Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2774 / 3972
(#) frissadam válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Hi!
A monostabilt néztem és valóban ez lenn a jó megoldás, de ha a vezérlő jelet rajt hagyom a kapcsoláson az is időzítve billeg az instabil állapot felé a bent lévő kondenzátor méretének függvényében. Vagy is nekem ez jött le, mert nem próbáltam ki.
(#) pucuka válasza frissadam hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Monostabilból kétféle van, újraindítható, és nem újraindítható. Monostabil nem billeg, az indító jelre átbillen, és a beállított időzítés lejártával visszabillen, egészen az újabb indító jelig. Az újraindítható pedig csak abban különbözik, hogy ha az időzítés lejárta előtt újabb indító jelet kap, az időzítés újra kezdődik.
Ha esetleg megpróbálnál tisztességes monostabil áramkört használni (TTL, CMOS) és nem 555 -öt, biztosabb eredmény lenne.
A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2016
(#) proli007 válasza frissadam hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Egy monostabil csak akkor billeghet, ha vezérlő jelet kap. Vagy ahogy Pucuka is írja újraindítható, de akkor meg nem billeg, hanem állandó kimenti feszültsége van, míg a bementi jele fennáll. Tehát valami árulás abban, van itt amit írsz.
Egyébként meg itt egy példa. Igaz, hogy sz általad diszkvalifikált (hogy miért azt nem tudni) 555-el, de az csak egy komparátorként működik. Vagy is helyettesíthető szinte bármivel, ami komparátor feladatot tud ellátni. De az elv egyszerű. Mivel a komparátor negátol (fázist fordít), amíg a kondi fel nem töltődik, magas a kimeneti szint. Aztán amíg táp van úgy is marad. A dióda azért szüksége, hogy a táp megszűnésekor hamarabb süljön ki a kondi.

ON-1sec.png
    
(#) FeketeVipera hozzászólása Ápr 14, 2016 /
 
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy koax kábel esetén normális-e, hogy az árnyékolás és a középen futó vezeték zárt kör képez, tehát a multiméter szakadásjelzője sípol, ha a jel vezetéket és az árnyékolást mérem. A képeken szereplő kábelról lenne szó. Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2016
(#) proli007 válasza FeketeVipera hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Természetesen nem normális, zárlatos. Feltéve, hogy a másik vége is a "levegőben lóg"..
A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2016
(#) pucuka válasza FeketeVipera hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Ha csak a koax kábelt mérnéd, akkor valóban csak akkor sípolhat, ha zárlatos. De ha a másik vége be van forrasztva egy "fekete dobozba", akkor már akármi is lehet. Ki tudja mi van abban a fekete dobozban.
(#) FeketeVipera válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
A másik vége a képen látható módon be van forrasztva, ami egy RC rádió 2.4ghz-es adója .
A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2016
(#) pucuka válasza FeketeVipera hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Lehet ott egy tápvonalas illesztő trafó, ami egyenáramúlag 0m ohm, viszont 2,4 GHz -en 50 ohm. Azt viszont ohmmérővel, nem tudod kimérni. Ahhoz impedancia mérőhíd kellene.
(#) FeketeVipera válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Rendben, nagyon köszönöm!
(#) pucuka válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Én nem szeretem a a kis mindenest. Ami sokmindenre jó, az semmire sem jó igazán. Természetesen meg lehet vele oldani a problémát, de könnyű megtévedni. Ha a komparálási szintek nincsenek jól beállítva, vidáman astabil lesz.
A TTL -nél ilyen probléma nincs, ott az RC taggal beállítjuk az impulzus szélességet, és kész. (74HC221, 74HCT123) Egy dologra kell csak figyelni, a késleltetési idő rövidebb legyen, mint a periódus idő.
(#) pimpoka hozzászólása Ápr 14, 2016 /
 
Sziasztok! Egy Panasonic DMC-LX1 gépem van és kikapcsolt állapotban is bekapcsol. Van esetleg valami megoldás vagy kuka vagy mindig ki az aksi. Köszi a választ. János.
(#) frissadam válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Légy szíves linkelj nekem olyan monostabil áramkört, amin ha rajt marad a vezérlőjel nem billen vissza újra és újra.
(#) frissadam válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Igen köszönöm. Ez egy jó kapcsolás. Olyan cucc kellene ami ugyan ezt csinálja, de nem 555-tel működik.
(#) proli007 válasza frissadam hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Ha neked ez a fixideád, akkor legyen egy tranyós Schmitt triggeres..
De rajzolhatunk műveleti erősítővel, CMOS-al, TTL-el, UJT-vel, tirisztorral is ha bonyolítani szereted az életet. De hogy valami mivel épüljön fel, azt leginkább a célszerűség dönti el, nem az idea.
A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2016
(#) frissadam válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Annyi a titka, hogy 555-tel meg tudom oldani, tranyóval viszont nem. Érdekelne ugyan ez a megoldás tirisztorral is ha már szóba hoztad.
(#) proli007 válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Nekem még nem volt gondom az 555-el, hogy nem azt tette volna amit tud. A komparálási szint is belsőleg van osztóval beállítva, azt ritkán módosítja az ember. Vannak hibái, amit másként oldottam volna meg, de mivel két "OPA" van benne és egy kimenetén terhelhető RS tároló, így azért még is sok mindenre használható..
(#) frissadam válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Ennél a kapcsolásnál mi gátolja, hogy ha a kondi visszatöltődött akkor nem indul újra a folyamat?
(#) pucuka válasza frissadam hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Milyen az a vezérlőjel, amit használsz? Általában a vezérlő jel felfutó (vagy válszthatóan a lefutó) élét használjuk vezérlésre. Ha egy ilyen felfutóélre érzékeny, pl.: 74HC221 (tanulmányozd az adatlapját) a felfutó él után az RC taggal beállított időzítés után visszabillen, és ezután csak a következő felfutó élre fog újra billenni. Természetesen ha egymás után jönnek a felfutó (vagy lefutó) élek, a minostabil is billegni fog, azonban (ha a beállított időzítés rövidebb, mit a felfutó élek követési ideje), csak az időzítés után fog visszabillenni.
Ha a felfutó él után a vezérlőjel szintje nem változik, azaz nem jön újabb felfutó él, akkor a monostabil sem fog billenni. Sőt, a bemenőjel egyenszintje is változhat, csak ne érje el a tápfeszültség felét. Csak határozott, gyors, 0 -ról tápig történő változásra fog reagálni.
De lehet tranzisztorral is:
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2016
(#) frissadam válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
A monostabilt kb a saját tápfeszével vezérelném vagy annak valami osztott formájával, de semmi kép nem fel vagy lefutó vezérlőjellel. Sima egyenáram vezérelné.
(#) pucuka válasza frissadam hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Az egyenáram bekapcsolásánál is van felfutó él, bekapcsolási tranziens. Ezt komparálni, differenciálni kell, hogy vezérlésre használhasd. (555 -nél is) De egy ilyen TTL -nél ha nem jön újabb felfutó él, nem fog billenni.
Tranzisztoros áramkörnél ha a bemenetre kondenzátoron keresztül vezeted a tápfeszültséget és a kondi feltöltődött, a további egyenszint hatástalan. A linken látható első kép.
A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2016
(#) frissadam válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Teszek fel egy képet, monostabil kapcsoláshoz. Tehát ha ennek a bemenetére kondival ráteszem a saját tápját akkor csak egyszer fogja felvenni az instabil állapotot egészen addig míg a kapcsolásban lévő kondi ki nem sül??
A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2016
(#) kadarist válasza frissadam hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Szimuláld le: kattints a kapcsolóra.
(#) pucuka válasza frissadam hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Én inkább egy ilyennel kísérleteznék.
(#) frissadam válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Köszi!
(#) frissadam válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Köszi! Kipróbálom!
(#) proli007 válasza frissadam hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
"a kondi visszatöltődött" Nem érthető a kérdés. Mitől töltődik újra? Megjelenik a táp, a kondi feltöltődik és úgy is marad kikapcsolásik. Akkor kisül és ismételt bekapcsoláskor újra töltődni fog.
(#) diysub hozzászólása Ápr 14, 2016 /
 
Sziasztok!

Ipari tápegységgel fogok használni egy autós erősítőt otthon(a tápegység 350W-os, az erősítő 100-150W-os). Ugye mind az erősítőn, mind a tápegységen sorkapcsok vannak.

Az lenne a kérdésem, hogy milyen kábellel szokták az erősítőt összekötni a tápegységgel, ami biztonságos, és ezt milyen néven találom meg pl. az OBI-ban?
A jártasak számára ez nyilván egyszerű kérdés, de én tényleg szeretnék biztonságos megoldást.
A végére szeretnék majd ilyen sarukat forrasztani. Saru

Esetleg egy ilyen kábel? Tápkábel

Mennyire lehet biztonságos egy olyan kábel, aminek a végére én forrasztom a sarukat, majd szigszalaggal és zsugorcsővel szigetelem? Nyilván tőlem függ, de úgy ér

Előre is köszi a válaszokat.
Üdv.
(#) kadarist válasza diysub hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Szia!
Mekkora távolság lesz a tápegység és az erősítő között, de úgy is kérdezhetném, hogy milyen hosszú vezetékre lesz szükséged?
(#) diysub válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Szia!
Maximum 3 méter.
(#) kadarist válasza diysub hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Akkor legalább 2,5 mm2-es vezetéket vételezz, de ha 4-es, az még jobb. A legkevesebb feszültségesésre törekedj!
Következő: »»   2774 / 3972
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem