Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangszínszabályzó
 
Témaindító: Takee, idő: Okt 30, 2005
Lapozás: OK   24 / 45
(#) reloop válasza feccus hozzászólására (») Feb 7, 2015 /
 
A tápfeszültséget lehet, hogy nem találtuk el és azért torzít, de zúgnia nem volna szabad. Ellenőrizd ohm-mérővel a bemenő és a kimenő jel test vezetéke össze van-e kötve a panelen belül?
A hangszín és végfok tápok között nem lehet esetleg földhurok?
(#) feccus válasza reloop hozzászólására (») Feb 7, 2015 /
 
A kimenő jelnél a forrasztási oldalon R és L feliratnál csak fehér és piros vezeték van és föld nincs. A fekete vezeték a gnd az közös az egész nyákon a bemenő jelnél is. 2 db olyan kábel köteg van amiben fehér-piros-fekete vezeték van. Lehet az is gond hogy külön tápról üzemeltettem és nem az erősítőjéről ahol közös gnd van.
(#) reloop válasza feccus hozzászólására (») Feb 7, 2015 /
 
A hangszín és a végerősítőt testet össze kell kötni! Lehet külön szál is.
(#) feccus válasza reloop hozzászólására (») Feb 7, 2015 /
 
Az nem baj hogy a hangszínt külön tápról hajtom egy labor tápról +-10V-ról,mert a végfok 30V-ról üzemel így is összeköthetem a végfok csillagpontos gnd-vel?
(#) reloop válasza feccus hozzászólására (») Feb 7, 2015 /
 
A hangszínhez ±10V-ot írtál, az ugye csak +10V akar lenni.
A hangszín kimeneti pontjáról kell testet vinni a végerősítő bemenetére, a balansz poti középső lábánál találod.
(#) feccus válasza reloop hozzászólására (») Feb 8, 2015 /
 
A tápból 2 vezeték jön ki egy + és egy - (10v-ra állítva) arra gondoltam,ha megtudnám oldani az erősítő tápjából az is jó lenne csak ott 30V van.
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2015
(#) reloop válasza feccus hozzászólására (») Feb 8, 2015 /
 
Jussunk el a stabil működésig, aztán a tápot is megoldjuk
(#) golem hozzászólása Márc 2, 2015 /
 
Sziasztok!
Van nekem a képenlátható hangszin szabályzóm.
Az lenne a gondom hogy a bekeretezet ellenálást mekorára cseréljem ki hogy 12V ból 11,8 voltot kapjak. Jelenleg 17 voltos tápfeszre van beállitva.

Névtelen.jpg
    
(#) Monster02 válasza golem hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Üdv: Számold ki ohm törvény alapján. R = U / I
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2015
(#) proli007 válasza golem hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Hello!
Nem kell semmit tenned, majd a tranyó beállítja magának a feszültséget ha akarja. Amúgy is béta függő ez a kapcsolás. Egy hangszínszabályzóban nincs digitális multiméter. Mindegy, hogy 12 vagy 17V a táp. A lényeg, hogy a tranyó emittere kb. a kollektor feszültségének fele közelében legyen. (Mert akkor a legnagyobb a kivezérelhetőség. De mivel itt túl nagy jelek nincsenek, különösebben nem kényes a dolog.)
(#) pjg válasza golem hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
261,54 Ohm
(#) golem válasza proli007 hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Köszönöm!
Rátetem a 12v meg kötötem neki jelet de semmi meg se mukkan.
A rajzon jelzet helyen meg van 6,5V.
(#) proli007 válasza golem hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Ha meg van a villany, akkor működik a tranyó. Csak a hangfrekis jel útjában akadhat el valami. Így megmondani mi van, az már jóslás lenne, és az nekem gyenge oldalam..
De azt tudnod kell, hogy a tranyó feszültséget nem erősít, az ezt követő lepke hangszínszabályzónak meg 20dB csillapítása van középállásban. A tranyó, mindössze függetleníti a hangszín szabályzó terhelését a hangerőszabályzótól.
(#) olahtamas hozzászólása Márc 20, 2015 /
 
Helló!
Valaki tud ajánlani NE5532es műveleti erősítővel ellátott hangszínszabályzót (Legalább magas és mély hangtartomány szabályozás, de ha van közép hangtartomány szablyázás az sem baj) ami bevált és jól működik?
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2015
(#) reloop válasza olahtamas hozzászólására (») Márc 20, 2015 / 1
 
Szia! A téma képeit és a hozzájuk tartozó leírást átnézted már? Bővebben: Link
(#) olahtamas válasza reloop hozzászólására (») Márc 21, 2015 /
 
Átnéztem már egy jó néhány kapcsolást. Köszönöm a linket. Amint holnap lesz időm, kipróbálom amit ajánlottál. Meguntam az lm1036-os hangját.
(#) metabo123 hozzászólása Ápr 14, 2015 /
 
Sziasztok!
Már két példányban is megépítettem a lenti hangszínszabályzót (persze a szükséges módosításokkal). Működik, elégedett vagyok vele, leszámítva azt a problémát, hogy ha a bemeneti hangerőszabályzó potit (VR1) letekerem „0” állásba akkor egy zavaró sistergés jelenik meg a kimeneten. Ahogy tekerem felfelé a csúszkát a sistergés halkul, kb.: 5-10%-nál meg is szűnik, majd a poti végállása felé ismét hallani lehet, de nem olyan intenzíven mint a poti alsó állásánál.
Mind a két példánynál azonos a jelenség. Mi lehet ennek az oka és hogyan lehetne kiküszöbölni?

hangszin.jpg
    
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Ápr 14, 2015 /
 
Szia! Emeld ki az R1 egyik lábát és tégy vele sorba 10µF kondit (a polaritás nem lényeges, utólag méréssel meghatározható). Egy csatornán elég lepróbálni.
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 14, 2015 /
 
Szia! Ezt már próbáltam, igaz egy 1µF kondival, de nem hozott eredményt. Javaslatodra kipróbálom egy 10µF-al
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Ápr 14, 2015 /
 
Ha már volt bent kondi akkor tárgytalan. Földhurokgyanús a poti szélső állásaiban jelentkező hiba.
(#) metabo123 hozzászólása Ápr 14, 2015 /
 
Bocsánat, már nem tudtam javítani a fentebbi hozzászólásomat.Nem az R1-el kötöttem sorba, hanem a bemenettel, a poti elött. Köszömöm a javaslatot, kipróbálom.
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Ápr 14, 2015 /
 
Igen, úgy még hozhat eredményt.
(#) proli007 válasza metabo123 hozzászólására (») Ápr 14, 2015 / 1
 
Hello! Alapvetően az oka, maga a kapcsolás, és a használt alkatrész értékek.
- A bemenő fokozat egy invertáló erősítő, melynek erősítését R2/R1 hányadosa határozza meg. Csakhogy R1 értékéhez hozzá adódik a bementi szabályzó forrásellenállása.
- Amikor a poti le van tekerve, a csúszkán mérhető ellenállás nulla. Vagy is az R1-hez nem adódik hozzá semmi. Így az erősítés AU=R2/R1=100k/1k=100..
- Ha minden poti középállásban van akkor a VR1 csúszkán nézve tulajdonképpen három 50kohm van párhuzamban. (VR1 alsó és felső fele párhuzamosan, és ezzel párhuzamosan a VR2 fele.
- Ekkor a forrásellenállás 16,6kohm. Ehhez adódik hozzá, R1 értéke. Vagy is ez 17,6kohm. Az erősítés pedig 100k/17,6k=6. Nyilván, mikor nincs bemeneti jel és 100 az erősítés, nagy a zaj. Középállásban meg a jóval kisebb erősítés miatt, kisebb a zaj.
- Ha a potit maximumra tekered és nincs a bemenetre kötve semmi, akkor még kisebb az erősítés, de ha van a szabályzó előtt valami forrás, annak kimenti ellenállása is befolyásolja az erősítést és egyben a zajt is.
- De gondolom a 100-szoros erősítés felesleges ebben a szabályozásban. Az R1 növelésével beállítható a megfelelő és szükséges erősítés, és a probléma is megszűnne. HA pedig még is szükség lenne ekkora erősítésre, akkor azt a bementi poti előtt lenne célszerű egy másik fokozattal megoldani..
(#) steelbird válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 14, 2015 /
 
Vagy nem invertáló kapcsolásba tenni az első IC -t, egy fix erősítéssel. A 100 tényleg sok.
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Szia! Kipróbáltam a kondis történetet, de nem hozott változást.
Proli részletes levezetése rávilágított a problémára, egyértelmű volt mit kell tennem, R1-et 10K-ra növeltem és a fent nevezett probléma meg is szűnt.
Maradt még egy halk búgás, ami már tényleg földhurok probléma lehet, de ennek mértékét sikerült elhanyagolható mértékig csökkentenem.
(#) metabo123 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Szia!
Köszönöm a levezetést, nagyon tanulságos volt a probléma megoldása szempontjából és a későbbiekre nézve is.
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Megesküdtem volna, hogy az R1-et már 22k-ra korrigáltuk, visszaolvasva - te még kimaradtál belőle.
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Pótoltam a hiányzást! Köszönöm
(#) veszkandó hozzászólása Máj 16, 2015 /
 
Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni.
Megépítettem a mellékletben szereplő előerősítő kapcsolást. Ki-be kapcsolható rajta a hangszínszabályzás. Amikor bekapcsolom az előbb említett funkciót a potméterek (fémházas) úgy viselkednek, mint egy vevő. Egyrészt halkan szól egy rádióadó, másrészt, ahogy tekerem a potmétereket különböző búgó hangot ad az erősítő. Kikapcsolt hangszínszabályzó esetében, vagy, ha a panelon vannak a potméterek, működik a rendszer. A dobozolás miatt nem lehetnek a panelon. Árnyékolt kábellel kötöttem be őket.
(#) proli007 válasza veszkandó hozzászólására (») Máj 16, 2015 /
 
Hello! Az ugyebár nem igazán látható, mit is követtél el. De a ki-be kapcsolást célszerű alacsony impedanciás pontokon végezni. A hangszínszabályzó frekvenciafüggő tagjait célszerű közvetlen a potik közelében elhelyezni. A legjobban zavarérzékeny pontja a műveleti erősítők invertáló bemenetei. (-) Ezeket kell főleg árnyékolni, rövid vezetékkel vezetni. Tehát valami ilyesmi..
Következő: »»   24 / 45
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem