Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » 12V 4A táp
Sürgösen szüks. volna egy kapcsrajzra
olyan tápról, ami kb 25V-os trafóból 12 V 4A állít elő. Pl 7812 megfejelve tranyóval. Ha lehet minnél egyszerübb legyen. (Tda 1557Q végfok meghajtáshoz). Köszike
Hali!
Ez 24V-ból csinál 12V 30A-t. Az talán elég lesz. Amúgy ha a tranyók számát csökkented, csökken az áram is. Olvasd el alatta a szöveget... Ja, és ezt megint a Hobbielektronika.hu linktárából szedtem! [link=http://www.mitedu.freeserve.co.uk/Circuits/Power/1230psu.htm]http://www.mitedu.freeserve.co.uk/Circuits/Power/1230psu.htm[/link]
Köszi!!
Az elmult napokban egy halom régi hobby elektronikát böngésztem át sikertelenül. Szóval ez most tényleg nagy segítség volt. Ha hamarabb ráakadok erre az oldalra, ezt megspórolhattam volna. De hát sajna ritkán jutok nethez. Bár remélem ez hamarosan változni fog.
Hello!
Megépítettem az említett kapcsolást 3 tranyóval, de nem lett az igazi, mert nagyon ingadozik a kimenő feszültség, és az áramerősség is! Van valami ötletetek, hogy hogyan lehetne jobban stabilizálni, hogy egyenletes legyen a fesz, és a leadott árama is? köszi
Helló.
Ha mindenképpen 12voltos stabil táp kell,akkor köss össze párhuzamba 6-8 db lm7812-es ic-t ami viszonylag nem is drága.És nem kell hozzá se poti se semmi.De hűtést azért tegyél rá!Gyári adatlap szerint másfél ampert kibír de számold inkább egy ampernek a tűrést,szerintem 6db elég lesz négy amperre. Előnye hogy egyszerű és könnyü javítani.
kösz! de nekem 10A-re kellene! akkor 10 darabot kössek párhuzamosan?
Helló.
Ha tíz ampernél nem mész tovább,akkor bőven elég 10db és még marad is benne egy kis rejtett tartalék
köszi!
És mekkora kondikat ajánlasz max 10A-nél az egyenirányítás után, és a sabilizátorok után? A forrása egy 300VA-es 12VAC-s toroid!
Szerintem nem illik párhuzamosan kötni a stabokat, a tranyókat sem illk párhuzamosan minimum kéne tenni egy -egy ellenállást.De jobbnak tartom a tranyós kiegészítést.
Ezt az álláspontot én is osztom.
Mivel nem létezik 2 egyforma alkatrész, ezért nem egyenletesen oszlana meg a terhelőáram az IC-k között. Ezért ha jól tudom az IC-k kimeneteire 1-1 darab 0,5-1 ohmos ellenállásokat kell forrasztani, és csak ezután szabad összekötni őket.
akkor tudnátok pontosítani, hogy hogyan is csináljam? esetleg egy vázlatot is csatolnátok, hogy könnyebben megérsem? Köszi
Ha jól tudom amperenként 1000µF-dal kell számolni. De olvastam olyat is hogy 2000µF-dal. (Hogy melyiket használod az a péntárcádtól függ )
Én legalábbis a 100W-os TDA7294-es végfokomba csatornánként a tápba a +/- ágakba 1-1 db 10.000 µF-os kondit raktam, mert a kimenő csúcsáram elérheti a 10A-t.
Hali.
A biztonság kedvéért a stab ick kimeneteire kell kötni egy egyenirányítót megfelelő polaritással,ha esetleg valamelyik 0 átmenetes lenne akkor a többit nem fogja tönkretenni.De az ic csak akkor lesz 0 átmenetes ha túlhajtod vagy véletlen rövidrezárod a kimeneteit. Amúgy meg tranyókat is lehet párhuzamba kötni pl:az erősítőmben is párhuzamban van 3 pár BD250c és BD249c, de az igaz hogy ott csak a bázis és a kimenet van összekötve ahol a feszkó bemegy ott van 22ohm. Stab ic-nél elhanyagolható az előtét(meg ha valakinek nagy teljesítményre kell akkor abban biztos nem lesz benne mert úgy is elfüstőlne ha valami amperzabáló cuccot tenne rá pl:autóserősítőt)ott pont az a lényeg hogy minnél több áramot ki tudjon nyomatni magából.Ott ahol dolgozok láttam már egy pár érdekes és brutális modult pl telefonközpont kapcsolószekrénynek a feszabájozóját ott is három lábú ic volt,és ami a legnagyobb poén hogy hűtés nélkül!!!és nagyobb mint az lm7812 kb akkora mint a BD250-es és az volt az egészbe a poén hogy mikor megnéztem a modult kapcsolását akkor láttam hogy ebből az ic ből kb 20darab volt párhuzamban!!!!!!és az volt ráirva a panelra hogy 42volt 50amper output!!.szóval mégiscsak mükődik ez a párhuzam mód!!!De ha nem hiszed próbáld ki. üdv.
Elhiszem
Csak a "nagy" könyvbe így vagyon megírva. Igen, az ellenállások károsan megnövelik a tápegység belső ellenállását, és így csökkentve a kivehető áramot
Hali.
Mihez kell a táp? Állandó terheléshez? Mert állandó 10amperes terhelésnél felesleges az ic-k után kondit rakni(nincs jelentősége) mert egy "éhesebb" fogyasztó úgyis leszedi a feszkót a kondikról.(tapasztalat!!!) Inkább az egyenirányítás után(vagyis az ic-k elé) kellene a kondi,hogy az ic-k nek legyen egy kis pufferja. Azt hogy mekkorák a kondik azt tőlled függ,lehet 2200mikrotól a csillagos égig üdv.
az max 2 A-t fog enni (mértem)
mehet neki a 7815 -s is, 18v -a max...
egy akkutöltőhöz kell, ami eredetileg gk. akkuról üzemel! ha akkuról üzemel, akkor állandó a töltőáram, és a bemeneti feszmérő is csak 1századot ingadozik, a stabilizált táppal pedig 2V volt az ingadozás, és a töltőáram is folyamatosan ingadozott a töltő kijelzőjén, és az egyenirányító után 10e µF volt! Szóval olyan stabil 12Vos tápot szeretnék csinálni, mint amilyen egy akkumulátor, ha lehetséges!
Működik a 10 db táp párhuzamosan, csak lesz közötte olyan ami túlterhelődik, ill. olyan amelyiken nem lesz terhelés. (Egy másik hozzászóló már részletezte miért):yes:
Minden táppal sorba kell kötni 1-1db 0,2 ohm-os ellen állatot, vagy diódát! (utóbbit választanám):yes: A belső ellenállását a tápnak valóban növeli, de 10 db 0,2 ohm párhuzamosan ugyi csak 0,02 ohm, és ezen 10A hatására 0,2V fesz esik.:yes: De számoljunk: 1 db táp kb 100.- HUF, 1 db 10 A-es tranyó max 500.-HUF Akkor melyiket válasszuk?
én az választanám, amelyikkel a legstabilabb a táp! a stab. kimenetével kell sorosan kötni 0.2ohmos ellenállást? hány wattosanak kell lennie az ellenállásnak?
Annál jobbat is lehet, de valsz. 2-3x annyiba kerül mint akkumulátorból
Szerintem nem igazán akarsz annyira stabil tápot:yes:
Igen oda célszerű! ( A diódát mindenképpen, és az a jobb!! - kissebb a belső ellenállása!)
P=UxI:yes: És mindent tudsz
annak mintha csak 150mA-t bírna át engedni.. szal sztem nagyobb kell mondjuk 1n400x
Idézet: „A diódát mindenképpen, és az a jobb!! - kissebb a belső ellenállása!” diódán nem fog esni 1 volt ?? tehát 12v helyet 11v lesz nem de ??? hogy is van ez
Vártam a reakciót!
Valóban, egy Si diódán kb. 0,7V esik nyitóirányban, de ez állandó értékű. A dióda un. dinamikus belső ellen állása viszont nagyon kicsi, és az ezen eső feszültség is ebből adódóan. A kettőből jön ki a dióda jellegzetes karakterisztikája:yes: A plusz nyitófeszültség egyszerüen kompenzálható:yes: (Stabkocka GND ágba kötött dióda - és újból 12V a 12V !!) A stabtápok nagyon érzékenyek a szembekapcsolt feszültségre, a dióda ez ellen is véd!:yes: Egyébként ilyen nagy, 5-15A közötti áramfelvételre a párhuzamosan kötött tápokról lebeszélnélek. Max 2db párhuzamos kapcsolását ajánlom. (Egyébként az Enterprise 128 számítógép tápja így volt megoldva!) Ha nagyon egyszerűt akarsz, akkor tranyóval, ill tranyókkal megfejelt stabtápot ajánlom. Ha nagyon stabilt, és minnél kissebb hőfejlődést akarsz, akkor a kapcsolóüzemű táp jöhet csak szóba.:yes: De az meg bonyolult
A kimenetre mindenképpen 1A-es (2A-es tápnál értelemszerűen ...) dióda kell, a föld ágba jó a 1N4148 is:yes:
(persze együtt a 2) |
Bejelentkezés
Hirdetés |