Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Egy kicsit a neonról
 
Témaindító: voodooo, idő: Aug 21, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 7
(#) PCB válasza hezso hozzászólására (») Aug 8, 2007 /
 
Szia !

Idézet:
„de egyszeruen mezei ember aszongya h neoncső...”


A mezei ember azt mondja a sertéskarajra, és a sertéscombra, hogy hús, de két hentes ha beszélget akkor az karaj és comb.

Ha két ember beszél aki elektronikával foglalkozik, akkor a karaj legyen fénycső a comb meg neoncső

Üdv!

Ez nem kimondottan neked szól, hanem mindenkinek
aki mezeileg közelít.
(#) hezso válasza PCB hozzászólására (») Aug 9, 2007 /
 

telljes mértékben igazad van... fénycső
(#) mtam hozzászólása Aug 9, 2007 /
 
Hamár végre fénycső, akkor:
a színe függ a töltőgáztól

levegő -- halványrózsaszín
He -- sárgás-fehéres
Ar -- kék
Hg -- halványkék
...

Ne -- narancsvörös
(vagyis Neonnal töltött FÉNYCSŐ)

Az első fénycső ilyen volt, ezért lett ez a (téves) elnevezés
Ma már persze a töltőgáz mellett a fényporok is meghatározzák a színét.
(#) Swat hozzászólása Aug 18, 2007 /
 
Hi

Én még elég kezdő vok a témában
Segitséget szeretnék kérni:
A szobámba szeretnék egy másfjata világitást csinálni.

Arra gondoltam hogy veszek 2 db kék noncsövet (mint ami az iskolákban van stb.az a 30 cm hossza )meg valamilyen vezérlő is kellene ami villogást stb csinálja(esetleg rossz karácsonyfaizzo sornak ami van) meg a két neon csö közzé meg még valamilyen irást is szertnék ami világitana

220v szeretném üzemeltetni
Valaki készitene egy kapcs rajzot meg hogy mit kell venni



[[[ha valaki tudna arra válaszolni hogy sok minden kellene ha pl a számitogépet összekötném ezzel a neoncsovel ugy hogy az adott zenében a ritmusra világitson
itt is kénék egy kpcsr és hozzávalokat]]]]]

A segitséget elöre is nyagyon szépen köszönöm

qqq.GIF
    
(#) Skori válasza mtam hozzászólására (») Aug 19, 2007 / 1
 
Amit leírtál általában azt hívjuk neonnak (mert ez a leggyakoribb töltőgáz) de létezik más gáztöltettel és más szinnel is, sőt van amelyikben "fénypor" határozza meg a szint.
A fénycsőben higanygőz-argon keverék van, és a germicid cső kivételével mindíg a fénypor határozza meg a szinét.
Az alapvető különbség a kettő között, hogy a fénycsőben izzítható kadódok vannak, és a fénycső üzemi feszültsége 80...100V és 0,3...0,5A. Ezzel szemben a közismert reklámneon (tehát a sima gáztöltésű hidegkatódos világítótestek) 1kV...10kV közötti nagyfeszültségről üzemelnek 5...50mA áramerősséggel.
(#) Őrült Ödön válasza Skori hozzászólására (») Aug 19, 2007 /
 
Végre egy épeszű hsz ebben a témában...

Azt még tegyük hozzá, hogy a reklám-neoncsövek vagy nagyfrekvenciás inverterről, vagy 220 / 4000V-os szórótranszformátorról üzemelnek, ahol is az egyes csövek égési feszültsége, már begyújtott állapotban, hossztól függően 200-400V.

A közönséges világítási fénycsövet, még ha esetleg színes vagy UV kivitelű is, komoly hiba "neon"-nak nevezni, mert nem az. Nincs is benne neongáz, csak argon, meg picike higanygőz!

Reklámneonoknál a vörös, illetve a festett üveges narancssárga, és a ciklámen színű csöveket töltik neongázzal, az utóbbihoz például "T 14" kóddal ellátott, kéken fluoreszkáló porozással bevont csőbe töltik a Ne gázt, és a vörös fény + a kéken világító porozás adják együtt a ciklámen (Barbie ) színt!

Színes standard 26 vagy 38mm-es átmérőjű FÉNYCSÖVEKNÉL sosincs neontöltet, vagy az üveganyag pigmentációja, vagy a porozás határozza meg a kapott fény színét.
(#) Skori válasza Swat hozzászólására (») Aug 19, 2007 /
 
Azt kéne eldöntened, hogy fénycsőről v. neonról van-e szó.
A neonhoz való előtét nagyon drága (10000...30000Ft) és veszélyes is a nagyfeszültség miatt. Az egyszerü előtét-trafót lehet kapcsolgatni megfelelő áramkörrel, az elektronikus előtétet csak akkor ha erre a célra alkalmas tipus. (esetleg lehet barkácsolni is valamit, de nem olyan egyszerü)

A fénycső esetében valamivel (nem sokkal) olcsóbban lehet elektronikus előtétet alkalmazni, ami kis átalakítással villogtatni is tudná a fénycsövet. Azonban a fénycső ezt nem tűri valami jól, és viszonylag rövid lesz az élettertama. Esetleg meg lehet próbálni a katódjait külön trafóról előfüteni - ezzel az élettertama megnövekedhet, de az áramkör bonyolultabb és drágább lesz....
(#) Skori válasza hezso hozzászólására (») Aug 19, 2007 /
 
Ha a gáztöltet nerm szökött el a fénycsövedből akkor elektronikus előtéttel még jó eséllyel begyujtható (a szakadt fütőszálat rövidrezárva)
(#) Őrült Ödön válasza Skori hozzászólására (») Aug 19, 2007 /
 
Jaaa, közönséges fénycsövet nem illik villogtatni, hamar megmurgyel..

De egy régebbi Rádiótechnika újságban volt erről egy komplett kapcsrajz, '82 és 84 közötti évfolyamokat érdemes átnézegetni!

A reklám-neon viszont (szórótranszformátorral!!) remekül villogtatható, triakkal dimmelhető (jó poén ), anno nekem 3 csatornás fényorgonám volt reklámcsövekből, mit ne mondjak, ütős egy látványt adott... régi szép idők, hol vannak már..
(#) PCB válasza Skori hozzászólására (») Aug 19, 2007 /
 
Szia !

Kezdetek

A történet a múlt század közepén kezdődött Heinrich Geissler (német üvegfúvómester) platina elektróddal ellátott, zárt üvegcsövet készített Benne a nyomás a levegő nyomásának kb. az ezrede Néhány ezer volt hatására fénylő kisülést ad, Világításra túlságosan gyenge. Viszont a kisülés pontosan követi a cső alakját.

A ritkított gáz lehet:
Szén-dioxid (fehér)
Higanygőz (kék)
Neon (piros)

1940 -es években készítették a fénycsövet, ekkor kezdődött a megnevezés keverése.

Mivel a neon fénye a legfeltűnőbb, a leggyakrabban ezt a színt használták. (Ebből adódott, hogy a köznyelv minden fénycsövet neoncsőnek nevezett)

Üdv!
(#) Swat válasza Skori hozzászólására (») Aug 19, 2007 /
 
az a lényeg hogy egy kis más szint szeretnék a szobámba vinni és nem csak egyszerű világitásra gondolok hanem valami kis villogás stb
esetleg a szgépppel is összekötném ha nem kerül sokba és nem bonyolult


meg esetleg valami kis irás is világithatna de ez már csak részlet kérdése

mindegy csak olcsó legyen és jol nézzen ki
(#) huhuu hozzászólása Szept 21, 2007 /
 
Sziasztok!

A segítségeteket kérném a következőben.
A multkor vettem egy boltban fénycsövet.
Othon teszem a helyére, már első ránézésre gyanús lett, hát ez használt cső. A boltban nem néztem meg, mert miért is néztem volna meg. Csak villogott. Természetesen kicserélték egy másikra.

Ma is vettem egy csövet (ugyanabbóla boltból) és ezt jól megnéztem, nem láttam gyanúsnak. Persze itthon valahogy az ablak előtt álva ahogy a csövön kicsit keresztül láttam mindkét végén láttam egy kis csíkszerű valamit, illetve az írás felőli végén mintha kicsit mintás is lett volna a feketedés.
Beraktam a helyére és nem elsőre gyújtott be, pár felvillanás után.
Persze az a gáz, hogy ha már égett valahol valamennyit akkor nincs kedven megint cserélgetni akár egy két héten belül....

Szerintetek ez is használt kicsit vagy sem???

Légyszi válaszóljatok gyorsan, mert ha használt akkor rohanok vissza a boltba.

köszi
(#) PCB válasza huhuu hozzászólására (») Szept 21, 2007 /
 
Szia !

Látatlanban ki fogja ezt megmondani ?
Boltban kellene megkérdezned, hogy használt csöveket sóznak-e rád, vagy sem.

Üdv!
(#) Őrült Ödön válasza huhuu hozzászólására (») Szept 21, 2007 /
 
Vásárolj máshonnan!

Az, hogy nem elsőre gyújt be, még nem jelenti azt, hogy használt a cső! De még sehol sem láttam olyan bótot, ahol kiárulták volna a használt fénycsöveket!
(engem kivéve, én anno a BKV-METRO szinte összes leselejtezett fénycsövét kiárultam a kispesti ócskapiacon... )
(#) titi válasza huhuu hozzászólására (») Szept 22, 2007 /
 
Hali!
Biztos nem a gyújtó vacakol? A trafó teljesítménye megfelel a csőnek?
(#) huhuu válasza titi hozzászólására (») Szept 22, 2007 /
 
új gyújtót is tettem bele.
Hát a trafó teljesítményét nem tudom, de pont olyan hosszú csövet tettem bele, amilyen volt.
Lehet, hogy megnézem, tényleg lehet, hogy esetleg kissebb a trafó.

Amúgy tuti 100 % hogy onnan csövet nem veszek többet
(#) tams hozzászólása Okt 23, 2007 /
 
Hello!
Segítsen már valaki! Van itthon egy kompakt csövem, egy 20W-os Tungsram. Elrepedt a cső és nem működik. Az volna a kérdésem, hogyha vennék egy 18 vagy 20W-os sima egyenes fénycsövet, akkor a rossz lámpa elektronikájával tudnám-e működtetni? Mind a kettőnek 2 pár kivezetáse van, ránézésre nem tűnik bonyolultnak. A gyakorltban is működne?
kösz hello
(#) potyo válasza tams hozzászólására (») Okt 23, 2007 /
 
22W-os kompaktcső elektronikájára kötöttem már rá 40W-os egyenes csövet, elindult, nemis égett le.
(#) tams hozzászólása Okt 23, 2007 /
 
aha értem, szóval működik! Akkor csak anyi, hogy a 2 2 kivezetést a csö egyik illetve másik végéhez kötöm? az mindegy hogy milyen "polaritással"? Akkor veszek hozzá valami melegfehér 20W-os csövet, biztosra akarok menni! Ja és akkor még erre a kombinációra is az vonatkozik, hogy nem szereti a gyakori kapcsolgatást(fürdőszoba)?
(#) lgyk válasza tams hozzászólására (») Okt 23, 2007 /
 
A repedt csőtől gyorsan szabadulj meg, mert fémhigany párolog belőle, és az nem a hosszú élet titka.
(#) potyo válasza tams hozzászólására (») Okt 24, 2007 /
 
Mindegy, milyen polaritással kötöd.

Azt, hogy a gyakori kapcsolgatást hogy birja, nemtudom. A klasszikus cső azért nem szereti, mert a végein az izzítószálak tönkremennek. Az elektronikus előtét elvileg ezeket nem teszi tönkre, de azért nem esküdök meg rá.
(#) csonthulye hozzászólása Feb 7, 2008 /
 
Helló!

Egy 6W-os neoncsőnek 6W-os gyújtótrafó kell, vagy lehet annál nagyobb is? (pl.30W)
(#) potyo válasza csonthulye hozzászólására (») Feb 7, 2008 /
 
Muszáj, hogy 6W-os legyen, mert az alapvető szerepe a csövön folyó áram beállítása.
(#) csonthulye válasza potyo hozzászólására (») Feb 7, 2008 /
 
Én kettőt szeretnék sorba kötni, tehát 12W. Lehet ilyen teljesitményűt kapni? Egyátalán lehet még fojtótekercset kapni, mivel ma a boltban azt mondták hogy kapcsoló üzemű táppal oldják meg mostanság...
(#) csonthulye válasza potyo hozzászólására (») Feb 9, 2008 /
 
5 darab sorba kötött 6W-os uv neont rá lehet kötni 1 darab 30W-os fojtótekercsre? Végülis ha 2 drab 20W-at rálehet egy 40W-ra. Vagy ez nem igy működik? Gondlom azért gyújtó kell mindegyiknek külön, de igy sok megspórolható és 5 darab csővel azért már jó kis felületet ki lehet alakitani. Szóval lehetséges a sorbakötés egy fojtóval?
(#) Sebi válasza csonthulye hozzászólására (») Feb 9, 2008 /
 
Kettőnél több f-csövet hagyományos gyújtóval nem lehet sorbakötni, mert nem fog gyújtani.
Én még a chartpak-os nyáktervezéshez csináltam egy világító ládát üvegfedéllel, abban 3db 15W-os cső van sorosan egy 40W-os fojtóval. A gyújtást relékkel oldottam meg, csak így biztosítható, hogy a bekapcsoláskor minden izzószál sobakapcsolódjon.
(#) csonthulye válasza Sebi hozzászólására (») Feb 10, 2008 /
 
Kaphatnák egy kapcsolást a relés megoldásról?
(#) csonthulye válasza csonthulye hozzászólására (») Feb 10, 2008 /
 
Egyébként lehet kapni olyan fénycső foglalatod amibe olyan cső megy, aminek a kivezetései között 5mm a távolság? Nem komplett lámpára gondolok gyújtóval meg fojtóval együtt, hanem csak a cső foglalatjára. Esetleg tudna valaki ajánlani egy céget mi ilyenekkel is foglalkozik?
(#) maTaKee hozzászólása Márc 25, 2008 / 1
 
Hello!
Van egy scannerből kiszedett neon fénycsövem + hozzávaló meghajtó elektronika. Eddig minden rendben is van, csakhogy amikor rá kötöm a feszültséget (15V-ot), akkor világít a neon, de foylamatosan villog! Ezt hogyan tudnám megszüntetni?
(#) maTaKee válasza maTaKee hozzászólására (») Ápr 5, 2008 /
 
Nos? Valaki tudna nekem segíteni? :whatever:
Következő: »»   2 / 7
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem