Fórum témák
» Több friss téma |
Kicsit több lenne a baleset úgy általánosságban, ha mindent a "saját érdekre" bíznának a tervezők.
Egy rönkhasító, ha áramszünet után visszatér az áram és beindul, alapra áll. Felmegy a torony és várja a kezelőt. Közben visít, mint a fába szorult féreg. Csak észreveszi a gazda.
A konyhánkban MM fali vezetékkel van szerelve az áramellátás. Az elosztó doboztól kb. 4 m-re kellene létesítsek egy 2+földes dugaljat. Milyen lehetőségek vannak a vezetékezéshez. Ugye alu MM fali már nem kapható. Csövezni meg nem nagyon lehet, mert nagyon vékony válaszfal. Arra gondoltam, hogy 3x1-es MTK-t gipszelek a vakolatba. Annak elég 1x1 cm hornyot vésni. Vélemény? Köszi.
A hozzászólás módosítva: Júl 27, 2016
MM fal vezeték kapható rézből is.( 3x1,5 mm2 ) ez is megfelel.
A hozzászólás módosítva: Júl 27, 2016
Ettől jobb megoldás a kábelcsatorna, vagy, 11 mm-es cső, abba bele lehet húzni három 1,5 mm2 -es MCU-t. Azt viszont vedd figyelembe, hogy a megoldásnál mindenképpen gyenge láncszem a régi vezeték.
Kapható MM-fal vezeték. Az MTK begipszeléséről lebeszélnélek. Javíthatatlan és kevésbé adja le jól a hőt. Újrakötésnél kész kínszenvedés, ha lerövidül. Ráadásul bármikor megfúrhatod, beleüthetsz egy képszöget. Ha már vésni, rombolni kell - a cső jobb megoldás. Abba tehetsz már kábelt (MTK, MBCu), de vezetéket is.
Azt hiszem ez lesz a megoldás, ha kapok a boltban.
Köszi mindenkinek a jó tanácsokat. A fali kábel lesz a nyerő. Az hűl a legjobban. Mosó és mosogatógép megy majd róla. Csövezni nem nagyon szeretnék. Az egy későbbi komplex beruházás lesz.
Mosó és mosogatógépnek 3 x 1 mm2 ? Mi ilyen helyekre 2,5 mm2-es rezet szoktunk vinni a fogyasztásmérőtől, nem meglévő alu vezetékre csatlakozva. Hibalehetőséget csinálsz bőven.
MM fali vezeték létezik 3x2,5 mm2-ben is, ráadásul itt pl akciós :
Bővebben: Link Érdemes teljes egészében kicserélni a kismegszakító ( elosztó) doboztól. A hozzászólás módosítva: Júl 27, 2016
Sajnos ez tőlem 200+ km-re van. Ráadásul holnap kell. De szerintem itt is kapok.
Az egész lakást újra kéne vezetékezni, de most nem megy.
Értem, de valószínű ez a két legnagyobb fogyasztó a lakásban, legalább ezt a szakaszt, akár falon kívül ragasztva. Az MM fali vezetéket főleg panelekben sok helyen így szerelték és a mai napig így is van . Ezt persze el lehet takarni vezetékcsatornával, hogy szebb legyen.
Megértem. Igazatok van, de most nem alkalmas a dolog.
Vettem 3x2,5-ös MM falit. Bekötöm a konyhai csomópontba. Odáig 3x2,5-ös MM alu vezeték jön egyenesen az elosztótáblától.
Nincs tapasztalatom villanyszerelésben ezért kérdezem, hogy 2 ÁVK-t hogyan szoktak párhuzamosan kötni? A kertbe lámpát és kapunyitót szeretnénk és egészségesebb lenne, ha nem a hűtőszekrényt vágná le, ha valami gond van. Szóval a kerti elektronikához külön ÁVK-t (30 mA) és kismegszakítót (16A) tervezek bekötni.
A kérdés, hogy a 80A-es bejövő sodrott rézvezetéknél lehet-e ugyanazt csinálni, mint kicsiben, hogy az első ÁVK-ba 2 vezetéket csavarozok be: egy befefelé és egy kifelé a második ÁVK felé. Egy 80A-es vezeték méretre sem kicsi és ha kettőt egyszerre kötök be, akkor fog-e annyira szorítani, hogy tüzet ne csináljon? Hogyan szokták a villanyszerelők a 80A-es vezetéket osztani (5 mm átmérő).
Kellene lennie egy nulla sínnek és egy fázis sínnek is ezekről egyenként lehet bekötni őket. Ha beférne sem jó megoldás az egy lukban két vezeték, mert hacsak nincs egymásra sodorva, érvég hüvelyezve, akkor az egyiket jobban szorítja mint a másikat. (Olyan nincs, hogy 80A -es vezeték, hanem keresztmetszet az idevaló mértékegység. 80A az Kb 25 mm2., ennek átmérője 5,64mm)
Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2016
Vannak sínek, de azokat nem lehet használni. Egy 80A-es vezeték jön be, közvetlen rákötve az ÁVK-ra, vannak sínek a földnek, nullának.
Ez szép és jó, csak két ÁVK esetén külön sín kell a nullának is különben levág, mert máshol megy el az áram. Persze berakhatok egy kismegszakítót a kertre ÁVK nélkül, csak akkor bármi van a kertben, az mindent visz. Ha az új, kerti ÁVK-t a jelenlegi sínekre kapcsolom rá, akkor meg simán előfordulhat, hogy probléma esetén mindkettő ÁVK-t lecsapja, nem csak a kertit. A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2016
A bejövő az ne az avkba menjen, hanem pl. a linkelt főelosztó sorkapcsokba ezekből elosztva a két avkra, és utána minden avk után külön elosztás. Egyébként az avk viszonylag lassú, ha totális földzárlat van, akkor úgyis a kismegszakítót veri le előbb, tehát célszerű a kertre a lehető legkisebbet tenni, talán az megelőzi a fő kismegszakítót, de kertbe mindenképpen kötelező az avk.
Igen, ez így van, de a probléma akkor jön, ha víz kerül:
- a föld/fázis - a föld/nulla közé. Ez pont az ÁVK-t veri le, a kismegszakító nyikkanni sem fog. A leágazókapocs jó ötletnek tűnik. Feltéve, hogy van még hely a sínen. A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2016
Azért ne feledkezzünk meg az alapvető dolgokról, hogy sérülésmentes, jól karbantartott, mechanikai és időjárási viszontagságoktól védett legyen a rendszer. A védelemnek szerepe, csak visz major, előre nem látható történet esetén legyen.
Lehet, hogy túl bonyolult egy második ÁVK bekötése.
Kell hozzá két fővezeték leágazó, 1 ÁVK, 1 kismegszakító. Mindez megoldható lenne, csak túl sok hely nincs már a sínen további elemeknek. Valamennyi van, de 4 új elemet betenni már eléggé necces. A kerbe lehet, hogy egy 2 pólusú kismegszakítót rakok be, ami nemcsak a fázist, de a nullát is megszakítja. Bármi gáz van, akkor lekapcsoljuk. Egy ÁVK lesz, az kertet házat figyeli. A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2016
Napi szinten kötöttem be 2 x 10 mm2-es vezetékeket többek közt ÁVK-ba. Lehet kapni dupla 10-es érvéghüvelyt is stb. Tehát a kívánságod kb. gyerekjáték.
Idézet: Van sok típusú, lassú is, gyors is. „Egyébként az avk viszonylag lassú”
Némely biztosíték, AVK un fésűvel is összeköthető, akkor nincs semmi megkötés a bejövő vezetékekre.
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni. A házunkban éppen lakásfelújítás történik, ezért a vakolat leverésre került. Mivel a falat úgy is vakolni kell, arra gondoltam, hogy beteszek egy új dugaszolóaljzatot a konyhába. Erről a dugaszolóaljzatról egy 700W -os mikrohullámú sütőt szeretnék üzemeltetni. Ez a mikrohullámú sütő jelenleg egy hosszabbító kábelen keresztül működik. Ezért a hosszabbítót kiváltanám egy dugaszolóaljzattal az eszköz közelében. Ahová most a hosszabbító kábel csatlakozik azt a dugaszolóaljzatot nem használnánk a bővítés után. De a probléma ott kezdődik, hogy a lakásba a 80 -as években került bekötésre az áram, ezért még alumínium kábellel szerelt és minden egy fázison van. Tulajdonképpen arra gondoltam , hogy megbontom a védőcsövet és behelyezek egy MÜDS 80 -as dobozt, és abból leágaztatom a konnektorhoz a 3 darab MCu 1,5 mm2 -es vezetéket. A jelenlegi bontatlan vezetékek egy szobába mennek ahol , egy lámpatest, egy TV, egy számítógép, néha egy porszívó és egyéb kisebb fogyasztó üzemel pl. telefontöltő. Ha a dugaszolóaljat bekötését meg lehet csinálni, akkor a kötést elsősorban WAGO rúgós kötőelemmel oldanám meg, alumínium pasztát használva. Tudom, hogy még egy új kötés lenne az amúgy is öreg villamos rendszerben , ezért a kérdésem az lenne, hogy kivitelezhető lenne -e ez a megoldás vagy inkább maradjon a hosszabbító? Még azt megemlíteném, hogy jelenleg villanyszerelő tanonc vagyok (igaz még nem vagyok igazi villanyszerelő), már voltam házaknál gyakorlaton de csak új házban csináltunk villanyszerelést, ezért szerintem magának a dugaszolóaljzatban a bekötése nem jelentetne problémát. Köszönöm a segítségeteket!
Ha a Wago-t szakszerűen használod fel, nem lehet probléma. Az alu vezetékekkel alapból semmi baj nincs, a kötésekre kell odafigyelni, mert az ide-oda hajlítgatást sokkal kevésbé tűrik mint a réz, és persze a terhelhetősége ugyan annak a keresztmetszetnek más mint a rézé, de egyébként teljesen jó anyag az alu...
Idézet: „éppen lakásfelújítás történik, ezért a vakolat leverésre került. Mivel a falat úgy is vakolni kell” Ez egy tökéletes alkalom a rendcsinálásra. Utána vagy 20 évig úgysem véshetsz mert kikaparják a szemed
Nem írtad, hogy csövezve van-e, vagy MM falvezeték az alu. Ha már leverted a vakolatot, akkor csövezni; vagy, ha ép a cső, akkor rézzel áthúzni, s nem lesz néhány évtizedig gondod a villannyal. Az alu nem nagyon frankó, hogy finom legyek, pláne az MM falvezeték.
A hozzászólás módosítva: Aug 6, 2016
|
Bejelentkezés
Hirdetés |