Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   1178 / 1385
(#) papus51 válasza niedziela hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Köszönöm ezt a két award-ot, de nem ezért, hanem azért, mert hidrogén képződéshez a savnak olyan fémmel kellene találkoznia, amelyik pozitívabb a hidrogénnél.
A réz pedig nem ilyen.
Micimackó helyesen fogalmazta meg a szóbanforgó kémiai reakciót. Látszik, bejárt kémia órákra.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2016
(#) micimacko válasza papus51 hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Vegyészmérnök, bár most az csak a mellékes, mert informatikusként dolgozom, de a Laborunkat is rendszeresen látogatom, nem csak a gépeket javítgatni
(#) elektromos hozzászólása Ápr 22, 2016 /
 
Sziasztok!
Azt még mindig nem tudom, hogy akkor mit is fogok be lélegezni egy zárt térben, ha maratom a panelem a citromsav-só-hidrogénperoxid-víz keverékkel.
Csak azért lenne jó tudni, hogy télen is bent szeretnék maratni, ne kelljen már kint fagyoskodnom
A másik kérdésem, ha már így bele merültetek, hogy a mi lesz a megmaradt kék folyadékommal, mennyire lesz környezetbarát ha bele öntöm a lefolyóba?
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2016
(#) micimacko válasza elektromos hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Nem igazán szép dolog, ha kiönti az ember, de semmi baj nem lesz, mert annyira felhígul...(Citromsav az vízkőoldóként is használható, hidrogén-peroxid elbomlik, a réz meg nem sok benne, nem ipari méret)
Véleményem szerint a rengeteg mosószer, vízlágyító (Trisó, Calgon,...) nagyságrendekkel nagyobb problémát okoz a környezetnek.
Zárt térben azért vigyázni kell, mert a kiáramló cseppekben van hidrogén-peroxid is, közvetlenül ne lélegezd be: ne szagolj bele. Citromsavas maratásnál sósak, esetleg klór nem kerül ki, de a H2O2 okozhat kis korróziót. Ha teszel egy fedőt a marató edényre (csak lazán, hogy ne keletkezzen túlyomás odabent), a kikerülő cseppek túlnyomó többségét megfogja.
És a legfontosabb: ne kerüljön a szemedbe!
Ha lenyeled, jó eséllyel hánytatóként működik a réz-citrát oldat is (nehézfém, tehát mérgező).
(#) elektromos válasza micimacko hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Köszönöm!
Ezek szerint a sósav -hidrogén peroxidos marásnál ez azért jóval kevesebb mérgező gázt bocsájt ki, mint ez a citromsavas megoldás..
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2016
(#) sdrlab válasza micimacko hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Jó...ok...elfogadom, ha ti mondjátok! )

De...ha nem hidrogén, akkor mégis milyen gáz keletkezik, mert valami keletkezik, hiszen rendesen termel buborékokat!

kb 30 éve nem volt kémia könyv a kezemben...
(#) sdrlab válasza papus51 hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Idézet:
„azért, mert hidrogén képződéshez a savnak olyan fémmel kellene találkoznia, amelyik pozitívabb a hidrogénnél”


Most hogy mondod...már rémlik valami ))
(#) micimacko válasza sdrlab hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
A hidrogén-peroxid bomlik, az oxigén buborékokat látod. Sósavas közegben elképzelhető, hogy hogy keletkezzen klórgáz is egy kevéske...
(#) sdrlab válasza micimacko hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
De az oxigén azonnal reakcióba lép a rézzel! Önmagában pedig nem bomlik fel a peroxid - legalábbis nem látható gázfejlődés közben! Ezért kétlem kicsit, hogy oxigén lenne a buborékokban!
Citromsavasról beszélünk - nincs klórgáz!!!
(#) micimacko válasza sdrlab hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Nem azonnal, és nem 100%-ban reagál a rézzel. Ennek többek közt a felület "nagysága" az oka a töménységhez viszonyítva (a keletkező nascens oxigén nem mind fér hozzá a rézhez).
A hidrogén-peroxid pedig bomlékony (a tömény robbanékony!!!!), ezért néha alkalmaznak stabilizátort is (fodrászkellék, gél formájú peroxid), illetve speciálisan belülről felületkezelt edényt. A spontán bomlása miatt nem szabad hermetikusan lezárt edényben tárolni. Ha megfigyeled, a hűtőben tartott, teljesen lezárt flakon kissé felfújódik idővel. Célszerű hűtve tárolni, mert 10 C emelés a reakciósebességet duplájára növeli (20 C már négyszeresére): mind maratásnál (ezért melegítik), mind állás közben, ezért kell hűvös helyen tárolni
(#) sdrlab válasza micimacko hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Szerintem a kereskedelemben nem kapható stabilizátor nélküli peroxid! Pl ami nekem van a 37%-os, 2 hete biztos hogy nem volt kinyitva, szobahőmérsékleten van, de eddig nem vált golyó alakúvá a palack ) Sőt, amikor megvettem, ki tudja hány hónapja állt már, és amikor kinyitottam, nem jött belőle semmi se ki!!!
Tehát a bomláshoz kell a katalizátor fém felület. Kérdés, hogy a réz-oxid tud e hatni rá katalizátorként...mert max így tudom elképzelni a további oxigén kiválást, ami nem fér hozzá rézfelülethez.
(#) elektromos válasza sdrlab hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Nos kimarattam egy 110x105 mm-es nyákot, de ez a méret már egy kicsit nagy falat neki. Fél óra volt a művelet. Aránylag jól lemarta , de a hosszú idő miatt elkezdte kajálni a vezető sávokat is.
Úgy látom, hogy lehet vele kísérletezgetni , hogy milyen keverési arány is a jó. Esetleg ha lenne kiforrott recepted az jó lenne.
(#) micimacko válasza sdrlab hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Tudtommal a nehézfémek katalizálják a bomlását, az eredeti tároló belső fala pedig valami speciális bevonattal van ellátva. Nekem a hűtőben is kicsit "felfújódik" (tényleg csak egy picikét) a flakon, de 3 év után is elég tömény még. Én már rég nem használom, mert réz-kloriddal maratok.
(#) elektromos válasza micimacko hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Szia!
Erről a rézkloridos maratásról írnál egy kicsit bővebben?
Ezt lehet zárt térben használni, nem mérgező a gőze, nem rozsdásodik be műhelyem, hol lehet be szerezni stb..
(#) sdrlab válasza micimacko hozzászólására (») Ápr 23, 2016 /
 
Akkor mégsem bomlik magától ?
Nincs kezelve semmivel sem, a műanyag flakon anyaga nem hat katalizátorként, valamint stabilizálók miatt nem bomlik fel hosszú idő alatt még szobahőmérsékleten sem!

A réz-kloridot én is elkészítettem vagy egy éve..., ki is próbáltam, de kb ugyanazt tudja max mint a vas-klorid! Tény, hogy messze nem annyira gusztustalan lötyi mint emez..., ha valaki nem siet, jó alternatíva lehet vas-klorid helyett!
(#) sdrlab válasza elektromos hozzászólására (») Ápr 23, 2016 /
 
Otthon kis kotyvasztással könnyen elkészítheted, sósav, réz-szulfát, és szóda kell hozzá csak.
Ez utóbbi kettőt összevegyíted, széndioxit és oldhatatlan réz-karbonát keletkezik. Ezt leszűröd, ha van türelmed kimosod..., majd a sósavban feloldod. Szintén széndioxid keletkezése mellett réz-klorid keletkezik. Szép zöld színe van...átlátszó, de a telített oldata elég sötét már...
(#) elektromos válasza sdrlab hozzászólására (») Ápr 23, 2016 /
 
Köszi!
Akkor inkább a könnyebb utat használom továbbra is sósav és hidrogénperoxid.
(#) sdrlab válasza elektromos hozzászólására (») Ápr 23, 2016 /
 
Ilyen könnyen feladtad a citromsavas verziót ? ))
Én leírtam egy konkrét receptet is az elején, ahogyan én marattam kb 80x90mm-es nyákot ki.

Ha kikezdi a vezetősávokat is...az nem a marató hibája, hanem a maszké!!
Ha az jól fed, csak annyi alámaródás van, amennyi minden esetben előáll az oldalirányú maródás miatt.
(#) elektromos válasza sdrlab hozzászólására (») Ápr 23, 2016 /
 
Nem adtam fel, csak még egy kicsit kísérletezek a citromsavval. A rézgálicos megoldásra írtam, hogy inkább a sósavas megoldás.
(#) sdrlab hozzászólása Ápr 23, 2016 /
 
Fúrni szeretnék kétoldalas nyákon 0.3(max 0.4)mm átmérőjű furatokat. Van egy kis kézi fúróm, és egy valamivel nagyobb másik. Ahogy nézem, egyiknek sem annyira precíziós a tokmány kialakítása, hogy bele merjem rakni az ennyire vékony karbid fúrószárakat. Pedig a nagyobb elég precíznek tűnik első ránézésre...
Ti mivel fúrtok ilyen kis lyukakat ?
(#) niedziela válasza sdrlab hozzászólására (») Ápr 23, 2016 /
 
Állványos géppel.
(#) sdrlab válasza niedziela hozzászólására (») Ápr 23, 2016 /
 
Ok, világos, hogy én sem kézből akarom! Van is hozzá kis állványom...

A problémám az, hogy ha minimálisan is, de vet a fúró, tized mm-eket, de az pont elég ahhoz, hogy egyrészt akár el is törjön a fúrószár, másrészt a furat is csúnya lesz, mert "körbejárja" a hegy, mielőtt megállapodik a lyukban....
(#) Bakman válasza sdrlab hozzászólására (») Ápr 23, 2016 /
 
Nem nagyon van választásod, mint a stabil állványos fúrógép.
(#) sdrlab válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 23, 2016 /
 
De mondom, nem az állvány hiánya a gond, hanem hogy a tokmány nem biztosít kellő pontosságú rögzítést!
(#) Bakman válasza sdrlab hozzászólására (») Ápr 23, 2016 /
 
A stabil, állványos fúrógépbe beletartozik a stabil tokmány is.
(#) sdrlab válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 23, 2016 /
 
Ok, neked van ilyened ? Fúrtál már vele ilyen kis lyukat ? Mi a típusa ?
(#) Bakman válasza sdrlab hozzászólására (») Ápr 23, 2016 /
 
Van, igen, Proxxon TBM 220. Még most is azt vallom, hogy a legjobb befektetésem volt annó. A mai napig hibátlanul üzemel.
(#) elektromos válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 23, 2016 /
 
Hát nem tudom, de hogyan tudsz ezzel fúrni 0,35mm fúróval, mert oda min 20000 fordulat is majdnem kevés.
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2016
(#) Bakman válasza elektromos hozzászólására (») Ápr 23, 2016 /
 
Lehet, hogy kevés, de én még nem éreztem. Elméletileg 1800, 4700 és 8500-as fordulatot tud az ékszíj áthelyezésével. Én szinte csak a középsőn használom, nagyon szép furatot készít ha jó a fúrószár. Ha a fúrószár nem jó, kb. teljesen mindegy, milyen fordulaton dolgozol.

A gép nagyon stabil, 0,3 mm-es fúróval is használtam már (1/8" -os szárúakkal). Hagyományos tokmány van rajta, mert nem csak NYÁK fúrásra használom.
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2016
(#) sdrlab válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 23, 2016 /
 
És az a bazi nagy tokmány alkalmas egy 0.3mm-es fúrószár vetés nélküli befogására ? :O (értem én, hogy 3.2mm-es a szár vége)

Nekem is van mindkét kézi fúrómhoz hasonló gyorstokmány, de azzal mintha még nagyobb lenne a pontatlanság...
Következő: »»   1178 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem