Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Geiger-Müller számláló (hobbi)
Sziasztok
Ilyen geiger-müller csövet lehet házilag készíteni ? Mert fizikai felépítésében nem túl bonyolult kivéve az argont, valyon működne sima levegővel ?
elvileg ritkított levegővel ugyanúgy működőképes lehet, lényeg az lenne,hogy a két elektróda között minél kisebb legyen a távolság, másik meg hogy direkt azért töltenek az ilyen csövekbe "folytógázt" is, hogy az elindult lavinát egy idő után megállítsa, ha más nem a beütés észlelésekor le kell venned a feszültséget a "csőről" egy időre, illetve valószínűleg az érzékenysége sem lesz ugyanolyan, mint egy gyári csőnek. Ha visszanézel a topikban, akkor láthatod, hogy van olyan ötlet is, hogy lehet glimmlámpát is használni GM csőnek, szóval megoldható házilag barkácsolás nélkül is. Ennél a megoldásnál is leárnyékolják a csövet, ezt én az ilyen házi csőnél is megtenném, hiszen a lavina egyik komponense a katódra beérkező UV fény, ami egyébként gamma fotonok hiányában ugyanúgy jelen van, hacsak nincs mondjuk teljes sötétség. Bár az sem lehet egy utolsó látvány, ahogy sötétben felvillan egy ilyen árnyékolatlan cső...
Idézet: „hogy lehet glimmlámpát is használni GM csőnek” Sajnos nem lehet használni! Kipróbáltam. Használhatatlan, mindent érzékel, csak a sugárzást nem, pedig 5,6MeV-os alfánál már igencsak be kéne jeleznie!! A kezem közelségét persze megérzi, illetőleg ha valami földhöz közeli tárgy van a közelben. Fázisceruzaként működik, sugárzásmérőként abszolúte használhatatlan. GM cső házilag nem rossz ötlet, kell egy kis nemesgáz+alkohol keverék. A cső kialakítása sem nehéz. Akár kettőt is lehetne készíteni, és úgy bekalibrálni őket, hogy pontosabb értéket mutasson, ha az egyikben kis időre ugyan, de beindul egy lavina hatás.
Nem lehet, hogy túl vastag a glimm fala? (abból kiindulva, hogy az alfát egy papírlap is elnyeli...) A béta sugárzást talán érzékeli. A zavaró hatásokat meg alufóliával lehetne árnyékolni (így még érzéketlenebb lesz ) Bár ha működik, akkor is elég gagyi lesz...
Hát eleve az alfa forrásom egy üveg búrában van. A rendes geiger számlálóm az alfáját fél méterről (!!) érzékeli. Papírlapon is lazán átmegy az ilyen nagy energiájú alfa részecske. Béta forrásom nincs sajna, röntgencsövem van, de azt nem fogom járatni a kedvéért. Ez nem fog működni sajnos, illetőleg amit érzékel is sugárzás, nemtudni, hogy az-e vagy valamilyen elektromágneses hullám.
Hát akkor tényleg reménytelen... Bár furcsa, a Kísérleti fizika vmelyik kötetében láttam egy ilyen primitív kapcsolást mint "G-M érzékelő" (na nem pont ilyen néven) sőt egy 1950 valahányas ( ) Rádiótechnikában is van egy ilyen kapcsolás. De még nem próbáltam (úgy tűnik nem is fogom )
Link1: Nekem úgy fest, hogy hiányzik róla a végablak, így gyakorlatilag működésképtelen. Anno eBay-ról rendeltem azt az eszközt, ami nekem van, most van 2 példány belőle, a többi elkelt, ha van rá igény, akkor ilyet csinálhatunk vizsgaidőszak után is.
Az lehet hogy hiányos, de ahogy nézem a képeket nem is egy mai darab.... Sajna, én csak az CCCP technikák egyrészét ismerem.
Sziasztok! A rádiotechnika 70-es vagy 80 évei egyik száma komplett kapcsolási rajzot közölt digitális kijelzéssel .( 2 részletben)sajna nincs időm átforgatni őket, mert épitkezésbe vagyok és csomagolva vannak. valamelyi könyvtárban talán megtalálhatók.
Az én esetemben is CCCP tecknikáról beszélünk.
btw azzal indítottam a topikot, hogy nem kis pakkot csatoltam a témaindító hozzászóláshoz, szóval aki áramköröket keres nézzen szét a topik elején... is
Reményeim szerint sikerült egy jó trafót beszereznem a projecthez: 220v->?v trafó, bontott alkatrész, de LEDek üzemeltek róla, szóval a szekunder körön <=12v fut, igazán meggyőző vasmaggal, nem is túl nehéz, meg kellene mérni a tekercsarányt (ismert primer váltó/szaggatott feszültség mellett a szekunder köri feszültséget), ha valaki tud jobbat (biztonságosabbat), minthogy bedugom 220v-ba és multiméterrel mérek, annak örülnék Ha jól emlékszem az általam közölt rajzok között van olyan is, amiben 1:1 trafót használnak (telefonmodemből, hasonlóból lehet kinyerni ilyeneket kompakt méretben pl), úgyhogy rossz esetben benevezek egy hibás modemre is... Ha nyáron valóban lesz rá időm, igen egyedi és nagytudású eszközt fogok építeni, korábban már leírtam a terveket, akit érdekel keressen vissza Ja, ha valaki megtalálja az említett rádiótechnika cikkeket, és csatolja scannelve, annak örülnék. Szép estét kívánok.
Ezek drágák. Ebayról olcsóbban be lehet szerválni őket. Van külön cső is, bár most nem fogok tudni onnan venni.
Ha van valakinek külön csöve, akkor arra vevő vagyok.
Találtam egy érdekes kis leírást :
Bővebben: Link
GM CSÖVEK
Azt hiszem tudok néhány GM csövet szerválni ezeken kívül. Valaki tud segíteni az azonosításukban? Egyik : CTC-5 II (itt valami bekarikázott M betű van) 66 Másik : CTC-5 V1 (vagy VI) (M betű) 62 Az egyiket lehet eladnám. Nem végablakos, mint látható, így valószínű erős bétát, vagy gammát tud mérni, alfát nem. Illetve azt majd megnézem.
szia, a működő gm-csövedet mennyiért adnád el? fizika tanár vagyok, jó lenne egy kísérletezni. köszi, vass miki
8000 forint.
Csak akit érdekel, pár link röntgenberendezés építéséhez:
http://www.teralab.co.uk/Experiments/X_Rays/X_Rays_Page1.htm http://www.noah.org/science/x-ray/ http://www.noah.org/science/x-ray/stong/ http://www.celnav.de/hv/hv5.htm http://www.kronjaeger.com/hv-old/xray/tech/DY802/index.html http://www.webcom.com/sknkwrks/xray.htm http://www.stevehv.4hv.org/5STCW.htm http://www.rapp-instruments.de/diverse/marx2/marx2.htm http://www.rapp-instruments.de/diverse/multipier/multiplier.htm http://www.youtube.com/watch?v=3BCt58NTiFM
A hozzászólásban érdemes lett volna használni az URL gombot, akkor nem kéne bemásolni egyenként a böngészőbe..
Azt azért még el kell mondani, hogy komoly, hitelesített mérőműszer nélkül senki ne álljon neki röntgencső készítéshez, üzemeltetéshez! Egy ionizációs kamra megfelelő eszköz lehet az erős röntgen kimérésére pl ez: Bővebben: Link 0-500R/h a max méréshatára.
Bocs akkor talán így:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Az ionizációs kamra a legalkalmasabb főleg a lágy röntgen mérésére persze csak ha levegőekvilalens kamrafallal rendelkezik. Az általad belinkelt típus egy polgárivédelmi sugárzásmérő ami inkább kemény sugárzásokra kalibrált béta-gamma sugárzó izotóppal szennyezettség mérésére. inkább : ez Itt látható, hogy kb 20kV röntgencsőfeszültségtől mérnek 4% pontossággal; ennél kisebb feszültséget már a mammográfok sem használnak, csak a felületi terápiás közelbesugárzó csöveknél. Ha valaki ilyet egyáltalán be tud szerezni, mert spéci Lindemann ablakkal van szerelve Idézet: aminek sokkal kisebb az önszűrése mint a normál röntgencsöveknál használatos üvegbúra, pláne egy izzó vagy vastag elektroncső búrája vagy egy TV-képcső centivastag üvegfala. 10KV alatt pedig már nem igen lehet használható röntgensugárzást kicsiholni semmilyen vákumcsőböl. „lítium-berillium üveg” Ha valakit részletesebben érdekel a fellelhető magyar szakirodalom: Bisztrai-Balku Sándor: Radiológiai munkák, Sugárzás elleni védelem 1979 Henter Kászló - Holbok Sándor: Röntgenberendezések üzemeltetése 1979 Bajza - Henter -Holbok: Röntgentechnika 1966 Bisztrai - Bozóky -Koblinger: A sugárvédelem fejlődése magyarországon 1982 V. Kment - A. Kuhn: Geiger Müller-számlálócsövek 1956 Heinz Richter: Radioaktív sugárzások elektronikus mérőműszerei 1958 Deme Sándor: Gázionizációs detektorok 1958
Kisebb átalakítással elkészültem elektronikai szempontból a geiger számlálómmal. Mostmár van rajta digitális számláló, deprez műszer (még nincs beskálázva), hangszóró, led indikátor. Videó:Bővebben: Link
Még a dobozolás hátra van, az imi84-féle rajz alapján, apróbb módosításokkal lett elkészítve.
melyik énféle rajz alapján? Nem egy kapcsolási rajzot közöltem ugye...
Az elektor80 mappába lévő kapcsolási rajz alapján csináltam.
Az a kapcsolás elég frankó, nem kell hozzá trafót tekerni (mint a legtöbb rajz esetében), van egy csomó lehetőség kibővíteni az érzékelést, potival cső feszültség beállítás... A digitális számláló kimenetén viszont az osztó felső tagját kiszedtem, a digit számlálónak ugyanis kevés volt az osztott feszültség. A műszert is könnyen lehet majd hitelesíteni, vettem hozzá 1mA-es deprez-t, sajna 50uA-es nem nagyon volt csak nagyon drágán, de így is tökéletes. A 3 digites kijelző kevés lett egy kicsit talán, eredetileg 4 digitest akartam, csak az bonyolultabb lett volna. Az am241 közelében úgy pörög, hogy nem is látni a százas digitet sem A videó link javítva lett, kösz szabi83
A legelső hsz-ben van linkelve egy tömörített fájl, és abban van.
imi84 írta:
Idézet: „azzal indítottam a topikot, hogy nem kis pakkot csatoltam a témaindító hozzászóláshoz, szóval aki áramköröket keres nézzen szét a topik elején... is ”
Látom a videót is javítottad, tetszik Különösen tetszik, hogy nem telítődik a cső a tesztforrástól. Átvetted a nyáktervet is, vagy csak az áramkört? Melyik pontról digitalizálod a jelet? Mit változtattál az eredeti áramkörön? Térfogatra kb. mennyit foglal a szerkezet cső nélkül?
Ja, illetve van egy hiba a rajzon. A sokszorozó kezdetén D4 anódját földre kell rakni, különben nem működik. A digitális jel a 'D' kimeneten keresztül jut el a számlálóhoz. Az R13-at vettem ki, mert kicsi volt a produkált impulzus amplitúdója. Saját nyákot csináltam, majd felrakom a rajzokat ha kell. A nyák mérete 13,2 x 7,6.
Amit még beraktam, az egy LED + ellenállás párhuzamosan a hangszóróval és R11-el. A műszernél is babráltam az elkóval meg a két ellenállással, azt igazából a deprez műszerhez kell belőni. Csinálok majd rá egy hangszóró kimenetet, mert picit halk, ha asztali műszerként használja az ember, akkor egy kis aktív hangszórót rá lehet majd dugni. |
Bejelentkezés
Hirdetés |