Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2669 / 3976
(#) proli007 válasza Blintux hozzászólására (») Nov 17, 2015 / 1
 
Hello! Már rajzoltam ilyen kapcsolást, itt megtalálod. Ennek ráadásul két kimenete van, ami ellen ütemben dolgozik. Analóg módon nem érdemes ezt létrehozni, mint amit belinkeltél, mert Led-ek számától függően akkor variálgatni kell. Ennek kimenetére tetszőlegesen kötheted a Led-eket. 7V táp esetén kettőt lehet sorba kötni egy előtét ellenállással, és ebből párhuzamosan tetszőleges számút. HA nem akarod hogy kialudjon, akkor az R5 ellenállást csökkented, pld. 91kohm-ra..
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2015
(#) Blintux válasza proli007 hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
Köszi, ez elég egyszerűnek tűnik és ha még jobb is mint a kiszemelt akkor pláne szuper
El is kezdtem összeszedni a hozzávalókat a hestore-ból, viszont a LR024N mosfetet nem találok, minden mást igen.
Tudnál esetleg helyette valamit ajánlani a hestore-ból?
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2015
(#) proli007 válasza Blintux hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
Nem csoda, mindig elírom, IRLR024 az, de egy IRLZ 24N is jó bele.
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2015
(#) Sanyesz5 hozzászólása Nov 17, 2015 /
 
Sziasztok!

A kérdésem a következő, építettem megint egy nixie csöves órát. Sajnos jelenleg szkópom nincsen, meg szeretném mérni a csövekre menő feszültséget, közvetlen a lábról. Az óra multiplex vezérlésű, ami miatt a digitális multiméter nem jöhet szóba.
Közben szert tettem egy analóg műszerre, egy Ganzuniv1-re, próbáltam vele is, de nem mért rendes értéket.
Mi az oka?
Régen azt a tanácsot kaptam, hogy vagy szkóp, vagy analóg műszerrel mérjem.
Előre is köszönöm
(#) proli007 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
Hello! Egy analóg műszer ugyan úgy átlagértéket mér, mint a digit. Miért épp a multiplexált feszültséget szeretnéd megmérni?
(#) Sanyesz5 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
Ezt a tanácsot kaptam régen, hallgattam rá, tanultam ma is
(#) proli007 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
Régen azért volt analóg csúcsértékmérő műszer is, de mára ez már a feledés homályába merült. Persze nem passzív volt az sem..
(#) Wind-Storm hozzászólása Nov 17, 2015 /
 
Helló!

Sprint Layoutban arra lettem figyelmes hogy az SMD kapacitásoknál a 1210 szélessége egyenlő az ellenállásoknál 1206-tal, viszont C1206 szélesebb mint R1206 illetve R1210 szélesebb mint C1210.

Most tervezek ezekből a méretekből bevásárolni, ezért elöljáróban kérdezném, a valóságban is számíthatok ilyen eltérésekre?

Szerk.: Nem csak a szélessége, konkrétan a hossza is ugyanakkora...
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2015
(#) morgo válasza Wind-Storm hozzászólására (») Nov 17, 2015 / 1
 
Szia!
Igen vannak különbségek. A méreteknek is van tűrésük.

méret.jpg
    
(#) szarkazsolt hozzászólása Nov 17, 2015 /
 
Sziasztok!
Kérlek segítsetek, egy 3V-os fél autómata WC illatosító motorját kellene meghajtani.
Van egy mozgásérzékelőm ami +3.2 V-ot ad ki, ha mozgást érzékel. Ennek a "gyenge" +3,2 V-nak kellene meghajtani egy tranzisztort, vagy MOSFET vagy nem tudom mit, ami legalább 0,5-1 A is tudna leadni. Azért kellene ennyi mert megmértem azt a pillanatot amikor működik (szisszen egyet) és kb 0,5A láttam a mérőn. Most BD139-el próbáltam meghajtani, de nem sikerült, túl gyenge volt. A motor elindult, de nem tudta benyomni a spray-t.
Nagyon köszönöm a tanácsokat!
(#) Wind-Storm válasza morgo hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
Köszi, de itt a szélességek tekintetében nem lehetnének ugyanakkorák különböző méretekben ha jól veszem ki.
(#) Wind-Storm válasza szarkazsolt hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
Szerintem ez jó lenne neked: IRLR 024 NPBF
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2015
(#) szarkazsolt válasza Wind-Storm hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
Nagyon köszönöm. Ennek mennyi a nyitó feszültsége ?

(Csak mert próbáltam IRF3205-tel, de nem volt jó. Feszültség volt a kimeneten, de áramerősség nem, így nem tudta meghajtani.)
(#) Csupasz hozzászólása Nov 17, 2015 /
 
Sziasztok!
Egy 15-os trafót egyenirányítok, majd 4700µF-al szűrök .Ezután van egy 5V stabkocka, aminek kb. 200mA lesz a terhelése.
Hogyan tudom kiszámítani, hogy a kondi töltésekor mennyi áram folyik a diódán? Milyen értékű, és teljesítményű ellenállással tudnám leejteni a feszültséget, hogy a stabkocka ne süljön meg?
(#) Wind-Storm válasza szarkazsolt hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
Ez egy logic level-es FET, melynek a Vgs küszöbfeszültsége maximálisan 2V az adatlapja szerint.
A pdf 3. oldalán láthatod hogy 3V gate feszültség mellett kb. 5 amper a drain árama.
(#) pucuka válasza Csupasz hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
Megméred a trafód egyenáramú ellenállását, és a kapott értékkel elosztod a trafó csúcsfeszültségét.
Ez lesz a csúcsáramod, amivel a pufferkondid az első pillanatban töltődni fog.
A stabkocka akkor sül meg, ha az átfolyó áram, és a rajta eső feszültség szorzata meghaladja az előírt disszipációs teljesítményt. Ezt megoszthatod több stabkocka között, ha pl. egymás után kötsz egy 7812 -t, és azután a 7805 -öt. (esetleg a kettő közé egy 7809 et) Már ha mindenáron analógot akarsz.
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2015
(#) Bakman válasza Csupasz hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
A kondezátor feltöltésekor nagy áramok tudnak folyni attól függően, hogy a trafó szekunder tekercse mekkora ellenállású. Ha sorbakötsz vele egy 0,3 - 1 Ohm ellenállást, nem kell félned. Az előtétellenállás számításhoz emlékeim szerint van képlet az adatlapban.

Kisseb feszültségű trafóval kevesebb lenne a veszteség (ha másra nem kell, a szekunderből letekerni). 200 mA terhelésre bőven elég 1000 µF szűrés is.
(#) krabor hozzászólása Nov 17, 2015 /
 
Sziasztok, meg tudnatok mondani mi ez, es mennyeiert lehet eladni?
Koszonettel varom a valaszt.
(#) Bakman válasza krabor hozzászólására (») Nov 17, 2015 / 1
 
Három fázisú lágyindító. Megnézed mennyi az új ára és elosztod kettővel, hárommal tetszés szerint, aztán vagy elviszik, vagy nem.
(#) krabor válasza Bakman hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
Koszi, de nam talaltam ilyen szerkezetet sehol sem az interneten
(#) Csupasz válasza Bakman hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
A trafó még nincs nálam, de egy paneltrafó, nem tudok letekerni. A tapasztalatotok alapján mit tervezzek bele? 1A diódák elég a greatzbe? A szűrés azért kell, mert hangfreki lesz, és egy tekercsről megy a táprésze, és a relék is a bemenetválasztóhoz (külön kockáról).
(#) pucuka válasza Csupasz hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
Hány V/A -es a trafód, vagy hány A -t ad le névlegesen?
Olyan, vagy valamennyivel nagyobb áramú diódát használj, mint a trafód névleges árama.
A reléket a nyers egyenirányított pufferelt feszültségről hajtsd, az erősítőket pedig stabkockákról.
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2015
(#) trickentrack hozzászólása Nov 17, 2015 /
 
Üdv!

Szeretnék valami programozót venni, de nincs sok pénzem viszont a paypalomon maradt még egy kevés.
Keresgettem programozókat(PICKIT), de elég drága amit találtam olcsón az egy Atmega programozó.
Ha ezt megvenném akkor ehhez nem kéne semmi más és tudnák programozni?
Ezzel egyáltalán milyen mikrovezérlőket lehet programozni? Lehet ezzel valami "értelmes" dolgokat csinálni? (úgy értem hogy egyszerű kezdőbbeknek való kapcsolásokat nem ilyen komoly dolgokat)
Valaki tehát leírhatná hogy ez jó lenne-e nekem!

Előre is köszönöm!
(#) szabjo hozzászólása Nov 17, 2015 /
 
Sziasztok!

Elromlott a turmixgépem. Szétszedtem, de nem boldogulok vele. Szemre nincs leégve, nem büdös, egyszer csak megállt. Szakadást vizsgáltam. Az 5 fokozatú kapcsoló szerintem jó, a biztonsági kapcsoló is, a vezeték sem szakadt, a fekete zsugorcsőben lévő ??hőbiztosíték?? sem szakadt. Van tippetek mi lehet a hiba?
Ha tudtok kérlek segítsetek, köszi.
Pár kép:
(#) Csupasz válasza pucuka hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
Köszi!
(#) pucuka válasza szabjo hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
Kefék érintkeznek? A motort is nézd meg szakadásvizsgálóval. Lehet, hogy elkoptak a kefék, és a rugó már nem nyomja kellő erővel a kommutátorhoz.
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2015
(#) pont válasza trickentrack hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
Mivel konkrét típust nem írtál.... A legolcsóbb programozó az USB-ASP kb 700 forint ebay-en. Ezzel például AVR-eket lehet programozni. Talán a legegyszerűbb nyelv a Bascom ennek a programja, egyben égető is, 4k-ig ingyenes. Kell még szerkeszteni egy 10 tűs csatlakozást a programozandó mikrovezérlő programozó lábaihoz. Ennyivel már sok mindent meg lehet csinálni és össz. 700 forint.
(#) Bakman válasza szabjo hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
Szénkefék, tekercsek, esetleges biztosíték.
(#) trickentrack válasza pont hozzászólására (») Nov 17, 2015 /
 
Köszönöm!

Konkrétan ezt néztem: http://www.ebay.com/itm/170813851774?_trksid=p2055119.m1438.l2649&a...X%3AIT
Szerk.:
Közben taáltam egy ilyent: http://www.ebay.com/itm/Programmer-AVR-Minimum-System-Board-ATMEGA1...FSviwG
Ez jó lenne? Ehhez nem kéne csatlakozót csinálni?
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2015
(#) daveredline hozzászólása Nov 17, 2015 /
 
Sziasztok!

Rendeltem ebayről egy karácsonyfa izzósort. (Nem LEDes)
Viszont a dugvillája nem magyar szabvány és 125V 3A van ráírva. Szerintetek át lehet ezt valahogy alakítani, hogy lehessen használni 230V hálózaton? Plusz ellenállás bekötésével vagy valahogy? Nincs semmiféle vezérlő elektronikája, csak folyamatosan világítana. Köszi
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2015
Következő: »»   2669 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem