Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kábeli zűrzavar, avagy a drótok, alkatrészek hatása a hangra
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   38 / 79
(#) steffen22 válasza Szpisti hozzászólására (») Aug 8, 2014
Tetszőleges.
(#) steffen22 válasza reloop hozzászólására (») Aug 8, 2014
Kíváncsiságból ránéztem a mérőmikrofonra. Pofás az átviteli görbéje is.
Az általad linkelt angol oldalon található 8. ábrán lévő modifikációt is próbáltad?
Magyarul itt található róla egy kis leírás.
A hozzászólás módosítva: Aug 8, 2014
(#) steffen22 válasza Orbán József hozzászólására (») Aug 8, 2014
Igen. Erre belinkeltem ezt, hogy tudják is. Főleg a passzív alkatrészek miatt tettem. És ahogy írták is előttem, teljesen mindegy milyen márkájú pl. egy polypropilén kondenzátor, ha betartják a gyártási követelményeket. Ezért egy olcsóbb is megfelelhet, nem kell a placebo.
(#) gaborbela válasza Aldure hozzászólására (») Aug 8, 2014
Hello
Igen nekem a Hiragaban az a fajta Rifa oriasi minosegi javulast adott.
Sokal kontrolaltabb es termeszetesebb let a hangja.
Tobb kondit kiprobaltam oda de egyik roszabb volt a masiknal.
Vettem Sollen Thin foil kondit mert agyon reklamoztak mikor elkeztek gyartani azt a szeriat hogy milyen jo de szinte halgathatatlana tette a gepet
Bővebben: Link

Van ugyan olyan femes papir Wima de az se jo
Probaltam Evox Rifat, a kek Rifat, ERO MKT-t, a piros MKP Wima-t, Auricap (nem rosz minoseg de draga es a Hiragaba nem job mint a Rifa) es sok mas tipust is teszteltem..
Oszinten megvalva en utalom a folia kondit ahogy sokan alkamazak.
Minden elko mele raknak egy 0.1µF-t.
De itt nagyon meglepett.
Az Elna Silmic egyik legjobb hangu elko es a Cerafine is de se egyedu se folia kondival nem tetszet.
Van egy masik A osztalyu gepem a ProFet, az eredetileg egy Francia commercial gep es Ok is csak folia kondit hasznalnak.
En is probalkoztam tobb kondival de oda a Profetbe nekem az Orosz PIO let magasan a legjobb.
A Hiragaban nem probaltam a PIO-t mert akkor meg nem volt keznel.
A ProFetbe meg nem probaltam a Rifa-t mert nics hely az a panel kb 10x6 Cm.
De ott is probalkoztam jo minosegu elkokal es mas folia kondival is semi sem tetszet ugy mint a PIO kondi.
Bar az Orosz kondi kisse lekerekiti a melyeket es szinez meg is kellemes e termeszetesen szol.
A Rifa vs PIO A-B tesztet nem csinaltam ahogy azt mar irtam
A kovetkezo Hiragaban oszemerem oket, van Orosz Teflon kondim is de iszonyuan nagy meretuek.
Igen en azt tanacsolom hogy szerezz olyan Rifat es csak azt az elko nelkul hasznald. De csinalhatsz A-B tesztet az egyik oldal modositva csak.
Akkartam kepeket csinalni a kondikrol de sajnos lemerult az aksim.
Olya Rifat konyen lehet talalni csak figyelj oda mert van nemelyben elenallas is van beepitve.
Nehogy olyat vegyel.
Egy volt baratom kuldott Eurobol Remix kondikat de kar a postazasert, nem er anyit bar it meg nincs s nem tudtam volna tesztelni..
Az uj panelba beraktam a 47µF Silmic-et mert az egy modositott Hiraga kapcsolas.
Valaki hoza adott ket kis tranyot 6db 3mm piros LED-el.
Szeretnem eloszor ugy kiprobalni ahogyan eredetileg megepitetek.
De ha megnezed a panel rez oldalat lathatod hogy ott a hely a Rifa kondiknak.
Azt a verziot meg tesztelem a V-Fet elott.A draga alkatreszeket beleraktam legalabb adok egy eselyt neki.
Ha megtalalom azt a Hiraga kapcsolas azt felrakom.
Udv Gabor
A hozzászólás módosítva: Aug 8, 2014
(#) szamóca válasza reloop hozzászólására (») Aug 8, 2014
Sajnos a hangsugárzó a leggyengébb, legtöbb hibát vétő láncszem a lehallgató láncban.
Ha ehhez hozzávesszük a lehallgatótér akusztikáját, totál a káosz a frekiátvitel, fázis, reflexiók stb téren.
Ezekhez képest a különféle alakú drautok, csodakövek, fa, fém, meteordarabok vélt vagy valós átvitelre gyakorolt hatása elenyésző. Józan ésszel gondolhatnánk, akik már ezekbe fektetnek, legalábbis minimalizálták a hibákat, de legtöbb helyen ahol ezek a milliós rendszerek működnek, mérések sem voltak. Általánosan a hívők, amúgy is elutasítják az ilyen jellegű megközelítést. Ők hallják, nem kellenek más bizonyítékok.
Az is furcsa, hogy szinte mindegyik hanghűséget zászlajára tűző kaszt, elutasítja az elektronikus hangszín-manipulátorokat a hangláncban, tulajdonképpen mégis más módon, más eszközökkel ezeket helyettesítik.
Abban sem vagyok biztos, hogy egy mindenképpen simára csiszolt, jó frekiátvitelű hangrendszer, egy reflexiómentes helyiségben sok embernek tetszene.
Ráadásul hogyan hasonlíthat objektíven össze egy rendszert, két különféle hallásgörbével rendelkező alany?
(#) pinyó39 válasza steffen22 hozzászólására (») Aug 8, 2014
Azon megy a csontrágás hogy halljuk e az alkatrész hangra gyakorolt hatását, közben pedig (mivel olyan melóhelyen dolgoztam ahol kondi fejlesztés és gyártás (is) folyt), már annak idején kiderült hogy két egyforma kondenzátort sem vagyunk képesek gyártani(nem azért mert bénák lettünk volna). És ez csak egy alkatrész az áramkörben.
(#) reloop válasza szamóca hozzászólására (») Aug 8, 2014
A bajok ott kezdődnek, hogy a 60eFt/db hangsugárzópárjaim átviteli görbéi sem fedik egymást minden ponton 1dB-en belül. Képzelheted milyenek amiket magam építettem.
A lentiek tükrében nem nagy dicsőség, de nekem mind tetszik.
(#) Aldure válasza gaborbela hozzászólására (») Aug 8, 2014
Üdv! Nekem ezek vannak ezek is jók?Bővebben: Link Hangváltóba és erősítő bemenetre ilyen kondikat használok Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Aug 8, 2014
(#) steffen22 válasza pinyó39 hozzászólására (») Aug 8, 2014
Nekem nincs olyan jó hangrendszerem, hogy (ki)halljam, ezért ez az egész anynira nem foglalkoztat. Viszont annyit tudok, hogy az a jó ha nincs a hang útjában kerámia, vagy elektrolit kondenzátor. Mondjuk szimpla tápos erősítőnél, a kimenőkondi elvileg még zárlat ellen is jó.
Mekkora volt az eltérés kettő, találomra tesztelt, azonos értékre gyártani vélt kondenzátorok között, és mi volt az oka ennek a nagy szórásnak?
A hozzászólás módosítva: Aug 8, 2014
(#) gaborbela hozzászólása Aug 8, 2014
Hello
Nem tudom pontosan megmondani mer az enyem nem olyan
Tolttotem fel par kepet kondikrol (csak egy resze) amiket teszteltem .
A Rifarol is csinaltam kozeli kepet, ha jol megnezed MP (Metal paper) jeloles van rajta es arany szinu.
Hasonlo ezust szinu Wima van nekem de az nem volt jo!
Ha kiprobalod vagy esetleg ra tudnal keresni az adat lapjara akkor az segitene.
Udv!
(#) gaborbela hozzászólása Aug 8, 2014
Hello
Keresgeltem a net-en szerintem a te kondid is jo, az is MPE megjeloles a masik oldalon ME mint az enyem.
A 261 es 261 kozt mi a kulomseg talan itt megtalalod.
Bővebben: Link
Bővebben: Link
En ugy lattom hogy a tied is femes papir (Metal Paper)
Csak azt tudom irni hogy probald ki.
Udv
(#) Aldure válasza gaborbela hozzászólására (») Aug 8, 2014
Üdv!Az adatlapja itt van Bővebben: Link Amiket adtál linkeket nem tudom megnyitni, azt írja kiszolgáló nem található.
(#) gaborbela hozzászólása Aug 9, 2014
Valoszinu mert tobb oldalt nyitotam ki mere az adatlaphoz eljuttotam
Ezen az oldalon meg van hogy milyen jeloles minek felel meg milyen dialekt anyagbol keszult
Nyisd ki az elsot adatlapot.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2014
(#) Orbán József válasza gaborbela hozzászólására (») Aug 10, 2014
Üdvözöllek!
A tapasztalataid szerint tehát ez az egyik jó választás csatolónak?
Rifa PME-265
(#) Orbán József válasza Aldure hozzászólására (») Aug 10, 2014
Szervusz!
Hol szerezhetők be ezek a kondik?
Én ugyan csak csövesben utazom, de a csatoló ott is jó kell.
(#) Aldure válasza Orbán József hozzászólására (») Aug 10, 2014
Üdv! Ezeket a kondikat én hidegítőnek fogom használni én innen rendeltem őket Bővebben: Link de az PME261 nem tudom mekkora a különbség de majd meghallgatom.
(#) Orbán József válasza Aldure hozzászólására (») Aug 10, 2014
Köszi! Itt nem néztem, csak a Farnell kínálatát.
Próbálok időt spórolni, ha már valakik kitaposták a becsatolók útját, "csak" követni kelljen...
(#) Aldure válasza Orbán József hozzászólására (») Aug 10, 2014
Üdv! Nem tudom olvastad-e az előzményeket is de ott gaborbela kolléga egész jól levezette a tapasztalatait kondenzátor témában.
(#) Orbán József válasza Aldure hozzászólására (») Aug 11, 2014
Szervusz!
Igen, visszaolvastam némileg, az orosz kondikat valószínű nem tudom elérni, a RIFA-kat igen, ha nem is olcsón.
De, ahogy tanulmányoztam a témát, igen sok múlik rajtuk, muszáj áldozni rájuk...
(#) gaborbela hozzászólása Aug 11, 2014
Ha jol megnezed rengeteg A osztalyu erosito nem hasznal hidegito (elkot) kondit.
Peldaul N Pass-tol a First Watt szeria, vagy a hasonlo Hitachi mosfetes ProFet de rengeteg mas A osztalyu gepnel nem hasznalnak a nyakon hidegito elkot.
Azert keztem el tesztelni annak idejen es azt tapasztaltam jo folia kondi eleg sott az a megoldas volt a legjobb.
Orosz kondit az Ebayen lehet venni, rengeteg 0.22µF van de van az a kis erteku 200V Teflon kondi nagyon nagyon jo nagyobb erteku kondikat atkotni vele a jel utjaba.
Ha meg is raszanod magad a PIO kondi vasarlasra majd megirom melyiket vasarold mert en teszteltem nehanyates nem mindegy.
Nemely a tapba jo csak. Mas jo hidegitonek vagy bemeno kondinak jel utjaban.
Termeszetesen nem mindet teszteltem de olvastam a neten melyiket erdemes megveni es hova alkalmazhato hogy jo eredmenyt kapjunk.
A Rifa kondinak jo telt hangja van. De a papir miatt nagyon termeszetesen szol de kisse be kell jarodnia,
Udv Gabor
(#) Orbán József válasza gaborbela hozzászólására (») Aug 11, 2014
Ilyesféle kondit tudok beszerezni, fogalmam sincs a pontos típusáról de ezt is jó hangúnak mondják, füles erősítőbe hidegítőnek használja valaki. Csöves technikához...
Én, némi vívódás után a Hiraga és a JLH A osztályból az utóbbit építettem meg.
Orbánjózsi
(#) gaborbela hozzászólása Aug 11, 2014
Hello
Mivel nem tudtad megadni a kondi megnevezeset igy nem tudok mit mondani ra.
Zold szinben tobb kondi is van, lehet jo is vagy rosz is, vettem jo parat de megegyszer nem tennem!
A legjobb Orosz kondi a Teflon FT3 de iszonyu sok ido kell a bejaratasahoz mint minden mas Teflon kondinak hogy a maximumot adja.
Bővebben: Link

Az FT1 az szuper minosegu kis kondi de csak alacsony erteben talalhato es 200V kivitelezesben. Igaz a Teflon kondiknal a feszultsegert nem kell aggodni 3X anyit tudnak mit amit ra irtak.
Tobben teszteltek.
Ez a kondi kivalo jel es mas erzekeny helyekre nagyobb kondik atkotesere, neha meg a draga nyugati audiophile kondikat is megtaltositja egy ilyen kis erteku kondi ha parhuzamosan hasznaljuk.

Bővebben: Link

A PIO kondik a K40Y-9 -nel kezdodnek audio celra az a top. Szamomra es sokan masok szamara is egyik legjobb!
Bővebben: Link
Tobben csoves cucoba szeretik hasznalni a K75-10 tipust ez zold szinu, nem osze teveszteni a K42-el (az szamomra jobb minoseg) az is zold.
En nagyon befurodtem vele mind hidegito kondinak! a K75-10-ep pedig nagyon nepszeru!
Igaz nem jarattam 50 orat mert nem birtam szamora olyan pocskul szolt.
Par 10µF-et amit meg nem forasztotam be ujra ertekesitettem de igy is veszitetem rajtuk $$.
Ebbol van fel 10µF-ig ami az elobbiekrol nem mondhato el. Aranylag magas feszultsegre alkalmas 500V-os
Nagyon lagy hangja van, nagyon lekerekiti a melyeket es nagyon szinez.
Tapba nagy elkok atkotesete alkalmas azt olvastam rolla de en arra nemprobaltam.

Van meg az Orosz PETP kondi amit sokak dicsernek hangvaltoba , neha jel utba is a K73-16
Bővebben: Link
Bővebben: Link

Volt aki a draga Audio Note rezfolia kondit cserelte ki erre.
Mas a draga hangvalto kondikat ertekesitette felaron es toredekkebol kihelyetesitette ezzekel.
Sajnos max 63V van ez a tipus de nem kell a valtoba 1000V ahogy azt az uzlet (piac) diktalja

Ebbol van nekem is egy rakas es en is a Sollen Fast kondik helyere szantam hangvaltoba.
Jel utba nem probaltam meg
Meggyozodesem ode a legjobb a BG-NP (Black Gate) piros szinu de mar nem beszerezheto es ami itt -ott felbukkan az olyan draga hogy azt mondhatjuk hogy az a kondi a mult.

Van meg mas Orosz kondi de nemely a merete miatt szinte alkalmatlan. Csoves tapba hasznaljak a magas feszultsegu nagy kocka kondikat.

Azt tudni kell hogy neha bizonyos helyre nem az altalunk tartott legjobb minosegu kondi a legjobban megfelelo.
Egy erosito epitesnel az alkatresz oszevalogatasa sokszor tobbet nyom lattba mint a kapcsolas.

Azzert irok ezekrol a kondikrol mert teszteltem vagy ismerosok teszteltek.
Nem a szin a fontos hanem a megnevezes.
Azert mert zold a szine nem biztos hogy katonai van barna katonai is.
Sokan szeretik az Orosz mica kondit is, masok azt mondjak tulsagosan kemeny hangja va.

A JLH-ra azt mondjak jo gep de ami visza tartott a hogy megepitsem a kimeneten levo kondi.
Annak a minosege nagyon meghatarozza az egesz hangot , mit a csoves erositoknel a kimeno trafo.
De epitettem hasonlo tipusu gepet SEWA-t de mast is es az a kondi minosege a kimeneten kritikus!
Most is van felkesz tesztelesre varo gep ami kondit hasznal a kimeneten az Andrea Ciuffoli -to.
A JLH nepszeru mert keves alkatresz hasznal, aranylag jol szol de cask 10W-os, nehany hangfalnal keves.
A Hiraga jol megepitve szerintem jobb!
Azaltalam felsorolt kondikbol mindbol van nekem keznel de a teflont FT-3-at meg nem teszteltem
Csovesbe szantam csatolo kondinak.
Par kep hogy lasd en teszteltem mirol irok - hanem nem alkotok velemenyt.
Van meg mas Orosz kondi is amit audio celra hasznalnak, tudod izles kerdese.
Altalaban ezek a legnepszerubb es szeleskorben ismerten alkalmazott Orosz kondik.

Udv Gabor
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2014
(#) Tonybacsi hozzászólása Aug 11, 2014
Sziasztok!

Előre bocsájtom, nem vagyok "vájtfülű", sem zenész, sem hangmérnök, de egész életem végigkíséri a zene, a zenehallgatás. Nem vagyok válogatós, operától a rock zenéig - ha olyan - mindent szívesen hallgatok.

A 90-es években építettem életem első QUAD405 erősítőjét (a 100W-os verzót), akkor főleg bulizásra kellett. Azóta többször átépült, kisebb lett a doboza, külön tápot, védelmet, kijelzőt kapott stb. Többször kellett már félvezetőket, IC-t cserélni. Nem High-End-re készült, mindössze abból építkeztem, amit a fiókban találtam.

Akkor még nem (vagy nem könnyen nagyon lehetett (vagy nem könnyen) hozzájutni valóban nívós erősítő/hangdoboz pároshoz, így hát "maradt" az akkori kínálat (Orion, Videoton, Beag, Unitra, Akai, Preludium B31, Heybrook HB-1 stb.).
Különböző rendszereket hasonlítottunk össze, hol kapcsoló dobozzal, hol anélkül, tehát volt benne A-B teszt is.

Nagyon sok típust kipróbáltunk, több méretű és formájú helyszínen, zárt térben, különféle szobákban (igen...süket szobában is) szabad téren is, és közben - ha úgy "kívánkozott" - cserélgettük a kábeleket, csatlakozókat, állványokat, tüskéket. A QUAD mindvégig tesztalany volt. Akkor úgy tűnt, EZT a készüléket (úgy, abban a formában) elég nehéz leverni a trónjáról (de hisz ezért is épült, mert - akkor még az volt, hogy: ezzel a technikával a minőség gyakorlatilag garantált).

Az erősítőn mindössze a frekvenciamenet (5Hz-23kHz mínusz 1dB szinten) lett beállítva a két csatornán azonosra, bemérése egyszerű műszerparkkal történt oszcilloszkóp, hanggenerátor, és millivoltmérő segítségével. A frekvencia finomhangolása – részben – ellenállás „reszeléssel” lett beállítva (a piros körömlakkal fedettek), ha már a topik az alkatrészek hatása a hangra címet (is) viseli, és ez a későbbiekben lesz fontos – ha egyáltalán.

Nemrég elővettem a szekrény tetejéről, leporoltam és levettem a fedelét kipucolni (lásd a mellékelt képek).

Gondban vagyok mit is írjak.

Az eredmény nem beszél önmagáért. Úgy tűnik, a „mágia” a dobozon kívül keresendő. Nemcsak a végtranzisztorok, zenerek de az IC-k is különböznek!

Az alkatrészek, kábelek hangja…

Pro:
Ebben a formában – de főleg ha rajta van a fedele - ember nincs aki megmondja, hogy nem egyformák, vagy nem egyformán szól a két oldal! Egyébként ez lehet, hogy az erősítőt tervező mérnök érdeme (is).

Kontra:
Szinte bármilyen külső beavatkozás, kábel csere, villásdugó forgatás, tüske, láb, állvány stb. hatással van a hangra.

Kicsit elvesztettem a fonalat…
(#) Ge Lee válasza Tonybacsi hozzászólására (») Aug 12, 2014
Talán ezért lehet az, hogy akik azzal foglalkoznak hogy többmilliós készülékeket próbálnak reprodukálni szinte mindig csalódnak, mert a végeredmény sosem olyan mint a gyári, hiába épült ugyanazon kapcsolási rajz alapján.
Amiről írsz arról még szubjektíven sem tudok nyilatkozni mert sosem csereberéltem kábelt, és villásdugót sem forgattam. Csatolókondikat viszont cserélgettem, és bizony hallható különbségek vannak fajtától, típustól, mérettől stb. függően.
(#) Orbán József válasza gaborbela hozzászólására (») Aug 12, 2014
Szervusz!
Nagyon köszönöm, hogy megosztod bő tapasztalataidat ezen a téren is. Egyelőre nem tudom pontosan, milyen típusú lesz az a "zöld" kondi, amíg ide nem ér, remélem alkalmas...
A Hiragát anno azért vetettem el a JLH-val szemben, mert másoktól azt olvastam - sokkal drágább a tápja és kissé lélektelenebb, mint a JLH.
Aztán még volt vívódás az 1969-es kicsatoló kondis és a kettős tápos, kicsatoló nélküli változat közt, utóbbi ráadásul stabilizált táppal.
Úgy gondoltam, tranyósból, utoljára ez maradjon, nekem a 10W is elég, kb. 2-3W átlaggal hallgatom, oldalanként.
Persze, hogy ebbe beleférnek-e a zene dinamika csúcsai...? Nem biztos.
(#) szamóca válasza gaborbela hozzászólására (») Aug 12, 2014
Még használtan is elrettentően magas az ára a teflon kondiknak.
Börzén szokott feltűnni nagy ritkán pár darab orosz. Súlyos, robusztus darabok.
(#) Orbán József válasza szamóca hozzászólására (») Aug 12, 2014
No, legalább látom, hogy néz ki...
Van néhány, hasáb küllemű orosz kondim, 20 és 30 uF, ezeket tápnak szánom.
MBGO és MBGO-2 típusok.
Egyébként azok a zöld orosz kondik K42CS-Z névre hallgatnak. (nem tudok cirillt írni)
0.47µF 160V
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2014
(#) Tonybacsi válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 12, 2014
Hello!

Az alkatrészek, csatolókondik cseréje is egy érdekes dolog.

Nem mindig, nem biztos, hogy a "legegzotikusabb", legdrágább, a legnehezebben beszerezhető alkatrész lesz a legjobb hang. Mivel minden összefügg mindennel, egy teljes egészet kell vizsgálnunk. Az adott rendszer, ott, abban a konfigurációban kell, hogy a számunkra legmegfelelőbb hangot produkálja.

Amióta újra "reneszánszát" éli a csöves korszak, kútba dobhatjuk mindazt ami a frekvenciaátvitelről, torzításról, jel/zaj viszonyról stb. szól, tanultunk, olvastunk, mértünk.

Nagyon sok csöves erősítőt hallgattam, és bizony rájuk fokozottan igaz, a jól megválasztott kiszolgáló egység legyen az akár egy előerősítő, akár a hang lesugárzó eszköz, vagy épp a műsorforrás, legyen az digit, vagy analóg (ez a mai világban egyébként is egy érdekes dolog).
Ha ez nem tud megvalósulni akkor a kapott hangkép - rendszerint - amolyan bágyadt, kissé alszanak a zenészek. Olyan "mazochista" szerű: szép, meg jó, de valami hiányzik (mondja mindenki, kivéve az a személy akié az erősítő )
A kissé mélyre hangolt B31-hez sem épp ideális párosítás egy csöves erőlködő. Akkor már inkább egy HB1.

De! És itt lenne a lényeg. A nem, vagy nem teljesen összeillő párost is jelentősen fel lehet javítani a megfelelő alkatrész, kábel, csatlakozó stb. cseréjével, módosításával.

Hogy ezt hol tesszük, dobozon kívül, vagy belül...az más kérdés...illetve fül kérdés.
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2014
(#) Ge Lee válasza szamóca hozzászólására (») Aug 12, 2014
De jó... Kb 10 éve biztos kidobtunk vagy fél szatyornyit, legalábbis ránézésre nagyon hasonlók voltak. Ha tudtam volna hogy pénzt lehet belőle csinálni...
(#) gaborbela válasza Tonybacsi hozzászólására (») Aug 12, 2014
Teljesen egyet ertek!

szamoca a kepen az PIO kondi a megnevezese utan
kivalo alkatresz a megfelelo helyen
Teflon audiora az FT-3 FT-1 ( altalaban az FT szeria) A Googl kiadja, az FT3 azok igazan draga darabok es a bejaratasi ideje 200-300 ora is lehet.

A K42-es zold orosz kondik sokak szerint kozel olyan jok mint a K40Y-9 szeria ki ezt ki azt szereti van nemi hangzasbeli kulombseg a keto kozt
Ha joll emlekszek a K42## kisse kemenyebb hangzasu.
Következő: »»   38 / 79
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem