Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Tápegység készítése
még egy gyors kérdés, abból lehet-e gond, hogy a két párhúzamosan kötött 12V-os ventit 16V-ról hajtom meg, mert olyan táp van kéznél.
Eddigi tapasztalatom, hogy lényegesen erősebben viszi a levegőt, de hosszú távon lehet-e ebből gond?
Lehet.
A motor tekercsének ellenállása közel állandó, ezért nagyobb feszültség hatására nagyobb áram fog rajta folyni, így vélhetően melegedni fog. Másik gond lehet a fordulat növekedése, mert a DC motorok fordulatszáma (bizonyos tartományban) arányos a feszültségükkel, ezért a nagyobb feszültséghez nagyobb fordulat tartozik, nagyobb a csapágyak terhelése, esetleg kialakulhat rezgés. Harmadik probléma a zaj lehet. Nagyobb fordulat nagyobb légtömeget mozgat (ami nem lineárisan arányos a fordulattal). Az egységnyi idő alatti nagyobb légtömeg zajosabb lesz. Javaslok valamilyen hőfokfüggő ventilátorvezérlést alkalmazni, ami a hőmérséklet függvényében növekvő fordulatot tud biztosítani, így minimális zaj mellett lehet maximális hatékonyságot elérni. Egy ilyen áramkörhöz jól tudsz stabil 12V-ot előállítani a meglévő 16-ból, mondjuk egy 7812-vel.
Sziasztok!
Kapcsolási rajzot keresek! Tudnátok ajánlani nekem kapcs. rajzot labortáphoz. 0-tól +-52V-ig legyen szabályozható. max. 5A a kimeneten. Lehetőleg egyszerű felépítésű legyen. Legyen rövidzárvédett a kimenete. Feszültség finoman szabályozható is lehessen. Ötleteket várok a témával kapcsolatban. Elkészítés nehézségével nem kell foglalkozni...! A hozzászólás módosítva: Jún 22, 2014
Talán ha beleolvasnál a Labortápegység topikba. Elég részletesen van kitárgyalva, ötleteket, akár kész áramköröket is találhatsz.
Ha lesz időm vele foglalkozni megnézem. Köszi.
Uraim, szeretnék egy olyan tápot építeni amelyet 220v-ról lehetne közvetlen üzemeltetni és 12v-ot adna le.
Túlméretezve 12v-on KB. 3-5A-erre lenne szükségem. Egy PIC-es kapcsolásnak készíteném amelyre természetesen kerülne 7805-ös stabkocka amely az 5v-os részeket látná el árammal. Kell a 12v-os ág is itt lenne a nagyobb terhelés. A lényeg az lenne, hogy minél kisebb helyen elférjen és lehetőleg jól le legyen szűrve mert nem szeretném, ha zajokat és egyéb környezeti zavarokat szedne össze.. A hálózati részt is kissé szűrni kellene. A lényeg, hogy a PIC és az egyéb kényes áramkörök biztonságosan tudjanak működni.. 220v-al még nem foglalkoztam, így a segítségetekre támaszkodnék. Minden segítséget megköszönök... ui: ami még lényeges, hogy olcsó legyen, de ez mellett jó, minőség is.. A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2014
Szia!
Mekkora térfogatban kellene megvalósítani a tápegységet?
A térfogat legyen: minél kisebb annál jobb.
Van ugyan egy méret korlátom, de egyelőre képlékeny a szabad helyem. Induljunk ki abból, hogy most mekkora a tápom amit használok. 8x8-as vagy közel akkora... A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2014
Ez 110*78*38 mm-es dimenziójú. Bővebben: Link.
Ilyenem van több fajta is de, sajnos zajos és, ha más egyéb eszköz mondjuk csavarbejható van még ugyan azon a hálózaton és használom akkor resetel a PIC.
Tehát valami zavart gyűjt be ami kiüti a PIC-et. A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2014
Földelt dugaljba kösd be és akkor csökken a zaj nagysága. Bár én meg vagyok győződve arról, hogy egy normális szekunder oldali puffereléssel és stabkockás kiegészítéssel nem lehet zavar a tápfeszültségen. A gyári mikrovezérlős készülékekben sincs semmilyen extra megoldás erre nézve. A földhurkos rossz nyáktervek és bekötések viszont annál több bosszúságot tudnak okozni
Vannak nagyon kis notebook tápok teljesen zárt tokban 14-21 V, 4-6 A-ra. Nem PIC, hanem számítógép táplálására. Nem omlik össze még a Windows se egy kis furkálástól, de még hegesztéstől se. A zavarod nem a táp felől jön be.
Igen, erre is gondoltam, de ha pl. átdugom egy másik konnektorba akkor már nem is zavarja a PIC-et.
De, ha netán még is csak környezetből gyűjtené be a PIC a zavart, akkor az ellene hogy védekezzek? A PIC előtt, még a 12v-os ágon van egy 330n-os kerámia aztán jön az 5v-os stab IC majd egy 100n-os kerámia az 5v-os ágán kifelé majd a PIC-hez legközelebb is van még egy 100n kerámia. Minden további IC táp és test lábai közt, az IC-hez legközelebb, van egy 100n-os kerámia. Nyákot nem szoktam teli földesre készíteni, így csak a vezető áramkörök kerültek betervezésre. Az elektronika elég közel helyezkedik el a kapcsolóüzemű táphoz (kb 2-3cm-re az egyik éle) lehet ez a probléma? Végső esetben, egy valamilyen + lemez árnyékolás megoldaná a zavart?
Ne csak kerámiakondenzátort használj, hanem elektrolitkondit is, pár száz µF-os kapacitással.
Ezeket a stab IC be és kimeneti ágára gondolod?
Vagy hová? Az elektrolitkondik azok pufferelésre is alkalmasak, ezért kellene beletennem? A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2014
Bemenetre, kimenetre egyaránt tégy elkót, mert a kisfrekvenciás stabilitást, zavarvédettséget biztosít. A kimeneten kisebb kondi legyen, mint a bemeneten. Példa.
Hello Szakemberek! Tud-e Valaki abban segíteni,hogy hogyan tudnék minél egyszerűbben szabályozható PWM tápegységet készíteni ami 0-50Voltig állítható. Kb.3 Amper elég lenne.Köszi!
Átrajzoltam a tervet.
Csatoltam a képet. A módosítást a linklet oldal ajánlása szerint végeztem el. Megköszönném, ha rápillantanál és ellenőriznéd. Köszi előre is. Alulról felfelé haladva: 12v táp be, 1000µF/25v elektrolit kondi, 330nF kerámia, LM7805 stab IC, 5v táp ki, 35µF elektrolit, 100nF kerámia, 1N4007 egyenirányító és utána megy a PIC-hez a táp. Természetesen a PIC-hez legközelebb még egy 100nF kerámia van berakva. Jó lesz így? ui: a 100nF-es rossz helyen van azt módosítottam, hogy test-re kerüljön.. A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2014
A két kerámiakondi a stabkocka lábahoz legközelebb kerüljön, mert csak úgy látják el jól a feladatukat. Az elkók is mehetnek közelebb. És persze az elkók negatív lábai kerüljenek egymás mellé, közel. Ebből a közös GND-pontból induljon a PIC felé menő GND. A stabkocka GND-lába is közvetlenül ide menjen, mert ez így ahogy van, nagyon földhurkos! Valami ilyesmire kellene törekedni: Első két kép.
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2014
Értem..
Átrajzolom azt a részt és mutatom a végeredményt. Köszi előre is.
No ennyire sikerült összenyomnom..
Így jó lesz? (csatoltam a képet)
A két kerámiakondit a GND-felirat és a pluszok közé kösd. Nem kell átlépni a vezetősávot, felesleges út az is. A nagy elkókat pedig össze lehetne forgatni úgy, hogy a minusz oldalukról eltűnjön az Y elágazás. Nézd meg azt a nyákot, amit linkeltem. Itt arra kell törekedni, hogy a kerámiakondik kerüljenek a stabkocka lábaihoz legközelebb, ez a prioritás. Persze az elkóknál is nagyon érdemes így tervezni.
A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2014
Szerintem ez az elrendezés már elfogadható, hiszen a kifogásolt cikk-cakk még a bemenő oldalon van. Bár a megvalósítás elég fura, hiszen fele akkora panelon is elférne. Amit nem értek, az a dióda a kimeneten. Most akkor 5 V kell neki, vagy 4,4?
Egyébként eddig nem vettem észre, hogy a táp bármilyen vonalvezetésére érzékeny lett volna. Persze nem erről a szakaszról kell működtetni relét, motort,... Azt inkább leválasztó tranzisztorral a stab. előtt, vagy külön stabilizátorról. Annyit megér.
És igen, a diódát a mínusz és a plusz közé kösd, záróirányban.
Sziasztok !
Szeretnék készíteni egy fokozatmentesen szabályozható DC tápegységet (3-4W elég lenne), mondjuk 20-300V -ig a kimeneten. Az én ismereteimmel olyanra futná, hogy megcsapolások a szekunderen, amik között kapcsolóval váltanék, és az áramkörben egy több wattos mondjuk 10K - s potméterrel. Kérdezném hogy van-e ennél jobb/modernabb megoldás, ami esetleg nem túl bonyolult ? Esetleg kapcsolási rajza hozzá ? Kösz !
Nos alakítottam rajta..
Csatoltam a képet.. Így gondoltad? A diódát is?
Ez az! A GND-t ne felejtsd el továbbvinni!
Ezt hogy érted?
Most így néz ki a dolog. (csatoltam.)
Az 5V-nak van negatív ága is (GND), azt is vezesd ki a PIC és a áramforrás felé egyaránt.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |