Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   1097 / 1385
(#) papus51 válasza gulasoft hozzászólására (») Márc 4, 2015 /
 
Szia!
Szerintem hagyd a csudába. Nem is értem az egész misztériát a rézklorid körül. Ha megnézed a lap tetején Prendick által felírt reakciót abból az látszik, hogy amit időnként pótolni kell az a sósav meg az oxigén. Ezzel tulajdonképpen eljutottunk a peroxidos maratóhoz. A rézklorid rézből és sósavból keletkezik. Az egyik a NYÁK-ról származik, a másikat meg hozzáöntöd. Az oxigén meg azért kell, mert a sósav közvetlenül nem a rezet oldja, hanem a réz felületén keletkező oxidréteget, amihez vagy bebuborékoltatott levegő kell vagy a hozzáadagolt peroxid.
Az összes többi közbenső kémiai reakciót el lehet felejteni, ha összegszerűen vizsgálod a folyamatot.
Réz kloriddal nem fogsz maratni, ha nem öntesz bele sósavat meg oxigént. Viszont a peroxidos maratás során keletkezik a rézklorid. Ez egyeseknél a "marató" másoknál, mint kaqkk fórumtársunknál "veszélyes hulladék".
(#) papus51 hozzászólása Márc 4, 2015 /
 
Ma a METRO-ban jártam, ahol 13+ÁFA-ért beruháztam egy SAMSUNG lézernyomtatóra (1200x1200dpi).
Tettem vele egy próbát az eyess féle normál fénymásoló papíros módszerrel. Kinyomtattam tükörben egy korábban sprint-layoutban készült nyáknak a pozíciórajzát. Benedvesítettem denszesszel, ahogy kell és laminátoron úgy négyszer-ötször átengedtem egy selejt nyákra téve.
Az eredmény elsőre szuper. 0,1 mm-es vonaltól minden tökéletes, ami eltűnt menet közben az egy 0,05 mm-es vonal volt, de én sem bántam kesztyűs kézzel a papírral amikor lemostam, lehet hogy finomabb bánásmóddal még jobb az eredmény.
Nálam ez pozíció rajzhoz lesz bevezetve.
(#) Prendick válasza gulasoft hozzászólására (») Márc 4, 2015 /
 
Muszáj vigyorognom, mert szerintem a receptet ott találtam pár éve, ahol egy hozzászólással arrébb pont Te értekeztél maratóanyag ügyben. Bővebben: Link

Mondjuk szerintem neked sincs sok szükséged rá. A rézklorid azoknak hasznos, akik nehezen jutnak H2O2-höz. Pl. mint én, ahogy korábban írtam, vagy olyan maratóanyag kell, amit évente párszor vesznek elő és mindig készen áll és nem kerül szinte semmibe. Eredeti recept
(#) NickE válasza papus51 hozzászólására (») Márc 4, 2015 /
 
Ez tartós eredményt ad?
(#) eyess válasza papus51 hozzászólására (») Márc 4, 2015 /
 
A tisztaság , és zsírtalanítás fontos mindkét esetben.Tehát papír ügyben is , és nyák ügyben is.
A nyák nem lehet egyáltalán karcos semmilyen formában .Inkább tükrös legyen mint karcos.
A nagyon vékony vonalaknál , ha van egy hasonló karc a nyákon , akkor teljesen rossz lesz az eredmény , ha hosszanti , vagy keresztirányban tesszük fel rá a rajzolatot.Szélesebb vezetősáv lefedi az ilyen karcokat viszont nincs az a vasaló , vagy lamináló ami ezen karcok mélyedéseibe rendesen bevinné a rajzolatot , és így alatta az alámaródás lehetősége az szinte borítékolható.
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2015
(#) eyess válasza NickE hozzászólására (») Márc 4, 2015 /
 
Ha lelakkozod utána , akkor igen.Persze , ha a tartós eredményt erre értetted.
(#) pjg válasza papus51 hozzászólására (») Márc 4, 2015 /
 
A lamináló milyen meleg volt?
(#) papus51 válasza NickE hozzászólására (») Márc 4, 2015 /
 
Kérlek kicsit terjengősebben tedd fel a kérdésed. Pontosan mit értesz tartós eredmény alatt?
(#) papus51 válasza eyess hozzászólására (») Márc 4, 2015 /
 
Nekem ez az eredmény így is tökéletes arra a célra amire használni akarom.
NYÁK gyártásra (vezető sávok maratása) továbbra is a fototechnikai eljárást tartom célravezetőnek.
(#) NickE válasza papus51 hozzászólására (») Márc 4, 2015 /
 
Nem kopik le könnyen? Pl. ha kicsit papír törlőkendővel megcsiszolgatod, akkor lejön?
(#) papus51 válasza NickE hozzászólására (») Márc 4, 2015 /
 
Nem. Elég rendesen törölgettem és nem jött le. A papírt is elég drasztikusan szedtem le és kibírta.
Azt tudd, hogy nem a réz oldalra lamináltam, hanem a műanyag hordozóra, vagyis egyoldalú NYÁK-on az alkatrész oldalra. Ráadásul ez volt az első próba egy vadi új, eddig számomra nem ismert nyomtatóval.
Tegyek fel képet?
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2015
(#) NickE válasza papus51 hozzászólására (») Márc 4, 2015 /
 
Elhiszem, köszi. Lehet, hogy én is kipróbálom a módszert.
(#) eyess válasza papus51 hozzászólására (») Márc 4, 2015 /
 
Jó lenne szeretném én is látni.
Tudom ki ki hogy csinálja , csak kiegészítésként tettem hozzá , hogy ha valaki megszorul egy hétvégére bármi kellék hiánya miatt , akkor legyen kellő ismeret róla még is hogyan, jó ,jobb legjobb.Egyébként nagyon jó minőséget lehet elérni , így is , és alapjába véve magával a vasalással is .Persze ehhez az kell , hogy minden mozzanat ki legyen dolgozva , de ez a fotózásra is érvényes .

Nicke : Van videó is róla ha érdekel , ott láthatsz mindent
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2015
(#) papus51 válasza eyess hozzászólására (») Márc 4, 2015 /
 
Köszi, láttam.
(#) papus51 válasza NickE hozzászólására (») Márc 4, 2015 /
 
Itt a fotó.
Tudni kell, hogy első próba. A pozíció feliratoknál az R-ek 0,9mm-es betűk.
A bekarikázott mezőknél, ami vonalat már nem látsz (D3) az lett volna a 0,05mm-es vonal.
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2015
(#) pjg válasza papus51 hozzászólására (») Márc 4, 2015 /
 
A lamináló milyen meleg volt?
(#) eyess válasza papus51 hozzászólására (») Márc 4, 2015 /
 
Elsőre tényleg jó .Viszont ha magamat nézném , akkor ez nálam az emlegetett 5% hiba tűrésbe már nem férne bele.

Amit nem értek miért hiányos itt ott a rajzolat gondolom a nyomtatás tökéletes volt.
Lehet zsíros volt itt ott a felület.
Képzeld el , ha ez nyákrajzolat lett volna ilyen hiányosságokkal .De jobb lesz az , ha többször fogod csinálni , és látni fogod hol kell javítani , akkor nem lesz benne egy hiba sem.
(#) papus51 válasza pjg hozzászólására (») Márc 4, 2015 /
 
Talán 115 fokos, de ebben nem vagyok biztos. Még nem mértem meg.
(#) pjg válasza papus51 hozzászólására (») Márc 4, 2015 /
 
Alap laminálásra való beállítás. Semmi buhera.
(#) balint730 hozzászólása Márc 4, 2015 /
 
Sziasztok.
Szeretnék levilágításos NYÁK készítésbe belekezdeni.
Hol találok egy kis IC-teszt képét amin vannak vákonyabb vonalak is?
Képek között már láttam de a fájlt nem találtam.
(#) gulasoft válasza Prendick hozzászólására (») Márc 5, 2015 /
 
Nekem van buborékoztató a maratómban, tehát az oxigén meg van oldva, talán van is itthon rézkloridom, csak szeretk mindenfélét kipróbálni, csak az 50gramm 5000 forintér kicsit meglepő volt.
(#) Prendick válasza gulasoft hozzászólására (») Márc 5, 2015 /
 
Gondolom analitikai reagens tisztaságú volt. Ilyesmi megesik. Egyszer nagyon hirtelen kellett vasklorid és nem volt más a boltban mint puriss. úgyhogy fél kilóért fizettem majdnem 8000-et. Öt 100 grammos kis dobozka volt.
De H2O2-vel is faragtam már rá így. Ezért is kerestem olyan maratót, amiben nincs ez a cumifaktor és ha kell, otthon megcsinálom. Ha egyszer betiltják a sósavat is, majd azt is csinálok konyhasóból. Ha tudnék otthon nátrium-perszulfátot előállítani, biztos azt használnám. Kénsav meg glaubersó simán beszerezhető, de olyan macerás eletrolízist igényel, hogy még nem volt hozzá lelkierőm. Talán nem is érné meg. De hát ez már nagyon off.
(#) papus51 válasza gulasoft hozzászólására (») Márc 5, 2015 /
 
Ha mindenáron rézkloridra vágysz, nátriumkarbonáttal meg tudod csinálni.
Az arányok: kb. 250gr CuSO4*5H2O (5 molekula vízzel kristályosodik) és 210gr Na2CO3. Természetesen mindkét összetevő vízben feloldva. Hogy mennyi vízben az nem kritikus, amennyi feloldja. Összeöntöd és a cserebomlás során keletkező rézkarbonátot leszűröd. Ebből sósavval máris kész a rézklorid. Arra figyelj, hogy valószínűleg erősen pezsegni fog a reakció közben keletkező CO2 miatt.
A rézszulfát kilója úgy 1000Ft körül van a gazdaboltokban, a szóda meg ennél is olcsóbb.
Sok sikert! Ha nem válik be keverj hozzá sósavat meg peroxidot, de ekkor a többit akár el is lehet hagyni, mivel amúgy is keletkezik a maratás során
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2015
(#) gulasoft válasza papus51 hozzászólására (») Márc 5, 2015 /
 
Vettem fél kiló szódabikarbónát van itthon rézgálic, akkor a 250g gramm rézgálicot felöntöm 1,25l vízzel, hozzáadom 210gramm szódabikarbónát, lassanként, hogy ne fusson ki, átmosom az így hátramaradt trutyit, és adok hozzá sósavat. De mennyi vezet kell hozzá adni? Vagy az nem kell, hozzá? kicsit töménynek tűnik így első olvasatra.
(#) papus51 válasza gulasoft hozzászólására (») Márc 5, 2015 /
 
A szódabikarbóna az nem egészen nátriumkarbonát. Mosószóda kellene. Én ma megcsináltam a fentebb leírt módszerrel a rézkloridot és videora is vettem, most kínlódok a szerkesztéssel mert állandóan lefagy a moviemaker.
(#) papus51 válasza gulasoft hozzászólására (») Márc 5, 2015 / 1
 
(#) gulasoft válasza papus51 hozzászólására (») Márc 5, 2015 /
 
Az meg kilószámra van.
(#) gulasoft válasza papus51 hozzászólására (») Márc 5, 2015 /
 
Láttam testi épségedet nem kímélve nyúlkáltál a rézklorid sósav keverékbe. Köszönjük a videót, hétvégén fogom az 5 literes üveget és csinálok benne rézkloridot. Buborékoztatóval 20 perc a marás ugye? Ha nátriumperszulfáttal marattam a rezet, és félretettem a rézzel telített oldatot, abból nem lehet rézklodiot csinálni? (mert van belőle 6 liter)
(#) Prendick válasza papus51 hozzászólására (») Márc 5, 2015 /
 
Mindenkinek azt szoktam tanácsolni, hogy jó mély műanyag lavórban csinálja, akkor nem fut ki.

Na, akkor még egy profi leírás a vegyészeti háttérről és le lehet zárni a kérdést.

(Azt még érdemes kipróbálni, hogy ha azt a rengeteg vizet, ami bekerült a sósavval és a gyártással valahogy elszikkasztjuk, mit csinál. Én még nem próbáltam, de egynémely szakik szerint ugyanolyan gyors, mint a peroxidos maratás, csak hamarabb kimerül a sósavas-oxigénes regenerálás nélkül.)
(#) papus51 válasza Prendick hozzászólására (») Márc 5, 2015 /
 
Ezt az értekezést korábban én is olvastam, de mit akarsz ezzel kezdeni? Ez a NYÁK gyártás során keletkező rézklorid -mint veszélyes hulladék -ártalmatlanítási költségeit igyekszik megspórolni, és helyette a réz kinyerését preferálja, mint költségcsökkentő eljárást.
Amúgy az a gyanúm, hogy a hozzászólásom és a mai vegyészkedésről szóló video nem talált egészen célba. Én annak ellenére, hogy gyártottam itthon egy fél óra alatt rézkloridot, még mindig úgy gondolom, hogy ez az egész inkább való a Discovery MythBusters sorozatába.
Következő: »»   1097 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem