Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Bemenetválasztó
 
Témaindító: Cs.Janika, idő: Nov 25, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   4 / 28
(#) Albert-M válasza Árpy hozzászólására (») Szept 24, 2007 /
 
szia majd nezd at toverol hegyere a rajzot mert vannak benne hibak , vagyis hianyos a rajz .
(#) Árpy válasza Albert-M hozzászólására (») Szept 24, 2007 /
 
Hogy hol vannak benne hibák? Csak az 2. bemenet van módosítva... a másik 3 is ugyanilyen áramkört kapnának. Más hibát még eddig nem találtam.

Arpy
(#) Albert-M válasza Árpy hozzászólására (») Szept 25, 2007 /
 
ja ok azt hittem hogy ez valami vegleges rajz akar lenni mostmar latom hogy az elmeletbol nutatal egy kis izelitot
(#) Árpy válasza Albert-M hozzászólására (») Szept 25, 2007 /
 
pontosan

Arpy
(#) bbatka válasza Árpy hozzászólására (») Szept 25, 2007 /
 
Szerintem jó lesz. Egyébként NPN tranyók, elírtad véletlenül. Ajánlatos a relék ohmos ellenállását megmérni és kiszámolni belőle hogy mekkora áramot kell elviselni a tranzisztornak. Bár kizárt hogy bármelyik legalább 100mA terhelhetőségű tranyó ne legyen jó. Nekem a kedvencem a BCY58, míg volt belőle szívesen használtam relékhez.
(#) Árpy válasza bbatka hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
Tényleg NPN tranyó kell, ezt jól benéztem
Megmértem, a tekercs ohmikus ellenállását, 950 ohm.
Áramméréssel meg 12,5mA folyik a tekercsen (tápegység a gép kapcsoló üzemű tápja volt) úgyhogy ekkora áramhoz szerintem bőven elég a kisebb tranyók is.

Arpy
(#) bence192 hozzászólása Feb 8, 2008 /
 
Hello Fórumozók én egy olyan kapcsolást szeretnék létrehozni egy már létezőből ami jelzi melyik bemenere van kapcsolva a választóáramkör és az lenne a problémám hogy van egy ilyen áramkör de annak az a baja hogy 2 nyomógonbal lehet váltogatni a bemenetek között.
itt található a kapcsolás:
Bemenetválasztó ezt kéne átalakítani vagy egy másik jóval egyszerűbb kapcsolást
lásd meléklet úgy hogy ez is mutassa az aktuális bemenet számát!
erre szeretnék tippeket és tanácsokat kérni válaszokat előre is köszönöm!!!
(#) Master_of_the_web hozzászólása Márc 28, 2008 /
 
Helló!

megépítettem egy bementetváalsztó kapcsolást digitális IC-kkel. A BSS-en megatlálható! Bővebben: Link
A kapcsolás azomban nem működik megfelelően! véleményem szerint valami a multiplexer IC-vel (4052) lehet, mivel a számláló(4022) szépen lépteti sorba egymás után a LED-eket, amik a multiplexer bemenetére is vannak kötve... A jelenség az, hogy bekapcsolva a legeslő bemenet szól. de érdekes módon csak pár másodpercig, majd elhallgat, mintha elvennék az áramot az IC-től.. érdekes. a nyomógomb nyomkodására csakis a számláló reagál, de a multiplexer már nem.
csak halk pukkanásokat lehet hallani amikor megnyomom a gombot, de bemenetet nem vált.

nagyon csekély dolgokban eltértem a kapcsolástól, mégpedig annyiban, hogy a műveleti erősítő bemneteén 2,2µF heylett 10µF elkók vannak, és a művleleti erősítő nem TL072 hanem NE5532.

A képen még nincs egészen kész, hiányzik belőle egy kondi meg a csatik bekötése...

remélem lesz aki tud majd segíteni

üdv

100_8901.jpg
    
(#) Master_of_the_web válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Márc 30, 2008 /
 
Nem akarok sürgetni senkit, de díjaznám, ha valaki nyújtana némi segítséget ebben.

üdv
(#) pbalazs válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Márc 30, 2008 /
 
Léptesd körbe a 4022-t, és mérd meg a feszültségeket a 4052 választó (A és B) bemenetén közvetlenül, mind a négy állapotban.
Ezeket a feszültségeket hasonlítsd össze a 4052 adatlajában szereplővel, hogy a mért "H" szint elég magas-e, és a mért "L" szint elég alacsony-e.
(#) vicsys válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Márc 30, 2008 /
 
Na, akkor lépésenként:
- tápfeszek megvannak? (+15;-15;+6;-6V)
-Az opa bemenetén és kimenetén megvannak a jelek? (pl. hanggenerátorról hajtva)
-A számláló léptet?
-A bemenetválasztó IC bemenetén és kimenetén van jel? (hanggenerátorról hajtva)
(#) Master_of_the_web válasza vicsys hozzászólására (») Márc 30, 2008 /
 
- Tápfeszek rendben vannak mind a +/-15V és a +/-6,2V
- Az opa bemenetén indításkor pár mp-ig van jel majd utána 0 (csak ha a a legelső bemenetre adom a jelet, a többin mindig 0)
- A számláló léptet, mint ahogy eddig is, a ledek széepn egymás után világítanak.
-Az ic bemenetén van jel

mértem az IC A és B lábán
de kapcsolgatás közben a max fesz ami mérhető rajta GND-hez képest az 1,5V körül van.
(#) vicsys válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Márc 30, 2008 /
 
Kösd le a 4022-t és 1K-s felhúzó ellenállással állítsd be a 4052 A és B lábán pl. 1-et. Az adatlapját nézd meg, hogy melyik aktiválódik. Ezután teszt hangfrekivel.
(#) titi válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Márc 30, 2008 /
 
A BSS-en azt írtad, hogy a 4052 9,10-es lábánál a földre menő ellenállások is 2,2k és nem 20k.
Szerintem cseréld le!
(#) pbalazs válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Márc 30, 2008 /
 
Kevés az 1,5V logikai "H" szintnek. Legalább a tápfesz fele kellene kb.
(#) Master_of_the_web válasza titi hozzászólására (») Márc 30, 2008 /
 
egyébként azt elírtam, az volt, hogy 22k-t tettem a 20k helyett is, de az már korrigálva lett azóta.

Most fogom megpróbálni egy ellenállással felhúzni magasra, hogy akkro kapcsol-e
(#) titi válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Márc 30, 2008 /
 
Idézet:
„egyébként azt elírtam”


én meg elnéztem, 2,2k-nak.
De amint Pbalázs is írta, az 1,5V kevés.
A diódák után mennyi a fesz? (1N4148)
(#) Master_of_the_web válasza titi hozzászólására (») Márc 30, 2008 /
 
a bemenetválasztó IC működik, ha egyesével kapscolgatom a az A B és AB lábakat, úgy ahogy az adatlpon le van írva (6,2V ot egy 1 k ellenállaton keresztül)
Szóval azzal sincs gond, de van egy másik gond, méghozzá az, hogy így is egy pár másodperc után scak úgy elhallgat, mintha nem lenne elég tápfesze... pedig van. mindjárt töltök fel egy vidót amin hallani mit csinál
(#) titi válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Márc 30, 2008 /
 
Próbáld meg az IC X és Y kimenetéről a jelet egy külső erősítőre kötni, akkor mi történik?
(#) Master_of_the_web válasza titi hozzászólására (») Márc 30, 2008 /
 
Itt a videó (azért videó mert a telefon nagyon gyenge minőségbe vesz fel hangot, más felvevőeszközt meg nem találtam)
(#) vicsys válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Márc 30, 2008 /
 
Akkor most azt javaslom, hogy drasztikusan csökkents a soros 22K-t. Mondjuk 1K-ra.
Az opa csatoló kondija helyes polaritással van a bemeneten és kimeneten?
A video nálam jól szólt. A legvégén lenne a leállás?
(#) Master_of_the_web válasza vicsys hozzászólására (») Márc 30, 2008 /
 
igen az volt a leállás.. (hirtelen lemerült a gép, de még belefért)

az ic kimenetén lévő elkók negatív fele megy az ic kimenetére és a + fele pedig az OPA bemenetére.

Még megpróbálom a végfokot közvetlenül a 3 és 13 as lábra kötni. Hogy akkor mit csinál... majd kiderül
(#) proba válasza bence192 hozzászólására (») Márc 30, 2008 /
 
Ha még nem késő akkor vagy a jelfogók val köss párhuzamosan egy ledet soros ellenállással vagy a mellékleteden lévő kapcsolást rakd össze úgy hogy köss párhuzamosan mégegy 40174-et annak a kimeneteire rakhatsz ledet vagy bármit.
(#) Master_of_the_web válasza vicsys hozzászólására (») Márc 30, 2008 /
 
A végfokot közvetlenül az ic kimenetére kötve is elhallgat egy idő után.
(#) proba válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Márc 30, 2008 /
 
A bemeneteken nincs egyenfeszültség ,lehet oda is kellenének kondik(közvetlen a bemenetre Az ellenállások elé) ? A diódák után földre menő ellenállások szerintem inkább 22K/47K/100K ,a soros ellenállásnak szerintem csak szinbolikus értelme van,jó a 22K is meg a 2,2 K , de a rövidzár is. A ledek soros ellenállását nem tudom lecserélted e ,ha igen lehet túlterheled a számláló kimenetét.Hány volt van a számláló kimenetén ha világít a led?
(#) titi válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Márc 30, 2008 /
 
Nézd meg, hogy az IC A,B lábain mennyi a fesz, amikor még szól a ketyere, ill. mérd meg akkor is, miután elhalgat.
(#) Master_of_the_web válasza proba hozzászólására (») Márc 30, 2008 /
 
2 Volt van a kimenetén mikor világít a LED, az ellenállás ami sorban van vele az 22 ohm. De nem hinném, hogy ez okozza azt, hogy kis idő után elhallgat, max annyit okozhat, hogy nem léptet a bemenetválasztó IC, de attól még szólnia kéne szépen folyamatosan, nem?
(#) titi válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Márc 31, 2008 /
 
Szerintem egy próbát megér:
Iktasd ki a LED-eket, és úgy próbáld ki.
(#) Sebi válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Márc 31, 2008 /
 
"2 Volt van a kimenetén mikor világít a LED, az ellenállás ami sorban van vele az 22 Ω. De nem hinném, hogy ez okozza"

Én hinném...

Számoljunk egy kicsit: a táp +-15V, ebből 6,2V-ot csinál 1,2k-s soros ellenállással a zener(ek). Ez azt jelenti, hogy 6mA-re képes (max! akkor már a zenernek "eltűnik" az árama). Az eredeti kapcsolásban 1,5k van a LED-ekkel sorban: ez 3mA, ennél a logH szint még köszörüli a 6V-ot.
22 ohmmal 20mA-t akarsz a LED-ekre kényszeríteni - ami normálisan terhelhető táppal lehetséges - de az 1,2k (ott fent) az akkor is sorban lesz vele és a tápod leesik, összeomlik.
Használj kisáramú LED-eket, ha ezek a nagyok nem fényeskednek 1,5k-val!
(#) Master_of_the_web válasza Sebi hozzászólására (») Márc 31, 2008 /
 
Ma kipróbáltam úgy, hogy teljesen kikötöttem a ledekkel sorbakötött ellenállást, vagyis LED-ek ki voltak iktatva teljesen. Most így szépen léptette a bemeneteket, de továbbra is elhallgat egy pár másodperc után. További ötletek a hiba okára?

üdv
Következő: »»   4 / 28
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem