Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Labortápegység készítése
Igen , ez egy három csatornás táp lesz ha elkészül .
Bővebben: Link Idézet: „Sajnos az oldal nem található.” Ez is egy jó kis táp, rendkívül üzembiztos. Nem fogsz benne csalódni! A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2014
Sziasztok!
Elkezdtem építeni a képen szereplő tápegységet, és most éppen a trafónál tartok. Szerintetek megfelelne egy 28VAC szekunderrel rendelkező trafó hozzá? Vagy az már túl sok lenne? RC4136 adatlapja 30VDC ír. Jól olvasom? Zoli. A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2014
Nem tudom már javítani a hozzászólást.
Attila 24V+12V+12V hálózatit ajánl hozzá.
A kérdés már tárgytalan. Tekertem le belőle.
Közeljövőben biztos lesz még kérdésem a kütyüvel kapcsolatban. Már minden a nyákban van, kivéve a két IC-t.
Szia. az IC +-5V-ról jár. A stab IC-khez kell alkalmazkodnod.
Sziasztok. Áthelyezték a hozzászólásokat a transzformátoros témába. Azért én mégis itt köszönném meg a segítséget mindenkinek aki hozzászólt.
Így változott akkor a transzformátor. Remélem jólesz hozzá. Ezek mind üresjárati feszültségek. A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2014
Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni mivel én hobbi szinten foglalkozom elektronikával de nagyon szeretek építgetni viszont az áramkőr tervezés és a PIC programozás nem az én területem sajnos.Nem tudna valaki segíteni egy Volt-Amper és teljesítmény mérő kapcsolással?Szeretnék építeni egyet mert jelenleg nincs normális kijelzésem a tápomon és szeretnék építeni egyet. Köszönet előre is
Attila86-nak van ilyen műszerépítési javaslata. Itt nézd meg.
Szia!
Hatha nem is teljesitmenymero kapcsolas, De a feszultseg es aram kulon-kulon meresere itt talasz megoldast.
Ha a teljesítmény kijelzése nem létszükséglet és szempont az egyszerűség, akkor ennek a step down tápnak a kijelzője jó megoldás. Nem kell hozzá külön tápellátás, csak egy 0,05 ohm a táp után amin az áramot méri. Vagy meg lehet osztani a táp belső söntjét is ha a negatív ágban van. Viszont a puffer feszültség nem lehet több 35V-nál.
Így néz ki egy 723-al épített labortápban próbaüzemben. Ez még nincs teljesen kész, mert 1-2 alkatrész nem megfelelő értékű, csak kíváncsiságból lett elindítva.
Szia! Èppen ezt a kapcsolást néztem ki hogy nekilátok ás megépítem! Mivel nem vagyok szakmabeli ezért csak az nem tiszta előttem hogy ha nem labortáphoz szeretném illeszteni hanem más táphoz akkor mekkora sőnt szükséges és melyik àgba tegyem bele. Ha ebben tudnál segíteni megköszönném!!!
A leírás részletesen kitér a bekötésre. A "mérőegység" véleményem szerint kimondottan labortáphoz ideális, ami persze nem zárja ki egyéb irányú felhasználását sem.
Ne feledd, kizárólag egyenfeszültséget tud mérni. Ha váltakozó feszültséghez tartozó teljesítményt akarsz mérni, akkor gazdaságosabb eleve erre gyártott kész egységet venni.
Hasonlítsd össze az adatlapjukat. A ..431 mindegy.
A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2014
Épp most tokozom át. Ma este felélesztem a tápot terveim szerint.
Nemlesz meg. Nemtaláltam itthon -5V stabilizátort.
Keresd meg az adatlapon (78xx) a kettős táphoz bekötést + stabokkal; van ilyen. Valahol megvan, de nem tudom betenni. A tagadószót nem írjuk egybe az igével.
Épp az imént vásároltam meg hozzá a hiányzó alkatrészt. Talán ma sikerül befejeznem. Azért köszi.
Idézet: „Keresd meg az adatlapon (78xx) a kettős táphoz való bekötését”
Sziasztok!
Megépítettem edison14 labortápegységét két példányban Link, de egy kis problémám adódott vele. Teljesen lecsavarva az áramszabályzó potit a kimeneten. kb. -0,6V van és világít az áramkorlátozó led. Szerettem volna, hogy 15V 2A lenne a kimenet ezért az R12-nek 11K-t raktam be eddig ennyit módosítottam. A hiba valószínűleg ott lesz, hogy az IC1 4-6-os lábán nincs meg a 11,2V csak 10,6V van. A D7 zéneren 5,53V a D8 zéneren csak kb. 5,3V van ráadásul mindkét példánynál. Mi lehet a hiba? A zénerek 5,6V-osak. A trafó kb 15V-os, de próbáltam 20V-ossal ugyan az a helyzet.
Én csak azt nem értem ha már analóg tápról van szó hogy miért szórakoztok ezekkel a műveleti erősítős vackokkal, amikor ott van a jó öreg 723-as ami kimondottan erre a feladatra készült. Egyszerű az egész áramkör, nem kell hozzá semmilyen plusz segéd tápfesz, nincsenek reteszelődési problémák, az IC-nek belső hő kompenzált referenciája van, nem mellesleg a legjobban szerepelt az Attiláék dinamikus labortáp tesztjén.
Felélesztettem a tápegységet, de van egy "kis" gond vele. Állandóan 30V van a kimeneten. NEm tudom trimmerelni, sem a potikkal szabályozni. Ha kiveszem a műveleti erősítőt belőle akkor is ezt csinálja.
Nézem a nyákot hátha van valahol hiba rajta, de nemlátok semmit. LM324-et raktam bele (kivezetéseit átcserélgetve). Az érdekesség, mikor először élesztettem ráraktam egy PC ventit amikoris kiégett a biztosító benne (ekkor sem lehetett már szabályozni). Kicseréltem és azóta ha beterhelem ugyanezzel a ventivel - pörgeti 30VDV-vel. BD244C és BD249C szereltem bele. Azok nem hibásak, nem vezetnek át. Mitől lehet ez? KAPCSOLÁS Előbb beszéltem, minthogy olvastam volna. BD244 az PNP.... Mindegy nemtörlöm. Tanulságnak itthagyom. A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2014
Értem amit mondasz, de ez sajnos nem oldja meg a problémám.
Egyébként ez kicsit alantas helyre kellene, úgy voltam, hogy gyorsan össze kéne rakni egy tápot csak, így nem fog gyorsan menni. A zéner környékén valami nem stimmel.
Sajnos nincs belőle olyan rajz ami normálisan látható lenne, az egyik túl kicsi, ami nagyítva meg már nagyon nagy. De kezdd el végigmérni a referencia környékétől, meg nézd meg hogy mi van IC3 bemenetein, mert az felelős az áramszabályozásért.
Kicseréltem egy BD243-ra. Most az a felállás, hogy műszerek 0-át mutatnak, és nem lehet szabályozni semmit. T2 BC182 cseréltem, hátha ez a gond.
Ha egy pillanatra hozzáérek multival a BC182 bázisához elindul a tápegység és szabályozható is, még újra le nem csavarom a fesz. potit. Ugyanez történik akkor is, ha az RC4136 12;13 lábait egy pillanatra összeérintem. Ha működik, akkor sem tudok áramot szabályozni, illetve világít az áramkorlát led. Létezhet az, hogy a nagy forrasztgatásban meghalt az IC? A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2014
Elvileg az 5,6V zéneren 5,6V-nak kéne esnie nekem meg 5,3V van innen jön a galiba. A leírásban szerepel is, hogy az IC1 kimenetén 11,2V-nak kéne lennie, de nekem csak 10,6V van. Gondolom innen jön a -0,6V a kimeneten is.
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2014
Szerintem annyit simán szórhat a zéner is, de olvasd el a leírását és az alapján mérd végig.
Kértétek privátban a 723-as labortáp rajzát, íme. Egyezik a konrádossal, csak az elvetemült poti értékek lettek a könnyebben beszerezhetőekre módosítva, a teljesítmény ellenállások szintén. Illetve a konrádos szerinti értékekkel nincs is csak max. 18V kimeneti fesz, ezt is korrigáltam.
Ha szükség van feszültség finom állításra akkor a fesz potival sorba kell kötni egy 1k-t, illetve a 10k-s potival párhuzamosan kell kötni egy 56-68k ellenállást. |
Bejelentkezés
Hirdetés |