Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Sztereó DAC
 
Témaindító: meszattila, idő: Ápr 10, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   49 / 99
(#) Buvarruha válasza CIROKL hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Nem volt jól illesztve. amúgy pontosan melyik trafóról is beszlünk? A legalább 4 tekercses LAN kiemeneti trafójáról, vagy az 56k modemekben lelhető kis lemezmagosokról?

56ktrafo.jpg
    
(#) CIROKL válasza CHZ hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Jaj nem ilyen volt , ami a képen szerepel az nem müködött .

tda.JPG
    
(#) CHZ válasza CIROKL hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Helyette jobb ha tekersz te egyet, kb 2 perc és kisebb lesz mint ez.
(#) Buvarruha válasza CIROKL hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Nem csoda, szerintem picit nagy a frekvencia lemezmagnak.
(#) saraha hozzászólása Márc 14, 2015 /
 
Üdv.
DAC-hoz s/pdif kábel-t,jelen esetben koax-ot max. milyen messze lehet elhúzni a forrástól (sz.gép)?
(#) Buvarruha válasza saraha hozzászólására (») Márc 14, 2015 /
 
5méter
(#) saraha hozzászólása Márc 14, 2015 /
 
A HDMI kábelen is normál s/pdif jel megy ugye meg a képnek a fene tudja milyen jelei?Azért kérdeztem mert abból húztunk már előregyártott 10-20m-es darabokat is.Esetleg van ilyen digitális jelerősítő?20-25 méterre szeretnék átvinni jelet.
(#) Buvarruha válasza saraha hozzászólására (») Márc 14, 2015 /
 
Igazából illesztés kérdése, meg kell próbálni.
(#) tarpad válasza abcdabcd hozzászólására (») Márc 15, 2015 /
 
Azt amit abcdabcd ír megnézhetitek vizuálisan az alábbi javascript segítségével. Szépen megmutatja vizuálisan, hogy milyen négyszöget kapunk az összetevők számának függvényében:
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2015
(#) tarpad válasza CHZ hozzászólására (») Márc 15, 2015 /
 
Szia!
Érdekelne milyen érveket tudsz felhozni a szűrő elhagyására?
(#) Buvarruha válasza tarpad hozzászólására (») Márc 15, 2015 /
 
Az a két kimenet közé tett maszek szűrő megoldás, érdemesebb valami rendes aluláteresztőt építeni a kimenetre.
(#) CHZ válasza tarpad hozzászólására (») Márc 15, 2015 /
 
Szia!
Röviden: meghallgatva így jobban tetszik.
Félvezetős erősítők nem biztos, hogy tolerálják, én csöves végfokon hallgatom.
Egyértelműen jobb, nem csak szerintem!
Tudom ez nem műszaki érv, de legjobban megvalósított szűrő is jelentős fázishibát is okoz...
Visszakérdezek, szerinted miért jobb szűrővel?
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2015
(#) Buvarruha válasza CHZ hozzászólására (») Márc 15, 2015 /
 
Na jó, de ezek olyan magas frekvenciára vannak tervezve, hogy 20KHz-ig nem okoznak fázishibát és kell aluláteresztő szűrő, különben a buszfrekvencia jelenik meg a kimeneten. Az a kimenetek közé rakott kondenzátor nem jó megoldás egyértelműen, lassítja a kimenetet.
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2015
(#) tarpad válasza CHZ hozzászólására (») Márc 15, 2015 /
 
Ebben a hozzászólásodban csatoltál egy szkóp ábrát - a lényeg itt pont látható. Na most, hogy lehet azt megállapítani, hogy a képen alul látható lépcsőzetes szinusz "szebben" szól mint az eredeti? A zenei jellel is ez történik nem csak a szinusszal, szép lépcsőzetes, szögletes átmenetű lesz. A kimeneti szűrő pont ezt hivatott "kisimítani". Ha nem használsz szűrőt akkor megjelennek olyan frekvenciájú összetevők a dac kimenetén amik eredetileg nem is voltak benne a jelben (azok a lépcsők csak úgy tudnak jelen lenni ha fs/2 feletti összetevők nincsenek kiszűrve).

Egyébként az összes gagyi, alaplapi integrált hangkártya is ilyen szép lépcsőzetes jeleket produkál. Bárki kipróbálhatja, csak készíteni kell pl. 16 bit 44,1 kHz-s wav fileokat amiben különféle frekvenciájú szinuszjel van, aztán játsszátok le ezeket a fájlokat és nézzétek meg szkóppal a hangkártyátok kimenetét. Pont ilyen lépcsőzetes ábrákat fogtok látni mert ezekből az integrált hangkártyákból kispórolják a kimeneti szűrőt. A "pro" hangkártyáknál viszont mindig van tisztességes kimeneti szűrés. Az meg kissé ellentmondásos lenne, hogy pont az alaplapi, fél dolláros hangchipek képviselnék a "hi-end" a drága külső hangkártyák meg a "low-end" kategóriát.
Plusz ott van még az is, hogy az egész A/D - D/A konverziós mizériának szerves része a bemeneti és kimeneti szűrő, nem véletlen lett beletervezve, így tudja hozni az elvárt működést.

Szerintem sokkal többet ront a hangzáson az ha elhagyják a kimeneti szűrőt mint az, hogy van neki fázistolása - ami egyébként dsp-vel korrigálható.
(#) CHZ válasza tarpad hozzászólására (») Márc 15, 2015 /
 
Szűrő nélküli mérés eredményét ismerem, ezért is mutattam be.
Mint említettem, csöves végfokon hallgatom, gyengébb félvezetős végfokok halálát is okozhatja. Csöves végfok kimenőtranszformátora a még szükséges szűrést megoldja.
Jól méretezett trafóval megvalósított I/U konvertálás is jól teljesíti ezt a feladatot szűrő nélkül.
Kísérletezéseim alapján, szűrő elhagyása számomra, hangzásban előnyösebb.
Ebből nem szeretnék általános következtetéseket levonni, de ez a véleményem a meghallgatások, tesztek alapján. Biztos vagyok benne, hogy a szűrés, szűrő alkalmazása is rendszerfüggő.
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2015
(#) CHZ válasza tarpad hozzászólására (») Márc 15, 2015 /
 
Csatolt mérésen a fáziskülönbség is jól látható, amit a szűrő okozott.
Ez térbeli hangzásban is jól érzékelhető. Szerintem a szűrő használata kötelező, mivel így lehet garantálni, hogy ne okozzon problémát általános felhasználás esetén. Saját célra épített DAC esetén már elhagyható, ha azt rendszer elemei megengedik és hangzásban is előnyt jelent.
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2015
(#) Buvarruha válasza tarpad hozzászólására (») Márc 15, 2015 /
 
Ezek nem azok a DAC-ok, amik után 20KHz-es aluláteresztő szűrő kell az már nagyon régi történet, a maiak már tartalmazzák ezt a filtert. A lengéssel semmi baj nincs, mivel nem négyszögjelre van kitalálva.
(#) tarpad válasza CHZ hozzászólására (») Márc 15, 2015 /
 
"Csöves végfok kimenőtranszformátora a még szükséges szűrést megoldja."
A kimenő szűrőnek (ideális esetben) végtelen meredekséggel kell vágnia a nyquist frekvencia felett. Egy csöves kimenőtrafóval hogyan tudsz elérni nagy meredekségű vágást éppen a nyquist frekinél?
(#) Gabó válasza saraha hozzászólására (») Márc 15, 2015 /
 
Nekem a gép és a házimozi közt(spdif), kb 25-30 méteres rendes kábel van. Hibát nem tapasztaltam.
(#) tarpad válasza CHZ hozzászólására (») Márc 15, 2015 /
 
Az ok, hogy látod mekkora fázistolása van egy fix frekvencián a szűrőnek. Ami igazán érdekes lenne az a szűrő teljes fázismenete...
(#) tarpad válasza Buvarruha hozzászólására (») Márc 15, 2015 /
 
"Ezek nem azok a DAC-ok, amik után 20KHz-es aluláteresztő szűrő kell az már nagyon régi történet, a maiak már tartalmazzák ezt a filtert."

Hogy mi után mekkora aluláteresztő szűrő kell az attól függ ugye, hogy mekkora a mintavételi frekvencia. Mindig a nyquist frekvenciánál kell vágni. Járjunk akármilyen időben és korban ha 44,1 kHz a mintavételi frekvencia akkor igenis 20 kHz-es (22 kHz valójában, de gyakorlati okokból előbb kezdenek el vágni) szűrő kell oda, ha 96 kHz akkor meg 48kHz-es és így tovább. Jó lenne ha mondanál konkrétumokat amikor a "mai" DAC ickről beszélsz, hogy melyikre is gondolsz pontosan.

"A lengéssel semmi baj nincs, mivel nem négyszögjelre van kitalálva."

Nem mondtam sehol, hogy bajom lenne a négyszögjel lengésével. Tudom, hogy a sávhatároltság egyik velejárója.
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2015
(#) CHZ válasza tarpad hozzászólására (») Márc 15, 2015 /
 
Szűrő teljes fázismenete sem érdekes számomra, ha hallhatóan gyengébb hangminőséget kapok. Szűrővel valóban szebb szinuszos méréseket kapunk, sajnos nem mindig jelent hangzásban előnyt. Természetesen a kimenő nem végtelen meredekséggel vág, nem is lenne jó...
(#) Buvarruha válasza tarpad hozzászólására (») Márc 15, 2015 /
 
Bármelyik Cirrus, AKM, vagy BB féle PCM is tartalmaz digitális szűrést, a gyári analóg kimeneti szűrő 200KHz körülre van belőve, a digitális szűrő meredekségét lehet álítani. Ha egy Rági CD lejátszó kimenetéről szeded le a 2KHz szűrőt elég brutális hangja lesz, de a modern DAC-ok 99%-a nem igényel 20KHz-es külső szűrőt. Nézz utána, olvass bele a doksikba.
(#) Primary hozzászólása Márc 15, 2015 /
 
Van valami irományotok az I2S és az SPDIF lelki világáról?
(#) tarpad válasza CHZ hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Idézet:
„Természetesen a kimenő nem végtelen meredekséggel vág, nem is lenne jó...”

Jó, tehát te is elismered, hogy egy csöves kimenőtrafó önmagában nem tudja kielégítően ellátni a kimeneti szűrő feladatát.

A kimenőtrafód fázistolása egyébként miért nem zavar? A logikád alapján (a fázistoló elemek mint pl. a kimeneti szűrő rontják a hangképet) a kimenőtrafót is el kellene hagynod.
(#) tarpad válasza Buvarruha hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Ez mind ok, de én itt most legfőképp CHZ szűrő nélküli megoldására céloztam.

Egyébként a hozzászólásodban mindháromszor 20 kHz-t akartál írni, nem? Mert először írsz 200-at, 2-t majd 20-at.
(#) tarpad válasza Primary hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
(#) Buvarruha válasza tarpad hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
De nem ám, a klasszikus megoldás a 20KHz, de a PCM megoldása 200KHz körülre van méretezve, nem elírás.
(#) tarpad válasza Buvarruha hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Mutatsz egy konkrét tipust? Kíváncsi lennék rá.
(#) Buvarruha válasza tarpad hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Olvass vissza pár oldalt, csak ilyenekről van szó.
Következő: »»   49 / 99
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem