Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Teljesítmény -LED, powerLED (pl. Cree, Luxeon) vezérlése
Témaindító: george_b, idő: Nov 30, 2007
Témakörök:
Ezer köszönet!
Kedves nedudgi!
Tudnál-e mondani valamit arra vonatkozóan,hogy 3db 1W-os LED-et sorbakötve, 22 Ohm ellenálláson keresztül 270mA folyik át rajta(12 V) és egyáltalán nem melegszik sem a led sem az ellenállás.Nem mintha jó lenne ha melegedne,de a gyári adata 300mA, meddig növelhetem az áramerősséget?
A megadott üzemi paraméterek nekem gyanúsak. Vagy a LED színe, vagy a tápfeszültség, vagy az áram, vagy a darabszám nem stimmel. Az egyáltalán nem melegszik kitétel is pontosítást igényel, vagy azbesztkesztyűt használsz, vagy a hőérzékelő receptoraid csapnak be.
Ha a környezeti hőmérséklet nem változhat meg, akkor 300mA a határ. A felhasználás módja, az elvárt élettartam, a hűtés mikéntje befolyásolja a korrekt választ. Más élettartamot várunk el egy zseblámpától, és mást egy helyiség megvilágításától. Egy LED fénye 1000 üzemóra után már 95% körül várható, ha a gyári határértékeken üzemeltetjük. A réteghőmérséklet (ami nem azonos a hűtőborda legtávolabbi pontjával) a fő ellenség. Fehér LED esetén festékanyag is öregedik magasabb hőmérsékleten. A 300mA áram a gyártó adatlapjáról származik, vagy a kereskedő ismertetője? Egyelőre ennyi, később folytathatjuk, ha több üzemi paramétert ismerünk.
Bocs, igazad van,elírtam!3 db van sorbakötve, akkuról üzemel, akku 13,4 V.Megmértem újra,170 mA, nem 270, az ellenállás 27 Ohm, 5W-os.
A LED adatlapja a kereskedőtől van.Még csak nem is langyos,egyáltalán nem melegszik,és rettentő erős a fénye(hideg fehér) A hozzászólás módosítva: Okt 11, 2015
Hűtés nélkül 150mA a pár másodpercig megengedhető maximális áram. A hideg fehér "erős fénye" becsapós, az emberi szem érzékenysége ebben a tartományban a legnagyobb.
Adatlapról, vagy kereskedelmi (marketing) ismertetőről van szó? A hozzászólás módosítva: Okt 11, 2015
A kereskedő ismertetője természetesen.
Akkor már csak azt kellene tudni, milyen célra szolgál a LED? Most paradicsomban van, kap elég áramot, hosszú élettartammal fogja meghálálni. Mit jelenthet az a plusz 30-35 Lm?
"Természetesen"? Tehát nem konkrét típus, hanem "10pcs of 1W cold white LED" amit vettél? A hozzászólás módosítva: Okt 11, 2015
Sziasztok! Olyan kérdésem van, hogy van valakinek dc-dc konverter kapcsolása ami 4-6-v dc-ből 12V-ot csinál? Egy P13,5 led-et szeretnék beletenni egy fejlámpába, ami 4db ceruzaelemről működik. A ledek chipenként 3 ledet tartalmaznak, azok sorosan, a chipek pedig párhuzamosan vannak kötve. 40mA a jelenlegi ellenállással a ledeken átfolyó áram, és a ledeknek minimum 9V kell, de akkor áramgenerátor funkció is kellene a meghajtóhoz, ha az ellenállásos módszer marad, akkor csak a step up converter kell. Remélem tudtok ebben segíteni!
Ha nem akarsz építgetni, ez a legjobb megoldás rá:
DC-DC Step Up Konverter Ha akarsz kísérletezni, akkor két féle kapcsolás is van rá. Ez az egyik, itt nem kell annyit tekerni: Joule Thief 1 Ez meg a másik, itt a tekercs 2X20 menet... Joule Thief 2 Ilyen kis 12V-os autós izzókat simán meg tud hajtani, ha jól méretezed, én is kísérleteztem már ilyennel. Gyakorlatilag a 3-5mm LED-eket simán, a 2-3-5 és 10W-os LED-eket is viszi, persze megfelelő tranzisztorral felszerelve. De ha komplett tápot akarsz építeni, itt van ez: DC-DC PSU A trafó értékével kell játszani, meg az R5 poti állásával, és a környékén lévő ellenállásértékekkel és akkor egy jó kis DC-DC-t tudsz csinálni. De szerintem az első kettő a legjobb megoldás rá.
A PT4115 nem vált be?
Ha a fix kimenő feszültséget tudod állítani, akkor elég alacsonyra vehető az előtétellenállásos áramkorlát vesztesége. A linkelt körte valószínűleg előtétellenállásokkal van felépítve, oda nem kell semmi. Az MT3608 IC-vel felépített, anyagáron kapható DC-DC feszültségnövelő modul 90% feletti hatásfokkal dolgozik, olcsó. Még a Vaterán kapható is elviselhető árfekvés.
4.8v-ról működhet a pt4115? Mert kb annyi a 4db tölthető ceruzaakksi sorbakötve... A ledek meg 5050smd ledek, és sajna sorosan vannak a chipek ledjei kötve...
Ha a HE által kihúzott linkre mész, ott a PDF-je is, ott írja, 6-30V közt működik. Szerintem nem működik 4.8V-ról de ki lehet próbálni hátha.
A PT4115 nem Step-Up, hanem Step-Down LED Driver...
Szombaton volt egy ilyen projekted. Ez másik?
Sziasztok!
Használt már valaki ilyet: kétoldalas hővezető ragasztó ? Mennyire vezetheti jól a hőt, illetve mennyire marad rajta a LED? Előre is köszi!
Annyira nem lehet rossz, 35Ft-ért megér egy próbát. Ha 1-3W-os LED-hez használod, amit esetleg kisebb fényerőn hajtasz (60-80%), akkor tutira nem fog megsülni. Nagyobb teljesítményű LED-et inkább csavarral felfogatnék.
A 35Ft mégcsak hagyján', de a posta 1000Ft, vagy személyes átvétel, de akkor min. 2000Ft-ért kell rendelni, és BKV-val 1 óra odaérni (Pest). 3-5W COB LED-en gondolkozok, ami picit talán jobb hatásfokú, mint a "sima" power LED.
Persze ha jól használható (szinte teljesen átadja a hőt, és atomra megragad a LED), akkor simán megéri postával mindennel együtt is.
Én nem próbálnám ki LED rögzítésére. Lehet, hogy egy nagy áramú dióda, tranzisztor, vagy egyéb félvezető rögzítésére jól(?) használható, de LED esetén az öregedés elég hamar (alacsony réteghőmérsékleten) beindul.
Két csavar, meg egy pici hővezető paszta negyedannyiba kerül, és nyugodtabban alszik az ember.
COB LED esetén nem hallottam még 100Lm/W-nál jobb hatásfokról. 1W LED 120-150Lm/W környékén is elérhető áron kapható.
Én is ettől tartok, és szerintem így is van, csak reménykedtem a csodában.
Viszont ehhez a LED-hez (1-2cm átmérőjű) még kicsit filózni kell, hogyan rögzítsem (meg még azt se tudom mire...).
Na ennek utánajárok, bár multkor kicsit olvasgattam, és mintha egy picit mégis jobb lenne. De akkor lehet rosszul emlékszem.
Sima alumínium laposrúd 3-4mm vastag, 20mm széles. Én egy 6m szálat vettem, azzal kihúzom egy darabig. Az apró csavar a fő gond, de ha 1000 darabot veszek, valószínűleg hoz egy csomagot a boltos.
M2-es csavarom van, de az szerintem nagy hozzá.
Én elfogadom a kínaiak által racionalizált megoldásokat. A 2-e méret oké, csak lemezcsavarral.
Metrikus csavar alátétet igényel, vagy menetvágást. Felesleges, amíg nem kell sokszor átszerelni. Nem volt szó róla, azért említem meg, hogy az 1W LEDeket szerelőlemezzel szereltem. A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2015
Én sajnos használtam ilyet: 1W-os , csillag nélküli ledeket tettem föl vele, és néhány hét után meg is halt pár led (elengedett a ragasztó).
A maradékhoz vettem csillagot és azt fölcsavaroztam, az azóta is megy. A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2015
Idézet: „Metrikus csavar alátétet igényel, vagy menetvágást.” Elnézést, helyesen: "Metrikus csavar anyát igényel, vagy menetvágást."
Szerintem vegyél akkor másik LED-et. Én 10W-os LED-del játszadoztam. Vettem 2mm vastag és 3cm széles alumínium "lapot", ezt 1m-es rudakban árulják. Ráraktam a LED-et, bejelöltem két átlós sarkát, fúrtam 3.5mm átmérőjű lyukat, és 3-as csavart raktam bele. A két csavar feje szorítja oda a LED-et az alumínium laphoz átlós irányból, hátulról sima anyával ráfogattam. Egy dolgot sajnálok csak, hogy nem L idomot vettem, mert így az alumínium hordozó el tud szállítás közben hajlani, nincs a síkjára merőleges merevítő szár. Persze felszerelve nem lesz már hajlítgatva, úgyhogy nem akkora gond.
A csavaranya és a csavar szára ugye a lemez hátulján van, ez pedig, ha fel lesz szerelve valahova, ki fogja tartani az egész világítást, nálam kb. 1 cm-re, és itt a levegő tud egy picit mozogni is. 10W-os LED-et 1A helyett nagyjából 200mA-en hajtom, tehát 1.5-2W körül, ezzel szinte alig kell neki hűtés, fénye mégis van elég.
Köszönöm a választ mindenkinek! Akkor marad a csavaros rögzítés.
A gyári furaton keresztül fogod rögzíteni?
Egyelőre az a terv, de még nincs ilyen LED-em (meg semmilyen se ).
|
Bejelentkezés
Hirdetés |