Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1653 / 2501
(#) atiber válasza reloop hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
? Én meg valamiért inkább lefelé csökkentettem...Abból kiindulva, hogy, ha alapból van egy 1k-s ellenállás, amivel párhuzamosan egy 1k-a NTK, a kettőnek az eredője alapból 500 Ohm körüli alapból, amíg az NTK nem kezd el 'pirulni', de arra meg azt mondták, hogy Si tranzisztoroknál már akár el is hagyható.
(#) reloop válasza atiber hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Ha emlékszel a rajzra amit a minap linkeltem, látható a diódákkal párhuzamosan nem is kéne ellenállást kötni. Egy kis óvatos feszültségleosztást érdemes csak meghagyni, hamár a poti rendelkezésre áll.
(#) blasz hozzászólása Jan 24, 2015 /
 
Unalom űző építés,a világ legegyszerűbb 6 csatornás erősítője.
(#) BEMcorp válasza BEMcorp hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Üdv!
Erre a kérdésemre nem tudtok választ, vagy csak átsiklottatok felette?
(#) Wolfskin hozzászólása Jan 25, 2015 /
 
Sziasztok,
először is új vagyok itt, üdv mindenkinek!
Az lenne az első kérdésem, hogy tudtok-e ajánlani valami jó végfok panelt szubwooferhez.

Vettem egy nubert nubox aw-85 szubbasszut, ami, ha jól odafüleltem hallhatóan torzított, egy grízes sistergés volt a hangján. Megnéztük oszcilloszkóppal, a végfokba még hibátlan jel megy be, de a hangfal kimeneten már a teteje srégen, az alja meg vízszintesen le van vágva. Mintha klippelne. Van benne egy utólag bele barkácsolt ""szoft kliping" kapcsoló, valószínűleg az előző (német) tulaja így akarta lekerekíteni a jelet. Amúgy nem rossza az elektronikája, a ládája sem, 33 cm-es mély van benne, anno 1999-ben 1200 DM-be került. Mivel nincs hozzá rajz, meg semmi, lehet, hogy egyszerűbb lenne kicserélni a végfok panelt. A tápot le tudjuk venni, a kérdésem a következő:

Tudtok-e ajánlani valami kész panelt, ami egy audiofil (naja ) igényeket is figyelembe vevő szubwoofert meg tud hajtani. Gondolom a nagy csillapítás, gyorsaság, nagy (vagy sok kicsi) kondi ilyenkor előny. A táp a gyárilag 230W-os erősítőhöz lett méretezve, a trafo így maradna. A hangminőség az elsődleges, ha 50Hz alatt egyáltalán lehet ilyesmiről beszélni. A fontos hogy a bőgő alja is meglegyen, nem elektromos zenére kell...
Kösz,
üdW
(#) reloop válasza BEMcorp hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Kikerestem. Azt sajnos nem tudom az open-drain FET bírja-e a tápfeszültséget. Ha van 5V-od jobb arra átkalibrálni a békesség kedvéért.
(#) Tetye válasza reloop hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Én is ezt nézegettem délután, de azon gondolkodtam hogy ha felhúzza 10k -al 5V-ra, és rátesz 4,7k -al egy BC556 bázist, aminek az emittere 5v-on van, kollektorán meg egy 330R -os előtét és egy mezei piros led lóg, az jó is lehetne neki. Vagy kicsit nagyobb ellenállás és úgy 5V ra a ledet a lábról direktben de valahol találtam egy utalás ami "diag pin" és az "1mA" kifejezéseket hozza összhangba. Amit ugyan furcsállok de jobb az óvatosság, ezért gondoltam a tranzisztoros megoldást.
Szerinted?

Közben észrevettem hogy kikerested...
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2015
(#) reloop válasza Wolfskin hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Szia! A kérdésedet megtámogathatnád a belvilág fotójával. Valószínűleg alkalmas erősítőt építettek bele, amit csak rendbe kéne hozni. Nem kizárt, a barkácsolt áramkör szakszerű eltávolítása után máris javulni fog a helyzet, illetve azért tették bele, mert már korábban is idő előtt vágta a szinuszt valami megnyúl ellenállás, vagy kiszáradt elkó okán is előállhatott a probléma.
Erősítő után csak a tápfeszültség és a hangsugárzó impedancia ismeretében illik érdeklődni.
(#) reloop válasza Tetye hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Az is jó megoldás. A példám egy Urbán-KIT-ből származik, ami nálam bevált.
(#) BEMcorp válasza reloop hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Köszi!
De akkor külső felhúzó ellenállás se kell?
Ha csak az 5V meglétén múlik a békesség, hát lesz 5V...
(#) reloop válasza BEMcorp hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
A tranzisztor tökéletes zárvatartása miatt a felhúzó ellenállás elengedhetetlen. A rajzon ott az R6.
Mekkora a tápfeszültséged?
(#) BEMcorp válasza reloop hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Tyű, hogy mennyire nem láttam én azt meg...
A táp kb.:17V lesz (de úgy próbálom belőni az egészet, hogy már 12V-ról működhessen normálisan).
Kap egy pici stabkockát a clipledhez, annyit megér nekem.
(#) Wolfskin válasza reloop hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Szia, eltávolítottuk, de nem javult. Ez a szoft klipping nem csak összeköti a két ellenállás, de valami diódák is bele voltak forrasztva a kapcsolóba.
Csináltam képet még korábban a belsejéről, sajnos újakat nem tudok, mert egyelőre otthagytam. Innen indul egyből a letöltés (2,4MB)
Bővebben: Link
Szerintem a tápfesz 12V, az impedancia 4Ohm. De én csak laikus érdeklődő vagyok, ha van konkrét kérdés, megkérdezem a barátom, ő ért hozzá.
Még annyi, hogy az előfoki panelből kijövő jel az teljesen tszta, torzításmentes sinus (40Hz-el néztük), de a hangfal kivezetéseken mért jel már torz.

Amúgy ez az eredeti prosiból (1999):
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2015
(#) reloop válasza BEMcorp hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Csúnya lenne, ha a 17V kiütné a FET-et, de valóban jobb az óvatosság. Egy 5V-os Zenert is előfeszíthetsz a LED várható áramával. Ez is azon múlik mi lapul a fiókban
(#) reloop válasza Wolfskin hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Az a végfok a négy végtranzisztorral szerintem teljesen jó lesz. Kellően robusztus, az alacsony feldogozandó frekvencia miatt egyéb szempont nem is jut eszembe.
Ezek a beépített panelek elég melegnek vannak kitéve a szellőzés hiánya miatt, ezért megnövekedett értékű ellenállásokra és kiszáradt elektrolitkondenzátorokra lehet számítani. A jobb oldali (nagyobb testű) puffer-kondenzátor elég púposnak néz ki a ráeső fény törése alapján.
A másik gond a rázkódás okozta mechanikai igénybevétel. Itt a fórumban estünk már annyira kétségbe, hogy az aktív szub elektronikáját egyszerűen külön dobozba helyeztük, mert örökösen eltört valamelyik alkatrész lába. Ezt neked is tüzetesen át kell vizsgálni!
A rendelkezésre álló adatok alapján ebben az erősítőben ±50V uralkodhat. Ezt a végfokot ajánlanám beépítésre, de a képet elnézve vele szinte teljesen megegyező a gyári áramkör.
(#) BEMcorp válasza reloop hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Ez autórádióba tervezett IC, normál tápfeszültsége 14.4V, abszolút max. 18V lehet.
(#) reloop válasza reloop hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
Wolfskin!
Nézegetve a feltöltött képet és olvasgatva a Nubert-fórumot, ebbe a készülékbe először is egy rendes trafót kéne szerezni, mert ez nagyon nem illik bele
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2015
(#) reloop válasza BEMcorp hozzászólására (») Jan 25, 2015 /
 
A clip kimenet meg gondolom processzor bemenetére kapcsolódna, nem LED-re.
(#) Wolfskin válasza reloop hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
Hol olvasgatsz nubert fórumot...??? :O Tudsz adni linket, érdekelne...
Az igazság, hogy ez nekem is eszembe jutott... de.
Akkor már nem ártana erősebb ház is (20mm-es mdf), meg egy komolyabb mélynyomó bele... (ismered a HFM-ből a Hammán Akkómán ciklust?)
Szóval a terv, hogy ez megmarad így ahogy van (csak szóljon) a két kis mission 760i alá,és van a padláson egy régi nagyon szépen megépített quad 405 hatalmas toroid trafóval, na abból lesz a rendes szub, ami elkísérgeti a focal állódobozokat, amennyiben szükség úgy hozza. Ahhoz van egy 33-as focal mélynyomóm, és egy sokkal komolyabb zárt dobozt szeretnék neki...
(#) reloop válasza Wolfskin hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
A Google nagylelkűsége: Bővebben: Link
A barna drótokon olyan 40Vac-nek kéne jönni, különben nem lesz ebből 235W
(#) Wolfskin válasza reloop hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
Azokat nem mértük... csak a jelet néztük, hogy meddig jó.
Köszi a linket, ezt az egyet én is megtaláltam, de ezen kívül erreől az aw-85-ről semmi nincs a neten...
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2015
(#) reloop válasza Wolfskin hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
A pufferkondin 80V feszültségtűrést silabizáltam ki. A terheletlen feszültség jóval 50V felett is lehet.
Ezeket majd meg kell méregetni, ha a készülék közelében leszel.
Szerk.: A fórumozó rákérdez, hogy ez is toroid-e. Nekem is ilyesmi fordult meg a fejemben.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2015
(#) BEMcorp válasza reloop hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
Hmm, na ezért kell fórumozni, hogy nálam okosabb emberek adjanak tanácsot!
Köszi!
(#) atiber válasza reloop hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
Na 3 kOhm-mal megtámogattam és tényleg megy felfelé a nyugalmi áram...Ráadásul az lehetséges, hogy a BD240/BD137 + BD240/BD138 kombónak kevés a 30mA? Én úgy lesem kell ennek vagy 60-70 mA / csatorna és akkor a bemeneti szinusz minden szinten, a kimeneten is szinusz...
(#) erdiboni hozzászólása Jan 26, 2015 /
 
Sziasztok! Tudtok valamit a schaller kv-10 es erősítőről? Esetleg ha van kapcsolási rajz azt megköszönném!
(#) reloop válasza atiber hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
50-100mA sem ördögtől való. A biztonságos üzemeltetés viszont megkívánja, hogy bevesd a barkács-tudásodat, és a három 1N4148-as diódát - némi hővezető pasztát is használva - fogasd a bordához. Ez stabilizálja a nyugalmi áramot, nem kell aggódni a hőmegfutás miatt. Forrszemes próbanyák darabkára könnyen elkészíthető. Ez helyettesíti az NTK ellenállást.
(#) Directors hozzászólása Jan 27, 2015 /
 
Sziasztok!

Szeretnék építeni egy 5.1-es erősítőt.
Adott egy trafó amely rendelkezik +-36,5V 2,8A-al,+-18,5V-al 3A-al. Ez már az egyenirányított pufferelt feszültség üresjáratban.
A két első és két hátsó hangdoboz meghajtásához én TDA7265-öt gondoltam amit a 18,5V-al lehetne meghajtani.Viszont Centernek és szubnak nem tudom hogy mit kellene. Mit tudnátok ajánlani hozzá?
Oda ugye már a 36,5V-ot kellene használni.Persze más ötleteket is szívesen fogadok.
(#) reloop válasza Directors hozzászólására (») Jan 27, 2015 /
 
Szia! Csak a szub igényli a magasabb tápfeszültséget, mehet rá TDA7293/TDA7294. A centert a kommersz készülékekben újabb TDA7265 fél csatornájával oldják meg, hogy a szinkronban lehessen némítani őket, ne kelljen koppanásgátlózni minden egyes csatornát.
(#) Directors válasza reloop hozzászólására (») Jan 28, 2015 /
 
A szubnak gondoltam még egy aluláteresztő szűrőt. A többinek nem kell semmilyen szűrés, jól gondolom?
Az összes csatornára szeretnék hangszóró védő áramkört.Az ördög soha nem alszik. Ezekbe az áramkörökben pedig már úgy is benne van a koppanásgátló is.
(#) BiG_Lui-Gee hozzászólása Jan 28, 2015 /
 
Sziasztok.

Erősítő építés, táp részben kérdeznék. Adott 4 darab egyforma 230v primer 250w 24vac sec, írásvetítő trafó. Mellékelek egy Móricka rajzot, így rendben működhet vagy másképp kössem az elkókat ? Egyáltalán életképes lehet így ? köszönöm
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2015

Tápoldat.jpg
    
Következő: »»   1653 / 2501
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem