Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Műveleti erősítő
 
Témaindító: petrik, idő: Júl 31, 2005
Lapozás: OK   58 / 107
(#) Peticilin hozzászólása Márc 2, 2015 /
 
Szia Proli007!

Átjöttem. Szóval hogy lehet kalibrálni?

( Közben áttettek ide... )
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2015
(#) proli007 válasza Peticilin hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Megváltoztatni a kimenti jelet a lineáris egyenes egyenlete szerint lehet. Ami y=ax+b. Mivel a kívánt kimenti jel 1,62..4V között van, az kisebb mint a 0..5V. Vagy is az "a" meredekségi szorzónak 1-nél kisebbnek kell lenni.
Nem invertáló erősítő minimális erősítése csak 1-szeres lehet. Ezért a 0..5V bementi jelet osztani kell 0..2,38V értékre. 5V/2,38V=0,476. Ennyinek kell lenni az erősítésnek. Ez pld. egy 22k/20k ellenállással kialakított feszültségosztóval. megoldható. Uki=R1/(R1+R2)*Ube=20k/(20k+22k)*5V=2,38V
A "b" az eltolási érték. Vagy is hozzá kell adni az 1,62V feszültséget. Mivel az erősítés csökkenés a 20k felől Au=1+(R1/R2)=1+(20k/22k)=1,91. Így nem 1,62V-ot kell hozzáadni, hanem 1,91*1,62=3,09V-ot.
Ezt célszerű az 5V-ból egy potival leosztani és beállítani 0V bementi feszültségnél, az 1,62V feszültséget. A képletek annyiban sántítanak, hogy az egyszerű kapcsolástechnika miatt, a poti ellenállásértéke is befolyásolja a 20k értékét. Valamint visszafelé is a 20k a poti leosztott feszültségét. De gondolom ezzel a valamivel nem lőnek nyulat. Mert ha igen, akkor a poti által adott feszültség belsőellenállását is egy követő erősítővel kellene zérus közelébe vinni..
(#) Peticilin válasza proli007 hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Köszönöm a rajzot,már rakom is össze a kapcsolást.
(#) Peticilin válasza Peticilin hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Összeraktam a kapcsolást. Az elvárás szerint,szépen működik. Nagyon jól szabályozható az alsó tartomány.
Még egyszer köszönöm a sok segítséget és a rajzokat.
Már tervezem is hozzá a nyákot...
(#) diablo20 hozzászólása Márc 12, 2015 /
 
Sziasztok van nekem egy gigabyte z97x gaming gt alaplapom , amin cserélhető a műveleti erősítő

jelenleg egy opa2134pa van benne...

Azt szeretném kérdezni hogy melyik az a típusú amelyik dinamikusabb , teltebben szól, mert a jelenlegi okádja a magasat és a közepet ...
(#) reloop válasza diablo20 hozzászólására (») Márc 12, 2015 /
 
Szia! Ezen IC-csere nem fog segíteni. Vagy az alaplapon, vagy hangrendszeredben valahol nem mennek át mélyhangok. A magas IM torzítás is hasonló érzetet kelt. Mindezekben a műveleti erősítő gyanún felül áll.
(#) Simsone hozzászólása Márc 29, 2015 /
 
Sziasztok. Egy rádiós kapcsoláshoz keresek egy hangerősitő ic-t. Olyan kellene melyben a müveleti erősitő fokozat után hangkimenet is van egy tokban kb. 0.8-1 w teljesitménnyel - hangszóróra.Vagy az a megoldás, hogy müv ic kimenetére kaszkád tranyók ?? Jobb lenne egytokban , sajnos nem ismerek ilyen típust, ha valaki tud ilyen tipust -KÉREM segítsen . Előre is köszönöm. pl.: 741 ic után mosfettel felerősiteni ??
A hozzászólás módosítva: Márc 29, 2015
(#) pucuka válasza Simsone hozzászólására (») Márc 29, 2015 /
 
Ugyan nem műveleti erősítő, de igen sokféle hangerősítő végfok IC létezik, a legkülönbözőbb kimeneti teljesítménnyel, és terhelhetőséggel. Egy egyszerű, kisteljesítményű hangvégfok IC az LM386. A demodulátor fokozat többnyire képes meghajtani.
(#) Simsone hozzászólása Ápr 2, 2015 /
 
Köszönöm a választ, a problémám az , hogy egy szupreg .vevő jelét szeretném, viszonylag hangosra erősiteni /hangszóró/. kézi vevő...
azért, hogy minél érzékenyebb legyen, úgy gondoltam hogy a jelet pl. 741 müv. ic előerősitő- majd utána egy kisteljesítményű hangvégfok ic erősítené. Az lm 386-al megépítettem ,- jó is lenne, de valahogy kevés. /hiányzik az előerősités/ ?
Arra gondoltam biztosan létezik egy egyszerű egytokos ic., mely tartalmaz érzékeny előerősitőt+
hangvégfokot is -így kis helyen elférne.
Megoldás még pl. lm358 müv ic külön tranzisztoros kaszkád végfokkal vagy mosfettel végerősíteni ??? nem tudom a kapcsolását.-
az lm 386 elé épitettem egytranzisztoros előerősitőt de nem sokat dobott rajta.
Volna még ,hogy külön külön elő +végfok--- ic nincs helyem, meg praktikusabb volna egy komplett ic.
Néztem a katalógusokat nem találtam, talán a taa 611.-ben van előfok de nemtudom. kapható?
Egyébként nehezen tudom elhinni, hogy nem fejlesztettek erre ki valamit...
Mindenesetre köszönöm Nektek a segítséget.
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2015
(#) pucuka válasza Simsone hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
Szerintem elég oda egy egytranzisztoros erősítő.
(#) reloop válasza Simsone hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
Szia! Az LM386-ot mekkora erősítésre állítottad? Az adatlapján találsz példákat, hogyan lehet nagy érzékenységet elérni.
(#) Simsone hozzászólása Ápr 2, 2015 /
 
Maximális erősitésre állitottam a supreg. aluláteresztő 15k -10nf után 2 mikro kondival csatoltam a3 as láb 22 k trimmer hangerőszabályozóhoz /negatívtól eltekerve ütközésig/ 8 ohmos kis hangszóró
megszokott kapcsolás 1-8 láb 10 mikro 5 láb 220mikro hangszoróra 9 volt tápfesz. stb.
az egytranzisztoros erősítőt az aluláteresztő szürő- után gondoltátok / pl bc 182 / vel ?
(#) pucuka válasza Simsone hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
Persze, a nagyfrekit nem kell erősíteni.
(#) reloop válasza Simsone hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
Az úgy korrekt.
Az erősítést tranzisztor helyett LM358-ra bíznám, főleg ebben a témában
(#) Simsone hozzászólása Ápr 2, 2015 /
 
Az lm 358 nem tud ugye meghajtani 8 ohmos hangszórót ? ezután elképzelhető egy mosfettel erősiteni ( max 1watt) ?- vagy ezután jöjjön az lm386 végfoknak ?
(#) reloop válasza Simsone hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
Nem volt még ilyen vevővel dolgom, de feltételezem uV nagyságrendű a kimenőjele. Az LM358 és az LM386 együttesen alkalmazandó a kellő erősítés érdekében. Az LM358-at magas bemeneti ellenállású, neminvertáló erősítőként használnám. Azon is el lehet gondolkozni, hogy az IC dual kialakítása miatt szabadon maradó műveleti erősítő elvégezhetné-e az aluláteresztő szűrést. Erre találsz példát az adatlapjában.
(#) pucuka válasza reloop hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
A kimenőjele több 10 mV, elvileg meg is hajthatná a 386 -ot. De ha nem, max 10 × erősítés bóven elég. Se nagy bemeneti impedancia, se nagy erősítés nem kell, ezért mondtam, hogy egy szem tranzisztor megteszi. A szűrés sem nagy dolog, rádiófrekvenciát kell leválasztani a hangfrekiről.
Simsone:
Az LM358 kimeneti impedanciája 200 ohm körül van, önmagában végfoknak nem jó, de megfejelheted egy komplementer végfokkal. Ez min 3 tranyó, az előző megoldásnál meg egy.
(#) Simsone hozzászólása Ápr 3, 2015 /
 
A hétvégén kipróbálom mindkét variációt, valóban az lm 386 hangszóróval a kis kézi készüléknek elegendő végteljesítményt ad ez biztos ! Tehát az marad. A problémát a szűrő utáni előerősítés okozza, megépítem lm358 -al -kiváncsi vagyok.
Nagyon csábító az egytranyós változat /egyszerűbb /, de ezt illeszteni kell tudni a szürő 15k- 10nf
után 100 nf csatoló kondi /bc182/ bázisára , emitter földelt, kollektor-30 k pozítív 9 v -ra. bázis kollektor között 220k , kollektor kimenet lm 386 /22k hangerőpoti/- ra 100 nf.Nem tudom,hogy kb hányszoros az erősítés, vagy helyes -e ? Észrevettem, hogy az erősítő és a szupreg .rf-rész között 1k- 10nf elválasztó van . Namost, ha növelem az 1k értékét 4.7 k -ra (ekkor még müködik) akkor "üvölt"és erősít. Ha egy 5 v -os zenert fesz stabilizátornak bekötök nem erősít már annyira.....??? A 10 milivoltot hol kell mérni /a szürő után leforrasztok mindent és mérek testtel szemben váltakozó feszt.?

NEM ÉRTEM, sajnos nem vagyok jártas ebben a témában annyira.Mechanikusan össze tudom dobni az áramkört, de az összefüggéseket tudni kéne. Az biztos viszont ha müködik - az nagy öröm!

MIndenesetre Köszönöm Nektek.
(#) pucuka válasza Simsone hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
A szupreg kimenetén a 10 - 50 mV körüli feszültséget csak akkor tudnád mérni, ha a vevő bemenetére modulált RF jelet kötnél. A modulációnak megfelelő feszültséget mérhetnél.
A tranzisztoros fokozat bemenő impedanciája ugyanannyi, mint bármelyik másik integrált erősítőnek. Az 1k - 10n szűrőre mehet egy 10 k körüli potméter, és az mehet a tranzisztoros erősítőre.
Stabilizálni, már ha mindenáron akarsz, csak az RF részt érdemes.
De ez már itt OFF, át kellene menni a rádióépítés topikba.
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2015
(#) holex hozzászólása Ápr 14, 2015 / 1
 
Sziasztok. Egy fűtőbetétnél szeretném megoldani azt, hogy ne melegedjen kb. 110 fok fölé. A hőérzékeléshez egy 10k-s NTC-t fogok használni 3470-es B konstanssal. Egy TL081-et (ilyen van itthon) szeretnék használni komparátorként, a rajzon látható módon bekötve, 15V-os tápfeszültséggel (a TL081 kimenete egy N-csatornás FET gate-jére fog menni). Ahogy én számoltam, a rajzon látható esetben a FET nyitva lesz, amíg a hőmérséklet el nem éri a kb 115 fokot, mert addig az erősítő + bemenetén nagyobb a feszültség, majd utána a - lesz nagyobb ezért a kimeneten GND lesz, a FET lezár.
Úgy működik-e a kapcsolás ahogy leírtam? (Még most ismerkedek a műv. erősítőkkel).
Ha igen, akkor még mindig van egy probléma: valami hiszterézist kellene beletenni, hogy mondjuk ha 115 foknál lekapcsolt, akkor 105-nél kapcsoljon vissza, ne legyen az, hogy 115 körül összevissza ki-be kapcsolgat.. 105 fokon az NTC ellenállása 852 Ohm. Hogy kellene kiegészíteni a kapcsolást?
Köszönöm a segítséget előre is.

002.jpg
    
(#) proli007 válasza holex hozzászólására (») Ápr 14, 2015 /
 
Hello! Pld. így. A kapcsolási pontot az R2-vel, a hiszterézist az R4-el tudod állítani. A zéner azért kell, mert a TL kimenete nem tud 0V-ra lemenni, így esetleg a Fet nem tud teljesen lezárni. De akár egy Fehér Led-et is használhatsz a szinteltoláshoz.
(#) holex válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 14, 2015 /
 
Nagyszerű, köszönöm!
(#) Peet19 hozzászólása Ápr 27, 2015 /
 
Sziasztok!
Szuperpozíciós műveleti erősítő kapcsolásban az első fokozat egy neminvertáló, a második egy invertáló. Mind a két erősítő külön kap feszültséget. A neminvertálónál Au = 5, az invertálónál Au = -40 és U1 = 10mV. Ezt már kiszámoltam, hogy a két fokozaton keresztül a kimenet Uki1 = -2V.
A második fokozatnál a feszültség U2 = 100mV. Az invertálónak az erősítése -40. Itt a kimenet Uki2 = -4V.
Mi a teljes kimeneti feszültség, ha az első fokozatnál -2V a teljes kimenet, de a második erősítő kap még feszültséget aminek -4V a kimenete.
A kérdésem az, hogy ez a -4V hozzáadódik az első fokozat teljes kimenetéhez a -2V -hoz?
Előre is köszönöm a segítséget!
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Ápr 27, 2015 /
 
Hello! Nem lett volna ésszerűbb lerajzolni és odaírni ki kicsoda, hova megy és mekkora? Mint nekünk kitalálni..
(#) pucuka válasza Peet19 hozzászólására (») Ápr 27, 2015 /
 
Ha két erősítőt egymás után kötünk, akkor az erősítésük összeszorzódik, és a fázisfordításuk értelemszerű. Az ebből a szempontból közömbös, hogy azonos, vagy külön tápról működnek. Egyenfeszültség erősítése esetén pedig a feszültség szintekkel is törődni kell.
(#) tkovacs hozzászólása Ápr 30, 2015 /
 
Sziasztok!
Egy LM324 egyik műveleti erősítőjénél normál üzemi körülmények között előfordul, hogy túlvezérlem és négyszögesedik a szinusz jel. Ezzel nem is lenne baj, de 1 kHz-től akkora áthallásokat okoz a tok többi műveleti erősítőjében, hogy azok normál szinusz jeleit erősen torzítja.
Jól gondolom, hogy itt mást nem igen lehet tenni, mint hogy szétválasztom a fokozatokat külön IC tokokra?
(#) steelbird válasza tkovacs hozzászólására (») Ápr 30, 2015 /
 
Hali! Ha a tápfesz lábak hidegítve vannak rendesen, akkor igen, nincs más megoldás.
(#) tkovacs válasza steelbird hozzászólására (») Ápr 30, 2015 /
 
Nos, az LM324-et más műveleti erősítőre cserélve (pl TL062, RM4136) a jelenség megszűnt.
(#) hpmaster hozzászólása Máj 27, 2015 /
 
Üdv az Uraknak!

Az a problémám, hogy az analog rendszerekben nem vagyok 100%-ig otthon. A megoldandó a következő:
Analóg rendszerben stabil 0V (+ és - táp van) jelszintet kell egy potival bekalibrálni. Ez a művelet eddig egy sima digitális mérőműszer segítségével történt, de az csak 3 digites. Kicsit precízebb beszabályzásra lenne szükség. Ekkor jött ez ötletem, hogy csinálok egy beállító műszert, ami kicsit pontosabb.
A felhasznált proci, egy ATXMega32. Ennek 12bites ADC-je van, ez már jó nekem. 1V a belső referencia.
Az elképzelésem az, hogy mivel a proci 0V - 1V tartományban képes mérni, ezért a mérendő jelet el kell tolni mondjuk 0.5V-ra (így, amikor 0V alá kalibrálok a potival, akkor nyilván 0.5V alatti értéket mérek a procival). Ezt a képen látható módon gondoltam megoldani, egy összeadó áramkör segítségével. (Jelen beállítás mellett kb. 0.3V az offset, ha jól tévedek)

A kérdés az, hogy működőképes-e a dolog, vagy van-e logikusabb megoldás?
Esetleg van-e értelme saját offset kompenzálási megoldással ellátott erősítőt használni és azt egy sima potival eltolni annyira, amennyire nekem kell? (Pl.: LF356)
(#) proli007 válasza hpmaster hozzászólására (») Máj 27, 2015 /
 
Hello! Az összeadó jó, de..
- Ez az összeadó közben invertál is. Vagy is pld. +0,3V bementi feszültségre, -0,3V-ot ad ki. Tehát még egy egyszeres invertáló fokozat kell, hogy az újra +0,3V legyen.
- Ehhez viszont kettős tápfeszültség (+-) kell.
- Az OPA messze nem jó ehhez a művelethez, mert offset hibája mV tartományba esik. A 12 bit és 1V mellett, egy digit 0,244mV értékű. Tehát sokkal pecízebb kettős művelti erősítőre van szükség és igen körültekintő nyomtatott áramkör kialakításra.
- Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az összeadó (invertáló) erősítő terheli a jelforrását. Tehát az összeadás, csak akkor lesz pontos, ha a meghajtók forrásimpedanciája "nulla" lesz az összeadó bementi ellenállásához képest. (Itt most az 1kohm.) Valamint az eltoló 0,3V feszültséget is a 12bit felbontásának megfelelő pontosságú referenciáról célszerű táplálni.
- Egyébként az összeadó olyan arányban ad össze, amilyen a bementi ellenállások aránya. Mivel most két 1kohm van, így 1:1 az arány. De ha az eltoló bemeneten pld. 2kohm-ot használnálsz (csak példa), akkor 0,6V tolná el a kimentet 0,3V értékkel. Az invertáló erősítése bemenetre nézve R3/R4, eltolásra nézve R3/R5.
Következő: »»   58 / 107
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem