Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Témaindító: csonthulye, idő: Dec 10, 2005
Témakörök:
A párhuzamos tekercs miért lenne jobb, mi az előnye? Mégjobban vágná az alacsonyabb frekvenciát, mintha csak a soros kondenzátor lenne előtte? Esetleg így már másodfokú lenne a szűrő?
Az a gond, hogy én egyáltalán nem értek a méretezéshez, nem tudom, hogy kellene hozzáigazítani az R1-et, bár ha itt tudtok benne segíteni, akkor megpróbálhatom. És rézdrótból méterre kimérve csak 2 métert lehet kapni szaküzletekben?
Ezt neked kell eldöntened, hogy R tagot használsz (R2) vagy egy kis tekercset helyette (L1). De én szerintem egy kis tekercs sokkal magasabb, és szebb hangot csinál mint egy ellenállás. Majd amilyenre sikeredeik úgy használsz R1et ha kell, vagy sem. Majd meglátod.
Nem a réz drótot úgy értette, hogy amilyen épp van otthon, szaküzletben nem tudom hogy íagy hirtelenjébe kapható-e de maximum ilyen barkácsboltban kapható villanyszerelési szigetelt tömör drótot lehet kapni, de az nem lakkozott huzal. Igazábűól szét szedsz valami trafót amiben van ránézésre olyan drótocska, letekered azt jól van. Bárhonnan lehet bontatni. A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2016
Általában kerülni szoktuk az induktivitást a magashangszóróval sorosan, de ezzel is meg lehet oldani, csak más lesz a végeredmény. A BC25-ös vifa egyenletes nincs igazából szüksége sem kiemelésre, sem vágásra, az ellenállás úgy gondolom jó ide.
Idézet: „kerülni szoktuk az induktivitást a magashangszóróval sorosan” Felüláteresztő szűrőnél az induktivitást a magashangszóróval párhuzamosan kell kapcsolni, mint ahogy írtam is az ábrán látható R2 tagra értem. Az más tészta, hogy sok szotyi ládában, de autós kalaptartó hangszóróknál is oda dobnak sorosan a magas elé egy 50V/4,7µF os ELKÓ-t (nemis ám bipoláris kondit) aztán a legelső dummcididámmnál többé már nem szól.
Ez ez elkós butaság most hogy jön ide? A magassal sorba nem szokás kötni induktivitást, legfeljebb akkor, ha nagyon kiemel magas frekvencián, az említett magashoz, csakis ellenállás jó, ahogy írta a kolega.
Idézet: „De én szerintem egy kis tekercs sokkal magasabb, és szebb hangot csinál mint egy ellenállás. Majd amilyenre sikeredeik úgy használsz R1et ha kell, vagy sem. Majd meglátod.” Javaslom, hogy gondold végig mégegyszer, mielőtt tanácsot osztasz, mert ez butaság az utolsó szóig.
Nemhogy nem szokás... Akkor az egy alul-áteresztő szűrő lenne.
Szerintem csak lehet,hogy félreértitek egymást. Ha van kanthal huzalod akkor te magad is készíthetsz ellenállást. Ami kinézetre leginkább egy tekercsre fog hasonlítani. Megfelelő tekercseléssel akár indukció mentes is lehet.
Mit is kéne még egyszer végiggondoljak? Halálos, másokat veszélyeztető tanácsot osztottam? Majd ha így lenne akkor esetleg, de nem így van, és még mindíg nem értem, hogy ki mondta nektek a magassal SORBA kell kötni az induktivitást? Itt nálunk errefelé az még mindig R2 hangszóróra nézve párhuzamos.
Az ellenállás szerepe itt a csillapítás, nem a hangváltó karakterisztikáját kell befolyásolni, ezért nem jó az induktivitás. Nem veszélyes amit javasoltál, csak butaság.
ptesza Én egyszerűen fémréteg ellenállásokat használok és probléma megoldva. A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2016
Hja, hogy a párhuzamos tagra gondoltál? Dehát itt arra nincs szükség. Ez egy ilyen kapcsolás. A 2m rézből meg lenne vagy 20uH az nem tenne jót se a hangszórónak, se az egyenletességnek. Meg az erőstőnek sem. Ilyen értéket maximum sorosan lehet használni a magassal.
Igen.
Részemről még mindig hiába ott a kondi előtte meg az ellenállás utánna, ez így csak simán egy zobel tag, soros C-R kör. Ebből csak úgy lesz magas filter ha a körbe teszünk egy soros L tagot. Jelen esetben itt a magassugárzó hangszóró tekercse fog L tagként viselkedni (illetve a korlátozó párhuzamos (R2 ellenállás) amíg be nem sűrűsödik, majd szépen átenged. Tehát egy HPF önnmagába a magassugárzó hangszórónak a tekercse nem teljesen képes L-C tagot (felüláteresztő szűrőt) alkotni a soros kondival, hiába párhuzamos rá egy ellenállás a kimeneten (R2). Jó persze egy bizonyos terhelésig, és sűrűségig megbírkózik vele, de aztán kihal. Manapság úgy néz ki részemről egy HPF szűrő, hogy soros C-L-R tag. Fontos, mert a C tag vág, L tag állandó értéken tart egy induktivitást a körben, (míg önmagába ugyebár a hangszóró tekercse erre nem teljesen képes) az R érték meg áramkorlátoz, csillapít. Nem azt mondom hogy kötelező ezt csinálni, csak egy javaslatot akartam tenni a kollégának. A hozzászólás módosítva: Nov 3, 2016
Kár is erőlködni vele, nem képes megérteni, hogy nem képes megérteni az egész működését. Hisz egy bizonyos "sűrűségig" lesz csak felüláteresztő szűrő a magas.
De, igen igy működik, minden valamire való hangváltóban van tekercs is.
Ez egész jó. Most olvastam először.
Bővebben: Link Ez is elmegy, annyival kiegészitve, hogy csak elektromos szempontból nézi. Mondjuk kezdetnek az is elég. Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Nov 3, 2016
Sziasztok!
Tanácsot, segítséget szeretnék kérni a tőlem jobban hozzáértôktől. Van egy pár Videoton DC3010A hangfalam. Ezeket én szeretném átalakítani esztétikai okok miatt. Új doboz, más kialakítás. A csatolt képen látható tervhez hasonlót szeretnék. Segítsetek tanáccsal ötlettel, hogy lehet e valami jót kihozni belőle!? A segítséget előre is köszönöm. Üdv, Palkó. A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2016
Sziasztok!
Van egy Magnat hangfalpárom, aminek a hangváltójában polarizált elektrolit kondenzátorok vannak. Szerintetek olcsó bipoláris kondenzátorokat, vagy kicsivel jobb minőségű fóliakondenzátorokat rendeljek hozzá? A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2016
Ne csinálj azokkal a dobozokkal semmit. Ha építeni akarsz, akkor ne egy gyárit bombázz szét. Adj meg egy keretet, felhasználási célt, aztán a fórumozók szerintem segítenek elindulni.
Addig is olvass vissza ebben a topicban!
Utólag választ találtam a kérdésemre, a bipolàris kondenzátor ESR értéke jóval nagyobb a fóliakondenzàtorénál, amit a hangváltó tervezésénél figyelembe vettek. Ezért nem csereszabatossak. Az előző hozzászólásomat nem tudom módosítani, sem törölni.
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2016
Sziasztok!
Van egy philips htl1190B hangsugárzóm (vagy hangprojektor). A gond az, hogy nem akar bekapcsolni. Mit kellene átnéznem első körben? A kondenzátorok nincsenek felpuffadva, a gombok elvileg jók.
Igy többet érnek, és a hangszórók sem érik meg a sok munkát. Meg renes váltót tervezni hozzá nagyon nehéz lenne.
Ettől függetlenül nem biztos, hogy ezt tényleg értékelték tervezéskor. Csak akkor derülne ki, ha valaki megmérné, ellenőrizné.
A tápfeszültségek ellenőrzése lenne. De az már erről a képről is látszik ,hogy a panelen rajta van a hálózati fesz. Ha annyira nem értesz hozzá akkor inkább ne kísérletezz...
Ok! Köszi a választ és Primary-nak is.
Sziasztok!
Szeretnék egy pár két utas reflex hangsugárzót készíteni a mellékelt képen látható Sony mélyközép-hangszórókkal. ( 8 ohm és 6"-osak fehér PP membránnal és gumi peremmel ) Régebben nagyon olcsón lehetett ilyet venni, honnan tudnék ilyet szerezni 1 párat? Esetleg itt a fórumon valakinek van elfekvőben ilyenből 2 db? A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2016
Szia! Miért pont ezekből?
Amúgy az apróhirdetés ezért van kitalálva.
Olyat nem tudok mint amit keresel,talán egyszer láttam még régen Pesten a Marion kft-nél,de az nagyon rég volt...Én most ilyet vettem mint ami a képen van , 1000 ft volt darabja,és nagyon jó!Ez is sony,csak 5"-ös.
Van egy darabom belőle, és ilyen szabadidős tevékenység gyanánt próbálgattam hozzá doboz, magas(sugárzó)hangszóró, hangváltó kombinációkat. Az egyik összeállítás különösen nagyon megtetszett. Ezért akarok egy pár ilyen hangsugárzót építeni.
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2016
|
Bejelentkezés
Hirdetés |