Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Föld, fázis, és nullvezető megkeresése 230 V-os hálózaton
Témaindító: violino, idő: Dec 18, 2007
Témakörök:
Persze, hívni kell egy felülvizsgáló szakembert a konnektorhoz. Izzólámpa kikötött védőkapcsolóval elegendő a védővezető tesztelésére számítógéprázás esetén. Persze ha felülvizsgálni akarunk, akkor hívni kell egy műszeres bevizsgáló szakit, aki átnézi a lakás dolgait is.
Köszönöm mindenkinek a segítséget!
A végére jártam a dolognak és a földben a nullvezető meg a föld össze van kötve ,viszont korrodált volt pár dolog,így egy kis csiszolgatás után újra kipróbálva a rendszert minden működik ahogy kell és végre nem ráz semmi.
A földben miért van összekötve a nullvezető a védőfölddel ?
Mit keres a Nullvezetö a földben ? Ez a mérő és a Fi-relé között van ? A védőföldelésnek horganyzott acélnak kellene lennie . Ha mos jobb, úgy tűnik a védővezetődön áram is folyt ( jelenleg is ). Vajon miért nem oldott le ( old ) le a FI-relé ? A kérdéses konnektornál nincs felcserélve a nulla és a védőföld ? A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2017
ELMŰ-t kell kérdezni,hogy miért van a nullvezető a védőföldre rákötve(elméletileg szabvány).
A földben ?
Kaphatunk a többi kérdésre is választ ? A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2017
Itt van bővebben: Nulla és földelő
A földben horgonyzott acél van,de réz van hozzá fogatva és az korrodált el az idő folyamán,amin segített a csiszolás. Mindegyik konnektor jól van bekötve, a probléma a teljes hálózaton megfigyelhető volt,de most már teljes egészében megszűnt. Mivel 2 PC, 2 laptop megy a házban és ezek mind kapcsolóüzemű tápok(plusz a telefon,tv , monitor tápja is kapcsolóüzemű),így simán lehet,hogy azok(mivel a többi berendezés fix,hogy jó) generálnak egy kis áramot a föld felé,de mivel fi relé nem kapcsol le(asszem 10mA-es,de ezt most így fejből nem tudom),így egyéb problémát nem sejtek a háttérben,
Itt a probléma , a földelőszonda kivezetővasa és a réz vezeték találkozását kötődobozban a földfelszín felett legalább 50 cm magasságban a mérőhely közelében ( alatt ) kell elvégezni.
Nem a földben, ahol korrodálni tud, ezt kell kijavítani megfelelőre. De itt semmi keresnivalója nincs a Nullának. Ez okozta nálad a hibát, ami most jelenleg sem megfelelő. A képen a 100x100-as doboz. A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2017
A védőföld s a nulla kötése már a felette levő 300x300 dobozban van.
Többen rámentek a gép földelésének ellenőrzésére, de a bedugandó jack-ről sem szabad megfeledkezni. Elég ha annak a másik végén egy kapcsolóüzemű adapteres szerkezet van , aminek a teste jó szokás szerint két kondenzátorral van a fázishoz és a nullához kötve, és kinevezték kettős szigetelésűnek. Esetleg valami úton mődon találkozik a központi antenna testjével. ( akár egy másik audió kábelen keresztül.) A végeredmény ugyan az a bizsergő érzés.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2017
Sziasztok! Elég régen volt ebben a témában hozzászólás ,de remélem valaki segít! 70 éves családi házról van szó. A fázis és a nulla vezető között digitális multiméterrel 240V-ot mérek, a fázis és a védővezető között Kb. 160V-ot , a nulla vezető és a védővezető között kb. ennek a különbségét 80V-ot. Ez a jelenség kifejezetten a védővezeték hibájára utal, vagy esetleg emellett még más gond is lehet? Segítségeteket előre is köszönöm!
Azon kívül hogy a védővezető nincs bekötve, milyen hibára gondoltál? CSAK erre utal, de nem jelenti hogy minden más jó.
Azt sejteni véltem hogy a védővezeték hibás ,gondolom a " földelő szondánál " érdemes elkezdeni az ellenőrzést majd a kötéseknél. Más hibára azért gondoltam ,mert látszik hogy az évek alatt cserélgették a vezetéket ami jó állapotban van , de találtam olyan szakaszt ahol a falban védőcsőben el van öregedve, lepattogva a vezetékről a szigetelés - ezeket természetesen cserélem.
Ott, ahol látszik hogy alkalomszerűen cserélgették a vezetékeket, érdemes kb. mindent ellenőrizni. Alaposan.
Idézet: „A fázis és a nulla vezető között digitális multiméterrel 240V-ot mérek, a fázis és a védővezető között Kb. 160V-ot, a nulla vezető és a védővezető között kb. ennek a különbségét 80V-ot.” Meg tudom magyarázni: Képzelj el három kondenzátort, úgy mint egy háromszöget, ami a sarkán áll. A három sarka: - Alul az "nulla" és az egész világ (nevezhetjük "föld"-nek is) - Felül a fázis - Közötte egy "lebegő valami drót" Fázis és nulla közötti kapacitás nem számít. - Fázis és az "izé" között kisebb kapacitás van, mint az - Izé a világ között. Nos, ezért nem szimmetrikus, amit mérsz. Egyébként pedig ahogyan írták...
A villanyórából három aluvezeték jön ki. Egy 6mm fekete, egy 4mm fekete és egy 4mm kék.
A 4mm fekete és a 4mm kék vezetéken egyaránt 230V ot mérek. A 6mm fekete úgy tűnik a null. A földelés egy zöldsárga vezetéken jön, a vezérelt óra felől. Segítsetek kérlek, miért van két fázis?
Mihez képest mértél 230 V-ot rajtuk? Egymáshoz képest mennyi van, 400 vagy 230?
A hozzászólás módosítva: Ápr 13, 2020
Szia! Bojler leágazás nem lehet?
A vezetékek színére ne hagyatkozz! Az eddigi leírásod alapján kb. bármi lehet bármi.
Bojler leágazás nem lehet, mert az külön órából megy. A nullához képest mindkettő 230V. Egymáshoz képest nem tudtam megmérni, mert a multiméterem max. 250V.
A hozzászólás módosítva: Ápr 13, 2020
Kezdjük azzal, tegyél rá egy izzót. Hol világít hol nem. Ha a multimétered egyszer ki tudja mérni a fázisfeszültséget, annál több elvileg nem lehet, tehát fals dolgot mérsz. Régebbi szereléseknél a fázis nulla egyforma átmérőjű volt, a védővezető volt a vastagabb.Szerintem a tiédben a 4 fekete a fázis, a 4 kék a nulla a 6 fekete meg a védővezető. És valamelyik mellékesen hibás. ( de ez csak elmélet, erre alapozni nem szabad, inkább csak más megközelítési mód.)
Ha a 4mm feketére és a 6mm feketére kötök izzót, világít. Ha a 4mm kékre és a 6mm feketére kötök izzót, világít. Nekem úgy tűnik, 2 fázis van, egy nulla. A védővezető külön zöldsárga vezetéken jön a vezérelt óra felől.
Ha igaz az elméleted, a kékhez képest mindkét feketén világítania kell az izzónak, az óránál 3 kismegszakítónak kell lenni (+ az éjszakai) A két fekete között sokkal fényesebbnek kell lennie az izzónak, mint a kék és a fekete között. Ha az óránál nincs három kismegszakító,kevéssé valószínű a két fázis. Lehet kísérletezni, ha csak egy van és azt lekapcsolod, honnét tűnik el a fázis, ha a vezéreltet lekapcsolod, eltűnik a fázis valamely szálról? Itt egy fázisceruza is segítség lehet, legalább azt eldönteni, az adott vezetékvég az adott áramkörben fázis vagy nulla.
Szerintem arra gondolt, hogy 1 fázis van bekötve, de a 3 vezetékből kettőn van fázis.
citromzsinor! Azért egy fázisceruza sokat segítene, hogy kiderüljön a fázis(ok) helye. Milyen multiméter az, ahol 250V a max? A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2020
Kezdjük az elején. A mérőhelyre az oszlopról mennyi vezeték megy be ?
Úgymint (fekete), a csupasz alu sodrálon kivül?
És fénykép esetleg a mérőhelyről?
A 6 mm2 fekete és a zöld-sárga védővezető között mit mérsz ?
Szia!
Ha keresnél még egy" földelést" is ? Pl kapuoszlop , fém vizvezeték stb. ezt vezetékkel odavinnéd amérési hely közelébe . A Nulla vezetéken a terhelés fügvényében ingadozik a feszültség is.,--ha egy ilyen külön földeléshez nézed. kb 0,5--4v ra számolj. A fázist --"fázisceruzával" is nézd meg. A mindenféle hibás bekötés, hibás szinjelölés meg alap. Mint te is látod.
2 mérőóra van, mindegyiken egy-egy kismegszakító. A vezérelt óráról megy a villanybojler, 1 fázis, 1 null és 1 védőföldelés, és ez így rendben is van. A nappali órából jön ki ez a 3 vezeték. Csak azt nem értem, miért van 2 fázis?
Első legyen mielőtt bármit méregetsz, szedj szét mindent. Akárhonnét jöhet akármi.
Szia!
tehát akkor 1 fázisosd van 2X kihozva (az egyik ráadásul kék szinű Egyszerűen "elbaltázták" --azt a kéket hagyod a csodába (szigetelve !) |
Bejelentkezés
Hirdetés |