Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Robotika kezdőknek
 
Témaindító: mspike, idő: Júl 18, 2005
Lapozás: OK   76 / 82
(#) Gj hozzászólása Márc 29, 2015 /
 
És hogyan tudok a gyro és a gyorsulás szenzorral pontos szögsebességet meghatározni? Hogyan vessem össze őket?
(#) matheattila válasza Gj hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
Szögsebesség méréséhez elég csak a gyiró, ez már többször is elhangzott...
Ez függ a szenzor típusától ezlért nem ártana tanulmányozni az adatlapját, de többnyire mind szögsebességet adnak vissza amit egyenesen fel tudsza használni.
Jobb lenne ha használnád a "Válasz" gombot a hozzászólások jobb felső sarkában a dátum előtt, ha úgy érzed, hogy a hozzászólás neked szól és válaszolni szeretnél rá...
(#) Gj válasza matheattila hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
De a csúszásról is szó volt.
Azt írták, hogy pontatlan a gyro magában és azért tesznek mellé gyorsulásmérőt. Vagy ez hülyeség?
(#) matheattila válasza Gj hozzászólására (») Márc 31, 2015 / 1
 
Igen írtam a csúszásról is, de az csak lassú elfordulásoknál jelentkezik, mert benne lévő tehetetlen tömeg nem tud kimozdulni a helyéről, mert nincs egy gyors és erős elmozdulás ami kibillentené. Még nem esett szó arról, hogy a te esetedben kb milyen gyors elmozdulások lennének ezért nem tudok pontos választ adni, hogy gyró kell vagy gyorsulásmérő.
Ha mindenáron foglalkozni akarsz velük akkor kezdj el mihamarabb utánuk olvasni
(MEMS gyroscope, MEMS accelerometer...MEMS = Micro Electro Mechanical Systems), érdekes kis jószágok. Nem lesz egyszerű feladat ameddig kitanulmányozod őket de megéri.
(#) Joci100 hozzászólása Nov 6, 2015 /
 
Sziasztok valaki tud NEM MINSTROM robotsumo versenyekről mert indulnék.
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2015
(#) Nemtudhatod válasza Joci100 hozzászólására (») Nov 6, 2015 /
 
Veszett nehéz dolog ez: Google
(#) Joci100 válasza Nemtudhatod hozzászólására (») Nov 16, 2015 /
 
Pont azért kérdeztelek téged mert a google-n csak lego robot verseny van. Te nem tudsz valamit?
(#) Joci100 hozzászólása Nov 23, 2015 /
 
Sziasztok
Az lenne a kérdésem hogy hogyan tudok olyan robotot csinálni amelyi megtalálja a másikat egy 1m átmérőjü körben. Infra LED ultrahangos cuccokkal?
(#) Fizikus válasza Joci100 hozzászólására (») Nov 24, 2015 /
 
A robot alvaz elkesziteset sokfele keppen megoldhatod.
A kereso algoritmusra itt egy jo pelda (Shapr szenzorral):
Stampy
(#) Peter65 válasza Joci100 hozzászólására (») Nov 24, 2015 /
 
Pontosabban meg kellene fogalmaznod a kérdést. Ha arra gondoltál, hogy van egymástól max. 1m-es távolságra kettő robot, és az a feladat, hogy tudják érzékelni egymás pozícióját, arra többféle megoldás is szóba jöhet. A fő probléma, az irányfüggetlen (unipoláris) érzékelés, mivel nem tudjuk, hogy milyen irányban vannak egymástól. Ha nem kell gyorsnak lenni, akkor szóba jöhet akár egy motorral forgatott ultrahangos vagy optikai érzékelő. Ennél nekem szimpatikusabbak azok a statikus infra ledes megoldások, amiket a MAM2011-es versenyén voltak láthatók. Értelemszerűen egy-egy adó és egy-egy vevő kell mind a kettő robotra.
Bővebben: Link
Bővebben: Link
még több kép:
Bővebben: Link
Illetve az akkori verseny oldala, ahol a többi infó elérhető:
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2015
(#) Joci100 hozzászólása Nov 24, 2015 /
 
Köszi de én olyat szeretnék mint egy versebyen tehát hogy az enyém anélkül is megtalálja az ellenfél robotit hogy azon lenne adó. Ha pefig ez olysn akkor tudnál lüldeni nyák rajzot az első kinkben lévő panelekről?
(#) Peter65 válasza Joci100 hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Ez nem olyan. Ha nincs az ellenfél robotja semmivel megjelölve, akkor sokkal nehezebb a feladat. Gyors és egyszerű körszimmetrikus távolság érzékelőt nem tudok. A gyorsak, amikről tudok, viszonylag bonyolultak, optikai úton képanalizálással működnek. A lassúakat már írtam; motorral körbeforgatott érzékelővel működnek. Ha megvalósítasz egy körszimmetrikus távolság érzékelést, még akkor is további kérdések lehetnek, pl.: hogy az észlelt objektum a másik robot, vagy valamilyen tereptárgy.
(#) Joci100 válasza Peter65 hozzászólására (») Nov 26, 2015 /
 
Koszi
Annyi lenne még hogy ha maga a robot forog nem gorsabb? Mert ha megtalálta a jelet akkor az egyből előtte van
(#) Peter65 válasza Joci100 hozzászólására (») Nov 26, 2015 /
 
Lehet hogy az a célszerű, de ezt neked kell eldöntened. Nem írtál semmit arról, hogy miért kell a másik robot pozíciója. Ha azért, hogy odamenjen hozzá, akkor lehet hogy kifjezetten jó, ha mindig az irányában áll. Ha megtalálta, a követése már sokkal gyorsabb is lehet. Ha pedig a kikerülése a cél, akkor lehet hogy tovább bonyolítja a rendszert, egy állandó forgó mozgás.
Azért hogy jobban érzékeljed a a feladatot, pl.: az optikai érzékelők válaszideje kb. 20msec. Ha 5°-onként mérsz, akkor már több mint 1 sec. amíg körbeérsz a 360°-os körön. Ez lassú lehet egy feltérképezéshez, de lehet hogy sok ahhoz, hogy a robot a saját tengelye körül forogjon.
(#) bbalazs_ válasza Joci100 hozzászólására (») Nov 26, 2015 /
 
Mit szolnal egy akusztikus detektalashoz?
(#) Joci100 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Nov 26, 2015 /
 
Egy ronot sumó versenyen szeretnék indulni.
Nem tudom hogy mi a leg célszerűbb
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2015
(#) bbalazs_ válasza Joci100 hozzászólására (») Nov 26, 2015 /
 
Csak azert gondoltam, mert a masik robotnak biztosan lesz hangja. Es akkor afele lehet indulni.
Ez az a verseny, ahol minden megengedett (korfuresz, ekek, csipofogok, furok)?
Regebben lattam ilyet a Discoveryn es az a robot nyert, amelyiknek volt egy nagyon lapos lapatja, amivel az ellenfelei ala nyulva azokat felbillentette. Azt mar talan suritett levegovel hajtotta meg, a kioldasa es a tobbi resze elektromos volt.
(#) Peter65 válasza Joci100 hozzászólására (») Nov 26, 2015 /
 
Jó lenne, ha közlékenyebb lennél. A verseny szabályainak ismerete fontos lenne.
Ha valami ilyesmi, ami a linken olvasható, akkor kezdettől fogva tudhatod, hogy hol az ellenfeled, és csak állandóan "szemmel" kellene tartanod. Ez sokkal egyszerűbb, mint megkeresni.
Bővebben: Link
(#) Joci100 válasza Peter65 hozzászólására (») Nov 26, 2015 /
 
Konkrétan én sem tudom hohy hova jelentkezek az interneten nem találtam semmit.
A youtuben néztem és ott olyan hogy nem lehet semmit használni csak a kerekei meg a teste és úgy kell kilöknie.
(#) borvendeg válasza Joci100 hozzászólására (») Nov 29, 2015 /
 
Szia!
Eleg sokat versenyzünk mind itthon mind nemzetközi színekben. A kulcs minden esetben a szabályok. Adott korulmenyekre kell a végletekig kihegyezni a teknikat.
Nem mindegy hogy autonoman kell működni vagy te iranyitod. Egy youtube videó nagyon keves.

Hogy segitsek is:
A forgó távolságmérő a lidar. Komoly robotokon sick lidart hasznalnak ez 1,5milio huf. Na ilyet mi nem tudunk venni. Ezt mi helyettesitettuk a robotporszivok lidarjaval az olyan 80ezer huf korul van. De ettol meg nem tudod hogy adott tárgy robot vagy fal. Mivel te is mozogsz igy nehez eldönteni azt is hogy mozog e.

De ha csak ki kell tolni a másikat akkor akar meg is várhatod hogy o találjon meg teged. Csak arra kell figyelni hogy barmijen irányból megpróbál kitolni te told az ellenkező irányba. Ekkor ügye olyan mechanika kell ami bármilyen irány a tud menni es eleg böszme hogy lendület nelkul eltoljon barkit.

Ha fel akarod ismerni szerintem kamera kellene.
(#) Joci100 válasza borvendeg hozzászólására (») Dec 2, 2015 /
 
Köszi
Nem tudsz esetleg valami olcsóbb és amatőrebb megoldást és vetsenyt ahol amatőrként lehet indulni?
(#) borvendeg válasza Joci100 hozzászólására (») Dec 2, 2015 /
 
Szia!
Szerintem a legjobb Magyarországon a Magyarokamarson verseny.
Színvonalas szervezés, feladat és figyelembe veszik hogy kis hazánkban anyagi erőforrás nem nagyon van.
Innen indult a Rescube csapat is. (www.rescube.hu)
www.magyarokamarson.hu

(Jelentkezzetek időben mert 20 csapat alatt nincs verseny.)
(#) Joci100 válasza borvendeg hozzászólására (») Dec 3, 2015 /
 
Nagyon köszönöm szépen!!!
(#) 3F2U6U_aramiranyito hozzászólása Jan 17, 2016 /
 
Szép estét!

Szeretnék építeni egy robotkart. Valaki, aki már jártas benne tudna nekem segíteni, hogy milyen típusú motort kéne a csuklókba rakni? DC szervó motorokra gondoltam. Vélemény, vagy valakinek esetleg valamilyen más ötlet?
(#) Gj válasza 3F2U6U_aramiranyito hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Hát sok minden szerintem nem jöhet itt szóba.
Esetleg léptető motor.
(#) Lucifer válasza 3F2U6U_aramiranyito hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Ha van végtelen pénz akkor a Dynamixel smart servokat tudom ajánlani, ha nincs akkor a Turnigy klónokat
(#) borvendeg válasza Lucifer hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Epp fel órája nullaztuk ki az ebayes klón keszletet dynamixel 18kg-osbol. Ha erosebb kell van hk-53kg-os de az epp nincs keszleten ebayen van ebből is.
Specifikalhatnad hogy mekkora kar mekkora tomeget mozgasson stb.
Vagy csak programozni tanulni pl hungarocell kockákat?
(#) 3F2U6U_aramiranyito válasza borvendeg hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Inkább csak az utóbbi. Hungarocell kocka, sakkbábú, ilyeneket szeretnék megemelni. Az egész plexi vázra fog rákerülni, esetleg fa elemek lehetnek rajta. Az a tervem, hogy joystickkal lehessen vezérelni, és mondjuk sakkozni lehessen vele joystick segítségével.
(#) 3F2U6U_aramiranyito hozzászólása Jan 17, 2016 /
 
3 motor kéne. 1, ami a törzse lesz az egésznek. A második alul lenne. Nem is tudom, talán azt lehetne a vállnak hívni. A 3. pedig a csuklóban. A könyökhöz nem akarok rakni motort, mert ott szerintem így is elég nagy terhelés lépne fel. Úgy gondoltam, hogy a 2-es motorral hajtanám meg azt is, egy másik áttételen keresztül. ( a "vállal" )
(#) borvendeg válasza 3F2U6U_aramiranyito hozzászólására (») Jan 18, 2016 / 1
 
Én válogatnék a helyedben innen:
Bővebben: Link

Elsőre nem a legolcsóbb megoldásnak tűnik de nem szívnék a gyártással.
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2016
Következő: »»   76 / 82
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem