Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Triak vezérlése optotriak-kal
Lapozás: OK   7 / 11
(#) Kovabe válasza Gafly hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Megoldás??
(#) kadarist válasza Kovabe hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Azt a kondit alaposan csökkentsd le, mondjuk 47 nF-ra.
(#) Kovabe válasza kadarist hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Benéztem, 47nF a kondi mérete.
(#) kadarist válasza Kovabe hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Akkor meg cseréld 10-re.
(#) Kovabe válasza kadarist hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Azt még megprobálom. Esetleg ha kivenném akkor lehet prellegés?
(#) kadarist válasza Kovabe hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
A triak eléggé jól zár, tehát nem kellene rezegnie. Teljesen ne szüntesd meg, mert induktív terhelésnél jól jön a simító.
(#) Gafly válasza kadarist hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Meg egy "pötty" is hiányzik a rajzról...
(#) Kovabe válasza kadarist hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
A relé induktiv ha jól sejtem. Jelenleg csak relék lesznek mert ez egy másik projekt mint az eddigi fűtésvezérlés.
(#) kadarist válasza Gafly hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Nem is egy pötty.
(#) kadarist válasza Kovabe hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Tekercs (elektromágnes) van benne, tehát egyértelműen induktívnak tekinthető.
(#) proli007 válasza Kovabe hozzászólására (») Feb 25, 2016 /
 
Hello! Próbáld meg az RC tagot a tekercsel párhuzamosan tenni..
(#) tamibandy hozzászólása Máj 16, 2016 /
 
Sziasztok!

Szeretnék megvezérelni egy 400W-os 230VAC-s motrot egy arduinoval, egy triák vezérlővel(MOC3020M) és egy triákkal(BT136-600E). Kaptam több kapcsolási rajzot is, de meg szeretném tanulni salyát magam azt, hogy hogyan lehet kiszámitani az ellenállások méretét az eszközök adatlapjai meg az Ohm törvény segitségével. És milyen esetben kell kondenzátort használni.

Egy kapcsolási rajz itt van.
Az R4 meg az R15-re rájöttem hogy hogyan számolták ki a
33kOhmot = ((230V*(gyök(2))-2)/10mA)
De az R5, R16, R6, R7, R8, C1 értékeket honnan számolték ki?

Esetleg azt megmondaná valaki, hogy az adatlapokbol melyik értékeket kell nézni hogy kiszámoljuk a megfelelő ellenállásokat/kondikat.
(#) Lucifer válasza tamibandy hozzászólására (») Máj 16, 2016 / 1
 
C1, R7 ún. snubbler áramkör aminek méretezése függ a terheléstől.

R6-al a triak gyújtóáramát lehet korlátozni.

R8 a triak gate-jét húzza be mindig kioltásra. R8, R6 nélkül épített áramkört már láttam gázkazánvezérlőben.

R5 az optó LED-jének előtéte, keresel egy feszültség áram értéket az optó adatlapjában aminél megfelelően világít és oda számolsz egy áramkorlátozót.
(#) tamibandy válasza Lucifer hozzászólására (») Máj 16, 2016 /
 
Köszi Lucifer,

Sikerült kiszámolnom az R5-ös ellenállás értékét, de nekem nem annyi jött ki mint a sémában:
(5V-1.5V(Max forward voltage))/10mA = 350 Ohm és rajzban 560 Ohm van.

Itt van az adatlapja a triák vezérlőnek.

Levezetnéd nekem, hogy te hogyan számolnád ki hogy mekkora ellenállás szükséges?
(#) otvenkilenc válasza tamibandy hozzászólására (») Máj 16, 2016 / 1
 
Az úgy jött ki, hogy a maximum nyitóáram 62%-val számolta a LED áramát. (10 * 0,62= 6,2mA (5-1,5)/6,2 = 564 Ohm) Ami jogos is mert az élettartam növelése miatt kevesebbel kell számolni -közel a felével -mint a maximum ( ebben az esetben ez 10mA az adatlap szerint)
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2016
(#) tamibandy válasza otvenkilenc hozzászólására (») Máj 17, 2016 /
 
Köszi 59 a magyarázatot. Logikus amit mondasz, de én akárhogy nézem az adatlapot, mást látok benne. Talán nem jó értéket nézek.

A kapcsolási rajzban egy MOC3021M-ről van szó.
Az adatlap szerint, 4. oldal, transfer characteristics táblázatban 15mA-ert ir és nem 10mA-ert a maximumnak.

A másik dolog amit nem értek az az, ami ugyanezen az oldalon található lenti megjegyzés, méghozzá a második:
- Az én értelmezésem szerint IF kisebb kell legyen mint IFT, vagyis IF <= 15mA <- Ez idáig az amit leirtál.
- A második mondatban pedig ennek ellentmond. IF közötte kell legyen az IFT-nek meg az abszolut maximumnak, vagyis 15mA <= IF <= 60mA

Segitene valaki felvilágositani ez ügyben kapcsolatban?
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2016
(#) otvenkilenc válasza tamibandy hozzászólására (») Máj 17, 2016 / 1
 
Igazad van nem azt a típust néztem ahol a max 10mA. A kettedik mondatra nincs tippem.
(#) tamibandy válasza otvenkilenc hozzászólására (») Máj 17, 2016 /
 
Irtad volt, hogy a maximum nyitóáram 62%-ával számolt az illető, hogy növelje az élettartamot. Kérdem én, hogy mi az a minimum nyitóáram ameddig le lehet jönni?
(#) otvenkilenc válasza tamibandy hozzászólására (») Máj 17, 2016 1 /
 
A transfer characteristics táblázatban megadott értéket nézem, hogy a másik oldalon a kapott értékkel működik e még a kapcsolás. Például, TTL-nél adott dióda nyitóáram mekkora kollektor áramot ad. Ez nyilván egy munkaellenállást jelent amin ha esik a feszültség akkor a feszültség ne a tiltott sávba essen. Hanem vagy alá vagy fölé. A biztonságos billenési szintet adja.

Egyébként a gyári leírásokban is van hiba azokat is emberek készítik. A Texas Intsrumens egyik ajánlásában (TL494) a példában számítási hibák vannak.
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2016
(#) tamibandy válasza otvenkilenc hozzászólására (») Máj 17, 2016 /
 
Na ezt nem nagyon értem. Egy kicsit részletesebben, lépésről lépésre le tudnád irni?
(#) otvenkilenc válasza tamibandy hozzászólására (») Máj 17, 2016 /
 
Az adatlapon lévő ellentmondó második sor kapcsán írtam. Azt próbáltam jelezni, hogy lehetnek hibák a gyári ajánlásokban is. Erre gondoltál?
(#) tamibandy válasza otvenkilenc hozzászólására (») Máj 17, 2016 /
 
Az elöző hozzászólásod első felét nem értettem:
Idézet:
„A transfer characteristics táblázatban megadott értéket nézem, hogy a másik oldalon a kapott értékkel működik e még a kapcsolás. Például, TTL-nél adott dióda nyitóáram mekkora kollektor áramot ad. Ez nyilván egy munkaellenállást jelent amin ha esik a feszültség akkor a feszültség ne a tiltott sávba essen. Hanem vagy alá vagy fölé. A biztonságos billenési szintet adja.”
(#) otvenkilenc válasza tamibandy hozzászólására (») Máj 17, 2016 1 /
 
Ok akkor egyszerűbben egy példában: Diódaáram az optocsatolóban 2 mA ekkor a tranzisztoron átfolyó áram 400 mikroA a munkaellenállás 4700 Ohm . Az ellenálláson olyan kevés feszültség esik amit a TTL kapu észre sem vesz. Mert nem esik le a feszültség a billenési érték alá. A tranzisztoron nem folyik annyi áram, hogy jelentősebb feszültség essen az ellenálláson. Nyilván ez az diódaáram kevés ezért az attételi viszony alapján úgy határozom meg, hogy éppen nagyobb feszültség legyen ami már elég a kapu működtetéséhez. Ez lesz a minimum diódaáram.
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2016
(#) tamibandy válasza otvenkilenc hozzászólására (») Máj 17, 2016 /
 
És ezt honnan olvastad ki az adatlapból?
Honnan tudod meg, hogy 6mA áram elegendő a diódának hogy meghuzza a tranzisztórt?
(#) otvenkilenc válasza tamibandy hozzászólására (») Máj 17, 2016 /
 
Az áttételi viszonyból. Ez az adat nem erre az optócsatolóra vonatkozik, de ugyanez az eljárás mindegyiknél azért közlik az áttáteli viszonyt is. .
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2016
(#) tamibandy válasza otvenkilenc hozzászólására (») Máj 17, 2016 /
 
Következő kérdés
Melyik az áttételi viszony és mivel jelölik ebben az adatlapban?
(#) otvenkilenc válasza tamibandy hozzászólására (») Máj 17, 2016 1 /
 
Na jó, ne szórakozz tovább.
(#) tamibandy válasza otvenkilenc hozzászólására (») Máj 17, 2016 /
 
Én nem szórakozás céljából irom ezeket. De ha nem érthető nekem amit irsz akkór rá kell kérdezzek.
(#) tamibandy válasza otvenkilenc hozzászólására (») Máj 17, 2016 /
 
Az áttételi viszonyt a CTR jelzi?
Ha igen, akkór ebben az adatlapban ilyenről nem irnak.
(#) otvenkilenc válasza tamibandy hozzászólására (») Máj 17, 2016 / 1
 
Igen a CTR jelzi az áttételi viszonyt. A MOC3021-023 esetében van a trigger áram ami a MOC3021 -nél max 15 mA alsó értéket nem ad meg. de a tartóáramot írja ami 100mikróA . Tehát a 6mA jóval a bekapcsolási szinten van. Ha jól értelmeztem az adatlapot.
Következő: »»   7 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem