Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1872 / 2208
(#) bta válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Júl 31, 2016
Nagyon régen volt dolgom GU50-esekkel, de itt is csak az volt, mint a szokványos pentódáknál. Teljesen más hangzásvilág együtemben, (kvázi)triódába kötve, ennek megfelelően nulla vagy minimális átfogó visszacsatolással, mint akármilyen AB-osztályú pentódás PP kapcsolásban, ahol "mindössze" 2-3 okból elengedhetetlen a 10dB feletti átfogó NVCS.
(#) bta válasza tungsram hozzászólására (») Júl 31, 2016
Triódának kötve a "nagy villanyt", pontosabban az anódfeszültséget igencsak korlátozza a maximálisan megengedhető segédrács-feszültség (250V). Ezért aztán nem is épít belőle szinte senki triódás SE-t..
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2016
(#) djcaveman válasza CIROKL hozzászólására (») Júl 31, 2016
Ezt én is alátámasztom, mert utánépítettem CIROKL fórumtárs nem mellébeszél, hanem tapasztalatalataira hagyakszik... Építeni, hallgatni, mérni, utána ítélkezni... A GU50 bár nem hangfrekvenciára lett kifejlesztve, igazán megállja a helyét. Tapasztalat.
(#) Abukodonozo hozzászólása Júl 31, 2016
Ha már itt tartunk akkor a 300B is a távirő kábelt erősítette, azt sem audofil eszköznek gyártották az első perctől. Sajnálom, hogy nem éltem nyolcvan évvel ezelőtt mikor még nem sokezer dollár volt darabja. Az én véleményem az, hogy bármivel megéri kísérletezni, mert PCL és EL csövekkel már mindenki építkezett. Miért ne lehetne akkor olyan dolgokkal kísérletezni, amit ekeve zsákutcának titulálnak, mint például a parallel single ended meg társai, amit amikor felvetettem, megnyugtattak, hogy "kár" időt pazarolni rá...
(#) pucuka válasza Abukodonozo hozzászólására (») Júl 31, 2016
A kábel erősítőnek szélessávú (300 Hz - 3 MHz) nagylinearitású, kiszajú erősítőnek kell lennie. Ezért kíválóan alkalmas audofil erősítőnek is.
A GU50 adócső, a linearitása, zaja nem igazán érdekes, többnyire C osztályban működik az eredeti felhasználási helyén. Ettől még jó lehet B, AB osztályban, ahogy a PL500, és társai.
(#) bta válasza pucuka hozzászólására (») Júl 31, 2016
A '20-as, '30-as évek adótriódái általában lineárisabbak a későbbiekben audio célra fejlesztett kisebb triódáknál (pl. 2a3*), tetródáknál és pentódáknál, ráadásul a triódák torzítási spektruma alapból kedvezőbb...
(#) csavarkulcs hozzászólása Júl 31, 2016
A gu-50 ről csodákat zengenek, olcsó, 500Ft, újonnan börzén.foglalat 5-600Ft.
1000 voltos anódfeszültséggel, és az erősítőn kívülre is teheted, mert a sapka nincs bekötve, levehető.
(#) gerleimarci válasza csavarkulcs hozzászólására (») Júl 31, 2016
Azt az 1000V-ot felejtsd el, ha jobb hangminőséget és hosszabb élettartamot akasz a csőnek.
(#) (Felhasználó 116638) válasza csavarkulcs hozzászólására (») Júl 31, 2016
Nem azzal kell foglalkozni, mit zengenek, meg mennyibe kerül.
Építs vele erősítőt, hallgasd,élvezd a zenét.
320-400V anódfesszel, SE -ként gyönyörűen szól.Tapasztalat.
Persze korrekt kimenő és táp dukál mellé.
(#) csavarkulcs válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Júl 31, 2016
Magáról a csőről beszéltem, hogy szerintem(is) jó felépítésű, tartós cső.
erősítőt nem építettem vele.
Bővebben: Link
(#) crapgame válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Júl 31, 2016
Véletlenül nyomtam mínuszt, bocs.
(#) (Felhasználó 116638) válasza crapgame hozzászólására (») Aug 1, 2016
Semmi gond, Én is...
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2016
(#) Mate78 válasza tungsram hozzászólására (») Aug 1, 2016
Idézet:
„Aki erősítőt akar építeni az a csöves A-osztályt főleg a Single-A ívben felejtse el. Nem elég, hogy rossz hatásfokúak de még rosszul is szólnak.”

Azért ezt így kijelenteni...
(#) pucuka válasza bta hozzászólására (») Aug 1, 2016
Valamiért végül mégis a vezetékes sokcsatornás átviteltechnikában mégis pentódákat használtak tömkelegével. Pedig ebben az alkalmazásban a zaj, és a linearitás (áthallás) kritikus tulajdonság, a teljesítmény nem annyira.
Pl.: 18042, 18045, 18046.
(#) pucuka válasza pucuka hozzászólására (») Aug 1, 2016
Adócsöveknél pedig az a helyzet, hogy az AM modulációt többnyire anódmodulációval állítják elő, ott pedig a fele teljesítmény a vivő, és fele a moduláció. Ezért praktikus okokból mindkét feladatra ugyanazt a csövet használják, csak a vivőt C, a modulátort B (AB) osztályban. A modulátor erősítőknél pedig nem hátrány a linearitás.
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2016
(#) Ronen hozzászólása Aug 1, 2016
Ma kezdtem bele egy PCL86-SE-be. Gitárerősítő lessz belőle. Sajnos későn jutott az eszembe hogy szegény cső több száz fokig melegszik, de akkorra már az elkókat a helyükre pakoltam Szóval, annyi variálás lessz még, hogy az egész foglalatot "kiemelem" a ""nyák""-ból. Igyekeztem kivételesen arra törekedni hogy nézzen is ki valahogyan, mert ajándék készül. A kábelek szépen vissza lesznek vezetve a lap-alá, az egész be lessz burkolva valami átlátszó műanyaggal, meg kap egy ledet a cső alja. (Ami nekem van itthon sztereó SE, ezt a kapcsolást alkalmazza, ezért építettem meg.)

A nyákterv, és kapcsolási rajzot még egyszer köszönöm djhans fórumtársunknak!
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2016
(#) (Felhasználó 116638) válasza Ronen hozzászólására (») Aug 1, 2016
Én is voltam kezdő, igaz régen volt, de ilyet nem csináltam sosem.
Nem megsérteni akarlak, de ez a hobbi és a szakma megcsúfolása.
Ilyet nem mernék kiadni a kezemből, akkor sem ha magamnak készítem,akkor meg főleg nem ha ajándéknak szánnám.
Ha már elektronikával foglalkozol, nem árt ha adsz az esztétikára,és a biztonságra is.
Ismétlem: nem bántani akarlak!Sajnálom ha esetleg "fájdalmasan őszinte"voltam....
(#) mofesa válasza Ronen hozzászólására (») Aug 1, 2016
Ez így életveszélyesnek tűnik. Ez itt off, de nem tudom megállni. Gondolom volt nyákterv. Arról át lehet jelölni az alkatrészek lábát. Ha nincs, akkor mm papír. Hidrogén-peroxid + sósav keverékével meg ki lehet maratni. Kis törődés kérdése az egész.
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2016
(#) Peter_S válasza Ronen hozzászólására (») Aug 1, 2016
Halkan jegyzem meg, hogy egy darab pcl86 édeskevés lesz a boldogsághoz.
Nézz körül pl. az AX84.com-on, hogy nagyjából hogyan néz ki egy gitárerősítő. Bővebben: Link
Nálam most úgy 70% készültségen van onnan egy High-Octane, némi modifikációval (csöves egyenirányítás, ECC83 helyett 6Н2П --> így a fűtést is meg kellett emelni az Ukh max. eltérése miatt)
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2016
(#) Ronen válasza mofesa hozzászólására (») Aug 1, 2016
Abszolúdt nem fáj. Szétkapom, és átvariálom, hogy szebb legyen
Építő jellegű kritikának fogom föl. Igaz, igyekeztem szépre csinálni, de nyákmaratásról álmodni nem merek, azért oldottam meg így. nem kell túlaggódni, ahova ez kerül (majd egyszer) oda emberfia nem pitiszkál Eszembe nem lenne megcsúfolni azt, amit a legjobban szeretek. (ez fájt de nem baj)
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2016
(#) (Felhasználó 116638) válasza Ronen hozzászólására (») Aug 1, 2016
Üvegszálas lapon, forrtüskékkel, légszerelve gyönyörűen meg lehet szerelni.
Egyszerű áramkör, nem kell túlspilázni.(Ha nincs lehetőséged nyák-ot készíteni)
Vagy üvegszálas csík, 3-as forrfülekkel, forrléc technikával, eleve a dobozba épitve.
Tele van a net szuper leírásokkal, design-okkal.Légy kreatív!
(#) Orbán József válasza Ronen hozzászólására (») Aug 1, 2016
Nem ördöngőség a nyák készítés.Néhány évtizeddel (mondjuk 4) ezelőtt még sokáig "kockás" papíron terveztem, átpontoztam a nyákra, körömlakkal, aztán egyébbel - ma már fillérekért van alkoholos filc - megrajzol, vasklorid. Aztán 1 mm-es fúróval, kézi fúróval (amerikáner!) fúrtam ki.
Könnyebb az áttekintés, javítás és látszik, nem a szél kupacolta az alkatrészeket.
Ha nem akarsz nyákkal vesződni, jöjjön a forrléces megoldás. Azt is lehet nyák csíkokból, csíkokat lemarni keresztbe róla... Ui.: A Kolléga megelőzött kicsit, nagyjából ugyanazt írtuk...
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2016
(#) gerleimarci válasza Orbán József hozzászólására (») Aug 1, 2016
Vagy ha vasklorid nincs, akkor a háztási boltban lehet kapni sósavat(30%-os) és hidregén-peroxidot(12%-os szőkítő).
(#) (Felhasználó 116638) válasza Ronen hozzászólására (») Aug 1, 2016
Küldtem e-mailben egy kis szakirodalmat segítségként.
(#) Ronen válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Aug 1, 2016
Írtam hogy egy csöppet elnéztem magam az elkók miatt, mert azok csak 85fokig bírják, amiatt át kell variáljam, de igyekszem a lehető legjobbat kihozni belőle. ez még csak maga az áramkör, és nem ez fog "kívülre" kerülni, ott csak a cső fog látszani egy zöld leddel megvilágítva (vagy kékkel)

A segítséget előre is köszönöm forrléc van itthol, régi TV belseje
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2016
(#) akos70 válasza Ronen hozzászólására (») Aug 1, 2016
Idézet:
„ahova ez kerül (majd egyszer) oda emberfia nem pitiszkál”


Ha gitárerősítőnek szánod, akkor folyamatosan lesz pitiszkálva két kézzel. (Én ezt inkább nem merném)
(#) akos70 válasza Ronen hozzászólására (») Aug 1, 2016
Az átvariálásba kalkuláld bele azt is, amit Peter javasolt, az egyszem PCL86 kevés lesz.
(#) küzmös Gergely válasza Ronen hozzászólására (») Aug 2, 2016
Tényleg nagyon kevés az egy szem PCL86.. A 300mV-os bemenetet nem fogja kihajtani egy sok esetben harmad akkora jelet sem adó gitár. Alapból is kevéske.. Én továbbra is PL500-at ajánlanék. PP kapcsolásban, mondjuk egy triódával az elején. 1969 októberi epoxy aluházas kondi biztos hogy nem az igazi így közel 50 év távlatából. Fontos alkatrész. Azt cseréld valami modern X2-es darabra. Mert sanszos hogy szívni fogsz vele. Nem bízom benne. Tévékből is lököm ki őket.
A hozzászólás módosítva: Aug 2, 2016
(#) küzmös Gergely válasza Ronen hozzászólására (») Aug 2, 2016
Mindenki gólyafészekkel kezdett.. Semmi vész! Engem anno elküldtek lekapcsolni a biztosítékot, mondván szép az élet és jobb a békesség, abból nem lehet baj. xD Annyira zöldfülű voltam.
Következő: »»   1872 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem