Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Raspberry Pi - Málnatopik
 
Témaindító: Topi, idő: Máj 6, 2013
Témakörök:
Lapozás: OK   10 / 65
(#) kapu48 válasza Mdavid hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
Ebből a kérdésből nem igazán derül ki, hogy mit is akarsz valójában?

Biztosan kel 12V tápegység.
Aztán ha vezérelni is akarod a légkavarókat?
2db Fet vagy Tranzisztor.
A 12V miat biztonság kedvéért 2 optó leválasztó.
Esetleg hőmérő a hűtendő fejre.
...
Ezek összességét pedig vezérelni kel valami programmal!

Ezeket összefoglalva rákeresel Googliba: raspberry pi fan speed control
Biztosan megtalálod a megfelelő megoldást!
(#) kapu48 válasza kapu48 hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
Az elektronika legyen pl.:PWM Arduino fan speed controller

Kérdés mivel programozod a Pit?
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2015
(#) Mdavid válasza kapu48 hozzászólására (») Márc 16, 2015 1 /
 
A program a nyomtató szoftvere lenne, azt nem kellene megírni már szerintem
(#) scheeri hozzászólása Márc 17, 2015 /
 
Sziasztok!

30 éve vagyok szoftveres, de az elektronikához teljesen laikus.
Egy Raspberry PI 2 GPIO-jára szeretném rákötni a riasztó rendszerem egy "open collector"-át,
ami valami rejtélyes módon 13,5V-ot ad (miiért pont ennyi?).
Vettem egy Sharp PC817-es optocsatolót, aminek az aód-katód lábára szeretném illeszteni az open collector-t, hogy a riasztó galvanikusan leválasztott legyen a Raspi-ról.
Az optocsatoló emitter-collector lábait pedig illeszteni szeretném a GPIO0-ra, azaz a 11-es Raspi GPIO lábra.
Tudna valaki segíteni abban, hogyan illik ezt szépen csinálni?
Előre is köszönöm a válaszokat !
(#) kly válasza scheeri hozzászólására (») Márc 18, 2015 /
 
Szia

Az 1K nem biztos hogy kell de inkább rakd be , nem árthat.
Elvileg a GPIO portod most magas ugye? Belül fel van húzva. Ha nincs szoftveresen is lehet felhúzni úgy emlékszem. Ha nem lehet akkor válassz olyan IO-t ami fel van húzva 3.3V ra alapból.

io.jpg
    
(#) kly válasza kly hozzászólására (») Márc 18, 2015 /
 
Valahogy kimaradt előbb hogy OC kimenete van a riasztónak . Megzavart hogy 13.5V kimenetet írtál.
Kell az 1K !!!!
(#) scheeri válasza kly hozzászólására (») Márc 18, 2015 /
 
Szia Kly!

Köszönöm szépen a választ! Valaki azzal riogatott, hogy ha a 13,5V-ból nem csinálok 1,8V-ot, akkor az kinyírja a PC817-ben lévő LED-et az anód-katód oldalon. Akkor ez nem igaz, ugye?

Még egy olyan javaslatot is kaptam, hogy tegyek egy diódát az anód-katód közé (ahogy a mellékletben van)
, hogy a véletlen fordított bekötés ellen védve legyen. Ezt érdemes megszívlelni?
(#) kapu48 válasza scheeri hozzászólására (») Márc 18, 2015 /
 
A párhuzamos dióda felesleges!

Viszont érdemes az PC817 adatlapján megkeresni az ajánlott LED áramot 13.5V-nál, és aszerint beállítani a soros R értékét.

Viszont tudomásom szerint az: "open collector, (nyitót kolektor)" –os bekötés a GND-t kapcsolja.
És kívülről szokták a felhúzó ellenállást rákötni. Amit köthetsz a 3.3V-re, és már nem is kel illesztés!
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2015
(#) kapu48 válasza kapu48 hozzászólására (») Márc 18, 2015 /
 
(#) scheeri válasza kapu48 hozzászólására (») Márc 18, 2015 /
 
PC817 PART DETAILS & PARAMETRIC
EU RoHS Supplier Unconfirmed  
Input Type DC
Output Type DC
Output Device Transistor
Number of Channels per Chip 1
Maximum Forward Voltage (V) 1.4
Maximum Input Current (mA) 50
Maximum Collector Current (mA) 50
Maximum Reverse Voltage (V) 6
Maximum Collector Emitter Voltage (V) 35
Maximum Collector Emitter Saturation Voltage (mV) 200
Minimum Isolation Voltage (Vrms) 5000
Maximum Power Dissipation (mW) 200
Maximum Current Transfer Ratio (%) 600
Maximum Rise Time (us) 18
Maximum Fall Time (us) 18
Minimum Operating Temperature (°C) -30
Maximum Operating Temperature (°C) 100
Packaging Sleeve
Mounting Through Hole

Ha jól értem, 1.4V lehet a max?
(#) proba válasza kapu48 hozzászólására (») Márc 18, 2015 /
 
Ha már optoban gondolkodik, nem tántorítanám el ettől a szándékától. Sokkal nyugodtabban lehet kísérletezni. Némely elvetemült szerkezetbe raknak egy kis terhelő ellenállást, mások kimenetével még működtetni akarnak valamit. A hosszútávú békés egymás mellett élés meghálálja az opto alkalmazását. Így esetenként a kimenet a későbbiek folyamán másra is használható lesz. A dióda nem drága, egy elkötés viszont sok forrasztással jár.
(#) scheeri válasza proba hozzászólására (») Márc 18, 2015 /
 
köszi a választ! Akkor, hogy kössem be?
(#) proba válasza scheeri hozzászólására (») Márc 19, 2015 1 /
 
Bővebben: Link Szerintem ez szerint bekötve megbízhatóan elválasztottad a két oldalt.
(#) kly válasza proba hozzászólására (») Márc 19, 2015 /
 
Ha OC akkor ez nem jó. Így a OC kimenete a BC diódán keresztül megy, a bázisosztó áramával ami nem elég a led meghajtására. De cáfolj meg ha nem így van.

Az jó amit én rajzoltam a Mórickarajzon.
(#) kly válasza scheeri hozzászólására (») Márc 19, 2015 / 1
 
Ezt nem is értem, milyen fordított bekötés.Mitől védene az a dióda? Tök mindegy fordított e a bekötés ,az ellenállás áramkorlátoz , nem kell a + dióda . Meg aztán a dióda fordított bekötéskor záró irányban van a belső LED így egyébként sem folyna áram. Szóval ne hallgass arra aki ezt mondta neked.

De mint írtam előbb ez a bekötés egyébként sem jó OC kimenetre !!!
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2015
(#) proba válasza kly hozzászólására (») Márc 19, 2015 1 /
 
Akár merről olvasom nem értem. A két link között annyi különbség van, egyikben van egy dióda ami szerinted felesleges ( alapban tényleg semmi szerepe ) , a másik különbség egy ellenállás , amiről azt írtad , olyan pint válassz amihez tartozik felhúzó ellenállás . ( akkor már biztosabb ha ennek a lehetőségét tartalmazza a panel , így univerzálisabb)
Amit ilyen esetekben figyelembe szoktam venni, a riasztó jellemzően nem a raspival egy helyen összeépítve szokott előfordulni. Ilyen esetekben ugye két szál vezetékkel van összekötve a két szerkezet. Odafigyeléssel el lehet kerülni a polaritás cserét, de ha diódát beleteszi, akkor a csere sem jár az optora halálos következménnyel. Ami még hosszabb vezeték esetén kellhet, az optoval párhuzamos ellenállás, ne legyen olyan érzékeny.

(#) kly válasza proba hozzászólására (») Márc 19, 2015 / 1
 
Ott gondok vannak akkor a látással , szemüveg ?
Nos a két rajz között a különbség hogy az én rajzon a tápfeszről kap feszültséget és a dióda az OC re van kötve amit a tranzisztor szépen lezár majd a GND-re.
A rossz rajzon a tápfeszt az OC ról venné ahol nincs tápfesz csak a BC diódán odajutó feszültség ami még ha meg is tudná hajtani a LED-et akkor sem működne jól mert folyamatosan világítana a LED.
(#) kly válasza proba hozzászólására (») Márc 19, 2015 / 1
 
"csere sem jár az optora halálos következménnyel"
A + dióda nélkül sem jár. Ha mégis be kell rakni diódát akkor azt ESD elleni védelem miatt kell de akkor sem oda ,hanem az ellenállás és a GND közé záróirányba.
(#) kissi válasza kly hozzászólására (») Márc 19, 2015 /
 
Szia !

Az a dióda nem árt ( sőt kell ! ) az előzőekben olvasható, adatlapból idézet szöveg miatt:
Idézet:
„Maximum Reverse Voltage (V) 6”


szerk. Persze csak akkor, ha lehet polaritásváltás a bemeneten, itt meg nem fordulhat elő !
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2015
(#) proba válasza kly hozzászólására (») Márc 19, 2015 /
 
Némi közelítést jelent az álláspontokban ha a GND-t átnevezem riasztó kimenetnek ?
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2015
(#) kly válasza proba hozzászólására (») Márc 19, 2015 /
 
Oda GND van írva, hogy te minek nevezed az a te dolgod. Ha oda GND köt akkor nem jó.
Részemről befejeztem.
(#) kly válasza kissi hozzászólására (») Márc 19, 2015 / 1
 
Ez nem semmi , mit tettek azzal a szerencsétlen LED-el hogy csak 6V ot tud záróban?
Ma is tanultam valamit.
(#) kissi válasza kly hozzászólására (») Márc 19, 2015 / 1
 
A LED-eknek ( nem csak ennek!) tudtommal jellemzően ilyen kicsi a zárófeszük, valamikor én is nagyon elcsodálkoztam rajta, de azóta tudom !
(#) kapu48 válasza scheeri hozzászólására (») Márc 19, 2015 /
 
Én 300R számoltam?

LED Series Resistor Calculator
(#) scheeri hozzászólása Márc 20, 2015 /
 
Tisztelt Uraim!

Köszönöm a sok kiváló hozzászólást! Akkor a rajz, amit feltettem jó?

És akkor a bal oldalon ahol 13,5V az open collectort jelöli, az is így maradjon, vagy a bal alsó
az GND helyett a 13,5V Vcc legyen?

Hogyan számolom a bal oldali és a jobb oldali ellenállás értékét?

Most végül is akkor hány volt mehet az optocsatolóra?

Nagyon köszönöm előre is a segítségeteket!
(#) proba válasza scheeri hozzászólására (») Márc 20, 2015 /
 
A rajzon GND a kimeneted (open collektor), a 13.5V felirat az a riasztó tápja (13,5V.)
Az optoval soros ellenállást úgy kell kiszámolni, hogy ott kb 5-10mA áram folyjon 13V esetén kb 1,5-3K .A másik oldalon, ha alapban felhúzható ellenállásos lábat választasz, akkor akár el is hagyhatod, ha ez nem teljesül, akkor 10-100K között szerintem bármi.
A helyi kialakítás fontos lehet, ha távol van egymástól a két szerkezet az opto a PI-hez legyen közel.
Az opto ledjére kerülő feszültséggel nem kell foglalkoznod, ott az áram az igazán fontos ( max 50mA ) Megfelelő áramra pont jó feszültség lesz rajta. Ha esélye van a fordított feszültségnek, akkor kell az említett maximum 6V-ot betartani.
(#) scheeri hozzászólása Márc 20, 2015 /
 
Köszönöm!
(#) xule hozzászólása Márc 21, 2015 /
 
Mivel nem nagyon találok gyártott készüléket, ami tudná a dvd(bluray) lejátszást (sok formátumban) dvbt(2)+((dvbc))+analog tunerrel legalább 1 videobemenettel(néha analóg rögzités is szükséges), a nem leggyengébb készülékkel összehozható lcd kijelzős készülék valamilyen formában? Tudom a linux tunertámogatása még nagyon fejlődésben van.
Valamilyen összeállitási tanácsot tud valaki adni? Összeállitás ára milyen éték lehetne?
(#) dara válasza xule hozzászólására (») Márc 21, 2015 /
 
A Pi hozzáértőket kérdezném hogy pen ről botolható a gép?És hogyan oldható meg.A mikro sd kártyáim meghaltak pen em meg van.
(#) dara válasza dara hozzászólására (») Márc 21, 2015 /
 
Utána néztem a dolgoknak,sd nélkül nem működik.De ha egy kisebb kártyára másolunk boot ot,penre meg a rendszert,működik a dolog.Na most én a Win 10 próbálnám,szerintetek ez így működne?
Következő: »»   10 / 65
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem