Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   607 / 781
(#) lorylaci válasza pepe1125 hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
A félhíd áramváltoban amit látsz tüskék, az ugye az áramváltó ahogy tölti a gate-eket. Változik a szekunder impedancia, így nem ideális áramváltó lesz. A gate töltéshez pedig áram kell.
Az az idióta lépcső amit meg látsz a gate eszkókon az szerintem pedig a miller-plató lesz.. Mivel minden összefügg mindennel (vagyis az áramváltódon több szekunder van). Ezért az egyik FET miller platója a másik FEen negatívként jelenik meg.

Ez a táp nem ZVS, így bekapcsoláskor van miller plató.
(#) pepe1125 hozzászólása Jan 19, 2016 /
 
FET GS jelalakok, és az áramváltón áram mérés:

Mit szóltok? Ebben is látszik pici törés, viszont itt szinte kézmeleg maradt a FET. Jó a frekvencia 43kHz körül volt, az önrezgőben 62kHz, de nem hinném, hogy ez számítana ennyit. Vagy igeN?
(#) lorylaci válasza pepe1125 hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
A félhíd felfutásodon látszik egy zavar. Vagyis a félhíd nem egy L-t (szórt induktivitás és mágnesező induktivitás), C-t (rezonáns kondi), R (terhelés) lát, hanem annál bonyolultabbat.
Miután a nyákterv kaki,v agyis igazából nincs nyákterv, ezért van egy szekunder rezonancia is valószínűleg.
Ez akkor van, ha:
- a trafónak jelentős szórt kapacitása van
- a soros tekercsednek jelentős szórt kapacitása van
- valahole gy tekercs csatol valami mással

Miután az első kép tökéletes zakotaságról árulkodik, ezért próbáld arrrébb raknia z eszközöket, sé újra mérni. Ha változik, vagy javul, akkor a "hiba" oka a zakotaság!
(#) pepe1125 válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Én ezt a Millet Plató fogalmat nem igazán értem mi ez, mire jó, mit csinál.

A táp mikor lenne ZVS? Ez mikor látszik? Mert tudok a rezonancia freki alá és felé is menni.

Rezó freki alatt lenne a ZCS mód, felette pedig a ZVS nem? És ez meg pontosan úgy van állítva, hogy a lehető legszinuszosabb jelet lássam a szkópon. Akkor az a ZVS tartományba esik még éppen nem?
(#) lorylaci válasza pepe1125 hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
A FET gate-en brilliánsan látszik a miller paltó, vagyis közel sem vagy a ZVS-hez.
AZ áramváltón látszik, hogy nuku a mágnesező áram nagysága, vagyis nem is leszel soha közelebb a ZVS-hez, amíg nem adsz neki egy kis mágnesező áramot.
(#) pepe1125 válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Juuj. Ez most összetett nekem. Tehát, minek kell nagyobb mágnesező áramot adni? Az áramváltóról tekerjek le az 50menetből, és mondjuk legyen 10menet 10ohm-al?

Vagy magának a főtrafónak, ami PC táp trafó, na annak kéne adni egy kis mágnesező áramot. Azt meg úgy tudom elérni, ha lentebb megyek a frekvenciával igaz?
(#) (Felhasználó 46585) válasza pepe1125 hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Gondolom, ez már ZVS akar lenni. A 2. és 3. ábrán az látszik, hogy nincs elég terhelőárama a félhídnak, ezért nem töltődik teljesen fel a holtidő alatt a ZVS kondi. Ezért kell a légrés a trafóba, hogy legyen egy kis áram, ami a holtidő alatt áttölti a ZVS kondikat. Ha most hosszabb lenne a holtideje az ic-nek, akkor lehetne látni, hogy elkezd a félhíd kimeneti feszültsége visszafelé lengeni.
(#) lorylaci válasza pepe1125 hozzászólására (») Jan 19, 2016 / 2
 
Nem érted a Miller platót? az Nagy baj, elő a tankkönyvekkel.
Most eygszerűen elmagyarázom neked: A MOSFET gate és drain között van egy kapacitás, ezt hívják reverz transfzer kapacitásnak (Crss), ami nem lineáris amúgy. A kapacitás egy feszültségszabyálzó esköz, azaz igyekszi, mindnent megteni, hogy feszültsége állandó legyen.
Amikor te a FET-et be vagy ki akarod kapcsolni, akkor ugye a gate-drain feszültség változni akar, és ettől egy kapacitás szomorú lesz, de nagyon.
Annyira szomorú lesz, mert ő a feszültséget állandóan akarja tartani, hogy töltéseket igényel. Egészen addig nem engedi a gate(-source) feszültséget nőni, amíg a gate-drain feszültség változik (azaz a drain-soruce és így a gate-drain).

ZVS esetében a MOSFET-en a drain feszütlség nullára esik (például azért mert egy kis üde hálás mágnesező áram áttölti nekünk), és utána küldjük a gate-re a bekapcsoló jelet. Mivel a drain feszültség nulla, ezért a drain-gate feszültség nem változik (jelentősen). Így az előbbi gonosz kapacitás nem igényel töltéseket, így nem mutatja z előbbi miller platót a drágaszág.

Rezonancaifrekin nem lesz tökéeltes szinusz!
Mert ott van a mágnesező áram is. Vagy ha nincs mágnesező áram (vagy alig van),akkor nem tölti át a drain kapacitást, és így a gonosz kis Crss manó miller platóval csínt tesz.
(#) lorylaci válasza pepe1125 hozzászólására (») Jan 19, 2016 / 1
 
Nem

és

Nem.

A főtrafóva kell légrést raknod vagy kevesebb primer menet használod.

Nem nyert, Vágó István kéri a következő jelentkeztő a legyen ön is milliomosba
(#) pepe1125 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Aha. NA most a soros induktivitásban az önrezgőnél légréssel van beállítva a kívánt 51uH. Akkor az se elég.

De hogy a pékbe terheljem jobban ezt a félhidat. Nem értem mit kellene tennem vele.
(#) (Felhasználó 46585) válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 19, 2016 / 1
 
Hát, nem jól válaszolt, de kap egy hangszórót...
(#) (Felhasználó 46585) válasza pepe1125 hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Ha jól gondolom ( látom ) akkor most a szekunder be sincs kötve? Ha be van kötve, akkor növeld egy kicsit a terhelést. Ekkor fogod látni, hogy a drain-source feszültség kezd kiegyenesedni. Vagyis, kezd egyre jobban belesimulnia tápfeszbe.

Ha nincs a szekunderen semmi, akkor ugyanezt a hatást eléred azzal is, ha a főtrafóban elkezded növelni a légrést. Vagyis, nő a mágnesezőárama a trafónak, tehát, a tranyók átkapcsolásánál lesz áram, ami áttölti a ZVS kondikat.
(#) pepe1125 válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Nagyon király vagy! Ezt megértettem elsőre. A manóba! Akkor ezt ki kell szednem onnan. De a PC táp trafóba nem tudok légrést tenni, hacsak nem vágom földhöz és ragasztom össze

Letekerni a primerből az szintén bontással jár. Akkor ez eredeti állapotában ettől többet nem fog tudni? De ha csökkentem a frekvenciát akkor hót ziher, hogy sokkal nagyobb mágnesező áram kellesz a vasnak, és akkor talán alacsonyabb frekvencián kiküszöbölhető a Miller effektus?!

Csak elmélkedek...

Kezd nagyon tetszeni ez a tápos téma. Ilyen mélyre sose mentem bele a dolgokba. Ez most a nem megy oszt jólvan kategória lesz akkor.
(#) pepe1125 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
A szekunder a drótkazallal be van kötve egyenirányítóba és pufferbe, ami még nincs a nyákon mert minek egyelőre. 150W terhelés volt mind a két esetben a mérések alatt is!
(#) (Felhasználó 46585) válasza pepe1125 hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Növeld egy kicsit a terhelést és közben nézd a drain-source feszültséget.

Ha van még pc táp trafód, akkor egyet törjél össze és tegyél bele mondjuk egy másolópapír darabot légrésnek. De úgy ragaszd össze, hogy változtatható legyen a légrés. Ezután a primert egyszerűen kösd párhuzamosan a bent levő, régi trafóval. Ezzel tudod majd elérni, hogy terhelés nélkül is ZVS lesz, hiszen ez az új trafó fojtónak fog számítani és ő adja azt az áramot, ami üresjárásban is áttölti a ZVS kondikat.
(#) pepe1125 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
A leborult szivarvégit. Kössek párhuzamosan a jelenlegi PC táp trafóval egy széttört PC táp trafó primerét? :O Nem lehetne oda is készítenem valami induktivitást, ami légréses és a légréssel beállítani ZVS-be? Azt valahogy bejátszani?!

És ha kiszedem a miller platót, meg ZVS lesz, akkor szuperül fog működni? :S
(#) (Felhasználó 46585) válasza pepe1125 hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Az 51 uH-t hagy úgy, ahogy van. A primerből ne tekerj le, bár elvileg jó megoldás, de az a baj, hogy a ferritek tulajdonságai változnak a hőmérséklettel, tehát változni fog a mágnesezőáram is. Be lehet szenvedni, de inkább ne csinálj ilyet.
(#) pepe1125 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Még azt nem értem, hogy ha folyamatosan rajta volt a 150W terhelés a szekunderen, akkor az miért nem elég? Mert nem ment üresen. És most ezen fennakadtam, hogy terheljem be nagyobb mágnesező árammal.
(#) (Felhasználó 46585) válasza pepe1125 hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Dehogynem lehet készíteni. De széttörni egy trafót nem egyszerűbb? A drót rajta van, csak légrés kell bele... És ezzel a megoldással mindjéárt fogod tudni, hogy mekkora légrés kell egy pc táp trafóba ahhoz, hogy pont jó legyen. ( majdnem... )

Szuperül? Hajaj! Ha addig fel nem robban...
(#) (Felhasználó 46585) válasza pepe1125 hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Azért, mert nem elég az áram ahhoz, hogy áttöltse ZVS kondikat. Pl: túl nagyok kapacitásra a kondik. A kondiknak mindegy, hogy mágnesezőáramot, vagy terhelőáramot látnak...
(#) pepe1125 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Biztató.

Amúgy ez így egész összetett kört fog alkotni. Került bele két rezonáns kondi, egy soros induktivitás, majd végülis még tenni kell a trafóval is párhuzamba egy légréses induktivitást, csak azért, hogy terheljem a félhidat, és ZVS legyen. Asszem kezdem megérteni. De ez így jó maszek...


Jaj, ne robbanjon már fel! Most nincs kedvem robbantani.
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2016
(#) (Felhasználó 46585) válasza pepe1125 hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Nem egyszerű... viszont bonyolult... semmit nem adnak ingyébe...

Ezért kellene a Laci cikkét elolvasni. Az elejétől. És ahol nem érted, akkor azt megkérdezni. A végén már nem is kellene kérdezned a bemérésnél, mert végül is hihetetlenül logikus a működés...
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2016
(#) pepe1125 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
De érdekes nagyon. Ahogy lehet látni, hogy áll össze a rendszer.

És már majdnem sikerült lemondanom a PC táp trafókról, és tekerni egy légréses ETD49-et a nulláról kezdve. Mert eskü jöbban járnék, ha beleraknám a szórt induktivitással a rezonanciához szükségeset légréssel.
(#) pepe1125 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Melyik cikk az? Az irs27951-est olvastam, az nekem nem volt világos mindenhol. De van másik cikk is? Kipróbálom a keresőt.
(#) (Felhasználó 46585) válasza pepe1125 hozzászólására (») Jan 19, 2016 / 1
 
Szépen leírtad, hogy mi lesz a végeredmény... a pc trafókat el fogod felejteni.
(#) (Felhasználó 46585) válasza pepe1125 hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Van három cikk is, ami ezzel foglalkozik...
(#) pepe1125 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Transztyuszeres cikkében látom, hogy a MOSFET DS kivezetésével párhuzamosan tett 1-1nF kondit. Az miért jó ott neki? Azzal nem lehetne nekem is terhelni a félhidat? Esetleg átmenjen ZVS-be? Vagy ez hülyeség?
(#) (Felhasználó 46585) válasza pepe1125 hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Megörjitesz! Azok az 1nF-os kondik a ZVS kondik! ( A tranyók drain-source kapacitásával együtt ) Azok a piros kondik nem ezek a paneleden? Azokat a ZVS kondikat kell áttölteni, amikor a félhíd vált!
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2016
(#) pepe1125 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Bocsánat, akkor kellesz egy rajzot összedobni, nem, a kis kondik a rezó kondik.
(#) pepe1125 hozzászólása Jan 19, 2016 /
 
Így van most az IR2153. Soros Lr, és Cr.
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2016
Következő: »»   607 / 781
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem