Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Életvédelmi kapcsolás, FI relé
 
Témaindító: bankimajki, idő: Máj 6, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   18 / 52
(#) Gafly válasza matito01 hozzászólására (») Feb 12, 2015 /
 
Kicsi ábrát nem tudom kisilabizálni, mi a kérdés?
(#) matito01 válasza Gafly hozzászólására (») Feb 12, 2015 /
 
Itt egy nagyobb ábra! Rajz alapján megfelelő-e a bekötés?
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2015
(#) gyuszo válasza matito01 hozzászólására (») Feb 13, 2015 /
 
Így jobb lett volna megoldani.

firelé.jpg
    
(#) proba válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 13, 2015 /
 
Igazából nem sok beleszólásom lehet felénk. A szolgáltatón múlik hogyan lehet egyáltalán kialakítani. Ha bármely pont a plomba mögött van már nem lehet mindent tetszőlegesen variálni.
(#) gyuszo válasza proba hozzászólására (») Feb 13, 2015 /
 
Az előző rajz a földelőszondával kiegészítve.
Ami a lényeg és fontos, a Fi-relé után már nem szabad a Nullát és a védővezetőt összekötni.
Ebből a szempontból az előző rajz (matito01 ) is helyes és megfelelő.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2015

firelé.jpg
    
(#) gyuszo válasza matito01 hozzászólására (») Feb 13, 2015 /
 
Hasonlítsd össze a két rajzot abból a szempontból, hogy mi történik, ha a rajzodon levő PEN vezeték a mérőóra és a PEN sorkapocs között megszakad ? Mikor veszed észre ?
Szerintem jobb megoldás, ha a mérőóra és a FI-relé között nincs megszakítás.
A PEN szakadás esetén a rajzod alapján a helyi védőföldelés veszi át a nulla szerepét, a FI-relé kikerülésével. .Szerinted ez így nem veszélyes ?
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2015
(#) matito01 válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 13, 2015 /
 
Köszi a figyelmeztetést! Minden kötést megfelelő szigetel gyűjtő sínnel oldottam meg nem hiszem hogy megszakadna a Pen vezető! Az általad lerajzolt módosításhoz ki kellene hívni az áramszolgáltató embereit mert a méretlen fővezetékhez nem férek hozzá!
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2015
(#) gyuszo válasza matito01 hozzászólására (») Feb 13, 2015 /
 
Ez így van. De ha bővítesz egy vezérelt órával a bojler részére, akkor is így kellene átalakítani.
Annak a Nulla vezetékének is onnan kell kiindulnia.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2015
(#) matito01 válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Az éjszakai áramnál is jött ki két vezeték az órából gondolom a le párhuzamositott Pen vezető a masik órától! Azt is újra szétvalasztottam leföldeltem! De próba lámpával lepròbaltam mindent működik szépen a rendszer! Ha a te rajzodnal az oszlopon vagy a földkalábelon lesz Pen szakadas akkor ugyan úgy veszélyes lehet!
(#) gyuszo válasza matito01 hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Az igaz, de az a szolgáltatói részen van és a javítás költsége már nem téged terhel. Nem a tied a felelősség.
(#) matito01 válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Jogos Köszönöm a segítséget
(#) treffort hozzászólása Aug 3, 2015 /
 
Sziasztok!
Van egy GE Fi relém, elkezdtem beépíteni, de nem tudom, hogy van-e jelentőssége, hogy hova kötöm a nullát és a fázist. Sok rajzot, képet megnéztem, de nem egyértelmű, jelölés pedig nincs rajta. Ha a nulla bejövőt pl. felülre rakom jobbra, balra pedig a bejövő fázist és alul ugyanígy, akkor jól kötöm be? Köszönöm a tanácsokat.

Fi relé.jpg
    
(#) gyuszo válasza treffort hozzászólására (») Aug 3, 2015 /
 
Igen, elvileg jó. Arra figyelni kell, hogy a FI-relé bekapcsoláskor először a N-t zárja, kioldásnál pedig a Nullát később.
(#) ötfelezős válasza treffort hozzászólására (») Aug 3, 2015 /
 
Úgy érted, nincsen számozása a csatlakozó csavaroknak, és a nulla sincs megjelölve?
A hozzászólás módosítva: Aug 3, 2015
(#) treffort válasza ötfelezős hozzászólására (») Aug 3, 2015 /
 
Igen, nem találtam semmi jelölést rajta. Ezért kérdeztem, mert nem szeretném rosszul bekötni.
(#) VIM válasza treffort hozzászólására (») Aug 3, 2015 /
 
Szia! Szerintem a kilincsmű felőli oldal a Nulla oldal és felülről vannak a bejövő pontok.
(#) treffort válasza VIM hozzászólására (») Aug 3, 2015 /
 
Szia!
Köszi, megpróbálom így bekötni. Köszönöm a hozzászólásokat.
(#) bokor28 hozzászólása Szept 6, 2015 /
 
Sziasztok.

Három kérdésem lenne:

- Sorba kötött FI reléknek van-e értelme? (a mérőtől bejövő fázis és nulla rögtön egy FI relébe kötve, így a pincébe lemenő áramkörre tett FI relé már ezzel sorosan van)

- Az alaptétel az, hogy ha a relé után közösítjük a védőföldet és a nullát, akkor a relé leold. Próbákat végeztem, a két vezetéket (föld-nulla) összeérintve egyes áramköröknél leold, másikaknál nem. Próbalámpával (fázis-föld) minden esetben leold.

- Inverteres hegesztő alapban nem veri le a FI-relét. Kérdés az, hogy ha a hegesztőt egy fém satupadon használom, ami EPH rendszerbe van kötve, mi lesz a végeredmény?

Sokan írták, hogy érdemes több FI relét alkalmazni, mert a hibaáramok összegződhetnek és leold. Azért jó lenne kijelenteni, (valaki már megtette) hogy ha jól ki van építve a villamos rendszer, ez nem csapkod le csak úgy. Nálunk átlag háztartásban, (hobbyműhely, néha betonkeverő) kétszer oldott le. Az egyik esetben a hűtő úszott az elárasztott pincében, a másik esetben a készülék testzárlatos volt.
(#) Bakman válasza bokor28 hozzászólására (») Szept 6, 2015 /
 
Van értelme sorba kötni a Fi-reléket. A megrendelőink többször kértek ilyet. A fő bejövő kábelen 100 mA-es, az elosztások után 30 mA-es mindgeyik ágban. Valamennyi szivárgó árammal mindig kell számolni, ezért az összekötés előtt a nagyobb. A dupla ÁVK nagyobb biztonságot jelent.

Nulla és föld összekötésénél csak akkor old le a Fi-relé, ha a szórt kapacitások és/vagy induktivitások létre tudnak hozzni akkora potenciálkülönbséget a két vezető között, hogy zárlatkor kialakul a megfelelő értékű áram, amire már felfigyel a Fi-relé. Önmagában az, hogy föld és nulla összekötésénél leold-e vagy nem, nem irányadó.

Hegesztő: Ha nem testzárlatos, a Fi nem fog leoldani.

Ha tökéletes állapotban van minden, bizonyos mennyiségű hibaáram kialakulhat. Nagyobb ipari létesítményekben be sem lehet rakni 30 mA-es Fi-t, mert folyton lekapcsol. Ott kell a nagyobb és 30 mA-es biztosítás olyan helyre, ahol személyek közvetlen kapcsolatbna lehetnek a berendezésekkel (hűtő, kávéfőző, szociális helységek stb.).
(#) bokor28 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 6, 2015 /
 
Köszönöm a választ!
(#) opelomega3000 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 6, 2015 /
 
"Nagyobb ipari létesítményekben be sem lehet rakni 30 mA-es Fi-t, mert folyton lekapcsol."

Közel se biztos, hogy hibaáramra kapcsol le!
Nagyobb a valószínűsége a hálózat szennyezettségének.
A magas felharmonikus tartamom is okozhat téves leoldást.

Erre találták ki a késleltetett FI reléket.
Van 20ms-os késleltetése (nem a szelektív fajta) és ha a "hibaáram" megszünik a 20ms-on belül, akkor csendben van.
Ha továbbra is fennáll, akkor leold.
A 200ms-ba így is bőven belefér.
(#) Bakman válasza opelomega3000 hozzászólására (») Szept 6, 2015 /
 
Próbaképpen raktunk már be XS (300 ms felett volt a leoldási ideje) típusút is, néha az is megszólalt. Egy 30 mA-es Fi általában 21-26 mA-re már lekapcsol. Egy olyan helyen, ahol egyszerre akár 20 db. három fázisú villanymotor is üzemelhet, plusz a vezérlések, könnyen összejöhet ennyi (igaz, konkrétan ezt sosem mértem). Egyébként pedig kb. mindegy is, mert a nagy Fi után vannak kissebbek, a fő elosztások után.
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2015
(#) berobbantam válasza matito01 hozzászólására (») Szept 6, 2015 /
 
Ha a pen vezető megszakad és a nullát a földelő szonda veszi át akkor a fi relé rögtön leold.Ez egy egyszerű szerkezet.Ha a fázison befolyó és nullán kifolyó áram az érzékenységénél nagyobb mértékben eltér akkor leold.Ezt sokan hajlamosak elfelejteni.Nap mint nap belefutok ebbe a problémába és sajnos sok villanyszerelő sem érti,hogy egyelosztóban pl mért nem mindegy hova is köti a nullát.
(#) zsoltee0001 hozzászólása Szept 20, 2015 /
 
Sziasztok
Kéne egy kis szakértői ötlet:

Betonkeverő, fél éve használaton kívül, próbálnám, hát veri a fí-t, már átvizsgáltam mindent, kapcsoló, motor tök száraz, dugvillát lecseréltem, mikor elindítanám a kapcsolóval akkor vágja.
Próba képpen kipróbáltam kondenzátor nélkül, csak búgott viszont nem vágta le.
Rákötöttem egy kisebb értékű kondit 20uF, úgy elindult, ment kb 5 percig, majd megint levágta.
Megállapítottam, hogy így nem lehet vele dolgozni.
Van ötlete valakinek, hol keressem a hibát?
Üdv
(#) Bakman válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Szept 20, 2015 /
 
A próbálgatásaid arra engednek következtetni, hogy a segédfázis tekercs testzárlatos. Ha a csatlakozófedél alatt nem látsz egyértelmű hibát, akkor tekercselés lesz a vége nagy valószínűséggel.
(#) zsoltee0001 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 20, 2015 /
 
Szia
Köszi a gyors segítséget.
Azt elfelejtettem írni, hogy ohm mérővel rámértem a csatlakozási pontokra és a motor háza között még mega ohm tartományba se jelzett a műszer.
Üdv
(#) Bakman válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Szept 20, 2015 /
 
Ilyen vizsgálatra van szigetelésvizsgáló műszer, azzal akár 1000 V-os vizsgálófeszültséget is rá lehet küldeni. Természetesen ez sem 100 %-os biztonsággal mutatja ki az ilyen hibát.

Valószínűnek tartom, hogy az állórészben valahol lehet egy kilazult vezetékrész, ami a benne folyó áram hatására és a létrehozott mágneses tér hatására rezeg és időnként hozzáér a testhez. Ezt elősegítheti a tekercs melegedése is, ami némi méretváltozással jár együtt.
(#) zsoltee0001 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 20, 2015 /
 
Logikus amit írsz, mert megmoccan a motor és csak aztán vágja le.
Szóval szét kell szedni, hát ez nem jó hír, viszont így még lehet, hogy menthető, fí nélkül, lehet hogy csak a füstjelek tudatnák, hogy gáz van, de akkor meg már vége a mocinak.
Üdv és köszi.
(#) Bakman válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Szept 20, 2015 /
 
A füstjelek még csak-csak, a kezelőszemélyzet füstje már "kicsit" nagyobb gond.
(#) zsoltee0001 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 22, 2015 /
 
Szétszedtem a motort, a tekercs nincs leégve, gyorsan összedobtam egy műszert graetz híd + pufferkondi + ampermérő + 230V így próbálva az állórész egyik átvezető csatornájából (nem tudom mi a szakszerű megnevezés) csinált egy áthúzást, tehát ez vágta a fí rtelét.
Szépen letisztítottam a megszenesedett műanyagot és kitöltöttem kétkomponensű epoxigyantával, majd az egész állórészt átfújtam lakkal.
Most megy a próba eddig minden oké, áthúzás mA-es méréshatáron se mérhető.
Nyilván erre mindenki rávágná, hogy újra kell tekercseltetni, ha másé volna én is ezt mondanám, de nem akarok tizenezreket költeni + nyomatni kell a betonozást.
Köszi a segítséget és üdv
Következő: »»   18 / 52
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem