Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   465 / 965
(#) habazutty válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Igen, szerintem normális. Hagy ne fényképezzem már le az említett könyvet. Az órának csak a fesz. méréshez kell a nulla. Ha megfigyelted jobban a mérőt, akkor láttad, hogy az csak egy dupla sorkapocspont, egy potenciál, csak a fázis "megy" át az órán. De gondolom ezzel nem kell fárasztanunk egymást. Egyébként, ha végig gondolod van benne logika is. PEN légvezeték - sorkapocs-óra Npont-Óra N pont- fogyasztó helyett PEN légvezeték -sorkapocs -fogyasztó és óra N pont párhuzamos a megfelelő keresztmetszettel. Egy hibás kötési lehetőséget kizártál. Persze mindez csak akkor, ha ha legalább két órád van. És igen, láttam már mérőt .

Mégiscsak lekaptam az említett pár sort. A logika a szolgáltató szempontjából lehet az is, hogy a már említett nulla lazulás esetén "csak" a fogyasztó szívja meg, a mérő nulláján nem folyik üzemi áram, csak a fesz tekercshez kell, így a földelés felé folyó fogyasztást is fogja tudni mérni.

Kezdem úgy érezni, hogy szándékosan nem értjük meg a másikat.

Iromány.png
    
(#) erbe válasza habazutty hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Légy szíves az idézetnek ezt a részét kicsit hosszabban kifejteni!

Irom2.png
    
(#) habazutty válasza erbe hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Ott van a következő oldalon "-in nem szabad megszakìtani". Èn ezt nem tudom másképp értelmezni.
(#) krisz69 hozzászólása Júl 22, 2016 /
 
A védőföldelés. Hiánya sok problémát okoz . Sajnos nállam is. Családi házban .az emelezen csak fázis és 0-van. . Védőföldelés nincs ! (40 ével ezelött nem volt kötelező) igy veszélyes megoldáshoz kellett folyamodnom .. De más megoldás nem volt. Met falatbontani és mindent újra húzni nem 2 forint. Még zárojelesen sem szivesen írnám meg hogy hogy vagyok kénytelen ,, földet csinálni". A 0 földte fuzása . Segit a problémámon de nagy kockázatai vannak. !!!
(#) Bakman válasza krisz69 hozzászólására (») Júl 22, 2016 /
 
Remélhetőleg nem a nullát használod földelésnek, mert az rosszabb a semmitől.
(#) krisz69 válasza Bakman hozzászólására (») Júl 22, 2016 /
 
A semmitől nem roszabb mert akkor ráz ! Így viszont nem ráz semmi. Sajnos ilyen megoldásra vagyok kényszerűlve tudom a veszélyeit. Ha csak egy pillanatra is megszakad a ,,0" vezetőm a fázis a húzott ,,0" felé folyik. Mivel keresi az utat a föld felé mindig. Amüt az anyagiak engedik falon kivűl lesz újra kábelezve minden . Földelve . Addig meg sajnos erre vagyok kényszerűlve
(#) kameleon2 válasza krisz69 hozzászólására (») Júl 22, 2016 /
 
Ha 40 éve nem lett felújítva, akkor önmagában is lehet életveszélyes. Ne tetézd! Anyagilag egy kiégett ház vagy egy halott - nem mérhető össze 2 Ft-tal.
(#) zsoltee0001 válasza Bakman hozzászólására (») Júl 22, 2016 /
 
Újravezetékelését csinálom a házamnak, ott 1db szigetelt kábelen jött be a fázis a póznáról és a drótkötél merevítés volt a földelés és egyben a 0 (nem akartam elhinni)
Ott kőkeményen minden földelés össze volt kötve a 0-val.
De miért is veszélyesebb a 0-t rákötni a földelésre mint a semmi?
(#) krisz69 válasza kameleon2 hozzászólására (») Júl 22, 2016 /
 
Érik a felújitás nagyon
(#) Bakman válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 22, 2016 / 1
 
Azt a csupasz vezetéket PEN-nek hívják. Nem földelés és nem nulla. A "Villanyszerelés" c. témában minden kérdésedre ott a válasz, alig néhány (3-4) oldalt kell visszalapoznod.
(#) finestizgood hozzászólása Júl 25, 2016 /
 
Sziasztok.
Konyhában található 5 db GU10 230V50HZ 35W spot lámpa,
Azt szeretném kéredzni hogy ehhez a lámpákhoz valami átalakító szükséges-e?
Hogyan lehetne megfelelően bekötni?
(#) kadarist válasza finestizgood hozzászólására (») Júl 25, 2016 /
 
Szia!
Nem kell átalakító és úgy kell bekötni, mint egy ahogyan az izzólámpákat szokás.
(#) bakos13gab válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 25, 2016 /
 
Mert ha nem szakszerűen csinálod és valami véletlenül kilazul vagy megszakad bármi okból a nulla folytonossága, akkor "üzemszerűen" kiül a fázis mindenre...
(#) Bakman válasza finestizgood hozzászólására (») Júl 25, 2016 /
 
Nem teljesen egyértelmű a kérdés. Be van építve, de nincs bekötve? Hogy érted azt, hogy a konyhában található?

A GU10 jelzés a foglalatra utal, olyan mindenképpen kelleni fog a szakszerű bekötéshez, plusz valamilyen keret is, lásd melléklet. Ha 230 V-os izzót raksz bele, nem kell semmilyen átalakító, mehet rá közvetlen a hálózati feszültség.

GU10.jpg
    
(#) gyuszo válasza krisz69 hozzászólására (») Júl 25, 2016 /
 
Ne várd meg azt, hogy annyira elhanyagolt legyen, hogy a szolgáltató levágja a csatlakozó vezetéket és akkor áram nélkül kézi erővel kell mindent felújítanod.
Pedig ilyen bekövetkezhet. Utána sokkal nagyobb költség , munka, utánajárás a visszakötés.
(#) Messy666 hozzászólása Júl 25, 2016 /
 
Sziasztok!
Ellnézést remélem hogy nem gond hogy nyittotten ennek egy új topicot!
Érdeklődnék ki mit tud ezügyben segíteni
400 V 4 pólus 32 A átalakítàsa 5 pólus 16 A!!!
Lehetséges?Lehet gyárilag ilyen átalakítót kapni?
400 v 4pólusú 32 a a fali csatlakozóm és vásàroltam egy rönkhasítót ami 5 pólusú 16 a es!!!
Válaszokat előre is köszöntem.
(#) Bakman válasza Messy666 hozzászólására (») Júl 25, 2016 /
 
Dugaljt és nagy valószínűséggel kábelt is kell cserélni. 4p aljzatból, hacsak nincs ott a nulla, nem lehet 5p aljzatot csinálni, fordítva megy.
(#) erbe válasza Messy666 hozzászólására (») Júl 25, 2016 /
 
A rönkhasítóhoz nem kell nulla. Hosszabbítót kell készíteni végén 16/5-ös lengődugaljjal. A 4 szálat jelölések szerint bekötni. Nulla üresen marad. Ezt a hosszabbítót csak olyan készülékekhez szabad használni, amik nem igényelnek nullát. !
(#) kadarist válasza erbe hozzászólására (») Júl 25, 2016 /
 
Lehet, hogy van benne 230V-os fogyasztó és azért kell a nulla.
(#) Action2K válasza kadarist hozzászólására (») Júl 25, 2016 /
 
Mondjuk egy mágneskapcsoló.
(#) kadarist válasza Action2K hozzászólására (») Júl 26, 2016 /
 
Mondjuk. Vagy/és jelzőlámpa.
(#) Messy666 hozzászólása Júl 26, 2016 /
 
Sziadztok!
Köszönöm a válaszotokat!
Nem tudom hogy kell e a rönkhasítónak nulla?azt hol tufnám megnézni?az adat táblán nem tslàlok erre utaló jelet!
(#) Bakman válasza Messy666 hozzászólására (») Júl 26, 2016 /
 
Az adattábla szerint kábel és dugalj csere ott, ahol üzemeltetni akarod: 3 / N / PE
(#) elektroncso válasza Messy666 hozzászólására (») Júl 26, 2016 /
 
Szia.
Szedd szét a dugót, ha lehet, és fényképezd le. Abból mi meg tudjuk mondani, hogy belehet-e kötni úgy, hogy működjön a régi négy pólusú konnektorról. Ha szétszeded és mind az öt kontakt be van kötve akkor sajnos nem fog a négy pólusúval működni.
A hozzászólás módosítva: Júl 26, 2016
(#) gyuszo válasza elektroncso hozzászólására (») Júl 26, 2016 / 1
 
Bakman is már leírta, 5 vezeték kell, az adattáblán is ez áll. Ennek megfelelően 5 pólusú aljzattal, csatlakozóval. 3 fázis, N, PE.
(#) erbe válasza kadarist hozzászólására (») Júl 26, 2016 /
 
A rönkhasítóban van 1 db 3 fázisú motor és egy hidraulikaszivattyú. Ehhez tartozik egy teljesen mechanikus vezérlőszelep. A motort egy kézi kapcsolóval lehet bekapcsolni, aminek van egy kioldó gombja, ami szintén mechanikus reteszt működtet. Nulla sehol nincs bekötve a szerkezetbe.
(#) Barni87 válasza Messy666 hozzászólására (») Júl 26, 2016 /
 
Szia!
Ennél a típusnál a motor bekapcsolását egy 230V-os relé intézi, amit egy be és ki gombos öntartó kapcsolás végez.
Tehát, hacsak nem "heréled ki", akkor kell a nulla vezető.
A hozzászólás módosítva: Júl 26, 2016
(#) erbe válasza Barni87 hozzászólására (») Júl 26, 2016 /
 
Érdekes lehet. Ilyent még nem láttam.
(#) Bakman válasza erbe hozzászólására (») Júl 26, 2016 /
 
Pedig logikus, áramszünet után nem kapcsol vissza.
(#) erbe válasza Bakman hozzászólására (») Júl 26, 2016 /
 
Házi hasznosításnál nem követelmény. A gazdának saját érdeke, hogy lekapcsolja - kihúzza áramszünet esetén.
Ez biztos hamisítvány, mert eddig még csak kínaiakkal találkoztam, az pedig mind mechanikus volt.
Következő: »»   465 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem