Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   935 / 1207
(#) Udvari Zsombor válasza usane hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Jó, most tudok a projekttel foglalkozni, úgyhogy itt mit állítsak, hogy a belső oszcillátort használja? Mert alapértelmezetten "HS oscillator" a beállítás.

settings.png
    
(#) kistee válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Az INTRC-k közül válassz egyet. Ha használod az RA7 lábat I/O-ként, akkor a felsőt.
(#) Udvari Zsombor válasza kistee hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Az INTRC-k közül kiválasztottam a felsőt, és így újrafordítottam a kódot, de még mindig csak a kijelző felső sorára hat a kontraszt és még mindig semmit se ír ki. Talán az alsó INTRC? És még mi nem jó?
(#) attika válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Én már rájöttem, hogy mi nem jó!
Az, hogy te még annyira sem értesz ehhez mint én, pedig én se vagyok kutya
Sokan javasolták, hogy kezd az alapoktól, led villogtatás, nyomógomb kezelés,stb.
Idézet:
„És még mi nem jó?”

Ezt csak is te tudhatod, hogy mit hova kötöttél és mi miért nem jó, szerintem senkitől ne várd azt, hogy ezt kitalálja helyetted.
Kövezzetek meg ha nincs igazam, de ez így elég nehéz dolog lesz részedről meg a fórumozók részéről is.
(#) Gabó válasza attika hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Na meg, pl ha már bele akar vágni, akkor ajánlatosabb lett volna, szereznie inkább egy fejlesztő panelt, és azon kezdenie. És miután az alapok megvannak, lehet saját terveket készíteni.
(#) kistee válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Például még az nem jó, hogy nem tudunk semmit a projektedről, sem kapcsolási rajzot nem láttunk, sem azt, hogy honnan vetted, egyáltalán semmit. Csak azt, hogy PS/2, meg LCD, meg PIC16F88...

Látatalanban majd akkor tudunk többet mondani, ha elvégeztük a látnokképzőt...
(#) Pali79 válasza Gabó hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Nem kell fejlesztőpanel a kezdéshez. Ami viszont kellett volna az az, hogy nem egy ilyennel kezdjen.
(#) attika válasza Gabó hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Az egész úgy indult, hogy jött a kérdése, hogy hát nem minden Pic egyforma?
Nem is azzal a Pic-el építette meg a kapcsolását amivel a cikk írója fejlesztette.
Szerintem nem igazán sikerült neki átírni arra a Pic típusra ami neki volt otthon a polcon.
Hiába fordította le a fordító és nem írt ki hibát, attól még a kapcsolásába lehetnek hibák.
Azt is elképzelhetőnek tartom, hogy már kinyírta a Pic azon portját amit épp használna a LCD és azért nem indul el neki.
Én is próbálkoztam ilyen átírással és sikerrel is jártam és a mai napig működik, de ott a Pic típusa azonos volt 16f628-as és csak a kapcsolási rajzba volt eltérés a kettő között.
Gombok helyeit, meg az LCD vezérlését kellett össze ollóznom csak, hogy működőképes legyen.
Azzal is szívtam eleget meg kérdeztem is.
Ugyan úgy MikroC volt az is de én előtte a youtube-on végignéztem a 28kis videót amit már zsombornak is belinkeltünk ide egy jó páran.
(#) nagym6 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
A MikroC beleteszi a kódba a confog-ot, de nem biztos, hogy a programozód átveszi. Meg kellene nézni a programozónál a config-ot, egyezik-e a MikroC-ben beállítottal. Ha nem, akkor a programozóban kell beállítani.
Sőt lehet, hogy egyszerűbb lenne egyből a programozóban a config-ot kezelni.
(#) Gabó válasza attika hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Nagyából követem a dolgait itt, de mivel ő 16os sorozatra akarja, a gyári meg 18as sorozat volt, ezért szerintem elég macera összeollózni. Tegnap pont én is ollóztam kicsit, mert kellett, és ott is pár dolgot át kellett szerkeszteni, de működik. Tehát át kell látnia a dolgokat, mi mi, mi mit csinál stb. Ami nincs meg. MikroC-ben én AVR-t programoztam, és nekem tetszetős kis progi volt, sok példa, és tutoriallal, meg átlátható volt.
Udvari Zsombor: A javaslatomhoz még mindig tartom magam, hogy kezd a hello world kiíratását lcde. Példaprogramokkal tele a net. Ott legalább meg ismerkedhetsz a beállításokkal is, hogy külső belső osci melyiken indul, 4-8bites vezérlés stb.
(#) Udvari Zsombor válasza nagym6 hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Programozónál? Hol nézzem meg?
(#) nagym6 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Nem ismerem programozódat, de feltételezem, hogy van olyan menüpont: "Config Word", "Configuration", vagy hasonló.
(#) sonajkniz válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 22, 2017 / 2
 
Érdekes vakságban szenvedsz te Zsombor!
A neked címzett 7 válaszból csak azt az egyet láttad meg, ami számodra a nulla gondolkodni valóval jár. Gondolkodjanak helyetted mások.
Így aztán piszkosul magadénak fogod érezni ezt a projektet, elvégre rengeteget gépeltél érte.
(#) Elektro.on válasza sonajkniz hozzászólására (») Ápr 22, 2017 / 2
 
Biztos Manager képzőbe jár. Kiadja a feladatot és csak azt a választ hallja meg a sok küzül, hogy "KÉSZ VAN FŐNŐK!"
(#) lokátoros válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Érdekelne hogy assemblyben mi akadályoz meg ugyanebben. Lsd. FSR regiszter
(#) pajti2 válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Idézet:
„A C vagy más nyelvhez meg ott a több száz oldalas nyelv leírás”
Ne túlozz. Kezdőknek egy hello world pontosan 3 sor.

Idézet:
„Hány oldal is a függvénykönyvtár leírása?”

Ahova több oldalas függvénykönyvtár leírás kell C-hez, az már az a kategória, ahol assemblyben konkrétan teljesen esélytelen vagy. Például jó szórakozást implementálni egy tcp/ip-t assemblyben. Aztán hopp, hurcoljuk át a kódot ds33-ról 32mx-re. Abba őszülnél bele ott helyben - amikor C-ben viszont kulcsrakész lib van példákkal (persze minden C-ben). Azok a sok oldalas leírások C-ben lehetőségek, amik nélkül még vígan használhatod, assemblyben viszont kötelezettségek, amik nélkül nem használhatod. Kb az a különbség.

És nem szívesen veszek el a részletekben, mert úgyis tudom, mi bajod Micsodálja a csőrödet, hogy gagyin teljesített az ingyenes XC8, hát inkább áttértél asm-re anno valami projecteddel. És tény, hogy gagyin teljesít az XC8, de csak azért az egész C-t leszidni rendesen átzuhanás a paci túloldalára. Mindazt a hercehurcát egy kezdő nyakába hajítani pontosan az a magatartás, amiért fújsz az MC-re.
(#) Bakman válasza pajti2 hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Látva több fórumot, az alacsonyabb szintű programozási nyelveket használók egyszerűen lenézik a magasabb szintű nyelveket használókat, kicsit sznobok. Teljesen igazuk van abban, hogy magasabb szintű programot használva nem nagyon lehet tudni, hogy az tulajdonképpen mire is fordul le, az eszköz tulajdonképpen mit is csinál pontosan. Ami a dologban fura, hogy ezt mindig puffogtatják a különböző táborok, egyszerűen nem tudják/akarják elfogadni, hogy másként is lehet.

Minden típusú programozási módnak (jelen esetben ASM, C, Flowcode és társai) megvannak az előnyei és hátrányai. Mivel van több lehetőség, mindenki azzal tornáztatja magát, amivel akarja.

Béke!
(#) Hp41C válasza pajti2 hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Ez itt a PIC kezdőknek topik.
A feladat itt nem ennyire bonyolult. Azt hiszem Te sem a TCP-IP (akármilyen nyelven történő) megvalósításával kezdtél... A "PIC miértek, hogyanok Haladóknak" -ban összetett feladatra nem javasolnám az assemblyt, itt is csak a legelső saját projecteknek ajánlottam.

Nem nézünk le senkit és semmilyen megvalósítási módszert. Ld. előző hozzászólásom.

A kérdés nem is az, hogy ki milyen programnyelvet használjon, amikor már készségszerűen csinálja, hanem az, hogy hol és mivel kezdjen bele első saját (a kezdetektől számítva) programozási feladatába.

Ebben a topikban különösen nem arról van szó, hogy hálózat, USB, stb. kezelése lenne a cél, arra ott a PIC miértek, hogyanok Haladóknak. Arről szincs szó, hogy a 10F320 -ra megírt programomat hip-hop átvinnénk PIC32MZ1024EFF124 -re. Főleg nem soklábú SMD , BGA tokozásúra, pedig azzal is lehetne kezdeni...

Eddigi mikrokontrolleres pályafutásom során (33 év) még nem volt olyan problémám, hogy egy megvalósított rendszert "át kellett volna portálnom" más processzorra. Lehet, hogy csak kellő ráhagyással választottam meg induláskor? Hogyan is működne hatékonyan egy 18F -re megírt C kommunikációs program egy DMA -val is rendelkező 32 bitesen? Én azon a párton vagyok, hogy érdemes azon a kontrolleren újraírni..

Apropo:
Idézet:
„Ne túlozz. Kezdőknek egy hello world pontosan 3 sor.”

Valóban 3 sor? Hova ír ki? LCD -re? Miért van ebben a topikban annyi kérdés, hogy miért csak kockák jelennek meg az LCD -n? Soros vonalra? Akkor miért állandó kérdés, hogy hogyan keletkezik a vételnél ráfutás hiba, ha a könyvtári függvénnyel adok?

Idézet:
„És tény, hogy gagyin teljesít az XC8, de csak azért az egész C-t leszidni rendesen átzuhanás a paci túloldalára.”

Nem a C -t szidom, csak az ingyenes XC8 verziót. Az XC8 is használható FULL optimalizálással, de jó szívvel nem tudom egy kezdőnek ajánlani 330 000 Ft +ÁFA áron.

Részemről befejeztem a vitát...
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2017
(#) Udvari Zsombor válasza nagym6 hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Áh, most már inkább átépítem a videóban szerepló PIC16F887-tel, hogy végre sikerüljön! Úgyhogy kérdezem, hogy végre jó-e így vagy a quartz lábait húzzam negatívra (is) egy-egy kondenzátorral?

µnote 2.png
    
(#) Lamprologus válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Tegyél már meg nekünk egy nagy-nagy szívességet! Köss a PIC-ed valamelyik szabad lábára egy LED-et, sorba vele egy 330R ellenállást, ellenállás másik fele test, és tegyél a programod első sorába egy utasítást ami magas szintre állítja a PIC-nek azt a kimenetét amire a LED-et kötötted. Ezzel le tudod tesztelni, hogy egyáltalán elindul-e a program!
(#) Lamprologus válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Honnan tudod, hogy azért nem ment, mert más PIC-et használsz?

Sok hibalehetőség van!
1. Hibás a program
2. Rosszul programozod fel a PIC-et ( rossz a programozó, valamit nem jól állítasz be a programba ...)
3. Valami hiba van a kapcsolásban ( rossz forrasztás, zárlat, szakadás, rossz a tápegység, hiányoznak a 100nF kondik a táplábakról, MCLR felhúzó hiányzik ... )
(#) Panhard válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Az LCD kijelző 1-es lába a GND, oda nem kell poti. Ahova kell, az a 3-as lába, azzal állítod be a kontrasztot, hogy jól olvasható legyen a kijelző. A PIC 1-es lábát +5V-ra kell kötni egy 10K ellenálláson keresztül. Még 22pF kondi mehetne a kvarc mindkét lábára és a GND közé, de mindegy, anélkül is működik. Amúgy más jó, csak a programtól függ, hogy jó lesz-e. Én drukkolok.
(#) nagym6 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
A kvarc mindkét lábát "negatívra kell húzni" 15pF kondival. De itt is kell Configuration beállítás, aminél elakadtál.
Tedd azt, amit itt Lamprologus írt, legyen házi feladat: Egy nem használt portot állíts tris utasításal kimenetre "0", és port utasítással magas "1" szintre. A led negatívra, másik vége ellenálláson keresztül erre a portra. Pld.: Portb7 port, 40-es láb.
  1. Trisb = 0b01111111
  2. Portb = 0b10000000

Kollégák említették az LCD kontraszt nem jó. Poti egyik vége lcd 1 pontra, másik vége lcd 2 pontra, csúszka lcd 3 pontra. Az lcd 1,2 pontok közé egy min. 47nF kondi is kell, a pic táplábakhoz szintén.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2017
(#) Hp41C válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Hogyan is van bekötve az az LCD? A Vss láb megy a potenciométerre? A Vo lábra nincs kötve semmi sem? Így nem fog működni.
Bárcsak beleírná azt, a sokak által kifogásolt 6 soros assembly programot.. Egyből mérhetné, hogy megy-e a program... Vdd / 2 feszültség az RB0 lábon... Nagyon rettenetes lenne... Beleborzongok...
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2017
(#) attika válasza nagym6 hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Kár bármit is írni mert úgy se fogja kipróbálni, ha ki is próbálja akkor jön a kérdés, hogy jó ez így? Engem már biztos elhajtottak volna a ....... , le a kalappal a kitartók előtt
Ha ez a projekt egyszer összeáll egyszerre sóhajt fel a világ az biztos, de ha nem is a világ akkor itt az összes fórumozó
(#) nagym6 válasza attika hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Nekem is eszembe jutott, így beszúrtam a megfejtést is.
(#) Hp41C válasza attika hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Egy árva smiley:
(#) kriszrap hozzászólása Ápr 22, 2017 /
 
Kedves Hp41C
Sikerült igy ahogy mutattad:

Idézet:
PWM2_Set_Duty(fenyero);

sor helyett írd ezt:
PWM2DCH = fenyero;”


Nagyon köszönöm de miért volt ez hiba hogy set_duty-t használtam?? Mi volt a probléma valójában??
(#) Udvari Zsombor válasza Panhard hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Elnézést, a kijelző 3-as lábára kell a potméter! És ez pont az a PIC típus, ami a videóban is van, tehát nem kell átszabni a kódot! (Csupán azt vettem ki, hogy tele LCD esetén kapcsol egy LED-et...) Tehát azért építem ezzel újra, mert már belezavarodtam a kód átalakításába!
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2017

µnote 2.png
    
(#) Panhard válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
Még mindig nem jó. Kijelző 3-as láb a poti, az 5-ös láb a GND.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2017
Következő: »»   935 / 1207
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem