Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2808 / 3976
(#) giskard válasza giskard hozzászólására (») Jún 23, 2016 /
 
Kicsit jobban utánanézve a leírt teljesítmény alapján a legolcsóbb relé ami bőven megfelel neked, a Lomex kínálatából:
MECH 5V 1xMORSE 10A/250AC S7001E5W 5DC (SCN) 113R 28.5x10x12.5mm [42-16-42] Bruttó ár / db:296.63 Ft
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2016
(#) pont válasza gyulank hozzászólására (») Jún 23, 2016 /
 
Az ilyen áteresztő tranyós megoldásoknál nagyjából mindegy milyen PNP- használsz csak a max terhelhetőséget kell betartani. Mint ahogy írtad a második az rövidzárvédettebb, az ellenállás miatt viszont ezen az ellenálláson folyik majd nagyjából az összes áram, tehát ide is megfelelő teljesítményű kell.
(#) gyulank válasza pont hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
De nekem nem jön ki, ha 24V 50W-al számolok, 11,4 ohm 50W-os ellenállás jön ki. A 3 ohm -os mindegy milyen?
(#) vargaf válasza gyulank hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
Azt a 11,4 Ω hogyan jött ki? A Q2 bázis-emitter nyitófeszültsége 0,7 V, 2 A árammal számolva ehhez 0,35 Ω kell. A teljesítménye I^2*R= 1,4 W, tehát 2 W-os ellenállás megfelel. A 0,33 Ω és 2 W szabványos.
(#) gyulank válasza vargaf hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
Azért írtam, hogy nem jön ki, mert tudtam, hogy hülyeség. 24V-al számoltam nem 0,7-el.
A 3 ohm lehet bármilyen? Mindegyik kondenzátor elég, ha 25V-os?
De ez még csak a táp volt.
(#) vargaf válasza gyulank hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
A 3 Ω legyen 1 W-os. A kondenzátorok nem lehetnek 24 V feszültségűek, legalább 35 V-os kell.
(#) gyulank válasza vargaf hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
Köszönöm! A dudakapcsolóban is tudsz segíteni?
(#) Csupasz hozzászólása Jún 24, 2016 /
 
Sziasztok!
Egy egyszerű dologban szeretnék sűrgős segítséget kérni, mert én belegabalyodtam.
Van egy dimmer áramköröm, amelyet PIC vezérel egy optocsatolón keresztül. Az ák. akkor működik, ha a PIC kimenetén nincs feszültség, az invertálva van. Ilyenkor kellene világítania egy LED-nek, hogy az a csatorna működik.De hogy?
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2016
(#) vargaf válasza Csupasz hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
Idézet:
„Van egy dimmer áramköröm”

Mit tartalmaz az áramkör? Milyen program van a PIC-be programozva? Ezek nélkül nehéz segíteni.
(#) Hp41C válasza Csupasz hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
PIC kimenetén levő magas szintnél világító LED: PIC kimenet - áramkorlátozó ellenállás - (A) LED (K) - Vss
PIC kimenetén levő alcsony szintnél világító LED: PIC kimenet - áramkorlátozó ellenállás - (K) LED (A) - Vdd
(#) Csupasz válasza vargaf hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
Ez hosszú...
Annyi a kérdésem, hogy ha nincs feszültség, hogyan tudok egy ledet bekapcsolni, és ha van, kikapcsolni.Egy tranzisztoros inverter kellene, csak nem bírok fordítva gondolkozni.
(#) Csupasz válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
Igen, csak kellene bele egy tranya, mert ugyanazon a kimeneten nem megy az optocsatoló és a led is.
(#) pont válasza Csupasz hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
A tápfesz közé ellenállással kötött ledet zárd rövidre egy NPN tranyóval.
(#) Csupasz válasza pont hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
Emitterre, vagy collectorra tegyem a ledet?
(#) jdani hozzászólása Jún 24, 2016 /
 
Üdv. Lenne 3 darab 150µF 250Vos kondi párhuzamosan kötve.
Milyen egy érték az, amivel ezt lehetne helyettesíteni?
3x150uf?
470uF?
(#) pont válasza Csupasz hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
Így egyszerűen, vagy energiatakarékosabban
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2016
(#) Csupasz válasza jdani hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
Igen, csak a feszültségre figyelj.
(#) Csupasz válasza pont hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
Köszönöm, hálám örökké üldözni fog!
(#) Elektro.on válasza pont hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
Esetleg PNP vel 1 tranzisztorral 3 ellenállással.
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2016

PNP-vel.png
    
(#) Csupasz válasza pont hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
Az első rajzod is jó, mert már beterveztem?
(#) pont válasza Elektro.on hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
Csak az eredeti kérdésben arról volt szó hogy nincs feszültség, gondoltam negatív sincs.
(#) pont válasza Csupasz hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
Annál az üzemidő alatt, folyamatos a 10mA fogyasztás.
(#) Csupasz válasza pont hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
Az nem jelent problémát.
(#) Elektro.on válasza pont hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
Pont első rajza folyamatosan fogyaszt, a másodiknál pedig számolni kell mert esetleg a tranzisztor nyitott állapotában van annyi C-E feszültség ami elég a lednek nyitó feszültségnak.
Mert ugye BIPOLÁRIS tranzisztorról beszélünk nem FET ről.
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2016
(#) enmate95 hozzászólása Jún 24, 2016 /
 
Sziasztok!

Egy pár napja kérdeztem tőletek egy at29c010-es flash memóriával kapcsolatosan de nem kaptam választ. A kérdésem annyi volt ,hogy egy arduino segítségével próbáltam beprogramozni a flash memóriát de nem sikerült. A honlap szerint 128 byte-onként kell írni és minden adat a WE negált jel (vagy CSE jel)
felfutó élénél íródik az adott címre. A programom annyit csinál ,hogy a D porton számol felfelé és minden számjegynél egy WE és CSE HIGH-LOW-HIGH átmenet csinál (a D portra van kötve az első 8 címvezeték a többit pedig leföldeltem) az adat vezetékeket szintén leföldeltem mert teszt gyanánt 00h adatot akartam írni minden byte-ra. Esetleg valakinek nincs ötlete hogy mi lehet a probléma?
Ha csak 128 byte-onként lehet írni az azt jelenti ,hogy ha a 0000h címen lévő byte-ot akarom megváltoztatni akkor az első 128 címre írnom kell valamit? A válaszokat előre is köszönöm
(#) nedudgi válasza enmate95 hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
A szektoros működést úgy kell érteni, hogy ha csak egy bájtot írsz, egy egész szektor lesz felülírva. Az adatokat 150us időn belül kell megadni, különben megtörténik az egész szektor írása.
(#) enmate95 válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
Mit jelent az ,hogy a szektort felülírjuk? Minden byte a szektorban FFh lesz?
Elvileg akkor működnie kellene annak amit csináltam? Csak mert amikor visszaolvasom az adatott akkor teljesen más eredményt kapok.
(#) nedudgi válasza enmate95 hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
Fogalmazzunk úgy, hogy nincs meghatározva, ha nem adtál értéket neki.
Nem túl hosszúak a vezetékek?
(#) RoliNyh hozzászólása Jún 24, 2016 /
 
Sziasztok!

Van itt egy túlfeszültségvédős -nek nevezett elosztó (gondolom az olcsóbbik fajta)
szétszerelésről egy videó:

Videó...

5:10 perctől van a lényeg...
Miszerint három metáloxid varisztor van benne csak
(jómagam úgy gondoltam, komolyabb áramkör van egy ilyen szerkentyűben mondjuk a drágábbakban biztos).

Megvan az adatlapja is:

14D471K adatlap...

A kínaiak küldenek is belőle 10 db -ot kemény 2$ -ért.

Szóval az érdekelne, mennyire megbízható ez a megoldás?
Meg számomra az sem derült ki az adatlapból, hogy most ez egyszerhasználatos és cserélni kell ha megszólalt, vagy helyreálló?

Közben az is eszembe jutott, hogy a bontott ATX PC tápokban is van ilyen, esetleg abból is lehetne bugázni...
(#) antikzsolt válasza RoliNyh hozzászólására (») Jún 24, 2016 /
 
Egyszer használatos.
Következő: »»   2808 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem