Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2619 / 3960
(#) hzs90 hozzászólása Aug 11, 2015 /
 
Sziasztok!

24V 2.3A tápból szeretnék 12V 900mA illetve 5V 400mA-t előállítani. Mi erre a legegyszerűbb mód? 7812 illetve 7805 feszültségstabilizátorok kizárva, mivel akkora hőt termelnek (hűtőbordával is), ami nem
(#) hzs90 hozzászólása Aug 11, 2015 /
 
a vége lemaradt:

ami nem tesz jót az ott lévő "szereknek"
(#) k3gy3tl3n válasza hzs90 hozzászólására (») Aug 11, 2015 /
 
Szia, patkold meg a fesz szabályzót valahogy ÍGY
Be kell lőni az ellenállásokat, hogy a tranyón menjen át az áram java.
Én az 1R helyett 3R-t használok a 10R helyett pedig 11R-t a tranyóm pedig BD250C. De eljátszogathatsz vele és mérheted hogy mikor mennyi áram folyik a tranyón illetve a stabkockán keresztül.
(#) holex válasza hzs90 hozzászólására (») Aug 11, 2015 /
 
Azért több mint 18W-ot elfűteni eléggé durva... A proli007 által linkelt (6 hozzászólással a tied felett) IC-t használd inkább.
(#) dave500 hozzászólása Aug 11, 2015 /
 
Sziasztok!
Nem találtam erre topikot, lenne egy kérdésem!
Szükségem lenne egy olyan kapcsolásra, ami:
230 V-os ventilátort hőfok alapján szabályoz.
A motor fogyasztása nem több 50-60 W-nál.
Az érzékelőnek egyáltalán nem kell pontosnak lennie, az, hogy 30 vagy 35 fokot mér, teljesen mindegy.
Az lenne a cél, hogy mondjuk 30-40 fok között 50% pörögjön a ventilátor, 50-70 fok között teljes fordulaton.
De annyi is elég lenne, hogyha elér egy hőfokot(pl 60) akkor bekapcsolja a ventilátort.
Van egy elképzelésem, hogy műveleti erősítővel, + relével meg lehetne oldani az egyszerűbb változatot (ahol nincs szabályzás csak ki-be kapcsolás), de hőmérőnek mit használjak? Gondoltam arra, hogy egy üveg tokos egyenirányító jó lenne ide, mert annak hőfokfüggő a nyitási feszültsége, és nem kell nagy pontosság.
Erre valami alap kapcsolást tudna nekem valaki mutatni?
Előre is köszönöm szépen!
(#) BEMcorp válasza dave500 hozzászólására (») Aug 11, 2015 /
 
Ha ebben a kapcsolásban a venti helyére relét teszel, akkor szerintem ennél egyszerűbb áramkört nem találsz a célra.
Az egyszem ellenállást potméterre cserélve tudod a kapcsolási hőfokot beállítani (ha erre van szükség).
(#) clipart válasza qvasz2 hozzászólására (») Aug 12, 2015 /
 
Szia!
Köszi,hogy válaszoltál,de pontosan mit jelent az,hogy csillagra forrasztani?
(#) Csupasz válasza dave500 hozzászólására (») Aug 12, 2015 /
 
Ha szabályozni, akarod, nincs egyszerűbb a BEMcorp kolléga által linkeltnél, ha csak kapcsolni, akkor létezik bimetalos hőkapcsoló, ami adott hőfokon bekapcsolja, ha visszahűl ki.
(#) nedudgi válasza clipart hozzászólására (») Aug 12, 2015 /
 
A szerelőlap lánykori neve csillag. Elterjedt forma nagy teljesítményű LED esetén. Körülbelül egy milliméter vastag, rendszerint alumínium, újabban réz NYÁK lapocska, ami megkönnyíti a LED hűtőfelületre szerelését. Tartalmaz forrszemeket is, hogy a vezetéket könnyebben csatlakoztatni lehessen.
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2015

$_12[1].JPG
    
(#) qvasz2 válasza clipart hozzászólására (») Aug 12, 2015 /
 
Ilyen hűtő lapocska a csillag:Bővebben: Link
(#) nedudgi válasza qvasz2 hozzászólására (») Aug 12, 2015 /
 
Halványan megjegyzem, a linkelt képen látható lapocska nem jó a legtöbb Cree LEDhez.
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2015
(#) Joci100 hozzászólása Aug 14, 2015 /
 
Szia!
Az lenne a kérdérdésem hogy, havsinálok két tádiójels kapcsolót akkor mi akadájozza meg hogy, egy frekvencián legyenek?
Előre is köszönönöm, remélwm nem kérdeztem hülyeséget.
(#) pucuka válasza Joci100 hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Ha valóban tudsz csinálni két "rádiójeles" kapcsolót, akkor semmi.
(#) Bakman hozzászólása Aug 14, 2015 /
 
Nagyot!

Poros, piszkos helységben (fa fűrészárú szárító, folyamatos légkeveréssel) hogyan/mivel mérik a páratartalmat a nagyok?
(#) Joci100 hozzászólása Aug 14, 2015 /
 
Elnézést kérek rosszul fogalmaztam, csak egy példát akartam mondani. Egyébkènt azt szeretnék de nem tudok csinálni. Ebben az esetben megköszönném a segítségedet Pucuka! Elfogadok akármilyen okosságot mert még elég tudatlan vagyok ezen a téren.
(#) sastas01 válasza Joci100 hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Én sem értek hozzá, de írd le mit csináltál, milyen kapcsolás, stb. Tudod, a gondolatolvasás (még) nem megy...
(#) ThompsoN hozzászólása Aug 14, 2015 /
 
Sziasztok.

Az oldalon lévő LM317 kalkulátorral számoltam, és azt írja, hogy 1,25V-hoz az R2 0Ohm, míg az R1 bármennyi lehet. Ebben az esetben kell az R1?

Itt van hozzá a kapcsolási rajz
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2015
(#) ferci válasza ThompsoN hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Előterhelésnek tegyél valamit...
(#) proli007 válasza ThompsoN hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Az R1 két okból is kell. Mert ezen állítja be az IC az 1,2V feszültséget. (Pontosabban addig szabályoz, míg az nem lesz rajta.) Második, hogy az IC-nek kell minimális 5mA alapterhelés. Ezt is az R1 biztosítja, mivel rajta állandó a feszültség.
(#) ThompsoN válasza proli007 hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Értem, köszönöm a segítséget.
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2015
(#) Joci100 hozzászólása Aug 15, 2015 /
 
Nem nagyon ismerem a szakszavakat de ha esetleg tudsz valami lapcsolási rajzot lüldeni azt érteném.
(#) venndi hozzászólása Aug 15, 2015 /
 
Sziasztok!

A that 2181C-t csak külföldről tudom beszerezni, a postköltség pedig 20 euró, ha viszont 65 eur felett rendelek dolgokat, akkor ingyenes. Így arról az oldalról rendelek minden egyéb mást.
Egyetlen egy dolog nincs az oldalon, az MPS2222A, találtam hasonlókat, a 2N2222A és PN2222A, ezek is megfelelnek?
(#) cupika97 válasza venndi hozzászólására (») Aug 15, 2015 /
 
(#) venndi válasza cupika97 hozzászólására (») Aug 15, 2015 /
 
De ez az.
Itt ezen az oldalon kiválasztottam mindent: drága szerintetek? Valamivel minőségibb is gondolom.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2015
(#) trickentrack hozzászólása Aug 15, 2015 /
 
Üdv!

Szeretnék építeni egy erősítőt LM3886-al, nem is ez a lényeg, hanem hogy amit találtam kapcsolást azon 14GND van.
Az lenne a kérdésem hogy ezzel mit kell csinálni, össze kell őket kötni vagy mi? Ezektől a GND-s végpontoktól mindig megkeveredek. Azt tudom hogy a GND a 0 pont és a negatív.
Aki tudja és van ideje az leírhatná hogy pontosan mi is az a GND érthetően.

Előre is köszönöm!
(#) granpa válasza trickentrack hozzászólására (») Aug 15, 2015 /
 
Ground, föld, test, negatív(nem mindig!). Egyen potenciálú pont, azért nincs a rajzon összekötve, hogy ne keveredjen bele senki a sok vonalba. Összekötendők.
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2015
(#) venndi hozzászólása Aug 15, 2015 /
 
Valaki? MPS2222A-t helyettesítheti a 2N2222A vagy PN2222A?
(#) proli007 válasza venndi hozzászólására (») Aug 15, 2015 / 1
 
Jó lesz helyette..
(#) Joci100 hozzászólása Aug 15, 2015 /
 
Sziasztok!
Valaki tud nekem "rádiójeles" kapcsoló nyákrajzot lüldeni? Egy 12v-osotort szeretnék meghajtani távkapcsolással illetve több motort ha lehet.
Köszi.
(#) Bakman válasza Joci100 hozzászólására (») Aug 15, 2015 /
 
Akkumulátoros osotor/ostor? Hogy mik vannak, nem sámli!Mekkora távolságból szeretnél kapcsolgatni? Mekkora a motor áramfelvétele? Tápellátás miből, hogyan lesz? A több motor mennyit jelent?
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2015
Következő: »»   2619 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem