Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1779 / 2208
(#) Peter_S hozzászólása Aug 11, 2015
Sziasztok!

Új vagyok itt, de mindjárt hozzá is szólnék a gerleimarci-féle GU50-es kapcsoláshoz.
Csak a V1-V2 részét nézve a dolognak, szerintem ez a rajz nem jó, sajnos teszi a dolgát, pont ahogy a beszúrt szkópos képeken is látszik (asszimetrikus kimeneti jel).

Amit én módosítanék:
- V1(2) anódja és V2(2) rácsa közé egy 100nF-os kondenzátor
- R4-et lefelezném, legyen mondjuk 47k

A többi maradhat, aztán lehet finomítani.
Tulajdonképpen a V1 és körítését sokkal egyszerűbben is meg lehetne oldani, ha magamnak csinálnám, egy darab triódával oldanám meg a dolgot.
(#) CHZ válasza gerleimarci hozzászólására (») Aug 11, 2015
Új csövekre cserélted? Tegyél bele működő csöveket és mérj DC-t, rajzodra írd rá a mért értékeket. Stab. kimenetét is megnövelhetnéd a rajzon szereplő szintre. DC csatolt fokozatnál jobban be kell tartani a szükséges feszültségeket.
(#) gerleimarci válasza CHZ hozzászólására (») Aug 11, 2015
Most úgy van, hogy a fetes stab-ban van egy 100v-os és egy 150V-os zéner, így 256V-pt mérek a kimenetén. Van még egy 160V-os zénerem, kicserélhetem, de akkor sem lesz 285V.
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2015
(#) gerleimarci válasza CHZ hozzászólására (») Aug 11, 2015
Az eddigiek is újak voltak.
(#) CHZ válasza gerleimarci hozzászólására (») Aug 11, 2015
Akkor valami hibát követtél el, eddig működött.
Feszültségeket írogasd be.
(#) CHZ válasza Peter_S hozzászólására (») Aug 11, 2015
Szia!
Módosításod AC csatolásúvá alakítaná, ezzel nem is lenne baj, V2 munkapontja viszont nem lenne megfelelő így, ott is változtatni kellene.
(#) djcaveman válasza CHZ hozzászólására (») Aug 11, 2015
Bizony a DC csatolt fokozatok igencsak érdekes dolgot tudnak csinálni. Körültekinő beállítás nélkül csak egy tortózítóként üzemel... A CIROKL fórumtárs féle általam utánépített sztereó GU50PP-ben ugyan 6N6P a meghajtó E88CC az előfok, de műszeres beállítás után ha a dc feszültségekkel minden ok akkor az oszcilloszkópon is a helyes jelalak lesz mérhető. Igen csak meghajtja a GU50 eket...
(#) CHZ válasza djcaveman hozzászólására (») Aug 11, 2015
Ezzel tisztában vagyok, az a végfok terveim alapján készült.
(#) gerleimarci válasza CHZ hozzászólására (») Aug 11, 2015
Most olyannal szembesültem, hogy mielőtt kattan az anódfesz késleltető, azelőtt megjelenik az egyik kimeneten a 200Hz-es mérőjel, de alatta ott az 50Hz. Miután kattan, utána csak 50Hz van.
(#) CHZ válasza gerleimarci hozzászólására (») Aug 11, 2015
Így nem fogunk haladni, ha nem csinálod amit kértem.
Állj le a fotózással, mérj, valami hibát követtél el, azt kéne kideríteni!
(#) gerleimarci válasza CHZ hozzászólására (») Aug 11, 2015
Anódokat már mértem Bővebben: Link
Mit mérjek? Egy alkatrész számát mond, és már írom is a mért értéket.
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2015
(#) CHZ válasza gerleimarci hozzászólására (») Aug 11, 2015
DC szinteket! Mivel valamit elrontottál..
(#) gerleimarci válasza CHZ hozzászólására (») Aug 11, 2015
Minek a DC szintjét? Most konkrétan arra kérsz, hogy minden alkatrész minden lábán mérjek?
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2015
(#) CHZ válasza gerleimarci hozzászólására (») Aug 11, 2015
Nem! Anód, katód, rács.
(#) gerleimarci válasza CHZ hozzászólására (») Aug 11, 2015
Köszi, erre gondoltam. Pár perc múlva küldom az adatokat. A kapcsolási rajzba jó lesz, ha beleírom?
(#) bta válasza scooby_ hozzászólására (») Aug 11, 2015
Az is előfordulhat, bár ha Marci kivette a végcsöveket vagy lekötötte a rácsukról a csatolókondikat... nyílthurokban gerjedne? Nézzük az elvi rajzot.

1) Miért van szükség a bemeneten kaszkódfokozatra? Négyszámjegyű nyílthurkú összerősítésre?
2) Ha már kaszkód, miért "lebeg" az első/alsó csőfél anódja? Az önbeálló csöves kaszkód bizony, hajlamosabb a gerjedésre...
3) A két triódán eső (anód-katód) feszültség összege csak 80V?! És csodálkoztok, hogy klippel? Sürgősen át kellene tervezni, mert ez így még RIAA-korrektor elején is vicces lenne...
(#) djcaveman válasza CHZ hozzászólására (») Aug 11, 2015
Le a kalappal előtted. Mai napig referencia nálam.. GU50 is van még. Így egy nagyobb teljesítményű erősítő tervei előtt állok..
(#) gerleimarci válasza CHZ hozzászólására (») Aug 11, 2015
Megmértem. Néhol nem hittem a szememnek, hogy mit mutat.
(#) mark.budai válasza gerleimarci hozzászólására (») Aug 11, 2015
Marci, Te biztos vagy benn, hogy egyáltalán a mérési módszered helyes-e? Az a -306V-ot semmiképp nem akarom elhinni. (Nincs is akkora negatív tápfeszültséged!) Nincs a közeledben valaki, aki ért a technikához? Így nem lesz egyszerű ezt beállítani!
(#) gerleimarci válasza mark.budai hozzászólására (») Aug 11, 2015
Ekkorát hibázni, nem volt, milivolt.
(#) mark.budai válasza gerleimarci hozzászólására (») Aug 11, 2015
Ez esetben mérd meg még egyszer a V2(1) anódját. Én már csak a nyákra tudok gyanakodni. Beültetés előtt kimértél minden vezetősávot, hogy nem szakadt-e, illetve nem-e zárlatos a teliföldre? Ha addig rendben is volt, akár a forrasztásnál is tudsz zárlatot okozni.
Itt a legfelső két feszültség értéken kívül egyik sincs rendben. Már az is furcsa, mert az előbb 256V-ot írtál a stab kimenetére, most meg 262V van a rajzra írva. Vagy azóta bedobtad a 160V-os zénert?
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2015
(#) mark.budai válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 11, 2015
Egy fetes stabilizátor van neki a VB408 IC helyett, ami a magasabb anódfeszről van megtáplálva. Először 250V-nyi zener volt benn neki, és csak 256V-ja jelent meg a stabilizátor kimenetén, amiben vélhetőleg kicserélte az egyik zenert (történetesen egy 150V-os 160-ra), így lett 162V-ja.
(#) gerleimarci hozzászólása Aug 11, 2015
Javítottam
(#) gerleimarci válasza mark.budai hozzászólására (») Aug 11, 2015
most is a 150V-os van bent, csak rosszul emlékeztem a kemenő feszre.
Ha kell, kicserélem
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2015
(#) pisti89 válasza gerleimarci hozzászólására (») Aug 11, 2015
Érdekes dolgok ezek.
-Mérd ki a fóliát, nem szakadt-e valahol, mert látom át kellett pár helyen ónozni, lehet valahol alámart a vegyszer...
-A panel felfogatásánál szüntesd meg a teliföldet (vág körbe szikével, kapard fel...), mert az egy rendes földhurkiot alkot!

Itt még nagyjából jó feszültségértékek voltak, ezután mi változott? (eléggé gyanús aza fóliaszakadás!)


Mindenképp végigmérném a panel és az összes ellenállás értékét, nincs-e véletlen valami hibás közte.
(#) CHZ válasza gerleimarci hozzászólására (») Aug 11, 2015
Szerintem valahol elrepedt a fólia a csövek cserélésekor, foglalatok kivezetéseinél nézd át a nyákot. Csak a stab. fesz. van rendben a többi rossz mind.
(#) gerleimarci válasza pisti89 hozzászólására (») Aug 11, 2015
Nem azért ónoztam át, mert szakadt lett volna, hanem megszokásból. Nem lesz földhurok, fába megy. Azóta átáltam a másik oldal vizsgálatára. Már egyszer végigmértem az összeset.
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2015
(#) gerleimarci válasza CHZ hozzászólására (») Aug 11, 2015
A fólia rendben van, csak a nyák hajladozott egy kicsit a cserekor..
(#) CHZ válasza gerleimarci hozzászólására (») Aug 11, 2015
Nem lehet rendben! Csöveket vedd ki és a foglalatok kivezetéseit mérd át szakadásvizsgálóval, az odacsatlakozó fóliaszakaszokat ellenőrizd. Foglalat kivezetéseinek tövénél nem igazán latható, de több repedésnek is lennie kell. Mérj egyet az R4 két végén, ott 208V és 70-80 vagy 208V lesz.
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2015
(#) gerleimarci válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 11, 2015
igen, a ketté között va a stab, nincs összekötve.
Következő: »»   1779 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem