóval mérve.
A teljes hidas CO PFC-vel ellátása már keményebb dolog, mivel kicsit gyenge lett először azt hittem hogy a trafó csatolása kicsi, de nem mert 5V drop-ra áthajt 120A-t ami nem is rossz, a másik topikban most néztem egy mérést ahol a "lapos" karakteriszikájú CO hegesztőnek 50% a feszültség esése. Tehát megoldás a feszültség emelése mert a 30V kevés lett, megoldás a trafó áttekerése de nem akarom szétszedni, a másik az hogy a hálózati DC feszültséget megemelem mondjuk 360V-ra, ezt a kis többletet még elbírja a trafó is meg a kondijaim is 450V os napelem inverterbe való low esr típusok, a feszültség emelésére legjobb módszer az aktív PFC ami tulajdonképpen egy step-up konverter, az áramkör építését elkezdtem, a vezérlő IC ICE2PCS01G, hozzá segédtáp LNK304 IC. Viszont a PFC induktivitás elkészítéséhez nem tudom milyen anyagok kellenének, 180uH induktivitás mellett 6000V*us gerjesztés, ehhez biztos van speciális porvasmag vagy légmagos tekercs de azt is egy sorosra tekerve a kis szórt kapacitás miatt. Esetleg ha valaki épített már PFC-t n*1kW teljesítményre az megoszthatná tapasztalatát . A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2014
|
Bejelentkezés
Hirdetés |