Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Robotika kezdőknek
És hogyan tudok a gyro és a gyorsulás szenzorral pontos szögsebességet meghatározni? Hogyan vessem össze őket?
Szögsebesség méréséhez elég csak a gyiró, ez már többször is elhangzott...
Ez függ a szenzor típusától ezlért nem ártana tanulmányozni az adatlapját, de többnyire mind szögsebességet adnak vissza amit egyenesen fel tudsza használni. Jobb lenne ha használnád a "Válasz" gombot a hozzászólások jobb felső sarkában a dátum előtt, ha úgy érzed, hogy a hozzászólás neked szól és válaszolni szeretnél rá...
De a csúszásról is szó volt.
Azt írták, hogy pontatlan a gyro magában és azért tesznek mellé gyorsulásmérőt. Vagy ez hülyeség?
Igen írtam a csúszásról is, de az csak lassú elfordulásoknál jelentkezik, mert benne lévő tehetetlen tömeg nem tud kimozdulni a helyéről, mert nincs egy gyors és erős elmozdulás ami kibillentené. Még nem esett szó arról, hogy a te esetedben kb milyen gyors elmozdulások lennének ezért nem tudok pontos választ adni, hogy gyró kell vagy gyorsulásmérő.
Ha mindenáron foglalkozni akarsz velük akkor kezdj el mihamarabb utánuk olvasni (MEMS gyroscope, MEMS accelerometer...MEMS = Micro Electro Mechanical Systems), érdekes kis jószágok. Nem lesz egyszerű feladat ameddig kitanulmányozod őket de megéri.
Sziasztok valaki tud NEM MINSTROM robotsumo versenyekről mert indulnék.
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2015
Veszett nehéz dolog ez: Google
Pont azért kérdeztelek téged mert a google-n csak lego robot verseny van. Te nem tudsz valamit?
Sziasztok
Az lenne a kérdésem hogy hogyan tudok olyan robotot csinálni amelyi megtalálja a másikat egy 1m átmérőjü körben. Infra LED ultrahangos cuccokkal?
A robot alvaz elkesziteset sokfele keppen megoldhatod.
A kereso algoritmusra itt egy jo pelda (Shapr szenzorral): Stampy
Pontosabban meg kellene fogalmaznod a kérdést. Ha arra gondoltál, hogy van egymástól max. 1m-es távolságra kettő robot, és az a feladat, hogy tudják érzékelni egymás pozícióját, arra többféle megoldás is szóba jöhet. A fő probléma, az irányfüggetlen (unipoláris) érzékelés, mivel nem tudjuk, hogy milyen irányban vannak egymástól. Ha nem kell gyorsnak lenni, akkor szóba jöhet akár egy motorral forgatott ultrahangos vagy optikai érzékelő. Ennél nekem szimpatikusabbak azok a statikus infra ledes megoldások, amiket a MAM2011-es versenyén voltak láthatók. Értelemszerűen egy-egy adó és egy-egy vevő kell mind a kettő robotra.
Bővebben: Link Bővebben: Link még több kép: Bővebben: Link Illetve az akkori verseny oldala, ahol a többi infó elérhető: Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2015
Köszi de én olyat szeretnék mint egy versebyen tehát hogy az enyém anélkül is megtalálja az ellenfél robotit hogy azon lenne adó. Ha pefig ez olysn akkor tudnál lüldeni nyák rajzot az első kinkben lévő panelekről?
Ez nem olyan. Ha nincs az ellenfél robotja semmivel megjelölve, akkor sokkal nehezebb a feladat. Gyors és egyszerű körszimmetrikus távolság érzékelőt nem tudok. A gyorsak, amikről tudok, viszonylag bonyolultak, optikai úton képanalizálással működnek. A lassúakat már írtam; motorral körbeforgatott érzékelővel működnek. Ha megvalósítasz egy körszimmetrikus távolság érzékelést, még akkor is további kérdések lehetnek, pl.: hogy az észlelt objektum a másik robot, vagy valamilyen tereptárgy.
Koszi
Annyi lenne még hogy ha maga a robot forog nem gorsabb? Mert ha megtalálta a jelet akkor az egyből előtte van
Lehet hogy az a célszerű, de ezt neked kell eldöntened. Nem írtál semmit arról, hogy miért kell a másik robot pozíciója. Ha azért, hogy odamenjen hozzá, akkor lehet hogy kifjezetten jó, ha mindig az irányában áll. Ha megtalálta, a követése már sokkal gyorsabb is lehet. Ha pedig a kikerülése a cél, akkor lehet hogy tovább bonyolítja a rendszert, egy állandó forgó mozgás.
Azért hogy jobban érzékeljed a a feladatot, pl.: az optikai érzékelők válaszideje kb. 20msec. Ha 5°-onként mérsz, akkor már több mint 1 sec. amíg körbeérsz a 360°-os körön. Ez lassú lehet egy feltérképezéshez, de lehet hogy sok ahhoz, hogy a robot a saját tengelye körül forogjon.
Mit szolnal egy akusztikus detektalashoz?
Egy ronot sumó versenyen szeretnék indulni.
Nem tudom hogy mi a leg célszerűbb A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2015
Csak azert gondoltam, mert a masik robotnak biztosan lesz hangja. Es akkor afele lehet indulni.
Ez az a verseny, ahol minden megengedett (korfuresz, ekek, csipofogok, furok)? Regebben lattam ilyet a Discoveryn es az a robot nyert, amelyiknek volt egy nagyon lapos lapatja, amivel az ellenfelei ala nyulva azokat felbillentette. Azt mar talan suritett levegovel hajtotta meg, a kioldasa es a tobbi resze elektromos volt.
Jó lenne, ha közlékenyebb lennél. A verseny szabályainak ismerete fontos lenne.
Ha valami ilyesmi, ami a linken olvasható, akkor kezdettől fogva tudhatod, hogy hol az ellenfeled, és csak állandóan "szemmel" kellene tartanod. Ez sokkal egyszerűbb, mint megkeresni. Bővebben: Link
Konkrétan én sem tudom hohy hova jelentkezek az interneten nem találtam semmit.
A youtuben néztem és ott olyan hogy nem lehet semmit használni csak a kerekei meg a teste és úgy kell kilöknie.
Szia!
Eleg sokat versenyzünk mind itthon mind nemzetközi színekben. A kulcs minden esetben a szabályok. Adott korulmenyekre kell a végletekig kihegyezni a teknikat. Nem mindegy hogy autonoman kell működni vagy te iranyitod. Egy youtube videó nagyon keves. Hogy segitsek is: A forgó távolságmérő a lidar. Komoly robotokon sick lidart hasznalnak ez 1,5milio huf. Na ilyet mi nem tudunk venni. Ezt mi helyettesitettuk a robotporszivok lidarjaval az olyan 80ezer huf korul van. De ettol meg nem tudod hogy adott tárgy robot vagy fal. Mivel te is mozogsz igy nehez eldönteni azt is hogy mozog e. De ha csak ki kell tolni a másikat akkor akar meg is várhatod hogy o találjon meg teged. Csak arra kell figyelni hogy barmijen irányból megpróbál kitolni te told az ellenkező irányba. Ekkor ügye olyan mechanika kell ami bármilyen irány a tud menni es eleg böszme hogy lendület nelkul eltoljon barkit. Ha fel akarod ismerni szerintem kamera kellene.
Köszi
Nem tudsz esetleg valami olcsóbb és amatőrebb megoldást és vetsenyt ahol amatőrként lehet indulni?
Szia!
Szerintem a legjobb Magyarországon a Magyarokamarson verseny. Színvonalas szervezés, feladat és figyelembe veszik hogy kis hazánkban anyagi erőforrás nem nagyon van. Innen indult a Rescube csapat is. (www.rescube.hu) www.magyarokamarson.hu (Jelentkezzetek időben mert 20 csapat alatt nincs verseny.)
Szép estét!
Szeretnék építeni egy robotkart. Valaki, aki már jártas benne tudna nekem segíteni, hogy milyen típusú motort kéne a csuklókba rakni? DC szervó motorokra gondoltam. Vélemény, vagy valakinek esetleg valamilyen más ötlet?
Hát sok minden szerintem nem jöhet itt szóba.
Esetleg léptető motor.
Ha van végtelen pénz akkor a Dynamixel smart servokat tudom ajánlani, ha nincs akkor a Turnigy klónokat
Epp fel órája nullaztuk ki az ebayes klón keszletet dynamixel 18kg-osbol. Ha erosebb kell van hk-53kg-os de az epp nincs keszleten ebayen van ebből is.
Specifikalhatnad hogy mekkora kar mekkora tomeget mozgasson stb. Vagy csak programozni tanulni pl hungarocell kockákat?
Inkább csak az utóbbi. Hungarocell kocka, sakkbábú, ilyeneket szeretnék megemelni. Az egész plexi vázra fog rákerülni, esetleg fa elemek lehetnek rajta. Az a tervem, hogy joystickkal lehessen vezérelni, és mondjuk sakkozni lehessen vele joystick segítségével.
3 motor kéne. 1, ami a törzse lesz az egésznek. A második alul lenne. Nem is tudom, talán azt lehetne a vállnak hívni. A 3. pedig a csuklóban. A könyökhöz nem akarok rakni motort, mert ott szerintem így is elég nagy terhelés lépne fel. Úgy gondoltam, hogy a 2-es motorral hajtanám meg azt is, egy másik áttételen keresztül. ( a "vállal" )
Én válogatnék a helyedben innen:
Bővebben: Link Elsőre nem a legolcsóbb megoldásnak tűnik de nem szívnék a gyártással. A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2016
|
Bejelentkezés
Hirdetés |