Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2927 / 3976
(#) Melphi hozzászólása Jan 25, 2017 /
 
A jobb felső sarokban az az induktivitás eltöröt és ki kellene cserélnem, de pont ijen nincs a He- nèl, ezért rendeltem egy nolmár szerelésű 1000uH- es induktivitást, áramra és induktivitásra megeggyezik, remélem jó lesz.Induktivitás
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2017

IMG_0631.JPG
    
(#) krabor hozzászólása Jan 25, 2017 /
 
Sziasztok, van egy finder tipusu relem. (foto) ezt szeretnem bekotni a WC ventilatorhoz.

Tudna valaki egy kapcsolasi rajzot csinalni nekem hozza?
Fazis, kapcsolt fazis, nulla kiepitve a ventilatornal.

A1
A2
B1
15
16
18
van a relen.
valamint melyik beture allitsam a kapcsolojat?
Koszonettel
Gabor

idorele.jpg
    
(#) RoliNyh válasza krabor hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Hello!

Van itt hozzá adatlap, ezzel meg tudod oldani?

Finder időrelé adatlap...

De ez a villanyszerelős topikba is mehetett volna...
(#) kriszrap válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Kedves Kovidivi akkor hogy mérjem hogy mekkora a töltötsége az aksinak??
(#) balog hozzászólása Jan 25, 2017 /
 
ÜDV!
Nekem egy olyan kérdésem lenne,hogy egy 5k-os többfordulatú potmétert mivel tudnám kiváltani? A többfordulatú poti a finom szabályozhatóság miatt szerepel a kapcsolásban de nem szeretnék 3-4-5000Ft-ot kiadni egy ilyen potméterért . A választ előre is köszönöm.
(#) Bakman válasza balog hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Bármilyen 5 kOhm-os potival.
(#) nedudgi válasza balog hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Az a kérdés, hogy feszültségosztóként, vagy változtatható ellenállásként van-e bekötve. Ha változtatható ellenállás, akkor két másikkal helyettesítheted. Lényeg, hogy összegük megegyezzen az eredetivel, így két lépcsőben tudsz állítani.
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2017
(#) balog válasza Bakman hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
De nekem ugyan úgy jól jönne ha finoman tudnék szabályozni.? Ez a poti amúgy egy időzítő kapcsolásban szerepel vele lehet beállítani az időt.
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2017
(#) nedudgi válasza balog hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Ha megmutatod a kapcsolást, akkor okosabbak leszünk.
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2017
(#) balog válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Mellékeltem a kapcsolást és a linket :Bővebben: Link
(#) Hurkafej1 hozzászólása Jan 25, 2017 /
 
Sziasztok. Van öltetek arra, hogy egy induktív jeladó feszültségét miként lehetne csökkenteni? Csak az elektronikus utat szeretném, a jeladó távol helyezése most nem lehetséges.
Mi lehetne a legjobb megoldás? Gondoltam valami egyszerű feszültség osztóra, mi lenne esetleg ha egy potmétert bekötnénk a jeladó után, így a jel amplitúdóját talán lehetne állítani.
Másik megoldásként valami erősítő IC-vel nem lehetne elérni elérni jelfeszültség csökkenést?
(#) RoliNyh válasza balog hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Ha "sorba" kötsz egy 4.7kΩ és egy 470Ω -os potmétert, akkor a nagyobb értékűvel tudod a durva szabályozást végezni, a kissebb értékűvel pedig a finom beállítást. Tipikusan labortápokban található ilyen megoldás, amiben nem több fordulatú potméter van, hanem két egymással 1:10 -es osztásarányban két olcsó potméterrel van megoldva ugyanez a probléma...
(#) balog válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Köszönöm.
(#) Bakman válasza balog hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Mikrokontrollert használ az illető de a pontos időbeállításhoz többfordulatú poti? Elég amatőr megoldás, két-három nyomógombbal megoldhatta volna. Én keresnék egy jobb időzítőt.

Ha mindenképpen ez kell, akkor itt látható egy példa, hogyan lehet megoldani két potival a durva és finombeállítást: Bővebben: Link. A kapcsolási rajzban az RV1, RV2, R1 és R2 ellenállások adják a finom és durva beállítási lehetőséget. A 3V ref. pontra megy az 5 V, a potik alsó vele a GND-re, mint a rajzon, a fesz.osztó kimenete pedig a két ellenállás összekötött pontjai, ami a rajzon az U2:A + bemenetére megy. Remélem érthető, csak céges gép van nálam, nem tudok kapcsolási rajzot készíteni.
(#) balog válasza Bakman hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Igen érthető köszönöm.
(#) proli007 válasza Hurkafej1 hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Hello! Így nehezen adnak választ, ha nem tudják mihez kell, mekkora a feszültség, mennyire kell csökkenteni. Mennyire terhelhető, mi fogja terhelni stb..
IC-hez tápfesz is kell, jelalak-frekvencia sem mindegy. De talán kipróbálni egyszerűbb mint megkérdezni..
Általános jellegű kérdésekre, csak idétlen válaszokat lehet adni.
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2017
(#) Hurkafej1 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Egy motorvezérlő elektronikába kell bemennie a jelnek. Jelenleg túl nagy a feszültség (40-50V) és ezt jó lenne csökkenteni, akár felére. (Ezt a magas feszt olykor nem érzékeli az elektronika)
Sajnos a jeladó egy gyári motorkerékpáré, emiatt nem rendelkezem róla különösebb információkkal.
(#) proli007 válasza Hurkafej1 hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Szinte sejtettem, de miért nem teszed fel a kérdést a helyén ahol gyújtás elektronikákat tárgyalnak a hozzáértők?
(#) Mark001 hozzászólása Jan 25, 2017 /
 
Sziasztok!
Egy 2W-os lézer diódát hajtok egy driverrel, amin egy IRFI9Z34G MOSFET van. A teljesítmény harmadánál már 90°C-os a FET hűtőbordával is. A driveren gyárilag ez volt rajta.
Milyen FETre lenne érdemes kicserélnem, ami kevésbé melegszik? Milyen paramétereknek kell megfelelnie a cserének?
Köszönöm a segítséget előre is!
(#) kadarist válasza Mark001 hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Szia!
Mutasd meg ezt a meghajtót vagy legalább a típusát áruld el.
(#) Mark001 válasza kadarist hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Ebay-es, X-wossee volt az eladó, sajna már nem is forgalmazza, így sokat nem tudok róla elárulni.
(#) kadarist válasza Mark001 hozzászólására (») Jan 26, 2017 /
 
Semmi nincs ráírva? Valamilyen azonosító?
(#) Mark001 válasza kadarist hozzászólására (») Jan 26, 2017 /
 
SD1x3A (r07)
(#) gyoran válasza balog hozzászólására (») Jan 26, 2017 /
 
Mondjuk meg merem kockáztatni, hogy erre a célra nem kell precíz időzítő. Nyilván 1 másodpercet és egy órát sem akarsz beállítani. Ha tudod, hogy mennyi a két szélsőérték, akkor ellenállás-poti-ellenállással pont ezt tudod kényelmesen szabályozni. Aztán legtöbbször ez egy értékre be lesz állítva és ott is marad, amíg a nyersanyagod meg nem változik. Akkor meg úgyis kísérletezni kell.
Másfelől meg pont a HEStore-nál 10 fordulatos 5k 1200 Ft. Ennél sokkal olcsóbban semmi hasonló tudású barkács megoldást nem tudsz összehozni. Szerintem.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2017
(#) Melphi válasza Mark001 hozzászólására (») Jan 26, 2017 /
 
Tudom ajánlani az IRL540-et, mivel nekem is ez van, azért melekszik neked mert nagyon magas a tápfeszültséged, nekem a 2w-os dióda és az áramtenerátor egy falatnyi alu dobozban van egy pici ventivel, de még soha nem volt melegebb a környezeti hőmérsékletnél, pedig vágni is szoktam vele. Ja és nekem is analóg.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2017
(#) krabor válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 26, 2017 /
 
Koszi, de onnan vettem a kepet,es ha ertenem, akkor nem kertem volna segitseget.
(#) mucden hozzászólása Jan 26, 2017 /
 
Sziasztok!

Konyhai sarokszekrény belső megvilágításához beszereztem már 3 db 1W-os ledet és hozzá való áramgenerátort.
Úgy szeretném, hogy a világítás a szekrényajtó nyitására kapcsoljon fel, zárására pedig le. A kapcsolónak a generátor fázis bemenetét kellene kapcsolnia, hogy üzemen kívül zérus legyen a fogyasztás. Érintésvédelmi szempontból megfelelően legyen védett, szigetelt.
Az árát tekintve ne legyen drágább, mint egy fali nem süllyesztett villanykapcsoló, mert annál többet nem ér az automatikus kapcsolás kényelme.

Milyen kapcsolót ajánlanátok erre a feladatra?
(#) zolika60 válasza mucden hozzászólására (») Jan 26, 2017 /
 
Például egy ilyet. De ezért új topicot nyitni?
(#) Chipmunk1960 válasza mucden hozzászólására (») Jan 26, 2017 /
 
Szia, Legegyszerűbb szerintem a mágnes+ reed relé párosítás. 240V-nál max 15mA folyik. Ha a relére, vezetékre zsugorcsövet húzol, s rámelegíted az elég szigetelés a hálózati feszültségre.
(#) mucden válasza zolika60 hozzászólására (») Jan 26, 2017 /
 
Köszi. Ez akkor kapcsol, ha a görgős nyelv be van nyomva? Mert ebben az esetben pont inverz az elváráshoz képest.
Azért új topic, mert nem találtam kifejezetten ajtónyitással kapcsolatos kapcsoló témát.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2017
Következő: »»   2927 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem