Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   493 / 781
(#) pokot hozzászólása Nov 29, 2014 /
 
Sziasztok, van egy plazma TV, amiben a segédtáp tönkrement (ICE2A280 felrobbant, trafó leégett és megszakadt).
át akartam tekerni a trafót,de amig ázott higitóban, letört mindkét vasmag egyik oldala. A kérdésem az lenne, hogy a vasmag méretei, a menetszámok és a müködési freki ismeretében tudna-e valaki helyettesítö vasmagot találni és esetleg korrigálni a menetszámokat ?
Köszönöm elöre is!
Pokot
(#) pokot hozzászólása Nov 29, 2014 /
 
frekvencia 100kHz(IC adatlap)
menetszámok:
1-2: 170menet
3-4: 23 menet
5-6: 40 menet
7-10: 10 menet

táp rajza a 36.oldalon található
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2014
(#) granpa válasza pokot hozzászólására (») Nov 29, 2014 /
 
Ez egy légréses vas, semmi hibát nem okoz, ha egy hangyányival nagyobb a légrés. Ez úgy értendő, hogy összepasszítod a letört részeket, kívülről megragasztod (közé ne menjen ragasztó), és már tekerheted is a trafót, mivel minden adatod megvan; természetesen szigorúan az eredeti átmérők, huzal, menetszám szerint.
(#) dara válasza pokot hozzászólására (») Nov 29, 2014 /
 
Hát úgy néz ki,ez a készenléti táp.E16 vason van,a légrést nem írtad.Veszel ugyanilyen vasat csévét és rátekered a általad letekert meneteket a megfelelő lábakra.szerintem ez a leg egyszerübb megoldás.Az ic működik ezek szerint hogy mérted a frekit.
(#) ferci válasza Gyozo92 hozzászólására (») Nov 29, 2014 /
 
Itt lenne az ideje, hogy beírd azt is, mekkora a trafó szórt induktivitása és a soros tekercs induktivitása, valamint a 2 kondi. Kezdésnek nagyjából hasonlónak kéne a frekinek ahhoz, amit a gate körre írtak.
Gondolom, a gate trafód úgy lett tekerve és bekötve, ahogy kell.. menetszámok, menetirányok.. ( erről találsz elég beírást, rajzot is visszamenőleg pár hónapra is.)
Hátha valakinek lesz még észrevétele.
A nyákodat pedig te hasonlítsd leginkább a kapcsrajzzal, nem hibáztál-e valamit... 2x, 3x, 4x....
Mivel durranásról nem írtál, terhelésről sem, mit akasztottál rá, a 100 ohm "előtétet" csökkentsd le jóval kevesebbre..
(#) dara válasza ferci hozzászólására (») Nov 29, 2014 /
 
Ha talán leírná hogy miket rakott bele,(fet igbt tranyó)utobbival is megy,milyen tipus,gét trafó honnan van,menetszám,induktivitás,a meghajtó kapacitása,a gétmeghajtóval,elsődleges frekvencia,a pc táp trafóval mekkora soros induktivitást rakott bele,és még sorolhatnánk a végtelenségig,mivel nem árulkodik csak kérdez.A durranásokról meg halgat erősen.
(#) Ge Lee válasza Gyozo92 hozzászólására (») Nov 29, 2014 /
 
Első körben csináld azt, hogy dobj ki belőle minden alkatrészt ami a rezonáns működéshez kell, és csak magát az önrezgő tápot próbáld meg elindítani. Ha van esetleg 100V DC-d az már elég, nem kell közvetlenül a hálózatról próbálgatni és akkor bele is tudsz mérni szkóppal bárhova.
Ha megy egyáltalán akkor milyen frekin megy? Csinálj egy szkópfotót a szekunderről amin látszik (vagy ráírod) az eltérítés sebessége is.
(#) Ge Lee válasza pokot hozzászólására (») Nov 29, 2014 /
 
E16-ot rossz PC tápból is tudsz bontani, csak légrést kell bele tenni mert az nincs benne. De kibonthatod belőle a standby trafót is, általában E19 és az légréses.
(#) granpa hozzászólása Nov 29, 2014 /
 
Bocsi, hogy bele vau; ez inkább EE25(26?), és ott a rajzon a légrés, 0.3mm. (esetleg 0.6, nem írta, van e másik félben is)
(#) sny válasza granpa hozzászólására (») Nov 29, 2014 /
 
Esetleg ha valahol leírná a panel azonosítóját, vagy a tv pontos típusát, lehet, hogy cseretrafót is tudnék..
(#) dara válasza granpa hozzászólására (») Nov 29, 2014 /
 
Leírta hogy 16mm.Ez nemzeközi nyelven E16-os.
(#) granpa válasza sny hozzászólására (») Nov 29, 2014 /
 
Azt írta: ICE2A280, ez nem az?
(#) sny válasza granpa hozzászólására (») Nov 29, 2014 /
 
Nem, az maga az integrált fetes meghajtó IC. Samsung TV-kben szokott lenni.
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2014
(#) granpa válasza dara hozzászólására (») Nov 29, 2014 /
 
Én két 'fél' vasra gondoltam. Sorry. Vastagnak tűnt a közepe, de rosszul emlékeztem.
(#) granpa válasza sny hozzászólására (») Nov 29, 2014 /
 
Feltette a rajzát is (service manual).
(#) pokot hozzászólása Nov 29, 2014 /
 
Sziasztok. Jó sok válasz jött
A TV egy SAMSUNG PS42P3S.
A Táp panel azonosítója: B4K-50.
A két mag egyforma, a teljes légrés 0,6mm, vasméret 26x16mm
Remélem minden kérdést megválaszoltam.
Sny : én lennék a legboldogabb, ha nem kellene tekergetnem
(#) sny válasza pokot hozzászólására (») Nov 29, 2014 /
 
A trafó tetején volt egy számsor. Azt meg tudod mondani? A service manuálban nem lelem..
(#) pokot válasza sny hozzászólására (») Nov 30, 2014 /
 
Természetesen. lefotóztam
(#) k_h hozzászólása Nov 30, 2014 /
 
Üdv!
Van jópár rossz elektronikus fénycsőelőtétem. Ezekből szeretném a trafókat kapcsolóüzemű tápban használni, újra tekercselve, ha egyáltalán alkalmasak lehetnek-e erre a célra. Van rajtuk valami szám. Ezek mit jelenthetnek? Próbáltam rákeresni de nem jártam sikerrel.
(#) sny válasza pokot hozzászólására (») Nov 30, 2014 /
 
Sajnos pont ilyen trafóm nincs. Egy szekunder eltéréssel találtam hasonlót, de nem lábkompatibilis. Egyébként ez szériahibája ennek a panelnak.
(#) pokot válasza sny hozzászólására (») Nov 30, 2014 /
 
Igen, azt több külföldi fórumon is olvastam, hogy az ICE elrobbant és vitte magával a trafót is...
Sebaj, marad a tekerés, ugyis olyan jó idö van kint a mühelyben
(#) Mircsof válasza t0bi hozzászólására (») Dec 2, 2014 /
 
Szia köszönöm a biztatást! És igen olvasom skori irását, sőt e-mailbel is kérdeztem tőle pár dolgot. Mégis nagyon lassan akar csak ez a táp összeállni!
Találtam egy drótba átment egyenirányító diodát a fénycsőn... Persze azután mikor már bedugtam a hálózatba
Skori ezt irja:
Idézet:
„A frekvenciát egy ilyen oszcillátor esetén (elsõ körben) TR1 telítõdése és a tekercseinek induktivitása határozza meg. Jelen esetben egy 14mm körüli átmérõjû kis gyürüvasmagot használtam fel, a vaskeresztmetszet kb. 0,15cm2 AL=2500. A 13 menetes szekunder tekercseinek az induktivitása 422uH, ez a fetek gate kapacitásával rezgõkört alkot,”

Fogtam egy gyűrűt és feltekertem rá 36 menetet, és megdöbbenve mértem, hogy az is csak 78uH volt... itt viszont 13 menetről van szó, és 422uH érték van megadva. Mit rontok el?
0,5 drótból tekertem (sajnos nem tudom mivel megmérni a vastagságát...
Csatoltam egy képet a kis gyűrűről.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2014
(#) Ge Lee válasza Mircsof hozzászólására (») Dec 2, 2014 /
 
Gondolom részben a mérést rontod el, mert ezekkel az értékekkel az jön ki hogy 60-as az AL értéke a gyűrűnek, ami természetesen nem lesz jó ide.
Ez a gyűrű ránézésre is inkább zavarszűrőbe való, tehát nagy eséllyel pici az AL értéke, de 60-nál szerintem több kell hogy legyen.
Nekem a Tali féle 1cm-es gyűrű (M2TNB) a 78uH-t 8 menettel adja, nem 36 menettel. Azzal működik is az önrezgő táp, 75kHz környékén.
(#) Gyozo92 hozzászólása Dec 2, 2014 /
 
Sziasztok! Mennyire melegedhet egy mag? Az ETD39 például. Maga a magom melegszik, nem a vezeték. 300-500W körül, kézzel meg tudom fogni, de azért forró. Hány fok egy ilyen magnak az üzemi hőmérséklete?
(#) granpa válasza Gyozo92 hozzászólására (») Dec 2, 2014 /
 
Adatlap szerint ott még vidáman üzemel (sőt ott jó).
(#) Gyozo92 válasza granpa hozzászólására (») Dec 2, 2014 /
 
Kérdés, hogy hosszabb terhelésre meddig emelkedne a hőmérséklete. Az lehetséges, hogy 15 menet primerrel túl van gerjesztve egy kicsit, és azért melegedne?
(#) lorylaci válasza Gyozo92 hozzászólására (») Dec 2, 2014 /
 
Sokszor felteszik ezt a kérdést. A legtöbb ferrit (ilyen N67, N87, N97, PC40, PC44, PC47) 70C-100C között adják az optimálist működést. Nézz meg egy adatlapot. Vannak olyan speckó ferrit (TDK PC95), amik széles hőmérsékleti sávban jól működnek), de ezek ritkák és drágák.
Ha van egy kontakt hőmérőd, vagy lézeres hőmérőd, és meg tudod mérni akkor mérd meg.

Ha nem tudod megmérni, de kézel még meg tudod fogni (40C lehet mag), akkor az bőven jó. Ne izgulj.

Ha nem tudod kézzel megmérni,a kkor is van pár egyszerű módszer:
- cseppents rá denszeszt, ha rögtön elforr, akkor 80C vagy felette van
- cseppents rá pálinkát (50%), ha rögtön elforr, akkor 90C felett van
- cseppents rá vizet, ha rögtön elforr,a kkor 100C felett van, itt semmiképp ne használj
(más folyadék is használható, de én a denszesz és a pálinka szagát szeretem)

Ha ez LLC konverter, és nincs terhelés, akkor ugye max frekin megy, kis indukció mellett a amg, akkor lehetőleg ne menjen 70C fölé.
Mindenképp célszerő a várható terhelés közelén mérni, hiszen LLC kovnerternéla terhelés növelésével a freki csökken, és az indukció nő. Ha teljes terhelésnél van a mag 70-100C között, akkor faszagyerek vagy.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2014
(#) Gyozo92 válasza lorylaci hozzászólására (») Dec 2, 2014 /
 
Köszönöm a választ, ráerősítek egy pici hőmérőgombát az oldalára, és úgy kiderül. (Még az analóg erősítős időkből való)
(#) Gyozo92 hozzászólása Dec 2, 2014 /
 
Az lehetséges, hogy egy alkatrész, ez esetben egy FDP26N40 fet gyárilag nem tudja a megadott adatokat?. (Rdson 0,13) A teszt panelemen az IR27952 és a 27953 IC-vel is 500 wattal terheltem, és nevetve teljesítette. Majd megépült a végleges kivitel, és ugyan azzal a trafóval, ugyan azzal a kis panellel (egyedül a fet volt új) lekapcsol 300W felett az erősebb IC-vel, a 2 voltossal pedig már a kondenzátorok feltöltődése közben (pedig 200 ohmos ellenálláson át indít, és kb 30 volt elérésénél lekapcsol) Csak arra tudok gondolni, hogy gyárilag selejtek.
(#) kadarist válasza Gyozo92 hozzászólására (») Dec 2, 2014 /
 
Szia!
Mi az ami lekapcsol? A FET nem kapcsol le, csak akkor, ha lekapcsolják.
Következő: »»   493 / 781
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem