Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » FM antenna kérdés
 
Témaindító: Gál Norbert, idő: Aug 2, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   5 / 7
(#) GalAniita hozzászólása Dec 6, 2014 /
 
Szia!
Arra sajnos nincs lehetőségem....
(#) GalAniita hozzászólása Dec 6, 2014 /
 
többszörösen hátrányos helyzetből indulok
(#) pucuka válasza GalAniita hozzászólására (») Dec 6, 2014 /
 
Emeletes házakban szokott lenni központi antenna rendszer. Ahhoz sem tudsz hozzáférkőzni? (info a gondnoktól)
(#) Gafly válasza GalAniita hozzászólására (») Dec 7, 2014 /
 
Szia Anita,
egy lényeges dolgot nem mondtál el, mégpedig azt, hogy milyen rádiód van. Mert egyszerőbb készülékek esetében egészen egyszerűen nincs lehetőség külső antenna csatlakoztatására. Ilyenkor leginkább csak a készülék megfelelő elhelyezésével lehet próbálkozni, illetve a teleszkópos botantenna különböző irányokba forgatásával.
Egy "mini HIFI" esetében már valószínűleg van külső antenna csatlakoztatási lehetőség, de sok esetben ott is csak egy szál drót lóg ki hátul a készülékből mint antenna. Ha véletlen ez lenne a helyzet, akkor mindenképpen tekerd le vezetéket, mert gyárilag elegáns kis spulniba fel szokták tekerni...
Néz meg a készülék hátlapját, találsz-e rajta antenna csatlakozót (Ant, Aerial, stb. felírattal). Ha igen, hogy néz ki?
Emlegették a kollégák a központi antennát, valami ehhez hasonló csatlakozót keress a falon (lehet hogy van előtte szekrény, pult, stb.). Felénk sokszor az ilyen üzleteket garázsból alakítják ki, oda pedig nem szoktak központi antennával kiállni, még ha úgy egyébként van is a házban kiépítve.
Hétfőn nézz körül és várjuk a további információkat elsősorban a rádióval kapcsolatban.
Üdv,
G.
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2014
(#) Gafly válasza Gafly hozzászólására (») Dec 7, 2014 /
 
A második link nem nem jó, itt van egy jobb. Bővebben: Link
(#) 1984white hozzászólása Márc 5, 2015 /
 
Sziasztok!
A számítógépemet akarom "rákötni" a hifire egy gyári fm transzmitter segítségével. Tudnátok ajánlani egy nagyon egyszerű antennát a hifim-hez ami venné a transzmitter jelét?
Egy darab drótra gondoltam, hány cm hosszú vezetékdarab lenne jó e célra?

Az áthidalandó távolság 3méter és egy szobában van a két eszköz.
Kábellel nem tudom megoldani ezt a problémát.
(#) pucuka válasza 1984white hozzászólására (») Márc 5, 2015 /
 
Szinte mindegy, az FM transmitterben úgyis rövidebb van a szükségesnél.
(#) hg5cfj válasza pucuka hozzászólására (») Márc 5, 2015 /
 
Szia
72cm drót az pont jó lesz. A méret nem annyira kritikus mert kis távolságról van szó.
(#) 1984white válasza hg5cfj hozzászólására (») Márc 5, 2015 /
 
Köszönöm! Haverom javasolta, hogy L/4 (L lambda) hosszú tömör rézdrótot kössek be egy koax dugóba. Kipróbáltam és szerintem jól működik (28cm). A class fm és petőfi rádió is sztereóban jön be.
A transzmitter sajnos monó * de viszonylag jól szól.
Már csak egy szűrt 3V táppal kell megspékelni, hogy ne elemes legyen.
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2015
(#) hg5cfj válasza 1984white hozzászólására (») Márc 6, 2015 / 1
 
Szia
Jót javasolt, a lambda negyed tényleg jó, de 28cm az nem l/4-ed a broadcast sávon. A 28cm ha az negyed hullám az 250MHz körül lehet. A 72cm viszont jó lesz. Bár, mint azt az előzőben írtam, a 3 méter távolság miatt nem kritikus. A hullámhossz számítása: 300 (fény seb.) osztva a frekvenciával, vagyis 300/103MHz az eredmény a hullámhossz. Ezt utána lehet felezni vagy negyedelni.
Samu
(#) 1984white válasza hg5cfj hozzászólására (») Márc 6, 2015 /
 
Idézet:
„Jót javasolt, a lambda negyed tényleg jó, de 28cm az nem l/4-ed a broadcast sávon.”

Köszönöm a pontosítást. Megpróbálom a 72cm-t is. Sajnos a 28cm-es antenna nem az igazi, mert ha mászkálunk a szobába változik a jelszint is.
(#) pucuka válasza 1984white hozzászólására (») Márc 6, 2015 /
 
Sajnos, a 72 cm -es antennánál is fog. Az antennákat reflexió mentes környezetbe kéne helyezni, (néhány hullámhossz távolságra, n× 1,5 m) ami egy normális szobában nem valósítható meg.
Próbáld megkeresni a legjobb helyét, aztán annyi.
(#) 1984white válasza pucuka hozzászólására (») Márc 6, 2015 /
 
Hát lehet, hogy más megoldás mellett fogok dönteni.
(#) Karcsiiik hozzászólása Aug 24, 2015 /
 
Sziasztok. Nemrég vettem egy kördipólt. A problémám az,hogy rosszabb vele a vétel mint egy kb 80 centis alupálcával,amit eddig használtam. 300 ohmos szalagkábelt használok,a rádión is ilyen csatlakozó van. Kb.30 km-re vagyok az adótoronytól. Eddig csak ugy volt az egész összegányolva(hangszórókábel-alupálca vasbeton falak között,picit volt zajos a vétel) most erkélyen az antenna,hozzáillő kábel,és rosszabb mint volt. Valami tanácsot tudnátok adni?
(#) pucuka válasza Karcsiiik hozzászólására (») Aug 24, 2015 /
 
Az milyen az a "kördipól"? Kíváncsi vagyok hogy lesz a "T" -ből "O".
(#) kadarist válasza Karcsiiik hozzászólására (») Aug 24, 2015 /
 
Ha jól van összekötve a rádióval, akkor nincs más választásod, mint hogy visszatérj az alupálcához vagy beruházol egy normális URH-antennába.
(#) kadarist válasza pucuka hozzászólására (») Aug 24, 2015 /
 
Valami ilyesmiről van szó.
(#) pucuka válasza kadarist hozzászólására (») Aug 24, 2015 /
 
Sejtettem, de ez a kemping autók, kishajók szükségantennája, csak egy kultúrált kivitelű darab drót. Az eredeti helyén is antenna erősítővel használják.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2015
(#) Karcsiiik válasza kadarist hozzászólására (») Aug 24, 2015 /
 
Igen,ilyen. Esetleg bezavarhat egy másik adótorony,ami kb 40 km-re van és a két frekvencia közel van egymáshoz?
(#) pucuka válasza Karcsiiik hozzászólására (») Aug 24, 2015 /
 
Hogy mennyire zavar, az a vevőd szelektivitásától függ, nem az antennától. Ha állandóhelyű a vételed, érdemesebb lenne egy tisztességes antennára, még akár egy egyszerű dipólra is beruháznod.
A zavarás az térerő függő is, ami a távolságon kívül a kisugárzott teljesítménytől, és az irányoktól is függ.
(#) Karcsiiik válasza kadarist hozzászólására (») Aug 24, 2015 /
 
Milyen az a normális antenna?
(#) pucuka válasza Karcsiiik hozzászólására (») Aug 24, 2015 /
 
Például ilyenek:
Bővebben: Link
(Elképesztő mekkora választék van roszabbnál roszabb antennának alig nevezhető vacakokból.)
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2015
(#) BI-AMP hozzászólása Máj 8, 2016 /
 
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy jó hatékonyságú FM antennát. Lenne valakinek valami jól bevált terve? A tetőn szeretném elhelyezni nagyból 7 méter magasban a földhöz számítva.
(#) hg5cfj válasza BI-AMP hozzászólására (») Máj 8, 2016 /
 
Szia
Kicsit részletezd milyen frekvenciára akarod használni, irányított vagy körsugárzót szeretnél?
Samu
(#) BI-AMP válasza hg5cfj hozzászólására (») Máj 8, 2016 /
 
96.00 MHz re 90 Km re vagyok az adótoronytól, egy száldrót nem vált be nem tiszta a vétel. Első körben kipróbálnám a körsugárzót ha nem válik be akkor az irányított, de mind a kettő érdekelne.
(#) hg5cfj válasza BI-AMP hozzászólására (») Máj 8, 2016 / 1
 
Szia
Ha egy adott adót akarsz megcélozni, akkor inkább a a yagi antennát javasolnám. Ezek közt is a HB9CV aztennát. Eez egy két elemes yagi, nagyon könnyen méretezhető egy adott frekire. Az oldalamon találsz jó pár leírást.
Három link ami segít a megépítésben: a méretezés
A HB9CV leírása
Kisfilm egy 5 elemes HB9CV-ről
Samu
A hozzászólás módosítva: Máj 8, 2016
(#) Kera_Will válasza hg5cfj hozzászólására (») Máj 8, 2016 /
 
Akkor a MOXON sokkal egyszerűbben kivitelezhető !
Nyeresége pedig hasonló a HB9CVhez.Nem kell fázis toló tagot felrakni paralel a boomal elemekkel együtt + a becsatoló trimerrel se kell bajlódni.
moxon méretező leírás és program
on-line Moxon méretező oldal
2db L 1 db U alakú drótot/csövet kell hajlítani. Ennyiből áll a MOXON .
Önhordó csőből vagy valamilyen szigetelő keretre felerősítve a vastagabb vezeték.
A vezető átmérője kissé módosítja a hossz arányokat.

néhány kiviteli formája
A hozzászólás módosítva: Máj 8, 2016
(#) hg5cfj válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 8, 2016 /
 
Szia
A moxon is egy jó antenna, méretezni is hasonlóan egyszerű mint a HB9CV-t. Úgy vélem, hogy a HB9CV fázis tagját nem bonyolultabb elkészíteni, mint a moxon antenna szigetelőit. Ha csak vételre használjuk az antennát, a csatoló kondi nem kritikus. Egy egyszerű fólia vagy kerámia kondi remekül megteszi.
Samu
(#) elektrorudi válasza BI-AMP hozzászólására (») Máj 8, 2016 / 1
 
Csak egy kis info a kérdéseddel kapcsolatban. Nem rég vettem egy 3 elemes Yagí-t, amit 25km-ig ajánlanak. Akkor 90km-re vajon mit ajánlanak???
Én 17km-re lakom a venni kívánt adótól, de a vétel így is nagyon zajos. Miért? Mert a venni kívánt adó 0,16kW-al sugároz, a tőle 1km-re lévő adó pedig 77,6kW-al.
Szóval az antenna kérdés nem olyan egyszerű. Másrészt, csodák nincsenek. Az biztos, hogy minél hosszabb, annál jobb. (Nagy távolságú vétel esetén.)
(#) BI-AMP hozzászólása Máj 8, 2016 /
 
Köszönöm az eddig érkezett válaszokat!
Egyenlőre maradok a Kera_Will által javasolt MOXON-nál az egyszerűsége miatt, sajna a HB9CV-hez nincs anyagom, de ha a MOXON nem válik be marad a HB9CV nél.
és egy kérdés: a MOXON az irányított antenna?
Következő: »»   5 / 7
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem