Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DCF77 óra Nixie-csövekkel
Lapozás: OK   229 / 254
(#) szendi001 válasza Atosz90 hozzászólására (») Márc 2, 2016 /
 
Szia Atosz! Nekem nagyon tetszik az órád a cikkben. Ha valaki szeretne csináltatni ebből a panelból kérem jelezze, mert egy darabra drága. 4 db-tól kezd értelmes árban kijönni.
(#) poda hozzászólása Márc 3, 2016 /
 
Üdv!
Építettem egy nixie órát Vicsys féle OVERKILL - A DCF77-es Nixie óra kapcsolása alapján.
Eltérések az eredetihez képest: nincs akksi, nincs glimm lámpa, 6 csöves (in-12), és Atmega16 hajtja.
Csövek tápját 200V körül mértem.
Írtam egy próba programot ami elvileg csak végigpörgeti a számjegyeket az összes csövön egyenként!
Ez nem teljesen sikerült mert két cső helyesen viselkedik a többi négy nem.
Ha valakinek van ötlete, hogy miért nem jó az legyen szíves ossza meg velem
Köszönöm szépen

Videó a működésről: Videó link
Forráskód pedig mellékletben
(#) sooty válasza poda hozzászólására (») Márc 3, 2016 /
 
A 200 V sok lesz mert a teljes tápfesz kimegy kb. 1/6 tápfesznek kéne lenni, nincs multiplexelés, a multiplexhez méretezett anódellenállásokkal így károsodnak a csövek. Az anódok tranzisztorai folyamatosan be vannak kapcsolva (már amelyik megy még), csak azért látsz változást a kijelzőn mert beletettél egy fél mp-es várakozást. Csak egy ciklust tegyél bele ugyanazt az értéket írasd ki először a katódok (utána néhány ms delay) majd a mostani case segítégével az anódok portjaira, utána megint egy kis várakozás , anódok kikapcsolása (egész port törlése) és a ciklusváltozó növelése , akkor 012345-nek kell megjelenni a kijelzőn, ha ez nem megy akkor már a tranyóid és/vagy a csöveid károsodtak.
(#) poda válasza sooty hozzászólására (») Márc 4, 2016 /
 
Köszi a hozzászólást, de pár dolgot nem értek.
Az eredeti kapcsolásban is kb. 200V az anódfeszültség.
Hogy érted, hogy nincs multiplexelés? Mert egy időben több cső is világít? Nekem is ez a bajom
Az volt a cél hogy egy időben egy cső menjen és azon végigpörögjenek a számok.
Programot úgy írtam, hogy elvileg fél másodpercig tart feszültség alatt egy csőben lévő egy számjegyet.
Persze csak akkor ha a switches logika azt eredményezi, hogy ahol +5V-t rakok a lábra akkor csak az ahhoz tartozó cső fog menni.
Írjátok le ha tévedek azért vagyok itt (és valamiben tévedek mert nem megy).
(#) sooty válasza poda hozzászólására (») Márc 4, 2016 /
 
Nem igazán tekinthető multiplexelésnek az a módszer, ha fél mp-ként lépteted a számokat. Itt folyamatosan be vannak kapcsolva az anódok. Jó működés esetén legalább 50hz-vel kéne az anódoknak változni. A programod most azt csinálja, hogy beállít egy èrtèket a katódokon (párhuzamosan mind a 6 össze van kötve) aztán sorra egyesével bekapcsolja az anódokat. Tehát a 0 számnak végig kéne futni a csöveken. Utána vár fél mp-et. És kezdi elölrôl a következő számmal. De a kijelzőn nem ez látszik, valami miatt több anód is egyszerre be van kapcsolva. A 200v és az anódellenállás ahhoz az 1/6 kitöltésű 50-100hz multiplexvezérléshez van kiszámolva, nem a fél mp,-es bekapcsoláskoz, még szerencse, hogy a katódok váltása az sn74141-el müködik.
(#) poda válasza sooty hozzászólására (») Márc 4, 2016 /
 
Értem már. Végső cél nem ez a teszt program hanem amit leírtál.
Program egyébként fordítva működik: először végigmegy egy csövön lévő számjegyeken majd jön a következő cső. Mondjuk ez a lényegen nem változtat.
De te is írtad, hogy valami miatt több anód is egyszerre be van kapcsolva.
Jelenleg engem csak ez zavar. Erre kéne rájönni, hogy miért
(#) sooty válasza poda hozzászólására (») Márc 4, 2016 1 /
 
3 egymásba ágyazott ciklus van. Egy végtelen, j és i. Nem a legbelső ciklus az anódos, amit nem látunk működni?
(#) poda válasza sooty hozzászólására (») Márc 5, 2016 /
 
Egy ciklus van (while(1)) a programban, egy elágazás (if) és egy több ágú elágazás (switch).
A switch kapcsolgatja az anódokat a bináris értékekkel. A kódban szemmel láthatóan lépked az 1-es jobbról balra és ezzel együtt kapcsolja az anódokat.
Szerintem nem a programmal van a hiba. Szimulátorba is futtattam és a katódokhoz tartozó porton végigpörögtek az értékek majd lépett egyet az anódok portja és kezdte elölről a katódok portja 0-tól.
Lehet a tranzisztorokat kéne kimérnem? Szívás lesz kiforrasztani mindet
És külön köszi, hogy egyedül foglalkozol a hibával
(#) sooty válasza poda hozzászólására (») Márc 5, 2016 /
 
Ok, nem erősségem a c, de nem gondoltam, hogy ilyen hosszú időre bekapcsolsz egy számot tesztelésre, mert ez árt a csöveknek. Akkor a tranyós részen lesz valami hiba. De azt kontroller nélkül kipróbálhatod, a megfelelő helyekre 5v-ot adva. Az anódok pozitív logikával mennek.
(#) JZoli válasza poda hozzászólására (») Márc 6, 2016 /
 
Ha kivennéd a procit a helyéről, tehát nem kapna semmi sem vezérlést, akkor egyik számnak sem kellene világítania, egy próba erejéig meg lehetne nézni, hogy ilyenkor mi történik, esetleg a 74141-et kézzel/vezetékekkel vezérelve ki lehetne szűrni, hogy nem a tranyók között van esetleg hibás darab.
(#) poda válasza sooty hozzászólására (») Márc 8, 2016 /
 
Leteszteltem kontroller nélkül.
Ha benne volt a 74141 akkor csak a bekapcsolt cső világított (ez jó), de ha 74141-sem volt benn akkor a bekapcsolt cső teljes fényerővel világított de több másik cső is nagyon kis fényerővel világított.
Akárhányszor földeltem egy katódot (összeérintettem majd elvettem) mindig más csövek világítottak halványan. Elég véletlenszerű volt.
A kontroller mikor benn volt, megmértem a feszültséget az anódokhoz vezető lábain és mindig egyen volt 5V és a többin 0.0V
Hogyan működik akkor ez ?
A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2016
(#) sooty válasza poda hozzászólására (») Márc 8, 2016 /
 
A 74141 bemeneteit kell megfelelően beállítani ADCB pl. 1000 ilyenkor az 1 szám világit, ha a megfelelő anód tranyóira 5v-ot adsz. Ha a csövekben derengés van csökkentsd a feszültséget a tápon. Jó lenne egy pár kép erről a cuccról.
(#) poda válasza sooty hozzászólására (») Márc 8, 2016 /
 
Nulla számjegyet próbáltam ki mert az volt a legegyszerűbb mert csak földet kellet rátenni mind a négyre.
Kézzel adtam az anódok tranyóira 5V-ot és így szépen működött. Ami azt jelenti, hogy az adott cső világított a többi nem.
Ez így szép és jó, de miért nem ezt produkálja kontrollerrel?
Megmértem a feszültséget az anódokhoz vezető lábain a kontrollernek és mindig egyetlen lábon volt 5V és a többin 0.0V.
De ez mégis mást eredményez mint mikor kézzel adtam 5V-t a tranyóknak.
(#) sooty válasza poda hozzászólására (») Márc 8, 2016 /
 
Ez jó kérdés... szkóp?
(#) poda válasza sooty hozzászólására (») Márc 9, 2016 /
 
Nincs szkópom és nem is értek hozzá
(#) Hp41C válasza poda hozzászólására (») Márc 9, 2016 /
 
Az anód kivezetések vezérlésének léptetése előtt ki kell kacsolni a számjegyeket (74141 bemenete DCBA = 1111), várokozni kell, hogy a dekóder kimenetei váltasanak. Ezután lehet az anód vezérlést léptetni. Megint várakozni kell, hogy az előző cső teljesen kikapcsolódjon ill. az újonan kiválasztott bekapcsolódjon. Ezután adható ki az új csőhöz tartozó számjegy kiválasztás. Így is lehet egy kics villogás, mert a 74141 egy dekóder és a bemenetén egyszerre 4 bit változhat.
(#) sooty válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 9, 2016 / 1
 
Kb. ezt írtam az első hozzászólásomban... csak nem ilyen precizen.
A hozzászólás módosítva: Márc 9, 2016
(#) poda válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 9, 2016 /
 
És azt le tudjátok írni nekem, hogy mennyit kell várakozni az egyes vezérlések után?
Köszi mindkettőtöknek
(#) Hp41C válasza poda hozzászólására (») Márc 9, 2016 / 1
 
A mule-2 -ben az alapidőzítés 200us. Ennyi idő telik el a 74141 kikapcsolása és az anód léptetése valamint az anód léptetése és az új 74141 vezérlés beállítása között.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Márc 9, 2016
(#) poda válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 10, 2016 /
 
Átírtam a programot de még mindig nem jó... Megint a jobb szélső kettő cső megy jól a többi nem.
Mit csinálok rosszul ?
(#) djhans hozzászólása Ápr 22, 2016 / 1
 
Sziasztok! Készítettem egy 4 csöves nixie órát Z560M csövekkel. További képek itt találhatóak.

100_6860.JPG
    
(#) bbazs válasza djhans hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Szia,
A második csövön a 7es már megviselten sugároz, de a másik képen jobban fest a 3as.
(#) djhans válasza bbazs hozzászólására (») Ápr 23, 2016 /
 
Szia! Pedig újak a csövek.
(#) Bakman válasza djhans hozzászólására (») Ápr 23, 2016 /
 
Valószínűleg túl vannak hajtva, akkor ilyen.
(#) djhans válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 23, 2016 /
 
Eléggé vissza van véve a fényerő mert melegszik a nyáktrafó. 180V a nagyfesz de multiplexelt a meghajtás. Csak a 7-es számnál van kékes derengés de mindegyik csőnél.
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2016
(#) pucuka válasza djhans hozzászólására (») Ápr 23, 2016 /
 
Ha jól látom, a csövek Z560M szerűek. Katalógus szerint a gyújtófeszültségük 150 V, a max tápfeszültségük 170 V körül van. Az a 10 V nem tűnik soknak ugyan, de a derengés oka valószínűleg ez. Lehet még, hogy az anódellenállás is kisebb a kelleténél. A cső világításához 1 - 2 mA katódáram kell. Ehhez kell kiszámolni az anódellenállás értékét, figyelemmel a 135 - 140 V -os égési feszültségre.
(#) djhans válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 23, 2016 /
 
Amit a katalógus megad az nem multiplex üzemre vonatkozik. Ilyenkor nagyobb áramot kell folyatni hogy látni is lehessen valamit mivel a cső csak kb. az idő 1/6-od részében világít.
(#) pucuka válasza djhans hozzászólására (») Ápr 23, 2016 /
 
Ez így azért nem igaz. A cső fényereje, és az átfolyó áram között nincs lineáris kapcsolat. Valamennyit biztos változik azért, de nem gondolom, hogy ez meghatározó. Viszont, ha nagy az áram, (nagy a feszültség) akkor a "lábak" is világítanak. Ez az a kék derengés, mert nem csak a háló, és a szimbólumok között van kisülés, hanem a sokkal kisebb felületű, és nagyobb távolságú tartó lábak között is. Ez a túlhajtás következménye.
A csőnek négy fontos paramétere van, a max tápfeszültség (170 V), ezt túllépve mindene világít, a gyújtó feszültsége (150 V), az égő (világító) feszültsége (140 V), és a max égő árama (20 mA). Ezen keretek között lehet a csövet használni.
(#) sooty válasza djhans hozzászólására (») Ápr 24, 2016 /
 
Mekkorák az anódellenállások? (Nem melegszenek? 180v-nál nagyobb méretű ellenállásokat szoktunk használni növelve az átütési távolságot) Ha 15k-nál kisebbek, akkor a túlhajtás is előfordulhat.
(#) sooty válasza djhans hozzászólására (») Ápr 24, 2016 /
 
Bocs a multiplex üzem miatt nem jó az érték amit írtam. Az adatlap szerint : ( Utáp-Uégési) /Ianód= (180-135)/0,0015=30000, ezt befolyásolja a multiplex üzem 1/6 kitöltéssel 5k-ra jön ki az anódellenállás értéke, aminél az áram nem haladja meg az Ikmax =10mA értéket sem. A 170v az adatlapon mem a maximális, hanem a minimális érték a tápfeszre, természetesen lehet nagyobb tápfeszről járatni, csak az anódellenállást ehhez mérten kell kiszámolni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2016
Következő: »»   229 / 254
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem