Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   594 / 728
(#) Optimusz válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 25, 2016 /
 
Nem így alakult, csak már bújom a fórumokat és sok helyen azt olvastam hogyha túl kicsi az erősítő az a hangfal károsodásával járhat, mivel a feszültséget attól még ráadja de a membrán mozgása sokkal lassabb ami a hűtéséért is felel, és így leéghet, meg a hang is torz lesz! Lehet hogy most fúl baromságot írtam, de én így értelmeztem . Szóval a lényeg hogy teljesen kuka vagyok egyenlőre a témához, de szeretnék egy jó hangszórót lemezjátszóhoz! És magam szeretném összerakni. Ha el tudnád magyarázni, hogy mi az összefüggés az erősítőm teljesítménye és a hangfal teljesítménye között azt nagyon megköszönném!! De mint egy gyereknek, ha kérhetném ! Egyébként nem ragaszkodom a szélessávú hangszórókhoz, lehet több utas is! Max 20 EFt-ig! Esetleg te mit ajánlasz??
Ehhez az erősítőhöz!! 2x15 W!
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2016
(#) P_Laszlo válasza Optimusz hozzászólására (») Okt 25, 2016 /
 
Hát a HC12,5 inkább beszédhang átvitelre jó, egészen szépen szól a Visaton BG20 vagy a 17C626A, 17C558AN.
(#) P_Laszlo válasza Primary hozzászólására (») Okt 25, 2016 /
 
A BEAG után maradt Univox ebből csinálta a HTP 30-at, szóval erre jó nagyjából. Csak a papírszélű változatot tették bele.
(#) ptesza válasza P_Laszlo hozzászólására (») Okt 26, 2016 3 / 2
 
Mi lett ez reklámtopik? Azért jársz ide ,hogy mindenkinek ajánlgassad a nem létező hangszóróid? Mindenki gyártó más le van szólva, az emberek meg félre vannak vezetve ,hogy neked menjen a kis bizniszed. Csak az a baj ,hogy ígrégetőjános vagy még mindig...
(#) gyuszo válasza Optimusz hozzászólására (») Okt 26, 2016 /
 
A hangdoboznak terhelhetőség és impedancia tekintetében illeszkednie kell az azt meghajtó erősítőhöz. Minden erősítőnek van egy gyártó által megadott minimum terhelő impedanciája, ami alá nem szabad menni, mert a túl nagy áramok miatt tönkremehet. Ha az erősítő "4 ohmos", akkor arra nem szabad 4 ohmnál alacsonyabb impedanciájú hangdobozt kapcsolni. Ha az impedancia nagyobb, attól az erősítőnek nem lesz baja, csak a kivehető teljesítmény csökken (dupla impedancia = fele teljesítmény). A teljesítménynél pont fordítva kell eljárni, a hangszóró terhelhetősége legyen nagyobb, mint az erősítő teljesítménye az adott impedancián.
Így tehát ezért javasoltam nagyobb teljesítményű, méretileg is nagyobb, de elfogadható árú hangszórót ( 6 cm, 10 cm átmérő helyett 12,5 cm-est )
(#) gyuszo válasza P_Laszlo hozzászólására (») Okt 26, 2016 /
 
Igen, valóban, csak annak a hangoszlopnap a terhelhetősége csak 25 W, tehát lényegesen több hangszórót kell összekapcsolni. mint a BEAG HOX 22 -ben.
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2016
(#) gyuszo válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 26, 2016 /
 
A BEAG HOX 22 már 100 W terhelhetőségű , ebben 8 db " HC 12,5 " hangszóró van beépítve.
(#) uniman válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 26, 2016 /
 
Hello! Tévedsz, mert a Beag HOX 22-ben 9 darab hangszóró van! (Nekem van, még az ősi Alnico mágneses hangszórókkal szerelt példány.)
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2016
(#) uniman válasza Primary hozzászólására (») Okt 26, 2016 /
 
Hello!
A karcsú hangoszlop így néz ki (Alul az fényes 200 Ft-os, a méretarányok miatt):
(#) gyuszo válasza uniman hozzászólására (») Okt 26, 2016 /
 
Összekevered a BEAG Bifrons szériával, abban tényleg 9 db van . ( Bifrons HOX 05 )
Amelyik a Bose 901-re is nagyon hasonlít.
Az eredeti HOX 22 az 8 hangszórós.
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2016
(#) uniman válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 26, 2016 /
 
Hello! Köszi a felvilágosítást! Az eredeti címkéje már rég az enyészeté lett...
(#) P_Laszlo válasza ptesza hozzászólására (») Okt 26, 2016 1 /
 
Ezek csak jó hangszórók. Ennyi. A Visaton BG20 is alternatíva lehet, csak azt szűrni kell középen, a 17C-ket meg nem. Mindenki azt választja amit szeretne. Nem kell ebből ügyet csinálni, ha van jobb lehetőség, akkor mindig azt ajánlom. ) Egyébként miért kell sértegetni másokat fórumon?
Miért kell leszólni, ami magyar termék, nem kevés szellemi munkával mögötte? Van jobb ajánlatod? Egy kis konstruktivitás nem ártana. Építő hozzászólások, hadd menjenek előre a dolgok. Segíteni kell, ha lehet. Azért van a fórum, szerintem.
(#) P_Laszlo válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 26, 2016 /
 
A BEAG HX 125. Az Univox volt HC12,5.
(#) ptesza válasza P_Laszlo hozzászólására (») Okt 26, 2016 / 2
 
Nem sértegetés. Az igazság általában nagyon fájdalmas.
Csak azért jársz ide, hogy üzletet csinálj. Azt meg úgy éred el, hogy másét lehúzod. Végül mindig csak a te vagy az az alternatíva. Menj az apróhirdetés rovatba a saját termékeid ajánlgatásával.
(#) P_Laszlo válasza ptesza hozzászólására (») Okt 26, 2016 /
 
Szerintem ez nem igaz. Tiszteletben tartom a véleményed, de bizonyítsd be kérlek. És el lehet mondani finomabb hangnemben is.
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2016
(#) nandika76 válasza P_Laszlo hozzászólására (») Okt 26, 2016 /
 
Szia, sziasztok! Ez így igaz "még rendes mederben folyik". Ehhez mit szóltok, az új projekt,
MAC audio CFX 2.16 egy ilyen dobozban
A JBL tervező ezt a litert adta kb.
(#) gyuszo válasza P_Laszlo hozzászólására (») Okt 26, 2016 /
 
Én is azért tettem idézőjelbe. De egyébként a HC 12,5 Videoton széria.
(#) Feki válasza steelbird hozzászólására (») Okt 29, 2016 /
 
Szia! Ezt a ládát szeretném én is megépíteni , csupán annyi eltéréssel ,hogy én Monacor sph-300TC-t építenék bele. Esetleg tudnál segíteni a reflex nyílások átméretezésében? Én is 18mm mdf-ből építeném , csillapítással. Válaszod előre is köszönöm!
Az adott hangszóró paraméterei amiket megadott a gyártó :

Impedancia (Z) 2 x 8Ω
Max. átviteli sáv f3-2.000Hz
Rezonanciafrekvencia (fs) 23Hz
Névleges teljesítmény (P) 2 x 120Weff
Zenei teljesítmény 2 x 250Wmax
Érzékenység (1W/1m) 91dB
Membrán engedékenység (Cms) 0,85mm/N
Mozgó tömeg (Mms) 68g
Mechanikai jósági tényező (Qms) 3,03
Elektromos jósági tényező (Qes) 0,26
Egyesített jósági tényező (Qts) 0,24
Térfogat egyenérték (Vas) 290 l
Egyenáramú ellenállás (Re) 2 x 6,3Ω/1 x 3,2Ω
Erőtényező (Bxl) 10,3Tm
Lengőtekercs induktivitás (Le) 2 x 1,0mH/1 x 1,0mH
Lengőtekercs átmérő 50mm
Csévetest anyaga alumínium
Lineáris kitérés (Xmax) ±4mm
Hatásos membránfelület (Sd) 495cm2
Mágnes tömege 1,41kg
Tömeg 4,0kg
A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2016
(#) Andralin válasza Andralin hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Sziasztok!

Nagyon szépen kérlek benneteket, hogy segítsetek nekem a hangváltóval kapcsoltban, ha már eddig eljutottam itteni segítséggel, hogy már csak az ellenállásokat kellene méretezni!

Kicsit összefoglalom a dolgot, mert már régebben beszélgettünk róla. Egy magas és egy mélysugárzóm lesz. Az alábbi linkelt közölt összeállítástól abban különbözik, hogy a magas a Vifa DX25 helyett egy BC25TG-15/04 lesz majd. Itt a link: Bővebben: Link

Addig eljutottunk, hogy az alábbi kapcsolás megfelel hangváltónak, a tekercs és a kondenzátor is ki lett választva, csak az ellenállásokon még változtatni kell a különböző magas miatt.

Szóval már csak az az egy kérdés maradt függőben, hogy az eredeti 5,6 kohm és 4,7 kohm helyett milyen értékű ellenállásokat használjak.

Tudna valami még ebben segíteni nekem?
Ha nem is konkrét értékekkel, akkor legalább annyival, hogy milyen paraméterek és képlet alaján számoljam ki a megfelelő ellenállás értékeket.

Előre is hálásan köszönöm!

hangv.jpg
    
(#) Gafly válasza Andralin hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Idézet:
„Szóval már csak az az egy kérdés maradt függőben, hogy az eredeti 5,6 kohm és 4,7 kohm helyett milyen értékű ellenállásokat használjak.”

Teljesen mindegy, mert ekkora nagyságrendeknél meg sem fog nyikkanni
Talán az ezrede. Ott meg szerintem pár százalék eltérés se nem oszt, se nem szoroz. Szívem szerint egyformákra szavaznék (meg jó nagy teljesítményűekre), már ha egyáltalán kellenek.
(#) Andralin válasza Gafly hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Bocsánat, elnéztem, szóval a rajzon 5,6 ohm és 4,7 ohm értékek vannak.

Gondolom az impedanciaillesztés miatt azért fontosak, vagy nem?

Akkor legyen mindkettő 4,7 ohm, vagy mindkettő 5,6 ohm? Melyik a jobb választás?

10 W-os fémoxid ellenállás megfelel szerinted, vagy nagyobb teljesítményű legyen?
(#) P_Laszlo válasza Andralin hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
... Mondjuk 6 és 4,1. 12 és 8,2 ohmból kirakható. A 6W elég ehhez szerintem.
(#) voodoo válasza Andralin hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
Szia!

Miért nem csinálsz az R2 helyére inkább egy pici tekercset? Mondjuk 2 méter 0,5 drót elég lenne oda, próbaképp megméred mennyire sikeredett az ellenállása, (a magassal együtt) és ahhoz igazítanád az R1-et.
(#) ptesza válasza Feki hozzászólására (») Okt 30, 2016 /
 
A rajzon levő láda 60Hz-re hangol, ezekkel a 8 db 9x9 szárú háromszög alakú kivágásokkal. Ez simán megfelelhet neked majd a Monacor hangszórókhoz is. Első blikkre a 9 cm szárú háromszög helyett csak 6.4 cm re vágnám. Az előlap ezekkel a levágott sarkokkal nagyon meg van gyengítve ezért mindenképpen meg kell támasztani ...
(#) Feki válasza ptesza hozzászólására (») Okt 31, 2016 /
 
Válaszodat köszönöm.
Dupla előlapban gondolkodtam azon okból ,hogy a jelenlegi dobozából amíg nem körmös anyával volt befogatva a hangszóró, egyszerűen kitépte a csavarjait. Esetleg a doboz mértani közepére egy a hátlapig terjedő merevítésben is gondolkodtam ami lukas ,hogy közte tudjon járni a levegő. Ha 64mm-re vágnám a háromszög szárait mennyivel hangolnám el a dobozt?
(#) ptesza válasza Feki hozzászólására (») Okt 31, 2016 /
 
A reflexcső azaz a rezonátor felülete számít, és a hossza. Ami 18 mm ha szimpla az előlap. Ha megduplázod akkor azzal megnő a csőhossza duplájára. A hangolási frekvencia 63x63 nál 60 Hz szimpla előlappal. Ha megduplázod akkor akkor 4 Hz-el lejjebb hangol. Ez esetben a 70x70 passzol. De ha az eredeti terv szerint 90x90 lesz akkor sem lesz jelentős változás. Ezek a hangszórók ebben a dobozban a 60Hz F3 alsó határt tudják.
(#) Feki válasza ptesza hozzászólására (») Okt 31, 2016 /
 
Itt nem csak egy kivágás van hanem egy 350mm hosszú lap nyúl befelé ,hogy csövet alkosson , tehát nem 18mm hosszú lenne a "cső" hanem 368 vagy 386mm. A rajzon illetve a méretlapon is szerepel a 15,75x35ös lap mint a reflexnyílás átfogóját képező lap.
A hozzászólás módosítva: Okt 31, 2016
(#) ptesza válasza Feki hozzászólására (») Okt 31, 2016 /
 
A metszeti rajzokon nem látszott. De a Monacor hangszórókhoz ettől függetlenül nem lesz rá szükséged. Ha maradsz az eredeti dobozméret mellett , és a kivágást is eredeti 90x90-re hagyod akkor dupla előlappal éppen jó lesz a hangolás. Viszont a hangszóró választást nem igazán értem. Túl magas az érzékenység és ezért nem várható rendes mélytartomány. Egy rendes SUB láda 40-43 Hz alsó határral kellene rendelkezzen. Ennél még a 60Hz is necces.
(#) Feki válasza ptesza hozzászólására (») Okt 31, 2016 /
 
A hangszóró választás oka az ,hogy ilyen hangszóróm van 2db és a jelenlegi ládikó kicsi nekik . Abban az esetben mi történne ha benne hagynám azokat a lapokat?
A hozzászólás módosítva: Okt 31, 2016
(#) Andralin válasza P_Laszlo hozzászólására (») Nov 1, 2016 /
 
Rendben, akkor 6 és 4,1 lesz, köszönöm. Akkor most már megvan minden érték a hangváltóhoz is.
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2016
Következő: »»   594 / 728
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem