Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Tudja valaki hogy melyiknek nagyobb az erősítése, ECC83 vagy ECC85?
Ahogy nézem, a 85-nek nagyobb a meredeksége, 6 mA/V, a 83-nak csak 1,6 mA/V. A 83 csak 1,2mA-t visel el, míg a 85 10 mA-t.
Ha jó a katalógusom!! Én a felújított APX100-amat annó 808-as csövek hiányában 85-el pótolva élesztettem, foglalatátkötés után... Jól szólt!
Köszi. Nekem is csak 85-ös van egy csomó.
Sziasztok!
Egy csőnek lehet másfajta baja azon kívül, hogy kiég a fűtése, vagy ellenállás alakul ki a rácsok között? Konkrétan van egy UY1N egyenirányító csövem, ez az előző hibák egyikét sem mutatja, mégis, a 200V váltófeszből kb. 70(!)V egyenfeszt csinál. Mi lehet a baja?
Pl lehet olyan baja hogy egyszerűen elhasználódik, legyengül.
Nálad vagy túl van terhelve (túl nagy áramot akarsz kivenni belőle), vagy le van gyengülve, azért van ilyen kis feszültség
Mennyit bír egy el84 se kapcsolásban mert én napi 4-5 órát hallgatom? Mikor fog elhasználódni és mi a jele?
Köszönöm. Ez nagy segítség volt. Mostmár tudom, hogy a 6P45SZ az EL509 orosz megfelelője. Ez sokat segít nekem a keresgetésben, mivel csak 2db van belőle, ezért csak SE jöhet szóba, EL509-hez viszont van sok kapcsolás.
A ColorStar tévénk 20 éves volt mikor hajdanán eladtuk, abban a 6P14P /ruszki EL84/ még a gyári volt SE-ben, és szólt!
VÁRHATSZ TE MÉG ARRA!!
A katód emittáló képessége csökken, amikor "elhasználódik" , és csak nagyobb fűtés hatására jön vissza az erő, persze csak rövid időre, mert a nagyobb fűtést nem bírja hosszú távon!
Ha katalógusadat maxx árammal terheled az egyenirányító csövet, akkor sem eshet több rajta 20-30v-nál.
Akkor megnyugodtam bár van itthon még 2db el84 meg az elektroncso.hu-n láttam már olcsón.
Asszem az elhasználódás egyik egyértelmű jele hogy betorzul a hang, meg hasonlók.
Úgy veszem észre hogy néhányan nincsenek tisztában az elektroncsövekkel hogy : Bár szép meg "audijóófil" de ezek NEM "végtelen" élettartalmúak (mint az IC, tranzisztor..), és belátható időben el tudnak romlani (pár év...terheléstől, használattól függően), tehát érdemes tartalékolni.
Van tartalékom azért. Meg 1500-ért kapok már ruszki 6p14p-t. Amióta megépítettem stereo el84 se-t azóta csak ezt hallgatom. Több órát naponta.
Készül az ECL86 SE-m Tegnap már a mecanikai munkák nagy részét megcsináltam! Nem egy hájend cucc lesz, hanem afféle "tanulmányerősítő" , "kukázott" , bontott alkatrészekből Hétvégére ha minden igaz , már szól (második csövesem )
Nekem is van egy ilyenem,szintén bontott alkatrészekből,deszkán.
Meg fogsz lepődni milyen jól muzsikál. Én most tervezek hozzá másik kimenőt tekercseltetni,meg csöves egyenirányításúra átalakítani. üdv.
Ez alapból csöves egyenirányítós lesz, mert ez egyszerűbb most nekem, mint késleltetőt készíteni, vagy standby kapcsolót betenni
Kimenő egyelőre VIDI TV kimenő, majd én is akarok tekerni másikat de kipróbáálásnak ez is jó sztem Ez abszolúte riszájkling cucc A fém sasszi az régi AT ház oldala ( a tetejéből a csöves gityóerősítő sasszija lett ), a fa káva pedig hulladék MDF , és rétegelt lemez ( régi íróasztal ), a csőfoglalatok régi TV ből, és oszcilloszkópból vannak, a fojtó szintén a szkópból, Elkókat valami zságbamacskával szereztem ( ez mondjuk új ), a hálózati trafót meg vagy két éve tekertem egy csöves szkóphoz, amit sehogy sem sikerült megjavítanom, így hát szétbontottam, de a trafó most új életre kelhet , csak még tekernem kell rá pár menetet a 14,5 Voltos fűtéshez, bár van két ECL86, om, de így akár PCL-lel is tud majd működni Ja, a biztosítéktartókat vettem, az sosincs itthon, úgyhoyg eddig 600 Ft os költségnél vagyok Elvleg jön majd két GU -50, majd azzal akarok kísérletezgetni, meg egy kétcsatornás 30 W-os gitárerősítő fej van még kilátásban ( ahhoz csak potik kellenek, meg trafók ), meg van egy valag Pl500 itthon, azzal is lehetne okoskodni Majd ha már tudok sz**ból várat építeni, akkor elkezdek spórolni új alkatrészekre Idézet: „djhans írta: Tudja valaki hogy melyiknek nagyobb az erősítése, ECC83 vagy ECC85? ” Az ECC 83-nak sokkal nagyobb a fesz.erősítése (100), mint az ECC85-nek (58), mert μ=S*Ri (S=1/(D*Ri), illetve S*D*Ri=1) ahol μ=erősítési tényező S=meredekség Ri=belső rezisztencia (belső ellenállás) D=áthatás (triódáknál) :yes:
Idézet: „Úgy veszem észre hogy néhányan nincsenek tisztában az elektroncsövekkel” Te kire gondoltál??? Egyébként valóban használatfüggő, p.l.: A gitárerősítőkben, ahol az EL34-ek párban 60w-ot adva maxigázon teljesítenek, és ha én beállítom 1/5-öd katódmax-ra a nyugalmi áramot/és meghallja a zenész, ... "visszavettél az erőből", és minden hétvégén 3x8-10 órát lezenélnek vele, akkor nem meglepő, hogy évente cserélni kell mindkét végcsövet.. A régi TV-k ben.: sormeghajtó csövek kapcsolóüzemben PL500-504 stb 3-4 évig is bőven bírták. A mi Színes TV-nkben a ColorStarban /15-20 éve/ amikor még a színes adás is SECAM-ban jött, és csak 1db tv adó volt a csíkos "1"-es és az is csak egy héten 6x, és csak este 6-tól a híradó, vagy reggel a torna mindenkinek.. Nem nagyon használódhattak el a csövek. És talán ezért is bírta ki a 6P14P-m a 20 éves élettartamot. Azt sem állítottam, hogy hifiben, torzítás nélkül szólt, de szólt. Vagy ott vannak a régi rádiók, nekem még volt a kezem alatt 67-es gyártmányú PHILIPS EF6-os, és EF9-es csövekkel működő világvevő rádió, ami a mai napig szólna, ha nem került volna a kezeim közé. / a csövek még megvannak/ És nem hiszem , hogy az elmult 40 év alatt csak néhány évig szólt volna rajta a Kossuth adó. Nagybátyám kertjében is egy ilyen ordítja délben a harangszót és csak úgy virít benne az EM 4! Ezért remélem nem rám gondoltál kedves kolega.
Azért gondolom egy ecc85-össel is tudok hajtani egy el84-et se-ben? Az a baj de már rtam korábban hogy egy darab ecc83 van és egy rakat 85 inkább azokat használom el elöször.
Idézet: „djhans írta: Azért gondolom egy ecc85-össel is tudok hajtani egy el84-et se-ben? Az a baj de már rtam korábban hogy egy darab ecc83 van és egy rakat 85 inkább azokat használom el elöször. ” Csak egyetérteni tudok, véleményem szerint szinte bármilyen csővel kiváló erősítő építhető. Az ECC 85-öt oszcilloszkópokban is elterjedten használták erősítésre, nem véletlenül, kitűnő csőről van szó.
Nekem is ECC85 van az erősítőmben a fázisfordító fokozatban.
A legegyszerűbb ha kipróbálod. üdv.
Idézet: Persze hogy nem! Csak azoknak akik nem tudják, mert a mai megszokott készülékeknél elfogadott hogy csak úgy nem öregszik el. (az más kérdés hogy tönkremegy mert gagyi). Meg persze igen, a végcsövek, meg egyenirányítók mennek elsősorban tönkre, a többi nagyon sokáig bírja. „Ezért remélem nem rám gondoltál kedves kolega.”
Szerintem is jó cső 85-ös. Jó hangja van az erősítőmben.
Ma csináltam egy csöves tápot az ECL86-os sztereó végfokomhoz.2*300V-os trafóval,AZ11-es közvetlen fűtésű egyenirányító csővel.A bajom az vele hogy sehogy sem akar leadni 180-190V-nál többet terhelés alatt.Amíg nem fűtenek fel az ECL-ek,addig a fesz felszalad 350V-ig is,de ahogy megindul az anódáram,leesik 180-190V-ra.Puffernek 47µF-ot tettem,soros 47 Ohm-on keresztül.(60µF a max.)A 47 Ohm-os ellenálláson 2,2V esik kb.
Mi lehet a baj?Adatlap szerint símán 250V körül kellene leadnia.Lehet hogy öreg a cső? A szekunder fesz végig 2*300V,úgyhogy nem a trafó a gyenge.(60W-os) üdv Máté
Nah végleges lett a PCL85 SE kapcsolása. Tartósteszt eredménye(hiperszil képkimenővel): fülre nagyobbat szól, mint a 86os, főleg a mélyei erősebbek. Cserébe nem olyan nyugodt a hangzás, bár ígyis leveri az összes tranyósat(mióta csövekkel szórakozok be se kapcsoltam a Quadot). Rock diszkó stb zenére ideális. Talán még jobb is mint a 86. Rendesen meg kell emelni a katódot kb15V , 75mA kell neki, ezt 200ohmos ellenálláson tudja produkálni 200V anód mellett. Ha valakit érdekel, akkor megrajzolom és fölteszem.
Hamár ECC85. Gitár előfoknak használta már valaki? Rajz esetleg?
Sziasztok!
Megépült az UBL21 + UCH21 SE erősítőm prototípusa. Ugye sajnos a csöves egyenirányító nem működött jól, és nagyon torzított vele az erősítő (70V-ról nem csodálom), most kipróbáltam diódás egyenirányítóval. Hát mit ne mondjak, meggyőző. Érdekes módon egy nagyon kis brumm így belekerült - csöves egyennél nem volt - de nagyon szépen szól. Azt a kis brummot még kivadászom majd belőle. Rádiós kimenővel raktam össze, amíg nincs saját tekerésű, de mélyek és hangtisztaság tekintetében így is simán "alázza" a gyári HIFI-m hangját. Viszont az egyenirányításon még gondolkozok, mert szeretnék csöveset. Kinéztem az UY21 csöveket, mert passzolnak a többi csőhöz mind foglalatban, mind fűtésben. Mit gondoltok, érdemes lenne ilyeneket beszereznem? Bővebben: Link Azt mondja, maximum 250V váltófesz mehet rá. Ezekszerint 300V DC-t ki tud adni ugye a határadat átlépése nékül? Az a kérdésem még, hogy minden csöves egyenirányítóhoz van egy ajánlott pufferkondi, és soros ellenállás. Ez miért kell? Nem szeretném elhagyni, mert diódás egyenirányítóval próbálgatva is sokkal kisebb a táp brummja, ha be van építve az ellenállás, és utána is egy puffer, de érdekel, miért kell. És nagyobb puffert nem rakhatok bele? Üdv!
Van amelyik egyenirányító cső nem visel el a leírtnál nagyobb elkót közvetlen a katódon. Talán amiatt, mert visszfelé is vezet valamennyire, pontosan nem tudom, de valahol már olvastam erről. A szűrőtag meg gyakorlatilag RC vagy LC szűrő, általában 100Hz-re méretezett.
Engem érdekelne. Elég sok 85-ös csövem van.
Könnyen elképzelhető, hogy a cső a hibás... Érdemes lenne megnézni a fűtőáramot. Ha jól tudom az AZ11-nek 4V-os a fűtése és kb. 1-1,2A az áramfelvétele.
Ha a fűtőfeszt kissé emeled (csak néhány tized Volt-al!), és "reagál" a cső (nő a tápfesz), akkor szinte biztosan állítható, hogy előregedett. A fűtőfesz emelése viszont csak ideig-óráig jelent megoldást!
Köszi a tippet.
Igen,jól tudod,4V 1,2A fűtése.Megmérem,és kipróbálom amit mondtál.Ha meg cső hiba akkor megpróbálom EZ81-el,mert másik AZ11-em nincs.Egyébként tök érdekes hogy mindössze egy 47µF és egy 33µF van bent szűrésnek és semmi brumm nincsen. üdv. |
Bejelentkezés
Hirdetés |