Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2651 / 3975
(#) Sanyesz5 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
A fogyasztó egy feszültségmérő, rákötöttem, de ugyanúgy -7,5 sajnos.
(#) Bakman válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
Tegyél rá egy LED-et, 330 Ohm -os ellenállással sorbakötve. A feszültségmérő ellenállása Mohm tartományban lehet, messze nem terheli úgy a kimenetet, ahogy kellene.
(#) kendre256 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
Az nem biztos, hogy ad 5 mA terhelést. Ha hagyományos műszer, simán lehet, hogy csak 60-100 uA-es terhelésű, inkáb tegyél rá egy 470 Ohm-os ellenállást, az a biztos.
(#) Sanyesz5 válasza kendre256 hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
Bővebben: Link

Őt kelteném életre vele, így most +4,96 -5,1 volt van, sajnos csak a tizedesvessző világít. Régen ment sokat, most nem akar feléledni, negatív ágon sok neki talán az eltérés?
(#) Sanyesz5 hozzászólása Okt 18, 2015 /
 
Probléma megoldva, ic halott volt, csere megoldotta, köszönöm a segítséget!
(#) nyekk hozzászólása Okt 18, 2015 /
 
Üdv Mindenki.
Kérdésem nem igazán elektronikai jellegű,de hátha közületek valaki készített már hasonlót.Valami hasonlót " LED infinity mirror" akarok készítenni.Namármost az első üveget sötétíteni kell ,de vagy öt féle sötétítő fólia kapható 20%-90% -ék sötétítésig.Melyik a nyerő?
Kösz!
(#) sgrcsont hozzászólása Okt 18, 2015 /
 
Üdv!

Létezik ilyen kapcsoló? Három pin. Példa: A harmadikra 12v-ot kötök. Egyes állásba van a kapcsoló, akkor az első lábára kapcsolja a 12v-ot, ha kettes állásba, akkor pedig a második lábára. Lényegében sosincs OFF-ban. Ha valaki tud ilyet esetleg tudna linkelni HEStoreból ?

Köszönettel

switch.png
    
(#) Balázs válasza sgrcsont hozzászólására (») Okt 18, 2015 / 1
 
A legtöbb 3+ lábú kapcsoló ilyen, SPDT a neve (single pole double throw). Persze neked a DPDT is jó lesz, ha az egyik felét nem kötöd be.
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2015
(#) vargaf válasza sgrcsont hozzászólására (») Okt 18, 2015 / 1
 
Szia!
2 állású billenő kapcsoló
Üdv.: Feri
(#) Marko Ramiusz válasza sgrcsont hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
Váltókapcsolónk hívják az ilyet.
(#) granpa válasza kissattila88 hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
Attól függ, hány Ohmos (-nak kéne lennie), akár jó is lehet.
(#) kissattila88 válasza granpa hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
Nem tudom 6 sávos az ellenállás! Bővebben: Link
(#) vargaf válasza kissattila88 hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
Szia!
Használd a következőt:
Ellenállás színkód 6 sávos
Üdv.: Feri
(#) kissattila88 válasza granpa hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
Színkód alapján 40G ohm -nak kellene lennije de kb 150 ohm mérekrajta.
(#) granpa válasza kissattila88 hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
Nekem 4.02 Ohm, 1%-osra jött ki, így nyugodtan sípolhat a műszer. Mérd ki áram-feszültség módszerrel is.
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2015
(#) kissattila88 válasza granpa hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
Akkor nem jó mert 150 ohm mérek.
Idézet:
„Mérd ki áram-feszültség módszerrel is.”

Azt hogy kell csinálni?
(#) kissattila88 válasza granpa hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
Nekem ez jött ki.

Névtelen.jpg
    
(#) Gj hozzászólása Okt 19, 2015 /
 
Üdv!

Nem tudom, hol kéne megkérdeznem, így felteszem a kérdést itt.
Ha jól tudom, a különféle exoskeletonoknál (magyarul talán külső váz, de szerintem előbbi kifejezés elterjedtebb) azt, hogy a vázon lévő motoroknak hogyan kell mozogniuk, úgy állapítják meg, hogy az aktuális tagért felelős izomnak vizsgálják az elektromos jeleit/általa kapott jeleket, vagy nem is tudom... Na szóval a lényeg az, hogy valamilyen módszerrel megállapítják még mielőtt a végtag megmozdulna, hogy az izom megfeszül, és ebből az infoból tudják, hogy mit akar csinálni a viselő ember.
Engem ez a módszer érdekelne. Nem exoskeleton építése a cél, hanem az izomtevékenység felismerése. Valami alap kéne, amin elindulhatok az utánajárásban. Mégis hogy néz ki ez a módszer?

Előre is köszönöm!
(#) ferci válasza kissattila88 hozzászólására (») Okt 19, 2015 / 1
 
A mérésed és "granpa" értékelése alapján ohm-os tartományban van. Engedj át rajta pl. 12 voltos tápnál 1 mA-t ( ( 10 k-s ellenállás és sorban 2k2 poti ) és közben mérd a rajta eső feszt, ebből kiszámíthatod, hogy R = U / I.
Ha csak 150 vagy 4 mV-ot mérsz, megismételheted 10 mA-rel is a mérést ( tizedakkora előtétekkel ), akkor lenne 1,5 volt vagy 40 mV és ugyanazt az eredményt kell kapnod.
(#) granpa válasza kissattila88 hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Én ezüstnek láttam a 'szürke' sávot.
(#) ferci válasza granpa hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Én is úgy láttam...- de a 150 ohm meg sehogy nem stimmelne..- lehet, hogy szakadt és bele van mérve vmi a panelen, ha nem forrasztotta ki...
(#) kissattila88 válasza granpa hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Meg néztem jobban most már nekem is ezüst a szürke igy 4 ohm az ellen állás.
(#) kissattila88 válasza ferci hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Ki forrasztom az ellenállást és úgy is meg mérem!
(#) ferci válasza kissattila88 hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Ha látnál rajta sérülést és inkább középtájon, a lábaktól tűvel talán még vissza is mérhetnél 1-2 ohm-os "darabokat"..
(#) granpa válasza kissattila88 hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Kiforrasztva illik kimérni.
(#) kissattila88 válasza granpa hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Tudom csak még ne jutottam el odáig.
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2015
(#) Peet19 hozzászólása Okt 19, 2015 /
 
Sziasztok!
Szeretnék csinálni egy hálózati szűrőt, és méreteztem egy aluláteresztő szűrőt a hálózati (50Hz) frekvenciára. minden 50Hz-nél nagyobb frekvencia tartományt szeretnék kiszűrni.
Ube = 230V
f = 50Hz
R = 964Ohm
C = 3,3uF
A kérdésem hogy ez működne a gyakorlatban is, és a másik amit nem értek, hogy nekem Au 0.7 lett. Ebből ha kiszámolom Uki = Au * Ube = 161V -lesz. Nem hiszem hogy ekkorát esne a feszültség, de akkor hogy van ez? Így most 119mA folyik állandóan a szűrőn keresztül, ami 27W-ot jelent non-stop? Ezt egy kicsit sokallom az Uki-t meg keveslem. Tudom hogy nagy ellenállással számoltam, majd átszámolom kisebbel egyenlőre csak az elvre vagyok kíváncsi.
Előre is köszönöm a segítséget!
(#) kadarist válasza Peet19 hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Számold át 4,7 ohm-al vagy még kisebbel a szűrődet.
(#) kendre256 válasza Peet19 hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Ez egy elsőfokú RC szűrőtag. Amit kiszámoltál, a valóságban is majdnem pontosan úgy van (valószínűleg egy kicsit még rosszabb is... ). Bármilyen alkatrészértékekkel számolod ki, a törésponti frekvenciáján 3 dB lesz a csillapítása, az pedig 0,7-szeres "erősítést" jelent. Akkor lesz kisebb a csillapítása 50 Hz-en, ha a törésponti frekvenciát magasabbra választod, vagy másod-harmad-negyed... -fokú szűrőt használsz. Az viszont több alkatrészt jelent. Célszerűbb lenne egyébként L-C szűrőt használni, kevesebb lehetne a veszteség, meg ott lehet még "játszani" a jósági tényezővel is. Azzal kisebb lehet a törésponton a csillapítás (még kiemelést is meg lehet valósítani).
A szűrőknek könyvtárnyi irodalma van, millió félét lehet csinálni.
(Csak azt nem értem, mire kell kiszűrni mindent a hálózatból az 50 Hz-en kívül? )
(#) Peet19 válasza kadarist hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
4,7Ohm -al C=677µF ha a frekvencia 50Hz.
kendre256: igen, tudom hogy mindig -3dB lesz a törésponti frekvencián, csak a kimenetet nem értettem igazán, de szerintem az a -20dB/dekád vágási meredekségre vonatkozik. Mert ott érvényesül a 0.7 erősítés, (szerintem).
Számolok egyet LC-vel is.
Következő: »»   2651 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem