Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
CLC szűrőnél nem esik sokat a feszültség
Ne viccelj màr megint.
Miért viccelnék? 30-40V-nál többet nem akarok ejteni a feszültségből.
Nem kell 20W os vagy 40W os fojtó. Bőven megteszi a 11 W vagy 7W-os is. Szerintem azoknak nagyobb az induktivitása. Csatornánként javaslom, így jobb lesz az elválasztás és elég lesz a teljesítmény is. Az első kondi után két ágra választod és onnantól már külön kezeled a két ágat. Én már építettem így pp-t és semmi gond vele ezért is merem javasolni. A neten fillérekért tudsz venni ettől olcsóbb megoldás nincs. Érdemes hallgatnod az itt leírtakra, senki sem akar rosszat.
Kb 10 15 V-ot ejt terhelő áramtól függő nyilván.
Így fogom csinÍlni az enyémnél. Itthon 20 és 40w-osak vannak
A kisebb teljesítményűt válaszd. Ezekkel nincs tapasztalatom remélhetőleg jó lesz.
Ezekben van légrés? Egyenáramra légrésest kell tenni.
Nem tudom
Sajnos ilyenből kaptam szinte ajándékba.
Én eddig ECL86SE-nél használtam, de ott teljesen kölönálló monoblokk készült. (külön trafó, EZ80, fojtó, kondik...) Már a 40W fénycső fojtóját is fel lehet ismerni, tehát ha nincs más, az is kedvezően tud hatni. (legalábbis csöves egyenirányításnál, félvezetőssel még nem próbáltam) Most egy Denon PMA-560-ba építek egy végfokpárat, de valamiért nem akar rendesen menni, még nem tudom mi a gáz, lehet a kimenő, mert az Melodyn rádióból van bontva és már a primer, szekunder kiképzése... (amint lesz időn befejezem, mert egy gyári dobozban mégiscsak mutatósabb)
Szerintem légrésesek. Egyszer már szedtem szét egyet, az az volt.
Szerintem is légréses. Az 5H elég kétséges, de meg kell mérni.
Esik persze a fojtón is, de sokkal hatékonyabb az egyszerű ellenállásnál. Mivel ezen már egyenáram folyik minimális szőrrel a tetején, a fojtó elsősorban erre a pulzálásra jelent féket, de természetesen van egyenáramú ellenállása is. Méghozzá minél kisebb teljesítményű fénycsőhöz való, valószínűleg annál nagyobb.
Miért lenne légréses hisz AC-ra tervezték !
A régebbi típusok biztos, hogy légrésesek: pl. a bakelit (fém) tokos, kátránnyal kiöntöttek. Most kaptam elő egyet, egynek a vasa meg tekerésre vár. A HAGY AT40A3 is.
Van vagy 20 db., ha kell valakinek.
Szerintem induljunk ki abból melyiknek mi a működési elve.
A gyújtópatron megrántja a hálózati áramot, a fojtón nagyfesz indukálódik, begyújt a neon. Tehát a fénycsőnél az önindukció van kihasználva, míg az erősítőknél használt fojtónál pont a veszteség a lényeg... De ha téves a gondolat menetem, javítsatok ki Emlékeim szerint a fénycső fojtóban csak egy adag lemezelt vas van, légrés nélkül. (nincs zárt mágneskör, a vas mindössze az induktivitás növeléséhez van használva és nem teljesítmény vezetéséhez-nem tudtam jobban megfogalmazni)
Megnéztem és igazad van. Én a higanygőzös fojtóra asszociáltam elsőnek és az légrésesre volt lemezelve, legalább is, ami itthon van.
Ha lesz időd,egyszer játszadozz el ezzel a témával...nincs kizárva,hogy komoly meglepetések fognak érni... Ha van kellő hurokerősítés,fokozható a negvcs.akár az optimumon túl is.Ez látszólag jót tesz:kisímítja az átvitelt,és "kihegyezi" a paramétereket.Mondom:látszólag...de közben lassítja az erősítőt,és fejbeveri a dinamikát.Én mindig a lehető legkisebb negvcs-t (bocs a rövidítésért)alkalmazom,és szent meggyőződésem,hogy ez a jó hang egyik záloga.
Üdv!
EBBE az erősítőbe szeretném beletenni a képen látható kimenőtrafót. Az a kérdésem, hogy a trafót hogyan kell bekötni? (melyik lába hova megy?) Köszi!
Fekete-fehér megy a hanszoróra elvileg.
Fehér, piros, kék a primer oldala. De mérd meg műszerrel, a kisebb ellenállású megy a hangszóróra. A nagyobb ellenállású a csövekre, de mérd ki az a biztos. (közepelészt is mérd ki)
Köszönöm a választ! Sejtettem, hogy az megy oda, csak nem voltam benne biztos!
A hozzászólás módosítva: Aug 2, 2015
Egyébként itt számít a hangszóró polaritása? (kimenőtrafónál) Vagy ezt ki kell kísérletezni, hogy hogy jó?
Ha csak egy hangszóród van, akkor mindegy. Ha több hangszóró van akár monóban, akár ztereóban, már nem mindegy. mert a hangszóróknak egyirányban kell mozogniuk, mert különben a lesugárzott hangok kioltják egymást. Ez füllel igen jól detektálható, és akkor megcseréled a valamelyik handszóró polaritását.
Azért nem szerencsés ez a CLC (CRC) szűrőzés, mert az első C az a pufferkondi. Méretezni is másképp kel, nem mint egy szűrőlánc első tagját. A pufferkondit az egyenirányító csúcsárama, a névleges terhelő áram, és a megengedhető brumm feszültség szerint kell méretezni, az azt követő LC (RC) tagot, mint frekvencia függő osztót kell méretezni, hogy 50, ill. 100 Hz -re megfelelő csillapítást adjon. LC tag esetén ezen kívül figyelni kell még, nehogy rezonancia közelébe kerüljünk. Persze létezik rezonáns szűrő is, de az másfajta kapcsolás.
Nem lenne szabad összekeverni egy Π (pí) szűrővel, mert nem az. A hozzászólás módosítva: Aug 2, 2015
A cél érdekében szétkapáltam egy fénycső fojtót a képeken egyértelmüen
látható NINCS légrés ! Ami még szintén látható 50hz váltó feszültségre méretezték !
Köszi!
Ez még nem bizonyít semmit, kérdés, hogy váltakozva lemezelték-e- Mert ahogy az asszimetrikus bevágások jelzik, egyoldalról lemezelték, akkor van légrés, még ha nem túl nagy is. Ahhoz, hogy ne legyen légrés, váltakozva kell lemezelni, hogy a vágásnál levő réseket lefedje az ellenkezőleg berakott lemez.
Ha jól látom , a T lemez nincs teljesen betolva az U vasmagba , a képen mintha 3mm-re kilógna az u lemez szintjétől, az1. képen ha teljesen összetolod valóban nem lesz légrés(számottevő) , megnéznéd hogy jól látom e?
Egy oldalrol van de olyan szorosan hogy itt nem lehet legres! Ezt szerintem folosleges tovabba elmeleti sikon megmagyarazni ,ez teny es en ennek hiszek.
A hozzászólás módosítva: Aug 2, 2015
Idézet: „a képen mintha 3mm-re kilógna az u” Na ha igy látod akkor javaslom a szemész orvos látogatását de azonnal ! A hozzászólás módosítva: Aug 2, 2015
|
Bejelentkezés
Hirdetés |