Fórum témák
» Több friss téma |
A tápfeszültség csak korlátot jelent. Azt kell először belátni, hogy a két végtranzisztor kollektor áramának összege közel állandó, hiszen egy forrásból táplálkozik mindkettő bázisárama.
A példában szereplő 400mA nyugalmi áram esetén ha az egyik végtranzisztor teljesen lezár, akkor a másikon ideális esetben is csak 800mA folyhat, több semmi esetre sem. A 800mA 3 ohm-on 2,4V-ot ejt, tehát az előállítható szinusz csúcstól-csúcsig 4,8V. Van-e még kérdésed? Szerk.: néhány tapasztalati képlet a méretezéshez. A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2015
Igyekszem feldolgozni.
Díjazom Orbán úr válaszát is! Másik sztori: MJL21194-el valaki próbálkozott már? Ebayen találtam olcsóbban, ON SEMICONDUCTOR márkajelzéssel. De félek, hogy hamis lesz... Van valakinek eladó esetleg? Illetve itthon Tungsram 2n3055 van most olcsón. Vegyem meg azt? A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2015
Én keresgélnék, hátha kerül BDY73. Jó nyelvek szerint az egyik legjobb.
Nekem van ilyen itthon vásárolt MJL21194 garnitúrám, de közben sikerült a "legjobbat" is beszerezni, így ez így marad:
Ugyan erről a problémáról részletesebben: Bővebben: Link
Van valami műszaki nonszensz abban, hogy 200W-os tranzisztorral építsünk 10W-os erősítőt. Az 1-3A tartományban áhított 100x egyenáramú erősítés kisebb teljesítményű tranzisztoroknál könnyebben előfordul. Erről akkor tudsz igazán meggyőződni ha kezedben van a tranzisztor és megméred, például így.
Értem. Nekem most olyan tranzisztorra lenne kérdésem, amelyik nem színezi a hangot. Az ST 2N3055 kicsit változtat, meleg csöves hangja van.
Lehet...nekem meg se fordult a fejemben a 3055, bárki gyártotta. Annál sokkal jobbak vannak.
Van itthon 1 kg kb. macskákat dobálom vele, ha bagzanak...
Így igaz, a fenti képen nekem is ezzel szerelt...
Azonban nem akarok nagyképűsködni, hanem megindokolnám, én miért a nagyon jónak ítéltet, más, meg amit jónak lát... Nekem egy jó etalon erősítőre van szükségem, amihez a későbbi erősítőket tudom majd viszonyítani. Tehát bármilyen tranzisztort is lehet ám használni, nem akarok senkit befolyásolni - kinek mi tetszik, mi a célja, igénye.
Pedig a 3055 -öt jól teljesít ebben az erősítőben és még 3442 is
Ráakasztottam próbaképpen a kis 12V-os toroidot. A féltápot szépen tudom állítani, de 500mA-nél feljebb nem tudom vinni a nyugalmit. A 150Ohmos ellenállást hirtelen 20-ra és 10-re tudtam csak cserélni, de nem oldotta meg. Mit tehetek még?
Hivatkozás. R6 és R9 soros eredőjét csökkentsd. Ezek szerint 140 ohm-nál nagyobb mértékben kell.
Szerk.: megtaláltam. A 680 ohm helyett 220-330 ohm nagyjából jó lesz. A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2015
Sziasztok!
Lenne két kérdésem.. Az egyik hogy azt a bizonyos féltápfeszt a két végtranzisztor közös pontja, és a kicsatoló kondi előtti pontokon kell beállítani?? Nekem van egy trafóm, ami 2X25V AC, abból kb. 2X36V DC lesz.. Na most akkor nekem a fent említett pontokon 18V-ot kell beállítanom az 1K-s potival?? (A nyugalmi áram világos, hogy mondjuk a biztosíték helyén be lehet állítani.) A második kérdésem hogy az említett trafóm szekundere szimetrikus, tehát 2X25V van..Okozna e gondot, ha a szekunder egyik felére az egyik végfokot, a másik felére a másikat kötném, mivel így a mínusz ág közös lenne, a pozitív meg nem!? Köszönöm a válaszokat..
Szia! A féltáp fogalmát helyesen látod.
A táp kialakítás viszont nem jön össze. Ha a középen megcsapolt transzformátor két tekercsfelére egy-egy egyenirányító hidat kötsz, akkor a két egyenfeszültségű forrás között váltófeszültség mutatkozik. Így operálhatsz.
Na, már 1 órája megy és kis 12VAC 30W -os trafóval és 33,5 C fok a toroid hőmérséklete.
Sztem elbírja simán. A végfok tranzisztorok fele annyi hőtermeléssel egy-egy Intel Socket 775-ös processzor hűtőbordáját fűti. A mag most 47C fok, a borda 36C fok. Ez is marad asszem. Legalább kisebb helyet foglal. Maximum hány fokos lehet a mag és a borda 2N3055 esetén? A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2015
Nekem 80 fokos "mag" hőmérséklettel megy, stabilan. Ettől függetlenül ez lehet kicsit sok viszont sokan (köztük én is) állítják, hogy 60 fok körüli hőmérsékletnél egészen más lesz a hangja.
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2015
Mivel nálam egy L idomon lesz a 4 végfok és a 2 hűtőborda, meglesz az a 60 fok maghő is. Majd holnap kiderül.
Ami tapintással még elviselhető, az általában megfelel. 60°C fölé nem ildomos engedni a tranzisztort.
50C foknál, már nem tudjuk huzamosabban rajta tartani a kezünket. Én viszont lézeres hőmérővel mértem.
A toroidom 33,9C fokos. Ez elfogadható még?
Ebben a kérdésben ne tekintsd mérvadónak a véleményemet, mert teljesen technokrata módon viszonyulok az erősítőkhöz, még aktív hűtésre is képes vagyok vetemedni, ha az adott végtranzisztor áramerősítésének linearitása megkívánja.
Az adatlap szerint a 2N3055 bétája 5A kollektoráram alatt egyenesen arányos a hőmérsékletével, úgyhogy a felfűtés csak előnyére válik. Papírforma szerint 150°C-on még mindig képes 30W-ot disszipálni. A toroid teljesen elfogadható hőmérsékletű, dobozolásnál a jó szellőzéséről azért nem árt gondoskodni. Szerk.: ezt az adatlapot nézem. A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2015
Köszönöm a segítséget!! Akkor beszerzek hozzá egy megfelelő trafót!!
Meghallgattam a 17VDC 30W per oldalas trafókkal 800 mAh-el.
Nem érzem, hogy bármivel kevesebbet tudna, mint az előző 35V 800 mAh-el. Max nem melegszik annyira. Beéri 1/5-öt méretű bordával is. Lenyűgöző! Viszont hallok egy kis zavaró brummot a hangszórókból. Ez másik trafóval is megvan sajnos. Csatolok képet is a deszkamodellről. Ami még furcsa, hogy most 4W körül van most a teljesítménye, de média lejátszóról hallgatva a legalacsonyabb hangerőn is túl hangos. Nem szeretnék hangerőszabályzó potit rakni bele, ha nem muszáj. Azt hittem, hogy ha nem 10W lesz a teljesítmény, hanem csak a fele, akkor a hangerő is halkul.
Ha a bemeneti jeled ugyanakkora, miért is lenne halkabb?
Egyébként meg reloop levezette, ha az áramod és a terhelésed annyi, amennyi (800mA/3Ohm) akkor milyen csodát remélsz? Mindegyik tápfeszről - 17 és 34 - ugyanazt tudja. Nincs mese, áramot kell neki adni, vagy más fajta erősítőbe kell gondolkodni. No igen, ha jól van kábelezve, ez az erősítő annyi zajjal rendelkezik, mint egy kripta éjfélkor. A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2015
A brummot a táp, vagy a panel részen szedheti össze?
Kábelezésen, valószínű...
Pedig minden nagyon rövidre van fogva...
Azért a végtranyókat nem a tenger alatti kábelezésre is alkalmasan kéne szerelni...
A huzalozásról Sipos Gyula: Hi-Fi erősítők építése c. könyvből - lásd alant.
Pont azokat nem szerettem volna feltétlenül a panelra szerelni. Félek, hogy megég...
Átépítem akkor.
Jól látom, hogy a jel GND pontnál vitted be a táp negatívot? Annak a visszacsatolás testpontja mögött van a helye. Szerepel a NYÁK képeden is.
Az alábbi képen narancs színnel jelölt vonal a bemenet és a visszacsatolás közötti vezetősáv. Ha ezen vezeted a tápáramot, a rajta eső feszültség tartalmazni fogja azt a hullámosságot ami a tápszűrés után még megmarad. Mondanom sem kell, ha úgy huzaloztad ahogy feltételezem, ez simán hozzáadódik a bemenő jelhez. Az már a rajz készítőjének róható fel, hogy a kezdők számára nem írt kommentárt a GND pontok mellé.
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2015
|
Bejelentkezés
Hirdetés |