Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » LED-es kivezérlésjelzők
Témaindító: KeserűCukor, idő: Márc 27, 2006
Témakörök:
Üdv!
Meg tenné nekem valaki,hogy át nézi a vezérlőmet? Előre is köszönöm! Remélem,hogy minden jól látszik rajta.
Azt hiszem, én is ezt a kapcsolást építettem meg, és a tranzisztor erősítése nem volt megfelelő, csak az első 5-6 LED világított. A tranzisztornál valamelyik ellenállást módosítottam, és azóta rendesen kivezérelhető. Hogy melyiket, arra már nem emlékszem.
Szia! A forrasztási oldalt elég nehéz kiértékelni, de szembeszökő hibát nem fedeztem fel.
A tápot 100 ohm-os ellenálláson keresztül add rá! Az első tranzisztor kollektor feszültségét mérd meg testhez képest, ha féltáp környékén jár nagy baj nem lehet.
Köszön a segítséget!Remélem találok 100 Ω ellenállást. És mi a helyzet az előző hozzászóló segítséggel,kell valamilyen ellenállást cserélni ha igen melyiket és milyenre?
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2014
Nem kell pont 100 ohm-nak lenni, csak valami engedjen ha véletlen zárlatos lenne a panel.
Az első tranyó bázisosztójával állíthatod a kollektor feszültségét féltápra, az emitter ellenállással pedig erősítést tudsz változtatni. Ez így alapból jó. Ha problémád adódik ki tudjuk számolni, mi a teendő.
Nagy problémám van és nem tudunk rájönni.
A 3915 ic bemenetére 3,6 v ott engedtünk és a nyákon potit teljesen kiengedtük és akkor volt 10. leden. Aztán vissza vettük a tápegységen v ot 2.16 ra és megy se modszant . Vissza tekertük a potit a nyákon csak a 4 es ledig tudtuk ![]() A mod funkció működött de ott is álitottuk a bemenet v ját de semmi . Nyák potival mozgatható a led. Valakinek van valami tipje ??? Mi kifogytunk.
Na akkor ezt most még egyszer, értelmesen, részletesen.
3915 in bemenetére 3.6 vot vezetünk be . Világit az első led állítunk a nyák potin (22k) akkor végig tudom pásztázni a ledsort. Az a baj hogy a bemenet nél akár mekkora voltot vezetünk bele megse modszan a ledsor. Egyedül nyák potival tudom állítgatni és ugy végig megy az összes leden de ha bemenetit(in 5 láb) állítjuk a voltot akkor semmi. Ötlet?
Most ez melyik kapcsolás? Nincs előtte az LM358-as IC? A 4-es és a 6-os lábon mekkora a feszültség testhez képest?
ez a kapcs rajzkapcsolási rajz megnézem mingyárt
![]()
Ezek alapján ha az 5-ös láb feszültsége eléri 3,24V-ot, akkor kötelessége mind a 10 LED-nek világítani, bárhogyan is forgatod a potenciométert.
Azt nézd meg, ha adsz az LM358 előtt a bemenetre 0,5-1V pozitív egyenfeszültséget, akkor a poti hatására miként változik az 5-ös láb feszültsége! Az megmutatja hol kell keressük a hibát.
1 V-al a potenciométert tekergetve 2,20 és 10,7 V között változik az 5. láb feszültésge
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2014
Szintén 1V-al a poti tekerésére 0,88-1,73 V között változik a feszültség az LM358 kimenetén. Illetve a tranzisztor is jól van beültetve.
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2014
A 20:51 módosításra csak most figyeltem fel. Némi bizonytalanságot érzek a mérésekkel kapcsolatban.
Tehát a bemenetre adott 1V egyenfeszültséggel és a poti tekerésével el tudod érni, mind a 10 LED világítson, illetve a poti egyik végállásában csak kevés számú LED maradjon bekapcsolva?
Ha a 21:03-kor módosított hozzászólásodban szereplő érték helytálló, akkor a poti inkább néz ki 2,2k-nak, mint 22k-nek, esetleg a vele soros ellenállás nem 2,2k.
Üdv!
100 Ω nem találtam,de adapterről indítottam 1,5V -ról kezdve míg nem el kezdett világítani. De sajnos az összes led világít! Kivezérlésnek nyoma sincs. ![]() A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2014
Ez hülyén fog hangzani
![]() ![]() Minden jó helyen van ugy hogy passz. poti 24k és párhuzamosan pedig 2,2k ellenállás.
A kezeddel bevitt zavarjel több volt nagyságú is lehet.
A kapcsolás LM358-as részének képesnek kell lennie a bemenetre kötött pozitív egyenfeszültséget 1-10-szeresen felerősíteni. Nézzük a jobb-oldal működését. Tegyük fel a Be pontjára +1V-ot kötöttél. Az IC 3-as lábán is annak kell megjelenni, esetleg pár mV-tal lehet több az IC bemeneti árama miatt. A műveleti erősítő mindaddig fogja a kimeneti feszültségét változtatni míg a 2-es lábon is ugyan ekkora nem lesz a feszültség. Ez úgy működik, az 1-es kimenetre kötött tranzisztor emittere 0,6V-tal lesz negatívabb a bázisánál, mikor megindul a tranzisztor nyitása. Az R13-on eső feszültség elhanyagolható, az csak a C4 kondenzátor töltőáramát hivatott korlátozni. A P2-őn és az R12-őn együttesen az a feszültség jelenik meg ami az LM3915 5-ös lábára is eljut. A P2 állása dönti el mekkora leosztást választasz ahhoz, hogy a poti csúszkájáról a példánkban szereplő 1V-os feszültség kerüljön az LM358 2-es (invertáló) lábára, a nyugalmi helyzet kialakulása érdekében. Helyes működés esetén a potenciométer középállásánál 2V körüli feszültségnek kéne megjelenni C4 kondenzátoron, vagy ha úgy tetszik LM3915 5-ös lábán. Mennyire érthető számodra ez a magyarázat? A példában szereplő értékektől hol tapasztalsz jelentős eltérést?
Szia! Mérd meg a BC549C típussal jelzett tranzisztor bázis, emitter és kollektor feszültségét testhez képest.
A típust csak beazonosítás kedvéért írtam, a BC547 épp úgy megfelel.
A mérést úgy kéne elvégezni, hogy az egyik mérőcsúcs mindvégig a testen, a másikkal pedig végigjárod ennek a tranzisztornak mind a három lábát. Az adatlap megmutatja melyik a kollektor, bázis és emitter láb. A korábbi fotón úgy tűnik ennek a tranzisztornak az emitterét is rákötötted a pozitív tápra, a kollektora mellé. A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2014
2-féle feszültséget tudtam tudtam mérni és nullát bázison.
Remek, akkor vizsgáld meg a bekarikázott részt! Oda nem kéne összeköttetés ha jól sejtem.
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2014
Meg szakítottam,nem világítanak csak akkor ha hozzá érek az ellenállásokhoz.
Már működik! KÖSZÖNÖM!! Csak annyi bajom van vele.hogy sűrű basszusoknál csak az utolsó 2 led
villog a többi folyamatosan világit. Lehet ezzel valami kezdeni?
Sikerült valahogy mert nem nagyon csináltunk vele semmitse
![]() Szerintünk tegnap túláramot kaphatott valamelyik ic azt meg bolondult. Mert reggelre minden rendben volt. Köszönöm azért a segítséget. |
Bejelentkezés
Hirdetés |