Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Rendezvény-hangosítás (PA) hangtechnikái
Témaindító: sound.man, idő: Nov 25, 2007
Témakörök:
Síváknál (is) gyakran előforduló hiba, hogy a végtranzisztorok idővel egymáshoz képest picit elmennek. Illik a végtranyóknak egyformáknak lenni. Ezért is válogatják őket. Ez a melegedés egyik oka.
Kösd az mp3-at a mikrofon erősítő után, a végfok elé. Persze ehhez bele kell mászni a megába...
Ahhoz, hogy hatása legyen az így létrehozott induktivitásnak, ahhoz sok-sok méter (vagy 100m) kábelt kéne hogy feltekerj. Viszont ilyen hosszú kábelnél meg az lenne a fő hatás, hogy egyik végén bemegy a jel, a másikon meg alig jön ki valami. A hosszú kábel ellenállása miadt.
Ne fordítsd meg a ventit. A fújt levegő sokkal irányítottabb.
Ne haragudj, de nem értek egyet. Képzeljük el azt a teljesen reális helyzetet, hogy egy rack ládába van a végfok szerelve több másik társával együtt. Na most akkor a többi végfok által kifújt meleg levegőt sikeresen át fújjuk a melegedő hűtőbordán. Szerintem ez egyértelműen nem a legszerencsésebb. Az ideális az, hogy előröl szív, hátulra fúj.
Megfordítottam a ventilátort,és most annyira nem melegszik nincs rack ládában.
Most 12v 0,16a van benne de gyengének tartom.Milyen kellene egyébként bele hogy nagyobb teljesítménye legyen a ventilátornak?
Sziasztok! Szimmetrikus jelátvitellel kapcsolatos a kérdés. Ha az XLR hidegpontjára nem adunk feszültséget, akkor is helyre tudja állítani az erősítő a hasznos jelet? Ha jól tudom, a differenciálerősítő a melegpont feszültségéből kivonja a hidegpont feszültségét, vagyis ebben az esetben (Ujel+Uzaj)-(0+Uzaj)=Ujel. Működhet ez így a gyakorlatban is?
Ha nem akarod használni a - bemenetet akkor kösd a GND-re a céleszköz oldalán(végfok és keverő összekötésekor a végfok csatijában). A teljes kivezérléshez így kétszer akkora bemenő jel kell persze.
Köszönöm a választ! Csak azért jutott eszembe a dolog, mert ha a hasznos jel helyreállítása így is lehetséges, mármint fázisfordítás nélkül, akkor sok esetben nem is lenne szükség külön szimmetrizáló áramkörre.
Működik az elgondolásod, de a zaj elnyomása erősen függ a + és - bemenetek (beleértve a kábelt, meghajtó fokozatot is) impedanciájának azonosságától.
Ha a bemeneti oldalon közösíted a - ágat a GND-vel akkor nincs zaj elnyomás, ha a forrás oldalon, akkor az impedancia-különbség miatt rosszabb lesz a CMRR. Ennek az oldalnak az alján találsz egy trükkös megoldást, fázisfordítás nélkül.
Sziasztok! Egy keverő kimenetére hány végfokot köthetek maximum? Meghatározza ezt valami?
Szia! A végfokok bemeneti ellenállásai párhuzamosan kapcsolódnak. Az eredőjük nem lehet kisebb mint amit a keverő kimenete elvisel. Mégis hány végről lenne szó?
Értem, 10 darabról, crossoverrel szétosztva 3 útban.
Ha jól értelek, akkor az előfok kimenetére csak a váltó fog csatlakozni, és a végfokok a váltó kimeneteire.
Hűha
![]() Előveszed a hangváltó és a végfokok használatiját, kiolvasod belőle a forrás illetve bemenő impedancia értékeket, majd mivel egy kimenetről több bemenetet kívánsz hajtani, meghatározod a végfokok párhuzamos eredő impedanciáját, az ált.isk. 8. osztály fizikaórán tanultak alapján, összehasonlítod a kapott értéket a hangváltó forrásimpedanciájával és megkapod a választ! PA-ban a forrás impedancia vonal szinten általában 600 ohm, a végfok bemeneti impedancia pedig 20 Kohm, szimmetrikus. A hozzászólás módosítva: Okt 28, 2014
Az árnyékolást nem közösíteném a - ággal sehol, egyszerűen csak nem lenne a forrás oldali XLR kábelcsatlakozóra rákötve a - ér, így elvileg a zaj szempontból olyan lenne, mint a hagyományos szimmetrikus jelátvitel, nem? A hasznos jelszint ugyan fele lenne a szokásosnak, de ezen kívül más különbséget nem látok, persze jó lenne kipróbálni a gyakorlatban, hogy működik. Az elektronikához nem értek, de ha azt feltételezzük, hogy a zavarfeszültség csak a kábelen jelentkezik, és a két ér közel azonos impedanciája miatt mindkettő azonos mértékben szedi fel, akkor elvileg nagyjából a forrás kimeneti jelét kell visszakapnunk a művelet után.
A hozzászólás módosítva: Okt 28, 2014
Azért nem kell feltatálni az asszimmetrikus jelátvitelt
![]() ![]()
Keverő kimenetére menne rá a crossover, ami 3 utas. A mély útra menne oldalanként egy végfok(aktív mélyláda). A közép útra menne oldalanként kettő aktív közép, és a magas útra is oldalanként kettő aktív magas. Minden egyes hangszórónak külön végfokja lenne. Az a gond hogy a végfokok házilag gyártottak lennének, és annak nem tudom a bemeneti impedanciáját.
Ezek szerint egy kimenetre maximum 2 végfok kerül. Simán bírnia kell.
Ígyvan, a későbbiekben még lehet bővíteném, plusz két középmagassal, ami már kimenetenként 4 vég lenne tehát összesen 18 felé osztaná a crossover. Ez már hülyeség lenne?
Még ekkora bővítés sem okozhat gondot. Az így kiépített rendszer hasznosságát elég nehéz belátnom, de ha a gyakorlat ezt követeli meg miért ne alkalmaznád.
Hasonló érzékenységű hangsugárzók esetén ha P teljesítmény hajtja a magas szekciót, a közepet is P teljesítménnyel hajtanám, a mélyet pedig 4P-vel. Persze ezeket az arányokat egy speciális hanganyag felülírhatja.
Nem hagyományos asszimetrikus jelátvitel. Meleg ér (+) jel, hideg ér (-) semmi, árnyékolás (GND). A művelet pedig Umeleg-Uhideg=(Ujel+Uzaj)-(0+Uzaj)=Ujel, vagyis zavarmentes jelet kell kapnunk. Ennek mi a neve? A jel szempontjából asszimetrikus ez is.
Ha szimmetrikus bemenetű eszközöd van, akkor ne hagyd egyik bemenetét sem (akár + vagy -) szabadon "lógni", valamelyik végén közösíteni kell a GND-vel - én a jelforrás felőli oldalon tenném.
Ha a valamelyik szabadon marad és kábel is rá van kötve akkor az antennaként funkcionál, rengeteg zavart összeszedve, mert a bemeneti impedancia aránylag nagynak mondható. A zavar elnyomás helyett még több zavar lesz. A szimmetrikus átvitel zajelnyomása akkor lesz jó, ha a + és a - is azonos impedanciát képvisel: a jelet szolgáltató eszköz kimeneti ellenállása + kábel impedanciája + a bemeneti ellenállás. Ha a kábel bármely végén közösíted a - ágat, akkor megbomlik a dolog, más lesz az impedancia, jelentősen romlik a zajelnyomás. Ha szabadon hagyod akkor pedig végképp. Az, hogy jelen esetben csak a + ágat vezérled, vagy a - ágat is egy ellentétes fázisú jellel, az mindegy.
Köszönöm! A jelforrás kimeneti ellenállásával nem számoltam, pedig teljesen egyértelmű, hogy azzal ilyenkor is kell. Viszont ha közösítem a hidegpontot a földdel, akkor szintén nem lesz zavarvédett a rendszer. Úgyhogy nem kísérletezek, maradok inkább a szimmetrizálós módszernél.
Sziasztok! felkértek a településen ahol lakom,hogy nézzem meg,és ha tudom építsem ki újból a "faluhírmondót". A tetőn 3 tölcsér van,ezek állítólag tavaly fel lettek újítva.Az erősítő egy SAL MPA 250,a mikrofon is SAL.A vezetékezést du. átnézem,ill. a tölcsérek polaritását is ellenőrzöm.Ahogy néztem 3x2.5 mt-vel van levezetve a tölcsérektől a vezeték,tehát lehet párhuzamosan köthették..Az lenne a kérdésem,ha ezeket a tölcséreket egyenként kötném a rendszerre,javulna-e a tölcsérek "hatásfoka"? Tehát érthetőbb lenne-e az amit be akarnának mondani. 100V-os rendszert még nem építettem,ki ezért lehet hogy kicsit amatőr a kérdésem.Sajnos a falunak idén nem lesz pénze a bővítésre,így csak abból gazdálkodhatok ami van.Legfeljebb vezetéket még tudok a rendszerhez adni.
Ezt a felülvizsgálatot ingyen csinálom a falunak,mert 12-éve nem üzemel a "hangosbemondó" Segítségeteket előre is köszönöm! Üdv.:Roymen A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2014
Azok a tölcsérek ha a régi rendszerből maradtak vissza, lehet jók a 100V-os erősítő kimenetnek, mert nagy valószínűséggel régen is ilyen 100V-os rendszerről üzemeltek tán még csöves erősítővel.
Egy kéziműszerrel azért kimérhetnéd a lejövő vezetéket, vagy megkereshetnéd mit móxoltak össze fent az összekötéseknél "felújítás" gyanánt. Ha nem csak 10-30 Ohm hanem ennél jóval több a mérhető ellenállás akkor van a tölcsérekben illesztő trafó, vagy maga a tölcsér nagyimpedanciás. Ha úgy van ahogy gondolom, a 3 tölcsér nyugodtan párhuzamosan köthető, azt a 70-100V-os kimenetre rákötheted. Sajnos ezek a SAL származású erősítők meg mikrofonok nagyon gyenge minőségűek, dehát szegény ember vízzel főz -meg nagyon nagy választék ilyen végfokból amúgy sincsen elfogadható áron. A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2014
Szia! 1-óra környékén megyek kimérni a tölcséreket.Olyan kérdésem lenne még,mivel hogy valószínű hogy párhuzamosan vannak a tölcsérek,és a kötéseik az oszlop tetején egy dobozban vannak közösítve,ahova nem valószínű hogy fel tudok jutni megnézni,mert létra,és egyéb alkalmatosság nem valószínű hogy lesz a közelben.Ha mégis sikerül szerezni valami létrát,a dobozt mérés után ki kell szilóznom? Csak azért kérdem,mert megfelelő IP védettségű dobozom nincs itthon,és félek hogy beázik a rendszer.Illetve megközelítőleg hány OHM ellenállást kell hogy mérjek a vezetéken,ha nem tudok feljutni a dobozhoz?
Üdv.:Roymen A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2014
A levezető kábel hossza miatt lehet elég nagy ellenállást is mérhetsz. De pont emiatt van a 100V-os kimenete az erősítőnek.
Ha a lejövő kábelen 60-100 Ohm körül mérsz, esetleg nagyobbat, nyugodtan rákötheted oda. Ha meg 20-30-at csak, akkor kipróbálhatod a 8 Ohmos kimenetről is, kárt nem tudsz tenni vele az erősítőben. Ha feljutsz a tetőre, a kötésdobozt mindenképpen ellenőrizd hogy vízmentesen leszigetelték-e. Kiönteni nem tartom szükségesnek , ha nem juthat be víz. Pára mindenképpen lesz, úgyhogy a csokis kötés nem épp a legideálisabb, ilyen helyen legjobb ha forrasztva van. |
Bejelentkezés
Hirdetés |