Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2582 / 3968
(#) ferci válasza gergerg hozzászólására (») Jún 20, 2015 /
 
Szia!
Tegyél rá egy 40 voltos elkót is, mert az 50 Hz-es félhullám nem a legjobb, berregne a relé..
Müszivel mérve ne legyen túl sok neki, az értéke kísérleti és függ a 12 volton felvett áramától, azt meg tudod.
(#) gergerg válasza ferci hozzászólására (») Jún 20, 2015 /
 
Köszi a választ!
Az nem baj ha berreg (ha a relének nem baj. Hogy értsd, egy öntöző vezérlő tud kiadni 24V váltót, szivattyú indításra. Én előkészültem egy 230-as mágneskapcsolóval, mert nem tudtam hogy az öntözőn nem független relékimenet van. Most ezt a 230-as mágneskapcsolót kellene kapcsolnom, ehhez kell még egy relé, de persze hogy csak 230-as vagy 12V DC van itthon. Mi van ha beteszek egy diódát, majd azt követően egy graetz-et?
(#) gergerg válasza ferci hozzászólására (») Jún 20, 2015 /
 
40V-os elkó... Az ugye egy kondenzátor? Annak mekkora legyen az értéke? Azt ugye párhuzamosan kell kötnöm a relével?
(#) enmate95 hozzászólása Jún 20, 2015 /
 
Hello! TIC106m helyett használhatok TIC116 vagy KT206/200 -as tirisztort?
(#) ferci válasza gergerg hozzászólására (») Jún 20, 2015 /
 
Akkor már annyival jobb lesz, hogy 100 Hz-et kap, viszont kell egy soros ellenállás, ami annyit vesz fel, mint a reléd és megoszlik az egyenrángatott 24 volt - tehát 12 volt jut mindkettőre. Pár µF-ot akkor is tennék rá.
Külön dióda meg nem kell.
A hozzászólás módosítva: Jún 20, 2015
(#) gergerg válasza ferci hozzászólására (») Jún 20, 2015 /
 
Ezt kipróbáltam, egy 24V DC tápot használtam. A relének megmértem az ellenállását, és sorba kötöttem vele egy majdnem ugyan olyan értékű ellenállást. A fesz 11V körül volt, de melegedett az ellenállás mint a hétfene. Gondolom kicsi a teljesítménye.
(#) ferci válasza gergerg hozzászólására (») Jún 20, 2015 /
 
Számolni tudsz, 2x akkora teljesítményű legyen a soros R legalább.
(#) Sebi válasza enmate95 hozzászólására (») Jún 20, 2015 /
 
TICxxx sorozatszám utáni betű a feszültség értéke, M=600V. A TIC116 csak 400V-os,a KT pedig 200V-os.
Tehát attól (is) függ, milyen feszültségen fogod használni, de hálózati 230V esetén a 400V-osat csak kínaiak használják - kevésbé megbízható készülékekben. Erősen ajánlott a 600V-os.
(#) ferci válasza enmate95 hozzászólására (») Jún 20, 2015 /
 
.. és a TIC106 elég pici gyújtóáramú is - arra is figyelj.
(#) izsakig hozzászólása Jún 21, 2015 /
 
Sziasztok!
Adott egy HP notebook töltője, ami nincs használva. Kimenete 18,5V 65W.
Ezt szeretném átalakítani 12V-osra, autós szivargyújtós dolgok működtetésére (pl hűtőtáska), azaz 12,8-14 V közötti értékre. Valamelyest alapismereteim vannak, de tápegységet szétszedni nem szeretném, hanem valahogy úgy megoldni, amit a kábel végén a csatlakozó/szivargyújtó aljat elé be tudok tenni!
Segítségeteket előre is köszönöm!
(#) izsakig hozzászólása Jún 21, 2015 /
 
Annyi még, hogy min. 48W teljesítményre lenne szükség.
(#) ThompsoN hozzászólása Jún 21, 2015 /
 
Sziasztok!

Egy mezei kis áramú relének (2x2A kapcsolására alkalmas) nem káros, hogy az áramkört vezérlő mikrokontroller bekapcsolja a tekercset, majd kb. 50ms múlva el is engedi?
(#) nedudgi válasza ThompsoN hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Attól függ, hányszor csinálja. Pár tízezer kapcsolást elviselnek még a silányabbak is.
(#) ThompsoN válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Értem, köszi. Nem sokszor, hozzávetőlegesen pár száz ilyen átkapcsolás fog megtörténni vele.
(#) Hujikolp válasza izsakig hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Hestore kit. Ezt kell csak beépítened. A hűtést majd azért ne hagyd le.
(#) izsakig hozzászólása Jún 21, 2015 /
 
Ennyiért már inkább megveszek egy komplett tápot.

Ha egy sima ellenállást teszek be?
(#) Bakman válasza izsakig hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Ha a terhelés állandó (nincs semmilyen ingadozás), akkor elég az is. Ha változó, akkor nem.
(#) fecameca válasza izsakig hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
A baj az, hogy nem akarsz belenyúlni. Van benne egy optocsatoló, a tranzisztor, ami azt vezérli, annak a bázis osztójába kellene csak egy ellenállást cserélni. Azaz az osztó felső tagjával párhuzamosan kellene betenni néhány kiloohmot,amit előtte egy trimmerrel kipróbálsz, és bemérsz. Ha a kábel eltörik, úgysem úszod meg a szétszedést.
(#) izsakig válasza fecameca hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
két okból nem akarok belenyúlni:
nem tudom, melyiket kellene, bár gondolom, ebben lenne, aki segít. de kiméréshez sem biztos, hogy lenne potim.
másik, hogy nincs gyakorlatom a panelforrasztásban.
de megnézem, hogy egyáltalán szét tudom-e szedni, aztán meglátom. a kimenő csatija úgyis le van vágva, szóval nagy kár nem érte, úgyis csak áll a szekrényben.
(#) violin válasza viktor0312 hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Szia!
Mit kéne,hogy tudjon.....? Mert ahhoz hogy szakadt-e ,elég egy multiméter is....
(#) aggarilla hozzászólása Jún 21, 2015 /
 
Sziasztok,

Váltóáramot szeretnék csinálni egyenből , segítséget kérnék.

Gondolom az 1. képen látható dolog nem működik mert kapcsolgatni kell -
A 2. képen látható dolog működne vagy nem ???
Ja és olyan kapcsolás érdekelne ami nem eszik sokat és nem bonyolult mint azok az 555-ösek.
(#) aggarilla válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Van 1 db rajzon látható kvartz (15000 MHz) cuccom meg alaplapokon is van pár db.
Kellene valami ami kapcsolgat de nem egy kis villanymotor.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015
(#) viktor0312 válasza violin hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Egy célgepet építünk aminek ez lenne a feladata,hogy a rossz fűtésű autó üvegeket vizsgálja. Gondolom ,hogy feszültség esés mérés lenne a cél. Van egy értéke a jó szálaknak és egy sokkal nagyobb /vagy kissebb a szakadt szálaknak is. És természetesen egyszerre akarják mind a 14 szálat mérni.
(#) ferci válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Szia!
Látogasd meg a dc-dc konverter topikot és amiket találsz, nézd át.
Egyenirányítás nem kell, akkor váltót kapsz.

Amit pedig berajzoltál, az nem jó. Azt a kvarcost felejtsd el.
A kvarcod pedig 15.000 MHz, vagyis 15 MHz... a pont ebben az esetben tizedespontnak felel meg.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015
(#) kaqkk válasza viktor0312 hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Egyszerű áram mérés, nem kell túlbonyolíani ...
(#) aggarilla válasza ferci hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Köszönöm a választ.

Lenne még valami a képen csak a KÉK rész érdekel.

1. - A d2 dióda zéner-e ? Milyen dióda kell bele pl. 1n4007 ?
2. - Vannak toroid vasmagjaim . Milyen menetszámok , milyen huzalvastagság kellene a trafóhoz.
3. - Ha nagyobb 9 voltos elemet kötök rá kell-e valamit változtatni.
4. - Mi a probléma a kvarcos megoldással , kisebb frek kéne?

cf1001.jpg
    
(#) Bakman válasza viktor0312 hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
A fűtőszálak a két végeiknél fogva össze vannak kötve, még az üveglapon. Rá kell adni a 12 V-ot a fűtőszálakra és a közepükön feszültséget kell mérni. Ha kb. 6 V-ot mutat a műszer, akkor jó, ha nullát vagy 12 V-ot, szakadt az éppen mért szál.
(#) ferci válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
A D2 szerintem egy schottky, de talán elmegy egy UF4007 is.. 1N nem való oda semmi esetre sem.
De ha jól megnézem, lehet zener inkább.. nem írják, ahonnan levetted?..
A toroid ide nem okés, hacsak nem vágod át (légrés). Menetszám meg nem olyan egyszerű minden nélkül.
9 voltos ne köss rá, mert akkor át kéne dolgozni mindent, a két tranyó bázisköri nincs védve.
15 MHz-es invertert ne akarj csinálni, mert még a 150 kHz-es is sok lenne.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015
(#) aggarilla válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Van 1 csomó tranzisztorom de biztos nem ilyenek amik a rajzon vannak , lehet helyettesíteni más rendszámuakkal??
(#) ferci válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
95 %-ban igen.. keresd meg az adatlapjukat és meg tudod nézni a tulajdonságaikat.
A betű és számjelzések nem rendszámok.
Következő: »»   2582 / 3968
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem